Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

On 7/21/2020 at 6:44 PM, Dikonou said:

Και τα ωραία συνεχίζονται.... 

Τρέμουλο στα φρένα...... Πάνω από τα 120 πατώντας απαλά το φρένο έχω τρεμουλο σοβαρό απο τα φρένα. 

Αντε να δούμε........ 

Σου απάντησα στο άλλο topic. 

Πραγματικά κρίμα και δεν ξέρω πως μπορώ να σε βοηθήσω πέρα από το να πω τα προφανή....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπόν για να μην μένουνε εντυπώσεις θα γράψω εδώ πως το τρέμουλο, όπως έχω αναφέρει στο άλλο τοπικ, προκλήθηκε από το αντικραδασμικο pad που αγόρασα από ebay και τοποθέτησα στα Ebc red stuff.... Με αλλαγή τακακιων και με τα σωστά πολύ πιο λεπτά αντικραδασμικα pads δεν έχω πλέον τρέμουλο πουθενά.... 

Αυτό για να ξεκαθαρίσω ότι το προϊόν που προμηθεύτηκα είναι σωστότατο και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. 

 

 

Και να ευχαριστήσω με την ευκαιρία  και τα παιδιά στην APR Θεσσαλονίκης που μου έκλεισαν ραντεβού την Τρίτη του Σεπτέμβρη (σήμερα δηλ) μέσω mail και φτάνοντας πρωί πρωί μου λένε ότι το ραντεβού είναι για τις 3 του μήνα χωρίς να με ενημερώσουν για αλλαγή και λέγοντας μου ευγενέστατα ότι δεν γίνεται κάτι με ξεπροβοδισανε για το δρόμο του γυρισμού. Άξιοι... 

Edited by Dikonou
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Dikonou said:

Και να ευχαριστήσω με την ευκαιρία  και τα παιδιά στην APR Θεσσαλονίκης που μου έκλεισαν ραντεβού την Τρίτη του Σεπτέμβρη (σήμερα δηλ) μέσω mail και φτάνοντας πρωί πρωί μου λένε ότι το ραντεβού είναι για τις 3 του μήνα χωρίς να με ενημερώσουν για αλλαγή και λέγοντας μου ευγενέστατα ότι δεν γίνεται κάτι με ξεπροβοδισανε για το δρόμο του γυρισμού. Άξιοι... 

 

Τόσο καλή εξυπηρέτηση;;; 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παθόντες με το μικρό Cupra πριν 9 χρόνια αν δεν κάνω λάθος. Εμάς δε μας μπέρδεψε τη μέρα άλλα το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Ταινία 3M για τον ουρανό στο Βαγιαννάκη τότε, όπου είχαμε ραντεβού και όχι μόνο μας άργησε κάνα δίωρο, αλλά είχε σημειώσει λάθος και τον τύπο της ταινίας. Είχαμε ζητήσει μαύρο γυαλιστερό και αυτός κατάλαβε μαύρο ματ. Δυστυχώς είχε έλλειψη σε μαύρο γυαλιστερό και εφόσον δεν το σημείωσε σωστά για να έχει επάρκεια για το ραντεβού μας, πήγαμε χωρίς λόγο. Μα μου είπατε μαύρο ματ επέμενε αυτός, φίλε είμαστε δύο και είσαι ένας του λέω, ποια νομίζεις η πιθανότητα να έχεις δίκιο εσύ; Πόσο πιθανό βρίσκεις ένας από μας εκ παραδρομής να σου είπε μαύρο ματ και ο άλλος να μην το πρόσεξε για να το διορθώσει, αφού εδώ είμασταν και οι δύο τις προάλλες όταν κλείσαμε το ραντεβού. Ποτέ δεν παραδέχθηκε το λάθος του και καθώς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο εκείνη τη στιγμή, απλά τον στολίσαμε και φύγαμε, αλλά δεν το αφήσαμε έτσι. Αργότερα επικοινωνήσαμε με τα κεντρικά της 3M στην Ελλάδα και τους περιγράψαμε όλο το περιστατικό με τον συγκεκριμένο dealer τους και το κλείσαμε εκεί το θέμα. Μάλιστα δεν είμασταν η μόνη περίπτωση όπως διαβάσαμε σε άλλα forums. Μετά από καιρό διαβάσαμε ότι δεν είχε πλέον 3M ο Βαγιαννάκης, ποιος ξέρει τι έγινε. Μπορεί τα email να έπεσαν βροχή...

 

Τελικά βάλαμε την ταινία που θέλαμε σε άλλο dealer που ήταν συνεπέστατοι και άψογοι στη δουλειά τους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άφησα-πήρα άδεια από το γραφείο που εργάζομαι, έφαγα 440 χλμ πήγαινε έλα, και για να εισπαρξω ένα: ελάτε στις 3 του μήνα τότε σας έχουμε στο πρόγραμμα για καθαρισμό βαλβίδων.... 

Επειδή είμαι κι εγώ επαγγελματίας και ξέρω πως βγαίνει το μαρούλι δε θα πω τίποτε άλλο.......... Γιατι θα γίνω κακός... 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι έτσι δουλειές δε γίνονται........ 

 

Και δεν μπαίνω καν στη σκέψη των εξόδων που έκανα......... 

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο μετά από τέτοιο ταξίδι όχι δεν μου χει συμβεί, το τερμάτισαν οι τύποι. Και δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω από Αθήνα, καθώς στο golf δεν έκανα ποτέ καθαρισμό βαλβίδων. Διάβαζα εδώ και κει που έλεγαν πόσο must είναι αλλά στα 130k+ δεν είχα παρατηρήσει τίποτα, κανένα σύμπτωμα, ούτε απώλεια δύναμης, ούτε ασταθές ρελαντί, ούτε μαύρους καπνούς και διάφορα άλλα που είχα διαβάσει. Ίσως ήταν λίγα τα χιλιόμετρα ή ακόμα και ο τρόπος οδήγησης. Πάντως ακόμα και δίκιο να είχαν που δεν έχουν, τον πελάτη που επέλεξε να κάνει 440 χιλιόμετρα για το δικό τους συνεργείο ανάμεσα από δεκάδες άλλα καλά συνεργεία, όφειλαν να τον εξυπηρετήσουν έστω και με αναμονή. Γιατί αυτόν τον πελάτη δεν τον χάνεις, πολύ απλά και καθαρά. Ο κακός επαγγελματισμός φαίνεται στην έλλειψη μακροπρόθεσμου πλάνου και δυστυχώς στην Ελλάδα αυτή είναι η Αχίλλειος πτέρνα της πλειοψηφίας των επαγγελματιών και είναι κρίμα γιατί στη δουλειά τους μπορεί να είναι καλοί. Αλλά, το γνωστό κάλιο πέντε και στο χέρι. Δεν είναι έτσι όμως, δέκα και καρτέρι θέλει η επένδυση, έτσι μεγαλώνεις. Και το δέκα σύντομα θα γίνει είκοσι. Εδώ βέβαια δεν έχουμε ούτε το πέντε και στο χέρι, έχουμε το χέρι μόνο, να μην πω και τι άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2020 at 4:12 PM, Dikonou said:

Λοιπόν για να μην μένουνε εντυπώσεις θα γράψω εδώ πως το τρέμουλο, όπως έχω αναφέρει στο άλλο τοπικ, προκλήθηκε από το αντικραδασμικο pad που αγόρασα από ebay και τοποθέτησα στα Ebc red stuff.... Με αλλαγή τακακιων και με τα σωστά πολύ πιο λεπτά αντικραδασμικα pads δεν έχω πλέον τρέμουλο πουθενά.... 

Αυτό για να ξεκαθαρίσω ότι το προϊόν που προμηθεύτηκα είναι σωστότατο και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα. 

 

 

Και να ευχαριστήσω με την ευκαιρία  και τα παιδιά στην APR Θεσσαλονίκης που μου έκλεισαν ραντεβού την Τρίτη του Σεπτέμβρη (σήμερα δηλ) μέσω mail και φτάνοντας πρωί πρωί μου λένε ότι το ραντεβού είναι για τις 3 του μήνα χωρίς να με ενημερώσουν για αλλαγή και λέγοντας μου ευγενέστατα ότι δεν γίνεται κάτι με ξεπροβοδισανε για το δρόμο του γυρισμού. Άξιοι... 

 

Εφοσον λυθηκε το προβλημα ολα καλα!!

 

Δεν ξαναλεω οτι ηδη εχω αλλαξει 2 φορες τακακια με τα pads της 3m που σου εστειλα και δεν ειχα/εχω ουτε ενα θεμα... ? 

 

On 9/4/2020 at 1:34 PM, Dikonou said:

Άφησα-πήρα άδεια από το γραφείο που εργάζομαι, έφαγα 440 χλμ πήγαινε έλα, και για να εισπαρξω ένα: ελάτε στις 3 του μήνα τότε σας έχουμε στο πρόγραμμα για καθαρισμό βαλβίδων.... 

Επειδή είμαι κι εγώ επαγγελματίας και ξέρω πως βγαίνει το μαρούλι δε θα πω τίποτε άλλο.......... Γιατι θα γίνω κακός... 

Το μόνο που μπορώ να πω είναι έτσι δουλειές δε γίνονται........ 

 

Και δεν μπαίνω καν στη σκέψη των εξόδων που έκανα......... 

 

Να σου πω την αληθεια δεν θα ξαναπηγαινα στη θεση σου και θα εψαχνα αλλου να την κανω την δουλεια.

 

12 hours ago, Dark X said:

Άκυρο μετά από τέτοιο ταξίδι όχι δεν μου χει συμβεί, το τερμάτισαν οι τύποι. Και δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω από Αθήνα, καθώς στο golf δεν έκανα ποτέ καθαρισμό βαλβίδων. Διάβαζα εδώ και κει που έλεγαν πόσο must είναι αλλά στα 130k+ δεν είχα παρατηρήσει τίποτα, κανένα σύμπτωμα, ούτε απώλεια δύναμης, ούτε ασταθές ρελαντί, ούτε μαύρους καπνούς και διάφορα άλλα που είχα διαβάσει. Ίσως ήταν λίγα τα χιλιόμετρα ή ακόμα και ο τρόπος οδήγησης. 

 

Παιζει τεραστιο ρολο η χρηση του αυτοκινητου... Αν κανει χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο και δεν δουλευει ωρες το αμαξι στο ρελαντι, μαζευει πολυ λιγο, σε συνδυασμο παντα με συχνες αλλαγες λαδιων. Αν π.χ. δουλευει μονο ρελαντι σε κινηση χωρις να υπαρχει "ροη", αλλαγες λαδιων συμφωνα με τη longlife προδιαγραφες θα μαζεψει δρακους μεσα ακομα και με 30.000χλμ μονο!!

 

Εχει τυχει να ανοιξω 2 αμαξια (2λιτρα tfsi k04) με 40.000χλμ το καθενα στο κοντερ και το ενα να εχει στην κυριολεξια καρβουνο μεσα και το αλλο σχεδον τιποτα για τους λογους που ανεφερα πιο πανω.

 

Τωρα στη δικη σου περιπτωση και γενικα σε ολους εμας που ψαχνουμε την τελειοτητα θα την εκανα την κινηση να βγαλω πολλαπλη και να καθαρισω βαλβιδες (τουλαχιστον να εβλεπα πως ειναι μεσα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάω, επειδή πείσμωσα..... όταν ξεκινήσουν οι μηχανικές εργασίες για dsg, θα έχω πάρει ενα κιτ καθαρισμού να το κάνω μόνος μου......μαζί με το μηχανικό μου που θα κάνω την αλλαγή, όταν με το καλό έρθει........ Αυτό ψάχνω τώρα......... 

 

Edited by Dikonou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, csaris said:

Παιζει τεραστιο ρολο η χρηση του αυτοκινητου... Αν κανει χιλιομετρα σε ανοιχτο δρομο και δεν δουλευει ωρες το αμαξι στο ρελαντι, μαζευει πολυ λιγο, σε συνδυασμο παντα με συχνες αλλαγες λαδιων. Αν π.χ. δουλευει μονο ρελαντι σε κινηση χωρις να υπαρχει "ροη", αλλαγες λαδιων συμφωνα με τη longlife προδιαγραφες θα μαζεψει δρακους μεσα ακομα και με 30.000χλμ μονο!!

 

Εχει τυχει να ανοιξω 2 αμαξια (2λιτρα tfsi k04) με 40.000χλμ το καθενα στο κοντερ και το ενα να εχει στην κυριολεξια καρβουνο μεσα και το αλλο σχεδον τιποτα για τους λογους που ανεφερα πιο πανω.

 

Τωρα στη δικη σου περιπτωση και γενικα σε ολους εμας που ψαχνουμε την τελειοτητα θα την εκανα την κινηση να βγαλω πολλαπλη και να καθαρισω βαλβιδες (τουλαχιστον να εβλεπα πως ειναι μεσα).

 

Wow μόνο με 40k; Τι συμπτώματα είχες παρατηρήσει;

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Dark X said:

 

Wow μόνο με 40k; Τι συμπτώματα είχες παρατηρήσει;

 

Ειχα προβλημα με το μπεκ στον 3ο κυλινδρο και μολις βγηκε η πολλαπλη για να αλλαχθει ειδα ποση μακα ειχαν μαζεψει οι βαλβιδες...

 

Μετα τον καθαρισμο μιλαμε για ΧΑΟΣ η διαφορα.

 

Δεν ειχα δηλαδη καποιο γενικο προβλημα που θα μπορουσε να αποδωθει στις επικαθισεις...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

received_2265975623545890.jpegΘέλω από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω την depo που έκανε τόσο καλά φανάρια που κόλλησαν στη μεγάλη σκάλα και αναγκαζομενος να τα βγάλω για επισκευή έμεινε το αμάξι στην αντιπροσωπεία και σώθηκε από την καταστροφή που μας βρήκε!!!!! 

Τους έχω στείλει και επίσημο ευχαριστήριο email...... 

 

Α! Και κάτι μαγειρεύεται...... 

received_648823532677249.jpeg

Edited by Dikonou
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Dikonou said:

received_2265975623545890.jpegΘέλω από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω την depo που έκανε τόσο καλά φανάρια που κόλλησαν στη μεγάλη σκάλα και αναγκαζομενος να τα βγάλω για επισκευή έμεινε το αμάξι στην αντιπροσωπεία και σώθηκε από την καταστροφή που μας βρήκε!!!!! 

Τους έχω στείλει και επίσημο ευχαριστήριο email...... 

 

Α! Και κάτι μαγειρεύεται...... 

received_648823532677249.jpeg

Δείχνει τόσο......άρρωστα ωραίο!!!!! (με προβληματίζει οπτικά το μπλε γύρω-γυρω με το hella bi-xenon γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως θα φαίνεται στο αμάξι σου, αλλά περί ορέξεως :) )

 

ΥΓ: ήξεραν στην depo....τυχερούλη!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2020 at 6:14 PM, Dikonou said:

received_2265975623545890.jpegΘέλω από τα βάθη της καρδιάς μου να ευχαριστήσω την depo που έκανε τόσο καλά φανάρια που κόλλησαν στη μεγάλη σκάλα και αναγκαζομενος να τα βγάλω για επισκευή έμεινε το αμάξι στην αντιπροσωπεία και σώθηκε από την καταστροφή που μας βρήκε!!!!! 

Τους έχω στείλει και επίσημο ευχαριστήριο email...... 

 

Α! Και κάτι μαγειρεύεται...... 

received_648823532677249.jpeg

 

 

Πολυ ωραια δουλεια στο φαναρι!! Το δουλευεις με καποιο aftermarket xenon kit  ή με Led λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση βλακειας τώρα μετα απο πολύ καιρό αλλά μιας και με την καραντίνα θα βγάλω καραμπίνα...............για να κάνουμε σφυρί το μοτέρ μας τί προϊόντα κυκλοφορούνε ρε παίδες;

Έχω 110000χλμ και λέω εαν βγαίνουν τα μαθηματικά να κάνω ένα γενικό φρεσκάρισμα στο μοτέρ............αρχικά έλεγα για τα νεα πιστόνια με μπιέλες με 23άρι πείρο....μετά ξαναλέω μήπως καλυτερα σφυρί;

Για πείτε γνώμες.............αλλά ευγενικά έτσι.....

 

βρήκα αυτά έως ΄τωρα

https://www.zrp-rods.com/brand/audi/1-8l-tsi-tfsi-ea888/?fbclid=IwAR0YgrfZj7PZlkj5qdTiS2gc8aFOFgyEFJZweeJIjVRDaayqYCTrbzZUGcQ

https://www.rexbo.gr/mahle-original/pistoni-028pi00132000?fbclid=IwAR2myMYfva-2GZ0EuFoqjOKTqJ5Xtf83QKF4ARkLRsVxlzvhCdV49m7mKJQ

https://www.rexbo.gr/kolbenschmidt/pistoni-40761600?fbclid=IwAR05ACsSTsAtKkD2HpNiTzbT4FWasKeUxM0b9lfTHNt_RYOOkFMpj0SxiMo

 

με το κλασσικο πρόβλημα να φαίνεται παρακάτω

 

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση βλακειας τώρα μετα απο πολύ καιρό αλλά μιας και με την καραντίνα θα βγάλω καραμπίνα...............για να κάνουμε σφυρί το μοτέρ μας τί προϊόντα κυκλοφορούνε ρε παίδες;
Έχω 110000 και λέω εαν βγαίνουν τα μαθηματικά να κάνω ένα γενικό φρεσκάρισμα στο μοτέρ............αρχικά έλεγα για τα νεα πιστόνια με μπιέλες με 23άρι πείρο....μετά ξαναλέω μήπως καλυτερα σφυρί;
Για πείτε γνώμες.............αλλά ευγενικά έτσι.....
Εγώ αν είχα 110000 ευρώ για κάψιμο...το πιθανότερο θα άλλαζα αυτοκίνητο...Όχι μοτέρ!!!
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

110000 χλμ ρε ουφο!!!!!!
 
.................μ αρέσει που σου απαντάω κιόλας ρεμάλι!!!!!!!!
οοοοοοο μλκια μου...ζητάω συγνωμη...Κάνε πως δεν το είδες το ποστ!!!!
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το άφηνα ως έχει μέχρι να υπάρχει λόγος να ανοίξω μοτέρ. Μετά θα το έκανα σφυρί. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φτάσω στον λόγο.... 

Αυτό είναι το θέμα.... Το έχω ζορίσει δεν έχει βγάλει κάτι και κατανάλωση λαδιού μικρη, αλλά λέω να μην περιμένω να βγάλει θέμα..... 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Dikonou said:

Δεν θέλω να φτάσω στον λόγο.... 

Αυτό είναι το θέμα.... Το έχω ζορίσει δεν έχει βγάλει κάτι και κατανάλωση λαδιού μικρη, αλλά λέω να μην περιμένω να βγάλει θέμα..... 

Μπιέλες βάλε μόνο και σήκωσέ καμιά σοβαρή πίεση...

Πιστόνια δε θα χρειστείς θεωρητικά ποτέ, εκτός κι αν το σηκώσεις πολύ ψηλά advance ή κάνεις κάτι περίεργα...

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Kavouras είπε

Μπιέλες βάλε μόνο και σήκωσέ καμιά σοβαρή πίεση...

Πιστόνια δε θα χρειστείς θεωρητικά ποτέ, εκτός κι αν το σηκώσεις πολύ ψηλά advance ή κάνεις κάτι περίεργα...

 

pistoni elehmosynh....jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η εικόνα ταιριάζει απόλυτα εδώ ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Dikonou changed the title to Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.