Jump to content

Camera οπισθοπορείας


Recommended Posts

Εξαιτίας του ότι τώρα τελευταία κάθε φορά που παρκάρω μετακινώ το πίσω όχημα καμμιά 10 πόντους αποφάσισα να βάλω αισθητήρες παρκαρίσματος ή camera οπισθοπορείας. Τελικά κατέληξα στη camera γιατί το μπιπ μπιπ μου σπάει τα νευρά και επειδή δεν μου πολύ αρέσουν τα ''κουμπιά'' τρύπες στον προφυλακτήρα!!! Η  camera μπήκε στη θέση που μπαίνει το λαμπάκι της πινακίδας και από οθόνη επέλεξα μια 4,3'' για να μην είναι πολύ παρατερη στο κενό κάτω από τα χειριστήρια του κλιματισμού. 

Για ακόμη μια φορά ( πόσες φόρες ακόμη ??? ) να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο Γιώργο (  giorgio3gr ) για τις συμβουλές του για την τοποθέτηση. Ρε μεγάλε τι να πω!!! 3 στα 3 μέχρι τώρα !!!! Σε όλα σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

post-17255-0-16192200-1424879948_thumb.jpg

post-17255-0-52648200-1424879976_thumb.jpg

post-17255-0-84982800-1424880003_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ κάμερα στο 107 (μην κοροϊδεύετε) με αναδιπλούμενη οθόνη 4,3''http://www.ebay.com/itm/4-3-TFT-LCD-Monitor-Car-Rear-View-CCD-HD-Camera-for-Car-DVD-GPS-Astern-glamor-/221696978191?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item339e2b6d0f. Για τα λεφτά της είναι καλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ κάμερα στο 107 (μην κοροϊδεύετε) με αναδιπλούμενη οθόνη 4,3''http://www.ebay.com/itm/4-3-TFT-LCD-Monitor-Car-Rear-View-CCD-HD-Camera-for-Car-DVD-GPS-Astern-glamor-/221696978191?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item339e2b6d0f. Για τα λεφτά της είναι καλή.

καλα εκανες γιαννη που να το παρκαρεις το τερας :sHa_hehe: :sHa_hehe: :sHa_hehe:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολέύτηκα αλλά χώρεσε η άτιμη :smokeing: χα χα χα

Πέραν της πλάκας για να το βάλεις ακριβώς ή για να βλέπεις νύχτα είναι μια χαρά. Θα βάλω αύριο φώτο να δείτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μπαγάσες, πάνω που την έχω καταβρεί  με το μικρό και το κοπανάω όπου  θέλω χωρίς να με νοιάζει, θα με κάνετε να βάλω και σ'αυτό (στο μεγάλο την έχω καιρό)...  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe:

 

Ηλία εμείς τα έχουμε πει πολλές φορές... Ότι χρειαστείς από ηλεκτρολογικό ή ότι άλλο τυχαίνει να γνωρίζ, και φυσικά όποιος άλλος θέλει, εδώ είμαι... Αρκεί να μην πάρουμε καμιά φωτιά με τις δοκιμές...  :chair: \

Edited by georgio3gr
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε η κάμερα από το θηρίο. Αναδιπλούμενη οθόνη για τα κακά βλέματα, αδιάβροχη και night vision λέμε. Έτσι για να ζηλεύουνε μερικοί - μερικοί που το τέρας μου έχει τέτοια high tech κάμερα :sHa_hehe: .

 

 

20150226_105329_zpsq2hved7l.jpg

 

20150226_105316_zpsd0j5lpiz.jpg

 

20150226_105228_zpssb3xpgbm.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και εγώ για το χαβά την πήρα και να παρκάρει ακριβώς όταν χρειαστεί. Δεν βαζίζομαι 100% στην κάμερα αλλά έχει μεγάλη γωνία και βλέπεις ακριβώς τι έχεις πίσω σου. Ειδικά το βράδυ βοηθάει πολύ. Θέλει βέβαια λίγο συνήθεια στην αρχή ειδικά με τους οδηγούς που έχει για να υπολογίσεις σωστά. Δίπλα είμαστε. Έρχεσαι πίνουμε καφεδάκι και την δοκιμάζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εξαιτίας του ότι τώρα τελευταία κάθε φορά που παρκάρω μετακινώ το πίσω όχημα καμμιά 10 πόντους αποφάσισα να βάλω αισθητήρες παρκαρίσματος ή camera οπισθοπορείας. Τελικά κατέληξα στη camera γιατί το μπιπ μπιπ μου σπάει τα νευρά και επειδή δεν μου πολύ αρέσουν τα ''κουμπιά'' τρύπες στον προφυλακτήρα!!! Η camera μπήκε στη θέση που μπαίνει το λαμπάκι της πινακίδας και από οθόνη επέλεξα μια 4,3'' για να μην είναι πολύ παρατερη στο κενό κάτω από τα χειριστήρια του κλιματισμού.

Για ακόμη μια φορά ( πόσες φόρες ακόμη ??? ) να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φίλο Γιώργο ( giorgio3gr ) για τις συμβουλές του για την τοποθέτηση. Ρε μεγάλε τι να πω!!! 3 στα 3 μέχρι τώρα !!!! Σε όλα σωστός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν και εχει περασει καιρος απο τοτε...ποιο κιτ εβαλες; εχεις καποιο link? Στο νεο παρκινγκ που το βαζω ειναι αρκετα στενα κανοντας οπισθογωνια για να μπω και κατεβαινω 2-3 φορες να ελεγξω για να μην χτυπησω πισω, οποτε χρειαζεται να κανω κατι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και εχει περασει καιρος απο τοτε...ποιο κιτ εβαλες; εχεις καποιο link? Στο νεο παρκινγκ που το βαζω ειναι αρκετα στενα κανοντας οπισθογωνια για να μπω και κατεβαινω 2-3 φορες να ελεγξω για να μην χτυπησω πισω, οποτε χρειαζεται να κανω κατι...

https://www.aliexpress.com/item/for-SONY-CCD-HD-CMOS-Car-Reverse-Rear-View-Backup-Camera-for-02-11-Audi-A4/722548067.html

 

το έχω πάνω από 1,5 χρόνο και όλα δουλεύουν μια χαρά. τύφλα να έχουν τα επώνυμα!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αν κάνεις μια βόλτα στα κινέζικα στην Θεσσαλονίκη θα βρεις και κάμερα και μόνιτορ σε ότι διάσταση θέλεις... Τιμές κοντά στο 60αρι και τα δύο λιανική... Ότι και να βάλεις, αν δουλέψει εξ'αρχης, δεν πρόκειται να πάθει τπτ μετά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λέω να χρησιμοποιήσω τον παρακάτω adapter για να πάρω το reverse signal γιατί δεν θέλω να  κόψω καλώδια πίσω

έχει χρησιμοποιήσει  κάποιος το ίδιο ή κάτι παρόμοιο !!??

 

phonocar can-bus adapter

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

για τοποθέτηση κάμερας πίσω έχει δοκιμάσει  κάποιος μία από αυτές τις λύσεις !!???

κάμερα θέλω να βάλω της alpine που έχω οπότε θέλω μόνο χερούλι

 

rear camera handle 1

 

rear camera handle 2

 

rear camera handle 3

 

Α ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥΛΑΩ ΧΕΡΟΥΛΙ alpine  ΓΙΑ Α4 Β8 ΜΟΝΤΕΛΑ   λόγο λάθους αγοράς

alpine kit-r1au   υπάρχει στις αγγελίες

Edited by metero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.