Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

ειμαι κατοχος ενος Α4 και εχω το εξης θεμα. Πριν κανα μηνα αγορασα ενα αποσμητικο δεντρακι με πολυ ωραια μυρωδια. Αφου εκανα τις δουλειες μου με το αυτοκινητο έχοντας ανοικτό τον κλιματισμο επεστρεψα σπιτι. Την επομενη μερα, με το που ανοιγω τον κλιματισμο, η μυρωδια και η δυσωδια που εφερνε το αμαξι στην καμπινα δεν ειχε προηγουμενο. Εψαξα μηπως ειχε χωθει κανενα ποντικι-γατι- οτιδηποτε στην μηχανη και δεν βρηκα τπτ, με συνεπεια να αλλαξω το φιλτρο καμπινας. Προχθες λοιπον αγορασα το ιδιο δεντρακι, σημερα η μυρωδια στο αυτοκινητο ειναι αφορητη για αλλη μια φορα. Σημερα καταλαβα οτι και τοτε εφταιγε το αποσμητικο. Δεν ξερω αν σας εχει τυχει ποτε, μπορει να ακουγεται γελοιο το ολο στορυ αλλα ειναι μια ενοχλητικη πραγματικοτητα. Αγορασα ενα σπρευ που ψεκαζει μονο του εχοντας ανοικτο τον κλιματισμο αλλα η μυρωδια απλα σκεπαστηκε με την μυρωδια του σπρει. Να αλλαξω παλι φιλτρο καμπίνας; να παω το αμαξι για ολικο σερβις του κλιματιστικου ή να περιμενω μηπως και ξεμυρισει καποια στιγμη?

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν φταιει το αποσμητικο αλλα οι κυψελες και οι σωληνωσεις του κλιματισμου που εχουν πιασει μυκητες, δηλαδη μουχλα.Αυτοι δημιουργουνται απο την υγρασια που δευσμευται απο το κλιματιστικο και τις σκονες που συσσωρευονται με τον καιρο.Οταν λειτουργεις τον κλιματισμο,πρεπει λιγο πριν φτασεις στον προορισμο σου,να κλεινεις το a/c και να δουλευει μονο ο ανεμιστηρας στην μεγαλυτερη σκαλα ωστε να καθαριζουν οι σωληνωσεις απο την υγρασια.Τωρα απλα πρεπει να πας σε εναν που ασχολειται με καθαρισμους κλιματιστικων αυτοκινητων.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.