Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Πανελλήνια Eκδρομή στους Δελφούς - Κοπή Πίτας14-16/2 2020

Περισσότερα

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα

Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω ενα s3 2007 και με τρακαραν και έσπασε 2, εκατοστά η ζάντα

Αν την φτιαξω θα έχω πρόβλημα;

Ευχαριστω

www.gps-trackers.gr

Καλημέρα

Έχω ενα s3 2007 και με τρακαραν και έσπασε 2, εκατοστά η ζάντα

Αν την φτιαξω θα έχω πρόβλημα;

Ευχαριστω

www.gps-trackers.gr

αν σε τρακάραν και πληρώνει η αλλη ασφαλιστική (ή η δικη σου με τον φιλικό διακανονισμό), απαιτείς να αγοραστούν 2 νεες γνήσιες ζαντες χωρις καμια συζητηση. Η επισκευή ειναι παντα επισκευή και εκτος του οτ δεν ξερεις ποσο καλη δουλεια θα γινει, δεν ξερεις πλεον και την αντοχή τπυς αφου η ζαντα πλεον δε θα ειναι χυτή αλλα 2 κολλημένο κομματια.

Μην ξεχνας γενικοτερα οσο αναφορα την επισκευή τπυ αυτοκινήτου σου: Ειναι υποχρέωση τους να ερθει το αμαξι στην πρότερη κατασταση πριν το ατύχημα. Επισης το επιχείρημα της παλαιότητας για να σου κόψουν μερος απο την αποζημειωση, ειναι παράνομη πρακτική. Δικαιούσαι να αποζημειωθεις στο 100% του κοστους επισκευής.

Αυτα απο μενα. Ευχομαι να επιστρέψει το αμαξι σου το συντομοτερο στο δρομο.

ΥΓ: κατα την προσωπικη μου γνωμη ολα τα παραπανω.

Sent using dark force

Edited by Kavouras
  • Like 8

αν σε τρακάραν και πληρώνει η αλλη ασφαλιστική (ή η δικη σου με τον φιλικό διακανονισμό), απαιτείς να αγοραστούν 2 νεες γνήσιες ζαντες χωρις καμια συζητηση. Η επισκευή ειναι παντα επισκευή και εκτος του οτ δεν ξερεις ποσο καλη δουλεια θα γινει, δεν ξερεις πλεον και την αντοχή τπυς αφου η ζαντα πλεον δε θα ειναι χυτή αλλα 2 κολλημένο κομματια.

Μην ξεχνας γενικοτερα οσο αναφορα την επισκευή τπυ αυτοκινήτου σου: Ειναι υποχρέωση τους να ερθει το αμαξι στην πρότερη κατασταση πριν το ατύχημα. Επισης το επιχείρημα της παλαιότητας για να σου κόψουν μερος απο την αποζημειωση, ειναι παράνομη πρακτική. Δικαιούσαι να αποζημειωθεις στο 100% του κοστους επισκευής.

Αυτα απο μενα. Ευχομαι να επιστρέψει το αμαξι σου το συντομοτερο στο δρομο.

ΥΓ: κατα την προσωπικη μου γνωμη ολα τα παραπανω.

Sent using dark force

Καλημέρα στην ομάδα! (παρά 5 λεπτά καλησπέρα...)

Αφορμή το bold κόκκινο κομμάτι που μαρκαρα. Παράλληλα και offtopic βέβαια, οπότε εάν έχετε όρεξη για σχολιασμό λοιποί φίλοι και moderators να μεταφερθεί σε νέα ενότητα...

Αυτό το επιχείρημα παλαιότητος είναι αμφιλεγόμενο θέμα μεταξύ ασφαλιστή & ασφαλιζόμενου. Μπορεί βέβαια εγώ μόνο να στερούμαι επιπλέον γνώσεων στο θέμα αυτό (με διορθώνετε).

Ισχύει το επιχείρημα της τρέχουσας αντικειμενικής αξίας (γενική ερώτηση που μάλλον έχει αναλυτική απάντηση...) ή όχι? Αλλάζει η ιστορία όταν αφορά σε ανταλλακτικό, όπως η ζάντα του άτυχου φίλου παραπάνω? "Μπαίνει" στην ίδια ζυγαριά/φιλοσοφία της αποζημείωσης όπως ολόκληρου αυτοκινήτου σε αξία από κλοπή ή από ολική φθορά/ζημιά. Δηλαδή ένα αμάξι αρχικής αξίας πχ 20,000€ και κλοπής του εν έτει 2014, θα αποζημιωθεί στα 11,000€ λόγω παλαιότητας-τρέχουσας αντικειμενικής αξίας. Ποιός ο διαχωρισμός?

Σκόρπια ερωτήματα, τροφή για κουβέντα σε νέο thread για όποιον έχει όρεξη. Και είναι κάτι που (θεωρητικά) αφορά όλους μας. Αν προυπάρχει σαν θέμα αλλού, sorry και καλό υπόλοιπο ημέρας :wave: !

Ο αρθρογράφος

Απο τη μια σου βαζουν νεο ανταλλακτικο (πχ προφυλακτηρας) και θεωρητικα αυξάνει η αξία του οχηματος σου.

Απο την αλλη, τρακαρισμένο αμαξι (στην πιάτσα) αυτοματα σημαινει και μείωση τιμης-αξιας (γιατι ολοι ψάχνουν παρθένο αμαξι).

Και συγνώμη κιολας αλλα κανεις δεν τρακαρει επιτηδες και να τρεχει στα συνεργεια 1 βδομαδα γοα να ερθει το αμαξι στα ίσια του.

Για να μην πω οτι το αμαξι δεν θα ειναι το ιδιο οσο αναφορα τη συναρμολόγηση και απογειωθεί η συζητηση. :-)

Γενικα σε καθε τρακαρισμα, και ολα καινουρια να στα βάλουν, εσυ εχεις ζημειωθει οχι μονο τςην αξία του οχηματος σου (που θα το μαθεις μονο οταν πας να το πουλησεις) και στην ψυχική σου κατασταση/χρονο κτλ.

Συν του οτι τα ανταλλακτικα οχημάτων ανω 5ετιας εχουν εκπτωση.

Sent using dark force

Ευχαριστώ παιδιά

Θα τους πιεσω να δω τι ισχύει γιατί και το λαστιχο έπαθε μικρο ζημιά και είναι του 2010

www.gps-trackers.gr

Ευχαριστώ παιδιά

Θα τους πιεσω να δω τι ισχύει γιατί και το λαστιχο έπαθε μικρο ζημιά και είναι του 2010

www.gps-trackers.gr

πρέπει ναι σου αλλάξουν τουλάχιστον μία δυάδα που είναι τα λάστιχα του άξονα, μιας και είναι πολύ επικίνδυνο να αλλάξεις μόνο το 1...

Ενημέρωσε μας για τις εξελίξεις. :)

σε προσφατη ερωτηση μου στην ασφαλιστικη εταιρεια η ζαντα αλουμινιου λογιζεται σαν αξεσουαρ ασχετως αν το  οχημα τη φερει εργοστασιακα και

αποζημιωνεται απο 30-50% της αξιας της!!!!!!το δε λαστιχο στο δικαιολογει μονο μεταχειρισμενο εφοσον εχει περασει ενας χρονος απο την αγορα του.

Δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό αν είχες μοντέλο sline με σπορ προφυλακτήρες θα σου το λόγισουν ως αξεσουάρ;

Αξεσουάρ μπορει να θεωρηθούν και οι ηλεκτρικοί καθρέφτες, τα φώτα xenon και δεν μπορω να φανταστώ τι αλλο.

Τάκη, αυτό στο είχαν πει απο τη δική σου αςφαλιςτικη;;

Α ρε %%^#}{]+ που θέλουν.

• Like 1

Ασχετο με το θεμα ζαντα, αλλα να το κανεις ευθυγραμιση μηπως εχει <αρπαξει> και τιποτα απο τα ψαλιδια!

Δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό αν είχες μοντέλο sline με σπορ προφυλακτήρες θα σου το λόγισουν ως αξεσουάρ;

Αξεσουάρ μπορει να θεωρηθούν και οι ηλεκτρικοί καθρέφτες, τα φώτα xenon και δεν μπορω να φανταστώ τι αλλο.

Μες στο μυαλό μου είσαι...

• Like 1

ναι απο τη δικη μου.αφορα μονο τις ζαντες αλουμινιου και οχι κατι αλλο του αυτοκινητου.

ναι απο τη δικη μου.αφορα μονο τις ζαντες αλουμινιου και οχι κατι αλλο του αυτοκινητου.

τις φορούσε από το εργοστάσιο??? ή τις άλλαξες εσύ μετά?

Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία. Απλά για να καταλάβω το σκεπτικό τους.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, οφείλει η ασφαλιστική να επαναφέρει το αμάξι στην πρότερη κατάστασή του, πληρώνοντας στο 100% της επισκευής του ή αντικατατάστασης μερών (όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο). 

Αν δεν αποζημειωθείς εις το ολόκληρο, πήγαινε σε δικηγόρο να πάρεις μία ιδέα για το πως να κινηθείς. (Για να μην σου πω να πας από τώρα για να ξέρεις τι να κάνεις - να τραβήξεις τυχόν φωτογραφίες κτλ).

Εργοστασιακες

Άλλαξα ενταζιερα 380 ευρώ καινούργια

Ψαλίδια

Μαρσπιε 208,00 θολό 50,00 ζάντα αν είναι στραβά αλλιώς φτιάξιμο και μεταχ/νέο λάστιχο και επισκευή πίσω φτερό

Www.gps-trackers.gr