Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Escape Park

Η φθινοπωρινή συνάντηση του Audi Sport Club διοργανώθηκε με επιτυχία, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν! Σας ευχαριστούμε όλους για την τιμή και την διάθεσή σας!
Εντυπώσεις
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×

Recommended Posts

Όπως είχα υποσχεθεί και στο φίλο Θοδωρή (Theodore Saba), παρουσιάζω το νέο μου ολόφρεσκο καμάρι της Dell.

FullSizeRender_3.jpg

FullSizeRender_4.jpg

FullSizeRender_5.jpg

Είναι η σειρά Inspiron, μοντέλο 7737.

17'' Touch Full HD οθόνη

Intel® Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz (max turbo boost στα 3.09GHz)

16GB RAM Kingston  (2x8GB DDR3, 1600MHz), ήδη στο max που υποστηρίζει

On board Intel® HD graphics κάρτα

Dedicated NVIDIA GeForce 750M 2GB κάρτα

Σκληρό 1ΤΒ 2,5'' στα 5400RPM

HDMI

USB 3.0

USB 2.0

Gigabit ethernet

Sound card Realtek (κλασσικά, πανταχού παρούσα...)

HD webcam

ΔΕΝ ΕΧΕΙ XENON :fire: !!

Το μόνο "ψεγάδι" αν θελω να το ψυρίσω και δεν ήξερα, είναι το ότι παίζει μεγάλο ρόλο το γραμματάκι :LaieA_058: που αναγράφεται στο τέλος της περιγραφής του επεξεργαστή (i7 4510U ή M). Το πρώτο (U)αφορά και δίνει βάση/εστιάζει περισσότερο στην αυτονομία της μπαταρίας και λιγότερο στις επιδόσεις. Το δεύτερο (M) στο αντίστροφο... Για μένα σιγά τα ωά. Για άλλους μπορεί να παίζει καθοριστικό ρόλο...

Εγγύηση (ΦΤΟΥ ΜΑΚΡΙΑ!!!)

Εδώ υπέρεχει συγκριτικά με άλλα brands. Σημαντικός τομέας (για μένα). Η έρευνα μου βασίστηκε στο τρίπτυχο Dell - Toshiba - Lenovo μέσα από επισκέψεις επί επισκέψεων και forums (Insomnia, AVclub κτλ)

Dell: 2 χρόνια next business on site (προηγείται τηλ. επικοινωνία για τη φύση του προβλήματος, επίσκεψη τεχνικού στο χώρο σου και επιτόπου επιδιόρθωση :thumbsup: )

Toshiba: 2 χρόνια αποστολή με δικά σου έξοδα στην εταιρία για επιδιορθωση

Lenovo: 2 χρόνια έρχεται courrier με έξοδα της εταιρίας για παραλαβή και επιδιόρθωση στα κεντρικά τους

Στα δ'υο τελευταία brands ανάλογα το κατάστημα πώλησης με πρόσθετη επιβάρυνση (στην αρχική τιμή ενσωματομένο εννοείται...) 1 επιπλέον χρόνος

Στη Dell προφανώς και εκεί βέβαια προπληρώνεις το άμεσο service της εγγύησης...

Κόστη πιο χαμηλά για παρεμφερείς επιδόσεις από Toshiba & Lenovo. Αισθητικά ανώτερο της Dell, ειδικα της σειράς Inspiron. Και αυτό το πληρώνεις βέβαια.

Επίσης το 90% των χρηστών στα forums (ελληνικά & ξένα) που διάβασα έχουν να λένε, πέρα από την αμεσότητα του service, και για την εξυπηρέτηση και ευγένεια της Dell support και μάλιστα "σε βαθμό που νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη (ευρωπαική) χώρα"...

Συμβουλή γενική για όλους τους υποψήφιους αγοραστές στο άμεσο (και μη) μέλλον. Έμαθα (και ευτυχώς δεν έπαθα...)

Από skroutzομάγαζα βρήκα το μοντέλο φθηνότερο ακόμα και 200-300€ κάτω. Τα περισσότερα είναι παραεισαγωγής. αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Αν το λάπτοπ όμως προοριζόταν για χώρα εκτός EU, τότες η εγγύηση γιόκ! Από Ελλάντα για κάλυψη εγγύησης (σχεδόν) μόνο από τους επίσημους μεταπωλήτες της Dell. Να είστε υποψιασμένοι όταν βλέπετε "1 χρόνο εγγύηση" είναι πάντα από το συγκεκριμένο κατάστημα πώλησης και από δικό τους support, όχι από Dell... Επίσης να ελένχετε ΠΑΝΤΑ το service tag στο κουτί του (εφόσον ψωνίσετε εκτός του επίσημου δικτύου της) και να το επιβεβαιώσετε με την Dell Hellas για διασταύρωση. Η εγγύηση είναι ΠΑΝΤΑ 2 χρόνια.

Επειδή όλοι στον ενθουσιασμό μας μπορεί να είμαστε λίγο-πολύ ή και καθόλου υποψιασμένοι στα "καλά" λόγια των πωλητών, καλό είναι να το ψάχνουμε λίγο... Το έχω διαβάσει και το έψω δει (ο ίδιος) το "εργο" ακόμα και στα γνωστά επωνυμότατα καταστήματα-αλυσίδες.

Όποιος μπήκε στο κόπο να το διαβάσει το σεντονάκι μου (Χρήστο - Chris82 ακόμα περιμένω στο ακουστικό να τα πούμε ρεε :protest: ) είμαι διαθέσιμος για ερωτήσεις κουβεντολόι - είναι χαλαρές αυτές οι ημέρες...

Υστερόγραφο για τους κακεντρεχείς: όχι, δεν είμαι πράκτορας/troll της Dell (έχουμε και απ' αυτά στο ιντερνέτ, που λέει και η μάνα μου)

τη καλημέρα μου

ο αρθρογράφος

• Like 5

Ωραίο. ..φαίνεται να γυαλίζει λίγο η οθόνη?  Πόσο το πήρες? 

Άγγελος. 

ευχαριστω Αγγελε. Για το γυαλισμα της οθονης δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις... Ισως λογω του Touch?

Αλμυρο. 1300

Sent απο τον πλουσιο εσωτερικο μου κοσμο...

ευχαριστω Αγγελε. Για το γυαλισμα της οθονης δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις... Ισως λογω του Touch?

Αλμυρο. 1300

στις φωτογραφίες φαίνεται να γυαλίζει πολύ η οθόνη (θα έλεγε κανείς σε σημείο "καθρέφτη").

Νομίζω όμως ότι από φωτογραφίες δεν μπορεί να βγάλει κάποιος ασφαλές συμπέρασμα γι' αυτή τη λεπτομέρεια. ;)

δεν ειναι τιποτε. ο καθρεπτης της τουαλετας μου ειναι με πληκτρολογιο προσεκτικα τοποθετημενο στο ραφακι του...

κατιδεν πιανω στη κουβεντα ρε παιδια. εχω παραθυρο με απλετο φως απο πισω γιαυτο και ειναι σαν να βγηκα φωτογραφια στην οθονη. τι εννοουμε;

• Like 1

δεν ειναι τιποτε. ο καθρεπτης της τουαλετας μου ειναι με πληκτρολογιο προσεκτικα τοποθετημενο στο ραφακι του...

κατιδεν πιανω στη κουβεντα ρε παιδια. εχω παραθυρο με απλετο φως απο πισω γιαυτο και ειναι σαν να βγηκα φωτογραφια στην οθονη. τι εννοουμε;

Θα σου δείξω από κοντά το δικό μου laptop που έχει ματ επίστρωση μπροστά από την οθόνη να καταλάβεις. (λεπτομέρειες, όπως αντιλαμβάνεσαι, αλλά να μην σχολιάσουμε και κάτι βρε αδερφέ? :P )

• Like 2

οκ δεκτο ρε αδελφε!

• Like 1

Αλμυρο. 1300

Καλη τιμή είναι για ι7 σε αυτη την ποιοτητα. Για το γυαλισμα αυτο ρωταω..ποσο γυαλιζει ? Η φωτο δεν ειναι αντιπροσωπευτική...

Να το χαίρεσαι.

Αγγελος.

Εχω κάποια ερωτήματα που θα ήθελα να μου απαντήσεις, αν θες ;):) (χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας)

16 gb μνημης αλλά ο δίσκος HD και όχι SSD...

Αφού πήρες σύστημα με καλή κάρτα γραφικών γιατι δεν χτύπησες κάτι πιο δυνατό στον επεξεργαστή, αφου από ότι φαίνεται σε ενδιαφέραν οι επιδόσεις?

17άρα οθόνη? Γιατι πρόσθεσες βάρος και όγκο σε ένα μηχάνημα που είναι φορητό? Και αν όντως την έχεις ανάγκη την υψηλή ανάλυση, γιατι συμβιβάστηκες να ''στραβωθείς'' σε τόσο μικρό πλαίσιο?

ο i7 που πήρες θα ''σέρνεται'' στα 600ΜΗz σε κατάσταση ηρεμίας και όταν ξεκινάει να ζορίζεται θα ανεβαίνει στα 2, άντε με τον μετασχηματιστή στο ρευμα να πιάνει τα 3GHz.

Πες μου σε παρακαλώ τι χρήση θα κάνεις πάνω στο μηχάνημα αυτό?

Εχεις πάνω virtual machines για αυτά τα 16Gb μνήμης?

Κάποιες βάσεις δεδομένων?

Το προορίζεις για κεντρικό υπολογιστή?

Για παιχνίδια μήπως?

Επαγγελματικη επεξεργασία εικόνας?

Edited by Legend

χαιρομαι γιατι νομιζα πως πεθανε προωρα το νημα μου αυτο! θα επανελθω με σεντονακι αργοτερα απο σπιτι διοτι απο tapatalk & κινητο δε παιζει...

• Like 3

με γεια με γεια καλορίζικο ..... καλό κάψιμο! :thumbsup:

• Like 1

χαιρομαι γιατι νομιζα πως πεθανε προωρα το νημα μου αυτο! θα επανελθω με σεντονακι αργοτερα απο σπιτι διοτι απο tapatalk & κινητο δε παιζει...

Να 'χουμε κάτι να πούμε ρε αδερφε! :);)

• Like 1

Πες μου σε παρακαλώ τι χρήση θα κάνεις πάνω στο μηχάνημα αυτό?

Καλά το πάω πίσω... Με ντρόπιασες ρε Legend :sorry: ! Ούτε Δίωξη Υπερεκτιμημένων Laptops να ήσουν :sHa_hehe: !

Πλάκα κάνω βέβαια.

Εισαγωγή: με υπολογιστές ότι έχω μάθει είναι καθαρά από προσωπική ενασχόληση και όποια τεχνογνωσία έχω αποκομίσει μέσω αυτής. Οπότε μην εμβαθύνουμε περισσότερο από όσο πρέπει με ορολογίες,  νούμερα & performance test γιατί δεν θα είναι δυνατό αυτό (από πλευράς μου!). Οπότε με βάση τις όποιες γνώσεις μου/φιλοσοφία μου/ανάγκες μου.......πάμε!!!

Είχα (έχω) εδώ και 7 χρόνια ένα Sony Vaio που αγόρασα μετ/νο από παλιό συνάδελφο. Πολύ δυνατό τότε, πολύ τίμιο τώρα πια τρέχει σαν...ακίνητο! Το έδωσα στη γυναίκα που δεν είχε. Διπλό το όφελος διότι είχα πια τη δυνατότητα και την κάψα να αναβαθμιστώ. Οπότε πέρα από παραπάνω μνήμη (από το...1GB) και έναν απλά καλό επεξεργαστή με τίμια μπαταρία, που με βόλευαν και για μια εφαρμογή στη δουλειά που θα δούλευα από το σπίτι, όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ game-oriented.

Για τον επεξεργαστή (U) δεν ήξερα καν ότι εστιάζει στην αυτονομία μπαταρίας περισσότερο, το έμαθα εκ των υστέρων, αλλά no problem, το θεωρώ bonus για μένα λόγω μπαταρίας που προανέφερα.

Μνήμη για 8GB πήγαινα, αλλά η αγαπητή Dell...Hellas το δίνει μόνο με 16GB (δες πρώτο μου ποστ για λεπτομέρειες) και καμία δυνατότητα customisation. Κακό δεν είναι, πιο ακριβό ήταν...

Δίσκος SSD δεν θα με χαλούσε αλλά ανέβαινα κατηγορία κοστολογικά και σε παρεμφερείς τιμές το πετύχαινα μόνο σε αντίστοιχα Toshiba & Lenovo. Μεταξύ μας, πέρα από την εξαιρετική του ταχύτητα σε bootάρισμα Windows και άλλα, προσωπικά το θεωρώ ολίγον κοροϊδία να πληρώνω τόσο παραπάνω για 128GB SSD και Windows σε 5-10 δευτερόλεπτα...

Εγώ όμως ήθελα Dell, λόγω πρότερης εμπειρίας, εγγύησης και design...και αυτό πλήρωνα ουσιαστικά.

Την 17.3' οθόνη την είχα...απωθημένο (από την 14'άρα) και φυσικά για το gaming. Ο όγκος και το βάρος, εάν με απασχολούσε, απλά δεν θα το έπαιρνα...

Τώρα πέρα από ένα super ικανοποιητικό μηχάνημα (για τα δικά μου δεδομένα), για καλύτερους επεξεργαστές, κάρτες κτλ που μου αναφέρεις, τα έχει όλα (μα όλα όμως μιλάμε!) η σειρά Dell Alienware. Με τιμή x2 παραπάνω...(Για Dell μιλάμε πάντα έτσι? και συγκεκριμένα για Dell Hellas :chair: )

Κεντρικός υπολογιστής παραμένει το αρχαίο μου desktop/server για το (full καλωδιωμένο) δίκτυο στο σπίτι. Το laptop θα πάρει το ρόλο της δουλειάς μιας και θα τρέχει το Meridian της Blue Cielo που χρειάζομαι και ολίγον AutoCad, του gaming, καθώς και του οικιακού (φορητού) κινηματογράφου σε 1080p.

Μια χαρά το βλέπω σε επιδόσεις. Τεστάρισμα σε Call of Duty: Advanced Warfare & Ryse: Son of Rome τρέχει απροβλημάτιστα.

Έφαγε και κάποια (σκόπιμα).... ζορίσματα από έναν φίλο για δοκιμές... Ούτε ζεσταίνεται, ούτε καν μου ψιθυρίζει :sHa_hehe: ...

Πως λένε σε κάποια club? το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο ίδιος ο δρόμος :sHa_wink3: .

Εν ολίγοις, εννοείται πως κάποιος που το ψυρίζει λίγο παραπάνω, θα προτιμήσει κάποιο πιο efficient & effective, γιατί όντως υπάρχει πάντα καλύτερο.

Άλλες ανάγκες παραπάνω δεν υπάρχουν. Είμαι γενικώς ευχαριστημένος με το μηχανηματάκι, όπως είμαι και με το Α3 αντί για μία Ford Mustang που επίσης θα ήθελα.

ΥΓ1. Τώρα που σου άνοιξα εγώ τη καρδιά μου γύρω από τα θέματα που έθεσες, τι λες? Θα μου δώσεις το χέρι σου να σμίξουμε για μια ζωή :sHa_hehe: ?

ΥΓ2. Χιούμορ κάνω Legend (Πάνος νομίζω, σωστά?). Μη παρεξηγηθώ.

τη καλησπέρα μου.

• Like 1

Πολύ καλή επιλογή Στάθη! Εξαιρετικό Μηχάνημα. Τον Δίσκο όμως τον πετάς όπως είναι σε ένα Case, τον κάνεις εξωτερικό δίσκο δηλαδή, και αγοράζεις SSD χωρίς να κάνεις δεύτερη σκέψη.  :new_thumright:

• Like 1

Ευχαριστώ Σωκράτη!

Έστω και αγοράζω ρε Σωκράτη έναν SSD, την εγγύηση (που την έχω πληρώσει ουσιαστικά κιόλας) τί να την κάνω? frame στο τοίχο με το πτυχίο μου :crazy: ?

Και τι χωρητικότητα? στα 128 ή 256GB? σιγά τα ωά. για (πολύ) μεγαλύτερη θα το συζητούσα, σε καμία πε΄ριπτωση όμως σε αυτές τις τιμές. Εκτός αν εννοείς μόνο για boot και να μείνει ο νυν 1TB...και αν το παίρνει το μηχάνημα (χωροταξικά).

Και πάλι το θέμα της εγγύησης παραμένει.

Πολύ καλή επιλογή Στάθη! Εξαιρετικό Μηχάνημα. Τον Δίσκο όμως τον πετάς όπως είναι σε ένα Case, τον κάνεις εξωτερικό δίσκο δηλαδή, και αγοράζεις SSD χωρίς να κάνεις δεύτερη σκέψη.  :new_thumright:

Ευχαριστώ Σωκράτη!

Έστω και αγοράζω ρε Σωκράτη έναν SSD, την εγγύηση (που την έχω πληρώσει ουσιαστικά κιόλας) τί να την κάνω? frame στο τοίχο με το πτυχίο μου :crazy: ?

Και τι χωρητικότητα? στα 128 ή 256GB? σιγά τα ωά. για (πολύ) μεγαλύτερη θα το συζητούσα, σε καμία πε΄ριπτωση όμως σε αυτές τις τιμές. Εκτός αν εννοείς μόνο για boot και να μείνει ο νυν 1TB...και αν το παίρνει το μηχάνημα (χωροταξικά).

Και πάλι το θέμα της εγγύησης παραμένει.

Υπάρχει κ η δυνατότητα να βάλεις ssd σε αντικατασταση του DVD κ έτσι να εχεις 2 σκληρούς.

Αγγελος.

Σωστό το tip Άγγελε. Γίνομαι κουραστικός το ξέρω, αλλά με την εγγύηση τί γίνεται. Είναι προφανές ότι δεν πρόκειται να την ρισκάρω έτσι?

Καλά το πάω πίσω... Με ντρόπιασες ρε Legend :sorry: ! Ούτε Δίωξη Υπερεκτιμημένων Laptops να ήσουν :sHa_hehe: !

Πλάκα κάνω βέβαια.

Εισαγωγή: με υπολογιστές ότι έχω μάθει είναι καθαρά από προσωπική ενασχόληση και όποια τεχνογνωσία έχω αποκομίσει μέσω αυτής. Οπότε μην εμβαθύνουμε περισσότερο από όσο πρέπει με ορολογίες,  νούμερα & performance test γιατί δεν θα είναι δυνατό αυτό (από πλευράς μου!). Οπότε με βάση τις όποιες γνώσεις μου/φιλοσοφία μου/ανάγκες μου.......πάμε!!!

Είχα (έχω) εδώ και 7 χρόνια ένα Sony Vaio που αγόρασα μετ/νο από παλιό συνάδελφο. Πολύ δυνατό τότε, πολύ τίμιο τώρα πια τρέχει σαν...ακίνητο! Το έδωσα στη γυναίκα που δεν είχε. Διπλό το όφελος διότι είχα πια τη δυνατότητα και την κάψα να αναβαθμιστώ. Οπότε πέρα από παραπάνω μνήμη (από το...1GB) και έναν απλά καλό επεξεργαστή με τίμια μπαταρία, που με βόλευαν και για μια εφαρμογή στη δουλειά που θα δούλευα από το σπίτι, όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ game-oriented.

Για τον επεξεργαστή (U) δεν ήξερα καν ότι εστιάζει στην αυτονομία μπαταρίας περισσότερο, το έμαθα εκ των υστέρων, αλλά no problem, το θεωρώ bonus για μένα λόγω μπαταρίας που προανέφερα.

Μνήμη για 8GB πήγαινα, αλλά η αγαπητή Dell...Hellas το δίνει μόνο με 16GB (δες πρώτο μου ποστ για λεπτομέρειες) και καμία δυνατότητα customisation. Κακό δεν είναι, πιο ακριβό ήταν...

Δίσκος SSD δεν θα με χαλούσε αλλά ανέβαινα κατηγορία κοστολογικά και σε παρεμφερείς τιμές το πετύχαινα μόνο σε αντίστοιχα Toshiba & Lenovo. Μεταξύ μας, πέρα από την εξαιρετική του ταχύτητα σε bootάρισμα Windows και άλλα, προσωπικά το θεωρώ ολίγον κοροϊδία να πληρώνω τόσο παραπάνω για 128GB SSD και Windows σε 5-10 δευτερόλεπτα...

Εγώ όμως ήθελα Dell, λόγω πρότερης εμπειρίας, εγγύησης και design...και αυτό πλήρωνα ουσιαστικά.

Την 17.3' οθόνη την είχα...απωθημένο (από την 14'άρα) και φυσικά για το gaming. Ο όγκος και το βάρος, εάν με απασχολούσε, απλά δεν θα το έπαιρνα...

Τώρα πέρα από ένα super ικανοποιητικό μηχάνημα (για τα δικά μου δεδομένα), για καλύτερους επεξεργαστές, κάρτες κτλ που μου αναφέρεις, τα έχει όλα (μα όλα όμως μιλάμε!) η σειρά Dell Alienware. Με τιμή x2 παραπάνω...(Για Dell μιλάμε πάντα έτσι? και συγκεκριμένα για Dell Hellas :chair: )

Κεντρικός υπολογιστής παραμένει το αρχαίο μου desktop/server για το (full καλωδιωμένο) δίκτυο στο σπίτι. Το laptop θα πάρει το ρόλο της δουλειάς μιας και θα τρέχει το Meridian της Blue Cielo που χρειάζομαι και ολίγον AutoCad, του gaming, καθώς και του οικιακού (φορητού) κινηματογράφου σε 1080p.

Μια χαρά το βλέπω σε επιδόσεις. Τεστάρισμα σε Call of Duty: Advanced Warfare & Ryse: Son of Rome τρέχει απροβλημάτιστα.

Έφαγε και κάποια (σκόπιμα).... ζορίσματα από έναν φίλο για δοκιμές... Ούτε ζεσταίνεται, ούτε καν μου ψιθυρίζει :sHa_hehe: ...

Πως λένε σε κάποια club? το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο ίδιος ο δρόμος :sHa_wink3: .

Εν ολίγοις, εννοείται πως κάποιος που το ψυρίζει λίγο παραπάνω, θα προτιμήσει κάποιο πιο efficient & effective, γιατί όντως υπάρχει πάντα καλύτερο.

Άλλες ανάγκες παραπάνω δεν υπάρχουν. Είμαι γενικώς ευχαριστημένος με το μηχανηματάκι, όπως είμαι και με το Α3 αντί για μία Ford Mustang που επίσης θα ήθελα.

ΥΓ1. Τώρα που σου άνοιξα εγώ τη καρδιά μου γύρω από τα θέματα που έθεσες, τι λες? Θα μου δώσεις το χέρι σου να σμίξουμε για μια ζωή :sHa_hehe: ?

ΥΓ2. Χιούμορ κάνω Legend (Πάνος νομίζω, σωστά?). Μη παρεξηγηθώ.

τη καλησπέρα μου.

Στάθη μου, τα 16 GB μνήμης ήταν που μου ''γύρισαν'' τα μάτια σαν τα φρουτάκια στο καζίνο! :) (εντάξει το γλύτωσα το εγκεφαλικο! Ναι θα στο δώσω το χέρι και το πόδι αν θες! :) ).

Καλορίζικο δεν είπα, στο λέω τώρα- ποτε δεν είναι αργα! :)

Για να μην μακρυγορήσω, θεωρώ πολύ σημαντική την κίνηση που έκανες για την εγγύηση. Η Dell είναι κατι παραπάνω από καλή στο θέμα του after sales και δεν στο λέω τυχαία, συνεργάζομαι λόγω δουλειας σχεδόν 15 χρόνια απροβλημάτιστα μαζί τους (περιττό να σου πω ότι γράφω και εγώ από Dell).

Απο το vaio εσένα ήδη σου έχει φανει διαστημόπλοιο (όχι ότι δεν είναι) το Dellάκι, άρα μπορείς να ζήσεις 2 χρόνια μέχρι να τελειώσει η εγγύηση και με τον HD. Βάλτον αργότερα, σίγουρα πιο φτηνά και σίγουρα μεγαλύτερο ;)

Edited by Legend
  • Like 1

Υ.Γ.: Ο SSD δεν είναι κοροϊδία, είναι σωτηρία!  Κοροϊδία είναι ότι είναι 2015 και πουλάνε ακόμα HD :) Είναι αυτό που χρειάζονται όλοι οι υπολογιστές!

• Like 3

Στάθη μου, τα 16 GB μνήμης ήταν που μου ''γύρισαν'' τα μάτια σαν τα φρουτάκια στο καζίνο! :) (εντάξει το γλύτωσα το εγκεφαλικο! Ναι θα στο δώσω το χέρι και το πόδι αν θες! :) ).

Καλορίζικο δεν είπα, στο λέω τώρα- ποτε δεν είναι αργα! :)

Για να μην μακρυγορήσω, θεωρώ πολύ σημαντική την κίνηση που έκανες για την εγγύηση. Η Dell είναι κατι παραπάνω από καλή στο θέμα του after sales και δεν στο λέω τυχαία, συνεργάζομαι λόγω δουλειας σχεδόν 15 χρόνια απροβλημάτιστα μαζί τους (περιττό να σου πω ότι γράφω και εγώ από Dell).

Απο το vaio εσένα ήδη σου έχει φανει διαστημόπλοιο (όχι ότι δεν είναι) το Dellάκι, άρα μπορείς να ζήσεις 2 χρόνια μέχρι να τελειώσει η εγγύηση και με τον HD. Βάλτον αργότερα, σίγουρα πιο φτηνά και σίγουρα με τα ίδια λεφτά που θα διέθετες σήμερα ;)

Εδώ θα πω +1000000000.

Ξέρεις, μπορεί να χάνω και επεισόδια δε λέω, αλλά με αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής:

Πέρα από γρήγορο boot, σε τί άλλο εξυπηρετεί? Δηλαδή πληρώνεις λεφτά για έναν σκληρό μόλις 128GB (δίνω το νούμερο που προσφέρουν τα περισσότερα laptops στις προδιαγραφές και τιμές που έψαχνα) και όσο γρήγορος και να είναι σε διάφορα άλλα που να γέρνουν τα πλάστιγγα υπέρ της επιλογής αυτής, δε παύει να είναι μικρή η χωρητικότητα του. ΟΚ, δεκτό ότι όσα προγράμματα & εφαρμογές να περάσεις τί χώρο να πιάσουν (με το σκεπτικό ότι σαν storage χρησιμοποιείς έναν δεύτερο απλό HD (ακόμα και εξωτερικό)... Εγώ ήμουν ΠΑΝΤΑ της άποψης (και πρακτικώς) ένα τουλάχιστον 50% του σκληρού να είναι πάντα άδειο να optimal απόδοση του ίδιου του hard disk. Εξάλλου, οι SSD δεν έχουν δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου για διάρκεια & πιθανές φθορές.

Να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ ότι είναι (ήδη οπως λές και εσύ) the next big thing. Παρουσιάζομαι πολύ αρνητικός λόγω της ένστασής μου για σχέση τιμής-χωρητικότητας...

ΥΓ. "μάτια σαν φρουτάκια στο καζίνο"... εντάξει με έστειλες χααχαχαχα!!!

Στάθη, με 60 ευρώ αγοράζεις 128άρι, και αν τα λέω καλα με κανένα κατοστάρικο, άντε και κάτι παραπάνω, 256άρι. Δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικό νούμερο ;)

Όχι ρε Πάνο δεν είναι απαγορευτικό, εδώ ολόκληρο λάπτοπ χρυσοπλήρωσα...για τη σχέση τιμής-χωρητικότητας μιλούσα. Με 60-100 προτιμώ να πάρω εαν καλό 2ΤΒ είτε για τον πύργο έιτε για external.

Στο θέμα μας πίσω τώρα: όταν κάνω το οτιδήποτε με το πέρας των 2 ετών, εννοείς τον SSD για boot και main storage εσωτερικό τον 1 TB, σωστά?

Στάθη να σου πω, 256 γίγα είναι ένας ικανοποιητικός χώρος για λαπτοπ, δεν χρειάζεται να κουβαλάς την ''προίκα'' σου πάνω σε ένα μηχάνημα που είναι φορητό. Ο μεγάλος χώρος πολλές φορές αδρανοποιεί τους χρήστες,  λόγω του ότι παίρνει πολύ ώρα να πάρουν backup συνήθως δεν το κάνουν. Καλύτερο είναι ότι δεδομένα έχεις και θέλεις να τα έχεις να τα βάζεις σε ένα σημείο σταθερό και τα ''ψιλολόγια'' στο σύνεφο (Dropbox - Onedrive κτλ). Και ότι χρειάζεσαι άμεσα να το έχεις πάνω σου. ;)

Ασε που σε κανενα δυο χρόνια οι 500άρηδες θα έχουν τιμές όπως οι αντίστοιχοι 256άρηδες ;)

Πάντως υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν χρειάζεσαι χώρο στο μηχάνημά σου, καταργείς το dvd και βάζεις tray που παίρνει δίσκο, το είπαν νωρίτερα και τα παιδια ;)

• Like 1

Στάθη να σου πω, 256 γίγα είναι ένας ικανοποιητικός χώρος για λαπτοπ, δεν χρειάζεται να κουβαλάς την ''προίκα'' σου πάνω σε ένα μηχάνημα που είναι φορητό. Ο μεγάλος χώρος πολλές φορές αδρανοποιεί τους χρήστες,  λόγω του ότι παίρνει πολύ ώρα να πάρουν backup συνήθως δεν το κάνουν. Καλύτερο είναι ότι δεδομένα έχεις και θέλεις να τα έχεις να τα βάζεις σε ένα σημείο σταθερό και τα ''ψιλολόγια'' στο σύνεφο (Dropbox - Onedrive κτλ). Και ότι χρειάζεσαι άμεσα να το έχεις πάνω σου. ;)

Ασε που σε κανενα δυο χρόνια οι 500άρηδες θα έχουν τιμές όπως οι αντίστοιχοι 256άρηδες ;)

Πάντως υπάρχουν λύσεις ακόμα και αν χρειάζεσαι χώρο στο μηχάνημά σου, καταργείς το dvd και βάζεις tray που παίρνει δίσκο, το είπαν νωρίτερα και τα παιδια ;)

Απόλυτα λογικό αυτό που λες συμφωνώ.

Και βέβαια πάντα μα πάντα λειτουργώ με το ρητό "πάρτο σε κανα χρόνο στη μισή του τιμή". +1000!

Λοιπόν τώρα (συγχώρεσε με) θα (ξανα)ρωτήσω για νιοστή φορά γιατί μου έχει μείνει νευρικό :sSa_worried3: απωθημένο από χθες μιας και δεν μου το έχει απαντήσει κανένας τύπου όπως λες και εσύ "βγάλε dvd tray βάλε ssd" ή "βγάλε HD βάλε ssd στη θέση του" : τί γίνεται ρε αγαπητοί φίλοι με την εγγύηση αν ακολουθηθούν αυτές οι ενέργειες?

Πραγματική ερώτηση είναι δεν ειρωνεύομαι. Πείτε μου (πες μου όποιος θέλει) πχ "μη μας πρήζεις ρε Στάθη δεν έχει πρόβλημα η ρημαδοεγγύηση σου άμα τα κάνεις αυτά" ή  κάτι άλλο... Στηρίζομαι πάνω σου Πάνο, είσαι ο τελευταίος που αντέχει και ασχολείται ακόμα με το νήμα αυτό :sHa_hehe: ...

ΥΓ. δεν μπορείς να φανταστείς την απογοήτευσή μου Παναγιώτη όταν αφού έκανα όλο το customised order μου όπως το ήθελα από την Dell UK και είχα σχεδόν ολοκληρώσει το process order, μετά πάγωσαν τα πάντα και έπρεπε να μιλήσω μέσω company chat με εκπρόσωπο να με ενημε΄ρωσει ότι "we do not ship outside UK" και ότι έπρεπε να απευθυνθώ στην Dell Hellas :chair: .

όπως είπες τα "μάτια σαν φρουτάκια στο καζίνο" όταν είδα ότι έπρεπε να πάρω αναγκαστικά έτοιμα πακέτα από Dell Hellas και από μεταπωλητή μόνο.

Βέβαια, μέχρι στιγμής (για να τα λέμε όλα) εξεπλάγην ευχάριστα από την εξυπηρέτηση & γενικότερα επικοινωνία από Dell Hellas και, όπως έχω διαβάσει σε διάφορα forums στο διαδίκτυο, το support και η συμπεριφορά τους είναι σε άλλο επίπεδο. This is Europe που λένε και στο χωριό μου...

Πλάτιασα ως συνήθως...

τη καλημέρα μου.