Jump to content

Α3 1.8 Tfsi f/l sportback Κ04RS550+ Forged!!


Recommended Posts

32 minutes ago, kwsths said:

 

Αντλια απο s3 8v mqb facelift η οποια δουλευει 200bar μαμα αλλα εισαι σιγουρος οτι μενει απο μπροστινη?

πώς γεγέν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 minutes ago, Dikonou said:

πώς γεγέν αυτό;

 

Mπαινει κουτι αν εννοεις αυτο, οσο για τα bar ειναι μετρημενο σε μαμα s3 8v με vcds, και για εξτρα βελτιωση αν θες να την κανεις πιο δυνατη βαζεις και ενα κιτ σωθηκα της don octane στα 250 ευρω  και εχεις και περισευμα για πανω απο 550hp

Edited by kwsths
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με μαμά διαχείριση από ECU; χωρίς κάτι άλλο;

 

συνδεσμολογία δεν έχει διαφορά;

Σημείωση έχω 1.8 tsi μοτέρ όχι 2.0

Edited by Dikonou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντα αναλογως την ζητουμενη που εχει το προγραμμα σου, αν τωρα ζηταει 200bar και δεν τα παιρνει ναι βαζοντας μια τετοια αντλια θα τα πιασει χωρις επεμβαση στο προγραμμα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dikonou said:

με μαμά διαχείριση από ECU; χωρίς κάτι άλλο;

 

συνδεσμολογία δεν έχει διαφορά;

Σημείωση έχω 1.8 tsi μοτέρ όχι 2.0

 

ιδιες αντλιες ειναι σε ολες τις σειρες μοτερ EA888 εκτος απ τα εντοσθια και το ελατηριο τα οποια ειναι βελτιωμενα σε σχεση με τα gen1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dikonou said:

Ζητάει 175 π.χ. και από μια πίεση και πάνω πέφτει 150κάτι στις 6000 κοντά....

 εντυπωση μου κανει γιατι κανονικα αυτες οι αντλιες μεχρι 180 bar κανονικα δεν πεφτουν αν η πισω αντλια με σωστα ρευματα κτλπ ειναι οκ , απο κει και περα αν ειναι σιγουρα η μπροστα βαζοντας μια μαμα s3 mqb οπως σου ειπα θα εισαι υπερ καλυμενος απλα να ξερεις εχουν ταβανι τα 500hp γι αυτο σου προτεινα και το κιτ της don octane

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kwsths said:

 εντυπωση μου κανει γιατι κανονικα αυτες οι αντλιες μεχρι 180 bar κανονικα δεν πεφτουν αν η πισω αντλια με σωστα ρευματα κτλπ ειναι οκ , απο κει και περα αν ειναι σιγουρα η μπροστα βαζοντας μια μαμα s3 mqb οπως σου ειπα θα εισαι υπερ καλυμενος απλα να ξερεις εχουν ταβανι τα 500hp γι αυτο σου προτεινα και το κιτ της don octane

Δηλ να καταλάβω..............plug and play χωρίς τίποτε άλλο προαπαιτούμενο;

πρόγραμμα ως έχει;

φύσα ρεύματος ίδια;

βάζω και φεύγω; 

μου φαίνεται υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό οχι οτι σε αμφισβητώ................προς Θεού!!!!  Άγνοια γαρ.....

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dikonou said:

Δηλ να καταλάβω..............plug and play χωρίς τίποτε άλλο προαπαιτούμενο;

πρόγραμμα ως έχει;

φύσα ρεύματος ίδια;

βάζω και φεύγω; 

μου φαίνεται υπερβολικά καλό για να είναι αληθινό οχι οτι σε αμφισβητώ................προς Θεού!!!!  Άγνοια γαρ.....

 

Καμια μετατροπη απολυτως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kwsths said:

 εντυπωση μου κανει γιατι κανονικα αυτες οι αντλιες μεχρι 180 bar κανονικα δεν πεφτουν αν η πισω αντλια με σωστα ρευματα κτλπ ειναι οκ , απο κει και περα αν ειναι σιγουρα η μπροστα βαζοντας μια μαμα s3 mqb οπως σου ειπα θα εισαι υπερ καλυμενος απλα να ξερεις εχουν ταβανι τα 500hp γι αυτο σου προτεινα και το κιτ της don octane

 

Tι να σε πώ.....σε μένα αυτό κανει.......κρατάει πίσω πίεση 6,2 αλλά από μια πίεση και πάνω πέφτει η μπροστά.......

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dikonou said:

 

Tι να σε πώ.....σε μένα αυτό κανει.......κρατάει πίσω πίεση 6,2 αλλά από μια πίεση και πάνω πέφτει η μπροστά.......

αφου τοτε πισω κραταει 6.2 ναι λογικα τοτε ειναι η μπροστα δεν φαινετε να φταιει κατι αλλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω και μία τον ρυθμιστή πίεσης πάνω στην μπεκιέρα......... μηπως αυτός δεν μπορεί να κρατήσει........δεν ξέρω αν θέλει κι αυτός αλλαγή με αναβαθμισμένο.....

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Dikonou said:

ΟΕΜ pcv κι αυτό απέτυχε.............άμεσα κιόλας.........με τόση πίεση δεν άντεξε..........και να δούμε τι κλώτσησε τώρα..........

Και πολύ σου άντεξε!!!

Εδώ εμένα τα έπαιζε πολύ γρήγορα με την κ04 όταν τη δούλευα 2,2 (στο τέλος λίγο πριν το πούλημα).

 

Έχεις σκεφτεί/βρει κάποια λύση σε αυτό?

Προσωπικά (μέχρι το 2020 που πούλησα το αμάξι) δεν είχα βρήκα άλλη λύση εκτός από το να βάλει κάποιος catch-can εξωτερικό και να καταργήσεις την εργοστασιακή pcv.

Οπότε απλά άλλαζα αρκετά συχνά την pcv.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κι αυτό. Μερικώς δουλέψε.....

Τώρα ψάχνω να δώ τί θα κάνω............

Δυστυχώς κάτω έχει διαρροή ξανά από το πλαστικό καπάκι των αναθυμιάσεων μπροστά........και ελπίζω να είναι μόνο αυτό και να μην άρπαξε και τίποτε άλλο. Δεν έχω δυο εβδομάδες που το ξαναπέρασα όλο το κύκλωμα για στεγανοποιηση. Λύθηκαν όλα κατω.

Edited by Dikonou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας λίγο βλέπω ότι αυτή εδώ 06j127025g πλησιάζει πολύ αρχιτεκτονική στην δική μου και όχι σε αυτές που πάνε πιο μετά......06L127025T  και παίζει και να ταιριάζει στο δικό μου vaccum .

 

Όμως η αντλία που μου περιγράφεις παραπάνω είναι η 06L127025T η οποία βλέπω ότι έχει την ίδια φύσα για σύνδεση.......

Edited by Dikonou
Link to comment
Share on other sites

Η 06L127025T  απ ότι βλέπω έχει δύο παροχές καυσίμου μια υψηλής και μια χαμηλής.....ταπώνουμε την χαμηλής; και δίνουμε μόνο στο υψηλής κυκλωμα αν κατάλαβα καλά;

 

fuel rail 3 gen.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το συνολο, μπράβο. Το νιωθεις το lag? Πως είναι χαμηλά και σε κίνηση εντός πόλης?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει μπολικο σχετικα για τερμα πιεση σε σχεση με την οεμ Κ04. 

Χαμηλα την ακους να σφυρίζει συνεχως, αλλα δεν την λες ψοφια, ειναι ενα μεγαλο τουρμπο. 

Μεσα στην πολη απλα γυριζει κεφαλια με το σφυριγμα......... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.