Jump to content

Εχασε ολο το νερο του ψυγειου ξαφνικα.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Επαναφέρω το θέμα για λόγους ψυχοθεραπευτικούς..

 

Πήγα λοιπόν στην αντιπροσωπεία να αφήσω εκ νέου το αμάξι μου και να παραλάβω ένα αντικατάστασης την προηγούμενη εβδομάδα και για να μην κουράσω είπα στον σύμβουλο ότι πώς γίνεται να δίνω 550 ευρώ για μια βλάβη και μετά από δυο μέρες να γυρνάμε στο σημείο 0, επιτρέψτε μου λέω να είμαι επιφυλακτικός ως προς τα λεγόμενα σας και ότι δεν έχω σκοπό να δίνω 500-500 για ό,τι έμπνευση σας έρθει από δω και πέρα, μου είπατε με σιγουριά ήταν αυτό κι αυτό. Μου λέει δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, τα απλοποιείτε πολύ. Λέω απλά είναι, το είχατε 3 εβδομάδες, πλήρωσα 550 για μια βλάβη και 2 μέρες μετά βρίσκω πάλι το αντιψυκτικό άδειο, πώς γίνεται αυτό; Μου λέει για τον αισθητήρα Λ ότι έβγαζε σφάλμα και τον αλλάξανε, άσχετα με την βλάβη που διαπιστώσανε δήθεν στον θερμοστάτη. Οκ. Καταλήγει ότι ίσως επειδή έκατσε το αμάξι ακίνητο για μέρες να ήθελε εξαέρωση μετα την αλλαγή που κάναμε οπότε αν είναι αυτό δεν θα πληρώσετε τίποτα. Bάζουμε λέει μέσα μια πρέσα και κοιτάμε το σύστημα για διαρροές κλπ κλπ, διαπιστώσαμε εκεί την βλάβη γιατί το ψάξαμε καλά οπότε σας το παραδώσαμε αλλά μπορεί να ήθελε μια εξαέρωση.....οκ λέω, ας ελπίσουμε να είναι αυτό.

 

Μια ομορφιά που άκουσα είναι ότι για τις 3 βδομάδες που κράτησαν το αμάξι μου είχε ζημιά η καρέντα γιατί δέσμευσα το αμάξι αντικατάστασης, όταν ανέφερα ότι έσκασα 550 για το τίποτα. Περιττό να σας πω οτι γέλασα. Λες και πλήρωσα ενοικιαζόμενο και τους τα χρώσταγα.  Τους είχα πάει κάτι δισκόπλακες/τακάκια που μου είπαν δεν ταίριαζαν τελικά και ότι τα παλιά μου έχουν ψωμί οπότε τους είπα βάλτε πάλι αυτά που φόραγα κι απλά δώστε μου σωστούς κωδικούς να παραγγείλω όταν είναι τα σωστά. Και πήγε να μου πει ότι έμεινε το αμάξι στην αντιπροσωπεία τόσες μέρες επειδή του είπα περίμενε να παραγγείλω νέες δισκόπλακες και να ρθω να τα βάλεις, αστεία πράγματα. Δεν ειπώθηκε ποτέ κάτι τέτοιο, ίσα ίσα περίμενα σαν τον ηλίθιο να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν έλα πάρτο.

 

Σήμερα λοιπόν κύριοι με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει βοηθήστε μας λίγο γιατί διαπιστώσαμε το εξής...Βάζουμε λέει το μηχάνημα αυτή την πρέσα και προκύπτει μια πολύ μικρή διαρροή, ΣΤΑΓΟΝΕΣ, από έναν διακλαδοτήρα Τ που αφορά το υγραέριο και επειδή δεν είναι εργοστασιακός εξοπλισμός εμείς δεν μπορούμε να επέμβουμε, πείτε λέει στην εταιρεία που σας το εγκατέστησε να στείλει έναν μηχανικό εδώ να του το δείξουμε ή να το δείξουμε σε εσάς και να πάτε να τους το πείτε.

 

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε λέω ότι 3 βδομάδες δεν φάνηκε αυτή η διαρροή; Όχι λέει δεν είχε φανεί ο ίδιος αρχιμηχανικός είχε κοιτάξει το αμάξι σας λέει και τώρα εμφανίστηκε αυτό. Εγώ γέμιζα αντιψυκτικό και το ξέχναγα για μήνες. Σε μια νύχτα το έβρισκα άδειο, όπως και όταν το παρέλαβα μετά την υποτιθέμενη επισκευή, το πήρα κομπλέ και ξαφνικά στην εθνική το βλέπω άδειο 2 μέρες μετα...και παει να μου πει τώρα ότι αυτό είναι από τον διακλαδοτήρα που στάζει ΣΤΑΓΟΝΕΣ.

 

Πάω σήμερα να το πάρω...Πείτε μου τώρα τι να τους πω....με δουλεύουν πιστεύω κανονικά. Έχω απίστευτα νεύρα αλλά νομίζω δεν θα βγάλω και άκρη, θα μου πουν αυτά που αλλάξαμε είχαν πρόβλημα και τα αλλάξαμε, λεφτά πίσω δεν πρόκειται να πάρω...Σε 2 μέρες βγάλανε πόρισμα φταίει ο διακλαδοτήρας, εγώ θα πάω να τον αλλάξω την τετάρτη έκλεισα ραντεβου....αν ξαναδω λαμπάκι για την στάθμη του αντιψυκτικού λέτε να μου πει ότι έφταιγε η πίεση στα ελαστικά ή ο υαλοκαθαριστήρας ή ο ανάδρομος ερμής;;;; Κάτι μου λέει δεν είναι ούτε ο διακλαδοτήρας το πρόβλημα και θα χουμε γλέντια.

 

Τελικά σας κούρασα, η μεγάλη του Στάθη Σχολή :P

Edited by Koeman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε Άκη, είναι να μην σου τύχει ρε φίλε

Δεν έχω άποψη περί του θέματος, αλλά οι απαντήσεις τους είναι όντως αστείες. Ότι και να ευθύνεται, είτε εξαέρωση είτε διακλαδωτήρας, με 3 εβδομάδες παραμονή το αμάξι εκεί μέσα (με υποτιθέμενο έλεγχο) σημαίνει ότι είναι (στην καλύτερη) ερασιτέχνες, να το πούμε ευγενικά.

 

ΑΝ επικαλεστούμε και στην περίπτωση αυτή ότι "ΟΚ, λάθη γίνονται" (που κάνει μπαμ ότι δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο) το after sales τους είναι για φούντο.

 

Καλά ξεμπερδέματα φίλε, ενημέρωσέ μας.

 

 

 

Η μεγάλη του Κάβουρα σχολή θες να πεις... Απλά, εγώ ήμουν από τους κακούς της απόφοιτους...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δε θα σου πω τα τετριμμένα τύπου, "σκίστους", "απειλησε τους με δικηγόρο", κλπ...απλά εγώ θα το έπαιρνα όπως ήταν το αυτοκίνητο και θα το πήγαινα σε μάστορα εκτός αντιπροσωπείας να βρω την υγειά μου...

 

Οι άνθρωποι στις κάθετες μονάδες είναι απλά για να αλλάζουν λαδάκια και κανά φιλτράκι...στα δύσκολα, τρέμουν τα χέρια...έχουν και τόσο άλλο κόσμο να εξυπηρετήσουν με τα τακτικά service (λέγε με κόβω χρήμα), οπότε η (περίπλοκη κατά τα λεγόμενα τους) περίπτωση σου τους κάθισε λίγο στο στομάχι...

 

Δε νομίζω ειλικρινά να βγάλεις άκρη στην Καρέντα...θα την πληρώσει η τσέπη και ακόμη περισσότερο τα νεύρα σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δε θα σου πω τα τετριμμένα τύπου, "σκίστους", "απειλησε τους με δικηγόρο", κλπ...απλά εγώ θα το έπαιρνα όπως ήταν το αυτοκίνητο και θα το πήγαινα σε μάστορα εκτός αντιπροσωπείας να βρω την υγειά μου...

 

Οι άνθρωποι στις κάθετες μονάδες είναι απλά για να αλλάζουν λαδάκια και κανά φιλτράκι...στα δύσκολα, τρέμουν τα χέρια...έχουν και τόσο άλλο κόσμο να εξυπηρετήσουν με τα τακτικά service (λέγε με κόβω χρήμα), οπότε η (περίπλοκη κατά τα λεγόμενα τους) περίπτωση σου τους κάθισε λίγο στο στομάχι...

 

Δε νομίζω ειλικρινά να βγάλεις άκρη στην Καρέντα...θα την πληρώσει η τσέπη και ακόμη περισσότερο τα νεύρα σου...

θα βγω λιγο εκτως θεματος που οταν τους ζητησα να αφαιρεσουμε τα flaps στην εισαγωγη μου λεει (δν το ηξερα οτι βγαινουν)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κι εγώ για γέλια πιστεύω είναι η ιστορία, μου έδειξαν έναν διακλαδοτήρα αξίας 3 ευρώ ξερω γω και ό,τι εκεί είναι το μοναδικό σημείο που είδαν ίχνη αντιψυκτικού σε μεγάλη πίεση όταν τσέκαραν το σύστημα. Αύριο θα πάω να το αλλάξω και αυτό και βλέπουμε, μου γέμισε και με g13 2 δάχτυλα πάνω από την ένδειξη max και μου είπε να τον πάρω να τον ενημερώσω για ό,τι προκύψει..Δώσαμε τα χέρια κι έφυγα, με διαβεβαίωσε ότι αντλία νερού και γενικά όλο το σύστημα είναι οκ, κάνανε και μια εξαέρωση και τώρα fingers crossed να δούμε πότε κι αν θα ξανανάψει λαμπάκι. Όταν κι αν ξανανάψει, εύχομαι να μην ανάψει, εδώ είμαστε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντελώς ενημερωτικά όντως διαπιστώθηκε πως είχα 2 διακλαδοτήρες πλαστικούς διαμέτρου 16mm σε σωλήνες 19mm, αλλάχθηκαν με μεταλλικούς ίδιας διαμέτρου και ο μηχανικός είπε ότι δεν πρόκεται να χάσει ποτέ τίποτα από εκεί πλέον, το γέμισαν με g13 και so far so good.

 

Κόστος 20 ευρώ.

 

Αν με ξαναδεί η καρεντα για  βλάβη, σβήστε με από το forum.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή έπαθα το ίδιο μ' εσένα δηλαδή μου είπαν αντλία νερού και διακλαδοτήρα μπορείς να μου στείλεις στοιχεία του μηχανικού να πάω να το δω μπας και είναι μόνο ο διακλαδοτήρας και γλυτώσω 350+?

 

Ευχαριστώ,

Λουκάς

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς ενημερωτικά όντως διαπιστώθηκε πως είχα 2 διακλαδοτήρες πλαστικούς διαμέτρου 16mm σε σωλήνες 19mm, αλλάχθηκαν με μεταλλικούς ίδιας διαμέτρου και ο μηχανικός είπε ότι δεν πρόκεται να χάσει ποτέ τίποτα από εκεί πλέον, το γέμισαν με g13 και so far so good.

 

Κόστος 20 ευρώ.

 

Αν με ξαναδεί η καρεντα για  βλάβη, σβήστε με από το forum.

Πως γίνεται να έχεις 16 σε 19;

Το είχε ποτέ πειράξει κάποιος;;; Ή εργοστασιακά;;

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός εγκαταστάτης του υγραερίου έκανε αυτή την ομορφιά λογικά. Την ίδια απορία έχω κι εγώ φίλε τι να λέμε..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μετα απο χρονια επανηλθα.

Τον Ιανουαριο το 2018 αλλαξα αντλια νερου γιατι ειχα διαρροη. Προχθες  Ιουλιος 2020 σπανε τα νερα  σε ενα παρκιν που ημουν. βαζω νερο και παλι το χανει. Περνω οδικη βοηθεια και το παω αντιπροσωπια. Αφου το ειδαν μου λενε αντλια νερου. Η εγγυιση της παλιας  περασε τα 2 χρονια κατα 5 μηνες. Ειναι δυνατον η πρωτη αντλια να μου κρατησει 10 χρονια και η αλλη σε 29 μηνες (2χρονια και 5 μηνες) να χαλασει παλι?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, savvasgr said:

μετα απο χρονια επανηλθα.

Τον Ιανουαριο το 2018 αλλαξα αντλια νερου γιατι ειχα διαρροη. Προχθες  Ιουλιος 2020 σπανε τα νερα  σε ενα παρκιν που ημουν. βαζω νερο και παλι το χανει. Περνω οδικη βοηθεια και το παω αντιπροσωπια. Αφου το ειδαν μου λενε αντλια νερου. Η εγγυιση της παλιας  περασε τα 2 χρονια κατα 5 μηνες. Ειναι δυνατον η πρωτη αντλια να μου κρατησει 10 χρονια και η αλλη σε 29 μηνες (2χρονια και 5 μηνες) να χαλασει παλι?

 

Ναι ειναι φιλε, ολες οι γνησιες πλεον για αυτα τα αμαξια ειναι ανακατασκευης, γι αυτο σου παιρνουν και την παλια πισω.

 

Προσωπικα εβαλα hepu και αυτη αρχισε να χανει μετα απο 3 χρονια. 

 

Vag μονο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, csaris said:

 

Ναι ειναι φιλε, ολες οι γνησιες πλεον για αυτα τα αμαξια ειναι ανακατασκευης, γι αυτο σου παιρνουν και την παλια πισω.

 

Προσωπικα εβαλα hepu και αυτη αρχισε να χανει μετα απο 3 χρονια. 

 

Vag μονο!!

ναι αλλα εγω την αγοραζω με τιμη καινουργιας. Εαν ηταν ετσι θα το πηγαινα εκτος αντιπρπσωπιας.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, savvasgr said:

ναι αλλα εγω την αγοραζω με τιμη καινουργιας. Εαν ηταν ετσι θα το πηγαινα εκτος αντιπρπσωπιας.

 

 

Δικιο εχεις αλλα απο τη στιγμη που εισαι εκτος εγγυησης για 5 μηνες δυσκολα θα σε καλυψουν.

 

Αν διαμαρτυρηθεις ισως σου κανουν καποια εκπτωση, δεν ξερω.

 

Γενικα να ξερεις οτι οσο παλιωνουν τα αυτ/τα μας καποια εξαρτηματα σταματανε απο την παραγωγη γιατι δεν εχουν ζητηση. Στελνουν τα παλια εξαρτηματα πισω, τα κανουν ανακατασκευη και τα πουλανε ως καινουργια με 2ετη εγγυηση.

 

Το ιδιο ακριβως συμβαινει με τις κρεμαργιερες, τα σασμαν ακομα και με τα μοτερ. Αν δηλαδη θες, χτυπα ξυλο, κρεμαργιερα θα σου ερθει απεξω ανακατασκευης και θα σου κανουν εξτρα εκπτωση για να δωσεις τη δικια σου πισω...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, savvasgr είπε

μετα απο χρονια επανηλθα.

Τον Ιανουαριο το 2018 αλλαξα αντλια νερου γιατι ειχα διαρροη. Προχθες  Ιουλιος 2020 σπανε τα νερα  σε ενα παρκιν που ημουν. βαζω νερο και παλι το χανει. Περνω οδικη βοηθεια και το παω αντιπροσωπια. Αφου το ειδαν μου λενε αντλια νερου. Η εγγυιση της παλιας  περασε τα 2 χρονια κατα 5 μηνες. Ειναι δυνατον η πρωτη αντλια να μου κρατησει 10 χρονια και η αλλη σε 29 μηνες (2χρονια και 5 μηνες) να χαλασει παλι?

 

Πέρσυ έβαλα αντλία νερού γνήσια audi , και σε 1 χρονο και 1 μήνα ακριβώς έχανε νερά, την βγάλαμε και είχε σπάσει στο πάνω μέρος στο πλαστικό. 

 

Τι να πεις..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BillPhreak said:

 

Πέρσυ έβαλα αντλία νερού γνήσια audi , και σε 1 χρονο και 1 μήνα ακριβώς έχανε νερά, την βγάλαμε και είχε σπάσει στο πάνω μέρος στο πλαστικό. 

 

Τι να πεις..

βρηκα την αποδειξη το  2018 την ειχα βαλει 428. Τωρα δεν ξερω τι τιμη θα μου πουν. Αυριο θα μαθω την λυπητερη.

 

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και κοσμοκαρ  τα ιδια ειπαν ο κατασκευαστης δυνει 2 χρονια. 2 και 1μερα δεν μπορουν να το δικαιολογισουν

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, savvasgr είπε

Πηρα και κοσμοκαρ  τα ιδια ειπαν ο κατασκευαστης δυνει 2 χρονια. 2 και 1μερα δεν μπορουν να το δικαιολογισουν

 

 

 

Ε ναι συνήθως ετσι πάει σε όλες τις εγγυήσεις,

 

Εγώ έψαχνα με μεταλικό καβούκι και μου είπαν οτι δεν παράγετε πλέον μονο με πλαστικό ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Ημιμεταλλική είναι πια η αντλία μας. Την είχα αλλάξει πριν 3 νομίζω χρόνια (η... 2η αλλαγή μου μετά από τις άχρηστες πλαστικές...).

Ουσιαστικά ο αναθεωρημένος κωδικός είναι με το μεταλλικό καβούκι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.