Jump to content

Coming Home / Leaving Home without Rain Light Sensor


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Αγόρασα πρόσφαρα ένα A3 1.6 TDI SB και στην παραγγελία μου το Σεπτέμβριο δεν το έψαξα καλά και δεν το παρήγγειλα με αισθητήρα RLS(Rain Light Sensor).

Πήγα και ρώτησα στην Audi και μου είπαν ότι τώρα δεν γίνετε, μίλησα και με την Cosmocar το ιδιο μου είπαν. Ξέρει κανείς κάτι για το θέμα ?

 

Με ενδιαφέρει όπως γράφω και στο θέμα του Topic να ενεργόποιήσω την επιλογή Coming / Leaving Home.

Διάβασα σε διάφορα αγγλικά forum ότι αυτό είναι δυνατό με προγραμματισμό vag κάπως έτσι.

Ξέρει κανείς τι γίνεται ?

Επίσης παίζει να υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση ?

 

Ευχαριστώ πολύ ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νικο!
Αν λύνεται με μια αλλαγη στον προγραμματισμό, δεν θα εχεις θεμα.
Απο κει και περα, αν θες αισθητηρα βροχής-φωτός, πρεπει να αλλαξεις το παρμπριζ και τον εσωτερικο καθρέφτη. (Και φυσικα παλι θες διαγνωστικο για να δηλώσεις στους εγκεφάλους οτι οντως υπαρχουν αυτα που εβαλες, αλλιως δεν τα βλεπουν και δεν λειτουργούν)

Δεν υπαρχει τιποτα που δε γινεται. Απο τη στιγμη που εβαλα με αυτο που θες απο το εργοστασιο, ολα γινονται και ΟΕΜ μαλιστα! Απλα καποιες φορες η πρακτικότητα (πολλα ανταλλακτικα και υψηλού κοστους ή πολυ "μανούρα" και πολυ ξήλωμα) υπερνικά την διαθεση και το μεράκι μας.

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Όπως τα είπε ο Κάβουρας. Ο αισθητήρας είναι στο πίσω μέρος του εσωτερικού καθρέφτη, αν κοιτάξεις στο παρμπρίζ φαίνεται. Οπότε αν δεν έχεις τους αισθητήρες είναι ραβε-ξήλωνε τον καθρέφτη με καινούργιο που έχει αισθητήρες και μετά λογικά θα κάνεις και τον επαναπρογραμματισμό με το VAG.

 

Οπότε πέρα και από τη μανούρα είναι και το κόστος. Εργοστασιακά, αν θυμάμαι από το δικό μου καλά, το κόστος ήταν κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ αλλά μπορείς να το δεις στο site της audi στο configurator. Δεν ξέρω αν το κάνεις retrofit πόσο μπορεί να κοστίσει και δεν ξέρω αν έχει νόημα.

 

Προσωπικά πάντως να σου δώσω τις εντυπώσεις μου από τον εργοστασιακό ο αισθητήρας φωτός είναι όντως χρήσιμος γιατί δεν έχω βάλει χέρι στο διακόπτη από τότε που πήρα το αμάξι είναι στο auto μονίμως. Ο αισθητήρας βροχής ορισμένες φορές είναι λίγο εκνευριστικός γιατί δεν βάζει την σκάλα που πρέπει ιδίως αν έχει κάποια καταιγίδα αργεί να το γυρίσει σε γρήγορο οπότε εκεί βάζω χέρι :)

 

Edit: Το coming/leaving home τώρα που το θυμήθηκα μου είχε πει ο πωλητής της Karenta που το πήρα ότι παίζει επειδή έχω τους αισθητήρες γιατί τα φώτα ανάβουν όταν κλειδώνω/ξεκλειδώνω μόνο όταν είμαι στο πάρκινγκ ή το βράδυ. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να έχεις αυτή τη λειτουργία χωρίς αισθητήρες εκτός και αν μπορείς με το VAG να "κοροϊδέψεις" το σύστημα ότι έχεις αισθητήρες και δείχνουν πάντα ότι είσαι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. 

Edited by gmayo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Όπως τα είπε ο Κάβουρας. Ο αισθητήρας είναι στο πίσω μέρος του εσωτερικού καθρέφτη, αν κοιτάξεις στο παρμπρίζ φαίνεται. Οπότε αν δεν έχεις τους αισθητήρες είναι ραβε-ξήλωνε τον καθρέφτη με καινούργιο που έχει αισθητήρες και μετά λογικά θα κάνεις και τον επαναπρογραμματισμό με το VAG.

 

Οπότε πέρα και από τη μανούρα είναι και το κόστος. Εργοστασιακά, αν θυμάμαι από το δικό μου καλά, το κόστος ήταν κάτι γύρω στα 100-150 ευρώ αλλά μπορείς να το δεις στο site της audi στο configurator. Δεν ξέρω αν το κάνεις retrofit πόσο μπορεί να κοστίσει και δεν ξέρω αν έχει νόημα.

 

Προσωπικά πάντως να σου δώσω τις εντυπώσεις μου από τον εργοστασιακό ο αισθητήρας φωτός είναι όντως χρήσιμος γιατί δεν έχω βάλει χέρι στο διακόπτη από τότε που πήρα το αμάξι είναι στο auto μονίμως. Ο αισθητήρας βροχής ορισμένες φορές είναι λίγο εκνευριστικός γιατί δεν βάζει την σκάλα που πρέπει ιδίως αν έχει κάποια καταιγίδα αργεί να το γυρίσει σε γρήγορο οπότε εκεί βάζω χέρι :)

 

Edit: Το coming/leaving home τώρα που το θυμήθηκα μου είχε πει ο πωλητής της Karenta που το πήρα ότι παίζει επειδή έχω τους αισθητήρες γιατί τα φώτα ανάβουν όταν κλειδώνω/ξεκλειδώνω μόνο όταν είμαι στο πάρκινγκ ή το βράδυ. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να έχεις αυτή τη λειτουργία χωρίς αισθητήρες εκτός και αν μπορείς με το VAG να "κοροϊδέψεις" το σύστημα ότι έχεις αισθητήρες και δείχνουν πάντα ότι είσαι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. 

Απλά ανάβουν συνέχεια (είτε μέρα είτε νύχτα). Το έχω ενεργοποιήσει εγώ σε αρκετά Α3 8Ρ και απλά επειδή δεν ξέρει το αμάξι αν είναι μέρα ή νύχτα (γιατί δεν έχει τον αισθητήρα φωτός), σε κάθε ξεκλείδωμα ή κλείδωμα ανάβουν τα φώτα. Αν δε σε νοιάζει, μικρό το κακό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά ανάβουν συνέχεια (είτε μέρα είτε νύχτα). Το έχω ενεργοποιήσει εγώ σε αρκετά Α3 8Ρ και απλά επειδή δεν ξέρει το αμάξι αν είναι μέρα ή νύχτα (γιατί δεν έχει τον αισθητήρα φωτός), σε κάθε ξεκλείδωμα ή κλείδωμα ανάβουν τα φώτα. Αν δε σε νοιάζει, μικρό το κακό. :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Kavouras δηλαδή αν πάω σε ένα φίλο μου σε συνεργείο που έχει διαγνωστικό είναι εύκολο να το ενεργοποιήσω ?

Επίσης φαίνεται στην Audi ότι το πείραξα αυτό και παίζει να μου πουν τίποτα για την εγγύηση ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει να το δουλεψει, θα βρει πως γινεται. Δεν ειναι δυσκολο, αλλα δεν ειναι και γελοίο.

Τωρα το αν το καταλάβουν στην audi, μαλλον ως ανεκδοτο πρεπει να το λες. Εδω πααααρα πολλες φορες δεν ξερουν πολλα περί των δυνατοτήτων που εχουν τα ηλεκτρονικά στα αμαξια μας.

Στην τελικη παιξτο κι εσυ τρελίτσα οτι ετσι ηρθε απο το εργοστασιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει να το δουλεψει, θα βρει πως γινεται. Δεν ειναι δυσκολο, αλλα δεν ειναι και γελοίο.

Τωρα το αν το καταλάβουν στην audi, μαλλον ως ανεκδοτο πρεπει να το λες. Εδω πααααρα πολλες φορες δεν ξερουν πολλα περί των δυνατοτήτων που εχουν τα ηλεκτρονικά στα αμαξια μας.

Στην τελικη παιξτο κι εσυ τρελίτσα οτι ετσι ηρθε απο το εργοστασιο.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ωραία λοιπόν, αν δεν το βρεί ο δικός μου ξέρεις εκεί Αθήνα που μπορώ να το πάω ? γιατί ανεβαίνω συχνά.

Το κατάλαβα χθες που τους ρώτησα αυτό που λες. Τους είπα ότι σε άλλα αμάξια αν από το κλειδί πατάς να ξεκλειδώσει και το κρατάς ανοίγουν τα παράθυρα και αν γίνεται και στο δικό μου.

Μου είπε ότι σίγουρα γίνεται αλλά δεν ξέρουν πως. πρέπει να βρεις κάτι συγκεκριμένα pins και να το κάνεις και αν δεν κάνω λάθος μέσα από το διαγνωστικό κάπως γίνεται και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ωραία λοιπόν, αν δεν το βρεί ο δικός μου ξέρεις εκεί Αθήνα που μπορώ να το πάω ? γιατί ανεβαίνω συχνά.

Το κατάλαβα χθες που τους ρώτησα αυτό που λες. Τους είπα ότι σε άλλα αμάξια αν από το κλειδί πατάς να ξεκλειδώσει και το κρατάς ανοίγουν τα παράθυρα και αν γίνεται και στο δικό μου.

Μου είπε ότι σίγουρα γίνεται αλλά δεν ξέρουν πως. πρέπει να βρεις κάτι συγκεκριμένα pins και να το κάνεις και αν δεν κάνω λάθος μέσα από το διαγνωστικό κάπως γίνεται και αυτό.

θα το οργανώσουμε να δουμε αν γινεται. Θα προσπαθησω να προμηθευτώ το original vcdsτου αδερφου μου να το δουμε στην εδρα. Τι λες;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους είπα ότι σε άλλα αμάξια αν από το κλειδί πατάς να ξεκλειδώσει και το κρατάς ανοίγουν τα παράθυρα και αν γίνεται και στο δικό μου.

 

Αυτό πρέπει να το κάνει ήδη απλά πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή του κλειδώματος στο MMI. Εμένα τουλάχιστον το κάνει χωρίς να έχω κάποιο extra που να σχετίζεται με αυτή την λειτουργία. Είναι στο car settings κάπου στις επιλογές κλειδώματος πρέπει να βάλεις να κλείνει τα παράθυρα όταν το κλειδώνεις, αυτό ενεργοποιεί και το άνοιγμα με το ξεκλείδωμα (τα 2 μπροστά μόνο όχι τα πίσω :S)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να το κάνει ήδη απλά πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή του κλειδώματος στο MMI. Εμένα τουλάχιστον το κάνει χωρίς να έχω κάποιο extra που να σχετίζεται με αυτή την λειτουργία. Είναι στο car settings κάπου στις επιλογές κλειδώματος πρέπει να βάλεις να κλείνει τα παράθυρα όταν το κλειδώνεις, αυτό ενεργοποιεί και το άνοιγμα με το ξεκλείδωμα (τα 2 μπροστά μόνο όχι τα πίσω :S)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου το ενεργοποίησα τώρα. Είναι στο car settings > central locking > open front windows & open back windows κάπως έτσι και τώρα το κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα το οργανώσουμε να δουμε αν γινεται. Θα προσπαθησω να προμηθευτώ το original vcdsτου αδερφου μου να το δουμε στην εδρα. Τι λες;

Οκ. Αν δεν το βρούμε το Σαββάτο με τον δικό μου που θα το κοιτάξουμε το κανονίζουμε για τον άλλο μήνα που θα ανέβω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

βρε παιδια ας κανει καποιος τον κοπο να εξηγησει τι ακριβως ειναι αυτο το coming/leaving home γιατι ομολογω οτι δεν το εχω καταλαβει 100%....

επισης νομιζω , ειμαι δουλεια τωρα θα το δω αργοτερα για 100% , οτι εμενα δεν εχει επιλογη για τα παραθυρα στο car settings...

Δεν εχω αισθητηρες βροχης και φωτων αν παιζει αυτο καποιον ρολο...

Edited by crazyio
Link to comment
Share on other sites

Το Coming home/ leaving home, είναι μία λειτουργία κατά την οποία όταν ξεκλειδώνεις το αμάξι από το χειριστήριο, ανάβουν τα φώτα του (συνήθως τα προβολάκια) ώστε να σου δείξουν τον δρόμο για το αυτοκίνητό σου (φωτίζοντάς το παράλληλα) καθώς και για να σε βοηθήσουν να απομακρυνθείς με ασφάλεια από το αυτοκίνητό σου προς το σπίτι όταν έχει σκοτάδι... Συνδιάζεται με τον αισθητήρα φωτός για να λειτουργεί μόνο το βράδυ και όχι άσκοπα όλη την ημέρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το coming/leaving home πηγαίνει μαζί με αισθητήρες βροχής και φωτός γιατί χρειάζεται τον αισθητήρα φωτός για να λειτουργήσει,σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού(νύχτα,σε κλειστό γκαράζ κτλ) ξεκλειδώνοντας το αυτοκίνητο με το κλειδί ανάβουν τα φώτα εμπρός και πίσω,όταν κλειδώνει το αυτοκίνητο με σβηστό τον κινητήρα τα φώτα παραμένουν ανοιχτά για μερικά δεύτερα και μετά κλείνουν αυτόματα.Είναι στον extra εξοπλισμό και κοστίζει 150ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

leavin home = αφήνεις το σπίτι, δηλαδή φεύγεις απτό σπίτι, ξεκλειδώνεις το αυτοκίνητό σου για να το πάρεις και να φύγεις. Με το ξεκλείδωμα ανάβουν τα φώτα για λίγα δευτερόλεπτα ώστε να βλέπεις να μπεις μέσα και σβήνουν μόλις βάλεις μπροστά τη μηχανή.

 

coming home = γυρίζεις στο σπίτι και ενώ έχεις σβήσει τη μηχανή, τα φώτα παραμένουν για λίγα δευτερόλεπτα αναμμένα ώστε να βλέπεις καθώς περπατάς για να μπεις στο σπίτι. 

 

Ο χρόνος του leaving/ coming ρυθμίζεται με το vag-com.

 

Δες και το παρακάτω βίντεο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο coming/leaving home ανάβουν μπροστά οι προβολείς μαζί με τα φώτα ημέρας led αν έχει xenon και τα πίσω φώτα μαζί με το φώς της πινακίδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια εκείνους που βρήκαν το καλώδιο για το αυτοκίνητό τους οι κωδικοί είναι του Golf αλλά ταιριάζουν απόλυτα-δοκιμασμένοι και από εμένα (χωρίς το απαραίτητο sensor) απλά λειτουργούν "παίζωντας" μια φορά τη μεγάλη σκάλα στα φώτα πριν το σβήσιμο του κινητήρα.

post-16462-0-03640200-1429198609_thumb.jpg

post-16462-0-77915700-1429198610_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γίνεται σε 8V?

Προφανώς γίνεται. Στην ενότητα των 8V βρίσκεσαι.

Οι απαντήσεις των παιδιών παραπάνω αφορούν το συγκεκριμένο πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

με μια μικρη αναζητηση στο νετ λενε οτι γινεται

 

βρηκα αυτο ΧΩΡΙΣ να το εχω δοκιμασει οποτε δεν ξερω αν δουλευει η αν ειναι σωστο..

 

Security Access 16

Code 31347  Do it!

Adaptation 10

1 Comfort illumination-Comming Home Verbaustatus set Manual

3 Comfort illumination Manueeistellung set time in seconds

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα. Στην προσπάθεια μου να ενεργοποιήσω το leaving/coming home κάτι έκανα λάθος και απενεργοποίησα τα DAY LIGHTS όταν είναι στη θέση 0 ο διακόπτης. Help me 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα Day Lights βρισκονται στην ενοτητα  09-Cent Elect > Adaption - 10 >  Daytime running lights - Tagfahrlicht nur in Schalterstellung AUTO > Active

αν λεει active στο 0 ειναι σβηστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.