Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Apolis Πετρούπολη

Περισσότερα
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
kalatzos

Το 2ο μου a4 b7 1.8t

Recommended Posts

Με πάτημα μετά τις 3,500-4,000στρ/λεπτό που πατάς το γκάζι και με 1,25bar είσαι κάτω απο 40 κιλά ροπής.Αν ήθελες

ροπή,πήρες λάθος στροφή Κωστάκη :sHa_hehe:

Και επειδή πολύ μιλάς,να ετοιμάζεσαι για ένα τελευταίο δοκιμαστικό για να νιώσεις την ροπή της ΙΗΙ,και όχι μετά τις 4,000στρ

το πάτημα,δεν φοράς πια και καμιά GTX :sHa_hehe:

Πατιμα θα κάνουμε με δεύτερα στα 55 χιλιμετρα

Σήμερα τοποθετήθηκαν τα μπροστινά εξαπίστονα από cayenne με δίσκους 345χ32 :love: . Απόλυτα ευχαριστημένος με την δουλειά (χωρίς μόντες κ.τ.λ) και την πρώρη αίσθηση πολύ δυνατή καθώς τώρα θέλουνε πάλι στρώσιμο. Η εφαρμογή ήταν σαν τα εργοστασια. Έκατσαν ακριβώς στα εργοστασιακά άκρα. Κατά πρώτον ανοίχτηκαν τα άκρα από Μ14 σε Μ16 για να μπούνε 16άρες βίδες καθώς τα cayenne έχουν τέτοιες ενώ τα μαμά 14άρες. Υπήρχε και άλλη λύση με βίδες μεταροπής και αντάπτορα 2mm στις τρύπες των δαγκανών αλλά δεν την προτίμησα καθώς έτσι που έγιναν και περισσότερη ασφάλεια έχουν και είναι βάλε - βγάλε. Οι δίσκοι που τοποθετήθηκαν είναι  από Mercedes και ανοίχτηκαν 1mm καθώς ήταν 67mm ενώ το Β7 έχει 68mm και βάφτηκαν τα κέντρα μαύρα (πόσο θα αντέξουν θα το μάθουμε). Κατασκευάστηκαν σωληνάκια υψηλής τα οποία από την μεριά βιδώνουν στα cayenne και από την άλλη στην ΟΕΜ έξοδο. Έγινε και μόντα στα καλώδια προειδοποίησης για τα τακάκια και δεν έχουμε λαμπάκια. Τέλος αλλάχτηκαν και τα υγρά φρένων. Στις ζάντες έκατσαν κουτί και άφησαν και αέρα περίπου 2+ πόντων από τις ακτίνες κάτι που δεν το περίμενα :sHa_wink3:  και περίπου 1.5 πόντο στην εσωτερική πλευρά. Ακολουθεί και το φωτογραφικό υλικό.

20150520_092527_zpsp0avncpe.jpg

20150520_093507_zps8piot84t.jpg

20150520_093552_zpsm4aoyq10.jpg

20150520_112421_zpsfhr1wb88.jpg

20150520_103109_zpsbmphyzcc.jpg

20150520_103132_zpsxmfifaky.jpg

20150520_115632_zpsbthhaigg.jpg

Edited by kalatzos
  • Like 6

Άψογος Γιάννη!

• Like 1

Γ@&_):+@=....

Καλοριζικα και από δω φιλαράκι!!!

• Like 1

Άψογος Γιάννη!

Ευχαριστώ Γιάννη. Αντε ετοιμάσου για ttrs...

Γ@&_):+@=....

Καλοριζικα και από δω φιλαράκι!!!

Ευχαριστώ φιλαράκι. Θα κάνουμε βόλτα αλλα θα είσαι συνοδηγός στην αρχή.... :sHa_hehe:  με την σακούλα σου.

Κοίτα να δείς,που θα μας περνάει ο Γιάννης εκεί που δεν το περιμέναμε,στα φρένα μεν αλλά κάτι είναι και αυτό ΔΕ.  :sHa_hehe:

Γιαννάρα,ότι και να πω είναι λίγο,περισσότερο για τις νοικοκυρεμένες δουλειές που κάνεις και με τις γνώσεις που έχεις

ιδίως πάνω σε αυτό το κομμάτι.Βρε καλά σε φωνάζω "φρενά" πλέον  :sHa_wink3:

Πανέμορφα!

• Like 1

Ευχαριστώ φίλε. Έχω ρίξει πολύ διάβασμα για τα φρένα γιατί γενικά μ'αρέσουν όπως και η εξωτερική βελτίωση. Ειδικά γι'αυτά που έβαλα το έψαξα πολύ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν νοικοκυρεμένα όπως λες. Άντε και στα δικά σου :whistling:

Υ/Γ το laptop δια μαγείας και μετά 4 ώρες έστρωσε μόνο του.

• Like 1

Καλοριζικες φιλε οι φρεναρες σου και από εδώ!!

• Like 1

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

• Like 1

Ευχαριστώ φίλε. Έχω ρίξει πολύ διάβασμα για τα φρένα γιατί γενικά μ'αρέσουν όπως και η εξωτερική βελτίωση. Ειδικά γι'αυτά που έβαλα το έψαξα πολύ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν νοικοκυρεμένα όπως λες. Άντε και στα δικά σου :whistling:

Υ/Γ το laptop δια μαγείας και μετά 4 ώρες έστρωσε μόνο του.

Αν έστρωσε είναι αυτό που σου είπα.Μην το ζορίζεις και φέρτο να στο κάνω ένα καθάρισμα και αλλαγή πάστας για θερμοκρασίες.

Ευχαριστώ φιλαράκι. Θα κάνουμε βόλτα αλλα θα είσαι συνοδηγός στην αρχή.... :sHa_hehe: με την σακούλα σου.

Μπα δεν νομίζω να ζοριζεις φιλαράκι τα φρένα οπως εγώ... Αλλά αν θες κάνουμε ένα τεστ να δούμε πως φρενάρει τα S4 μπρος-πισω με τα cayenne μόνο...

Γιάννη,ποντικός είναι μην τον πιστεύεις,ΜΗΝ κανεις το λάθος και μπεις συνοδηγός μαζί του,εκτός τα φρένα

θα δοκιμάσει και την ανάρτηση μαζί και τότε δεν θα φτάσει η σακούλα για να σωθείς,εκεί θέλεις LEXOTANIL μετά...  :sHa_hehe:

• Like 1

Μπα δεν νομίζω να ζοριζεις φιλαράκι τα φρένα οπως εγώ... Αλλά αν θες κάνουμε ένα τεστ να δούμε πως φρενάρει τα S4 μπρος-πισω με τα cayenne μόνο...

Εννοείτε ότι θα γίνει δοκιμή. Ό δρόμος είναι ο καλύτερος κριτής.

Γιάννη,ποντικός είναι μην τον πιστεύεις,ΜΗΝ κανεις το λάθος και μπεις συνοδηγός μαζί του,εκτός τα φρένα

θα δοκιμάσει και την ανάρτηση μαζί και τότε δεν θα φτάσει η σακούλα για να σωθείς,εκεί θέλεις LEXOTANIL μετά...  :sHa_hehe:

Δεν καταλαβαίνω τίποτα Χρήστο. Ας κάνει ότι θέλει.

• Like 1

Ξέρει ο Χρήστος τι λέει πιτσιρικο... Έχει κάνει τρύπα στην μακέτα του συνοδηγού... Χαχαχχαχα

• Like 1

Με το κίτρινο χρώμα τα φρένα θυμίζουν laborgini Γιάννη. Εύχομαι και το αποτέλεσμα να είναι ανάλογο φίλε  :sHa_wink3:

Ευχαριστω Μαρινο. Απλα το κιτρινο το ειχα δει σε μια φωτο στο google και μ'αρεσε. Το αποτελεσμσ θα το δουμε μολις τα στρωσω αν καο απο τωρα δειχνουν πολυ δυνατα.

Kαλορίζικα τα φρένα Γιάννη! Ωραίο χρώμα και εντυπωσιακή εμφάνιση σε συνδυασμό με αποτελεσματικότητα!

• Like 1

Φρενάρες  ! Από ομορφιά πραγματικά παραπέμπουν ανεβάζουν το σύνολο σε άλλο επίπεδο και πιστεύω το ίδιο θα συμβαίνει και με την απόδοσή τους.

Καλοπάτητα Γιάννη !

• Like 1

Σήμερα τοποθετήθηκαν τα μπροστινά εξαπίστονα από cayenne με δίσκους 345χ32 :love: . Απόλυτα ευχαριστημένος με την δουλειά (χωρίς μόντες κ.τ.λ) και την πρώρη αίσθηση πολύ δυνατή καθώς τώρα θέλουνε πάλι στρώσιμο. Η εφαρμογή ήταν σαν τα εργοστασια. Έκατσαν ακριβώς στα εργοστασιακά άκρα. Κατά πρώτον ανοίχτηκαν τα άκρα από Μ14 σε Μ16 για να μπούνε 16άρες βίδες καθώς τα cayenne έχουν τέτοιες ενώ τα μαμά 14άρες. Υπήρχε και άλλη λύση με βίδες μεταροπής και αντάπτορα 2mm στις τρύπες των δαγκανών αλλά δεν την προτίμησα καθώς έτσι που έγιναν και περισσότερη ασφάλεια έχουν και είναι βάλε - βγάλε. Οι δίσκοι που τοποθετήθηκαν είναι από Mercedes και ανοίχτηκαν 1mm καθώς ήταν 67mm ενώ το Β7 έχει 68mm και βάφτηκαν τα κέντρα μαύρα (πόσο θα αντέξουν θα το μάθουμε). Κατασκευάστηκαν σωληνάκια υψηλής τα οποία από την μεριά βιδώνουν στα cayenne και από την άλλη στην ΟΕΜ έξοδο. Έγινε και μόντα στα καλώδια προειδοποίησης για τα τακάκια και δεν έχουμε λαμπάκια. Τέλος αλλάχτηκαν και τα υγρά φρένων. Στις ζάντες έκατσαν κουτί και άφησαν και αέρα περίπου 2+ πόντων από τις ακτίνες κάτι που δεν το περίμενα :sHa_wink3: και περίπου 1.5 πόντο στην εσωτερική πλευρά. Ακολουθεί και το φωτογραφικό υλικό.

Καλοριζικα καλόταξιδα αντε και με μια 28rs

• Like 1

Kαλορίζικα τα φρένα Γιάννη! Ωραίο χρώμα και εντυπωσιακή εμφάνιση σε συνδυασμό με αποτελεσματικότητα!

Ευχαριστώ Παναγιώτη. Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν αποφάσισα να τα βάλω.

Φρενάρες  ! Από ομορφιά πραγματικά παραπέμπουν ανεβάζουν το σύνολο σε άλλο επίπεδο και πιστεύω το ίδιο θα συμβαίνει και με την απόδοσή τους.

Καλοπάτητα Γιάννη !

Ευχαριστώ Θόδωρε. Άντε και στα δικά σου...

• Like 1

Σήμερα τοποθετήθηκαν τα μπροστινά εξαπίστονα από cayenne με δίσκους 345χ32 :love: . Απόλυτα ευχαριστημένος με την δουλειά (χωρίς μόντες κ.τ.λ) και την πρώρη αίσθηση πολύ δυνατή καθώς τώρα θέλουνε πάλι στρώσιμο. Η εφαρμογή ήταν σαν τα εργοστασια. Έκατσαν ακριβώς στα εργοστασιακά άκρα. Κατά πρώτον ανοίχτηκαν τα άκρα από Μ14 σε Μ16 για να μπούνε 16άρες βίδες καθώς τα cayenne έχουν τέτοιες ενώ τα μαμά 14άρες. Υπήρχε και άλλη λύση με βίδες μεταροπής και αντάπτορα 2mm στις τρύπες των δαγκανών αλλά δεν την προτίμησα καθώς έτσι που έγιναν και περισσότερη ασφάλεια έχουν και είναι βάλε - βγάλε. Οι δίσκοι που τοποθετήθηκαν είναι  από Mercedes και ανοίχτηκαν 1mm καθώς ήταν 67mm ενώ το Β7 έχει 68mm και βάφτηκαν τα κέντρα μαύρα (πόσο θα αντέξουν θα το μάθουμε). Κατασκευάστηκαν σωληνάκια υψηλής τα οποία από την μεριά βιδώνουν στα cayenne και από την άλλη στην ΟΕΜ έξοδο. Έγινε και μόντα στα καλώδια προειδοποίησης για τα τακάκια και δεν έχουμε λαμπάκια. Τέλος αλλάχτηκαν και τα υγρά φρένων. Στις ζάντες έκατσαν κουτί και άφησαν και αέρα περίπου 2+ πόντων από τις ακτίνες κάτι που δεν το περίμενα :sHa_wink3:  και περίπου 1.5 πόντο στην εσωτερική πλευρά. Ακολουθεί και το φωτογραφικό υλικό.

Αν και εχω χασει πολλα "επεισοδια",καλοταξιδα!Τα συγκεκριμενα τα εχω δει απο κοντα σε porsche cayenne και ειχα παθει πλακα.Φρεναρες! :sSig_goodjob:

• Like 1

Σ'ευχαριστώ φίλε. όντως σαν εμφάνιση είναι εντυπωσιακά. Τώρα μένει να δω και πόσο αποτελεσματικά είναι.

Μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης μου με το Β7 γιατί είχα ξεφύγει λίγο αναπόφευκτα επιστρέφω με την αλλαγή συμπλέκτη καθότι το αυτοκίνητο πατινιάρει υπερβολικά. Αρχικά αγόρασα ένα βολάν καθότι δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση θα είναι το δικό μου αφού το πήρα μετάχειρο το αμάξι και για να μην τρέχω τελευταία στιγμή να βρω βολάν. Για αρχή αγοράστηκε ένα γνήσιο βολάν.

20151124_145327_zpsiwshz2gk.jpg

Το θέμα τώρα είναι τι να κάνω με δίσκο πλατό :sorry: . Η σκέψη μου είναι να αγοράσω ένα σετ δίσκο - πλατό καινούργιο και να το φτιάξω εξάφτερο ή να καρφώσω ενισχυμένο υλικό. Στην πρώτη περίπτωση θα μου επαρκεί άνετα για 350 άλογα ενώ στην δεύτερη θα έχει αντοχή +30% από τον μαμά δίσκο. Βέβαια με τον εξάφτερο θα έχω λίγα σκορτσαρίσματα ενώ με την δεύτερη λύση θα είναι σαν τον μαμά. Βέβαια υπάρχει και η λύση του sachs racing αλλά το κοστολόγιο ξεφεύγει υπερβολικά. ποια η γνώμη σας?

Μετά από αρκετό καιρό ενασχόλησης μου με το Β7 γιατί είχα ξεφύγει λίγο αναπόφευκτα επιστρέφω με την αλλαγή συμπλέκτη καθότι το αυτοκίνητο πατινιάρει υπερβολικά. Αρχικά αγόρασα ένα βολάν καθότι δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση θα είναι το δικό μου αφού το πήρα μετάχειρο το αμάξι και για να μην τρέχω τελευταία στιγμή να βρω βολάν. Για αρχή αγοράστηκε ένα γνήσιο βολάν.

To βολάν που πήρες δεν είναι διπλής μάζας?? Φαίνεται να είναι μονής...πόσο σου κόστισε?