Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7/2019

Περισσότερα
splash18

Ποιοτητα δερματος

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα....

Μιας και θελω να αλλαξω οπως εχω γραψει τα καθισματα και να βαλω δερματινα για το Α3 8v...ειπα μιας που πετυχα μπροστα μου, να κατσω σε ενα ΤΤ που βρηκα μπροστα μου σε μια μαντρα αυτοκινητων για να δω τι αισθηση εχουν (παρακατω παραθετω και τη φωτογραφια)

Δειχνει παρα πολυ ομορφο αλλα οταν εκατσα μεσα για λιγο κανοντας κινηση μπρος πισω δεξια και αριστερα στο καθισμα , ενιωθα οτι γλιστραω πολυ (φορουσα φορμα για να ειμαι ειλικρινης)

Το δερμα που φοραει ειναι το εργοστασιακο Nappa αλλα δεν φανταζομουν οτι γλυστρουσε τοσο, παρολο που ειχε ωραια αισθηση

Απο οτι παρατηρησα ηταν εντελως λειο σαν δερμα και σαν οψη εν αντιθεση με τα δερματα που τοποθετει η Carrera που ειχα παει για να παρω προσφορα και νομιζω οτι ηταν πιο αγριο ωστε να μη γλιστραει

Συμβαινει ολα να γλυστρουν τοσο πολυ απο την εμπειρια σας ή επειδη ειναι Νappa το συγκεκριμενο ?

post-16774-0-82485800-1429531135_thumb.jpg

Edited by splash18

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν παίρνει φωτιά ο κώλος σας ειδικά το καλοκαίρι με τα δερμάτινα(?)...... που πάτε και δίνετε ένα σωρό λεφτά για να τα αγοράσετε κιόλας...... Ειδικά αυτό το σκατουλί χρώμα στο κακόμοιρο το ΤΤ το θεωρώ μεγάλο έγκλημα. Splash18 δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα. Αλλά πάντα ήθελα να ρώτησω κάποιον που τα γουστάρει τα δερμάτινα τι σκ@τ@ τους βρίσκει.

• Like 1

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν παίρνει φωτιά ο κώλος σας ειδικά το καλοκαίρι με τα δερμάτινα(?)...... που πάτε και δίνετε ένα σωρό λεφτά για να τα αγοράσετε κιόλας...... Ειδικά αυτό το σκατουλί χρώμα στο κακόμοιρο το ΤΤ το θεωρώ μεγάλο έγκλημα. Splash18 δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα. Αλλά πάντα ήθελα να ρώτησω κάποιον που τα γουστάρει τα δερμάτινα τι σκ@τ@ τους βρίσκει.

Η αισθηση...η μυρωδια του ιδιως οταν το αμαξι ειναι καινουργιο...κ η ευκολια στο καθαρισμα του σαλονιου... Μεταπωλητικη αξια αυτοκινητου...

Οσο για το αν καινε εγω προσωπικα ενοχλουμαι μονο εαν μπαινω στο αμαξι υστερα απο 3-4 ωρες με 40 βαθμους θερμοκρασια σε χωρο χωρις πουθενα σκια..

• Like 1

Ας μην πιάσουμε τη συζήτηση και τη χαώδη διαφορά μεταξύ υφάσματος και δέρματος καλύτερα.. Σε σχέση με την αρχική ερώτηση, το Nappa είναι λίγο γλυστερό όντως και γενικά, τα δέρματα θέλουν μια φροντίδα για να διατηρηθούν σε καλή κατάσταση (όχι το κάτι τραγικό).

Δημήτρης

• Like 2

Όχι αν δε βάλεις σπρέι δε γλυστρα καθόλου το νάπα.

Αγγελος.

• Like 1

Ξερεις τι γινεται Grouper ? Εχεις δικιο είναι πολλα τα λεφτα οντως αλλα εχει και τα καλα του και τα κακα του.

Το Α3 το εχω σε μαυρο χρωμα εξωτερικο με μαυρη ταπετσαρια υφασμα εσωτερικο.

Η αληθεια είναι ότι το δερμα, ειδικα καποιο σε αντιθετο χρωμα δινει μια αισθηση πολυτελειας. Εγω το σκέφτομαι να τα βαλω σε καφε χρωμα για να αναβαθμισω εσωτερικα το αυτοκινητακι και να είναι πιο φωτεινο εν σχεση με τη μουνταδα που εχει τωρα και να δινει και αυτή την αισθηση της πολυτελειας.

Όχι όπως παραπανω το ΤΤ αλλα ένα πιο απαλο που εχω βρει

Νομιζω ότι αλλαζει εντελως ο χαρακτηρας του αυτοκινητου δηλαδή είναι κατι το παραπανω από τα υπολοιπα εμφανισιακα παντα και μετραει κ η αισθηση της πολυτελειας. Καποια αναλογη αποχρωση οπως η παρακατω φωτο

post-16774-0-37276300-1429546094_thumb.jpg

post-16774-0-29270100-1429547129_thumb.jpg

Edited by splash18
  • Like 1

Splash έχεις δίκιο. Είμαι και ψιλοκάγκουρας εγώ και δεν τα πολυκαταλαβαίνω αυτά. Απ'τη φύση μου θέλω το αυτοκίνητο μου "νεανικό" αν μπορώ να το πω έτσι και όχι πολυτελείας. Με τους απο πάνω, με εξαίρεση την ευκολία στο καθάρισμα το οποίο δεν γνωρίζω, διαφωνώ παντού αλλά παρ'όλα αυτά ευχαριστώ για την απάντησή σας. :boxing:

Edit: Καλά τι άθλια είναι αυτά τα υφασμάτινα? Από καμιά έκδοση με τάσια είναι? Χαχααχα ούτε nissan να ήταν :whatever:. Seat leon 2 sport που έχω μπει έχει πολύ πιο τούμπανα και όμορφα καθίσματα. Αν μιλήσουμε για τις συγκεκριμένες φωτογραφίες προφανώς εμφανισιακά είναι καλύτερα η πάνω. 

Edited by Grouper
  • Like 1

Αλλη χαρη το δερματινο σαλονι και αλλη αισθηση κι εφοσον το διατηρεις τοτε δε νομιζω οτι εχει καποιο μειονεκτημα.Θα καεις ετσι κι αλλιως αφου πιασεις το τιμονι και τον λεβιε ταχυτητων το καλοκαιρι και προσωπικα επειδη ειμαι σκληραγωγημενος οσον αφορα δουλειες και επαφες μεταλλων με αρκετα μεγαλη θερμοκρασια δε μου καιγεται καρφακι :)

Δερμα και παλι δερμα ;)

• Like 3

Το καλοκαιράκι βάζεις και μια πετσετούλα από αυτές τις ωραίες του audisportclub και προστατεύεις τα δερματάκια σου (δικό σου+αυτοκινήτου) ;) 

• Like 3

Το καλοκαιράκι βάζεις και μια πετσετούλα από αυτές τις ωραίες του audisportclub και προστατεύεις τα δερματάκια σου (δικό σου+αυτοκινήτου) ;)

Ξεχασες και τα φιμε (τα διακριτικα,οχι τις αηδιες) :)

• Like 2

χαχαχα φιμε εχουν μπει ηδη απο τον πρωτο μηνα αγορας στο 3ο σταδιο :) το θεμα ειναι να μην γλιστρανε

πηρα προσφορα απο carrera περιπου 800,00 ευρω η οποια αφορα καθισματα μπροσ πισω, υποβραχιονιο, πανελ θυρων (χωρις χειρολαβες), τα 2 τριγωνα στην κονσολα μπροστα απο λεβιε ταχυτητων και θα μου κανει δωρο τη φουσκα του λεβιε ταχυτητων και αν πιεσω τα ταπετα πιστευω

Edited by splash18

Όταν συντηρείς τα δέρματα με το κατάλληλο γαλάκτωμα,ακόμη και αυτό της Carrera που τυχαίνει να έχω και εγώ,το δέρμα

γλιστράει. Σκέψου ότι είναι μια ιδιότητα αυτή προστασίας του δέρματος ώστε να μην φθείρεται.Δέρματα Carrera έχω και εγώ

στο αυτοκίνητο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Για τις διαφορές δε,δέρματος και υφάσματος,δεν θα μπω καν στην διαδικασία.

• Like 3

Για τις διαφορές δε,δέρματος και υφάσματος,δεν θα μπω καν στην διαδικασία.

Άσ'τα αυτά! Φοβάσαι τα επιχειρήματά μου γι'αυτό! :sHa_sarcasticlol:

:sHa_comfort:  :sHa_hehe:

• Like 1

Εντάξει γούστα είναι αυτά, σε άλλον αρέσει, σε άλλον όχι. Και εγώ δέρμα έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και με κανένα πρόβλημα. 

Επίσης υπάρχει και η λύση της alcantara σε συνδυασμό με δέρμα ή και με καλό ύφασμα. Πιστεύω ο συνδυασμός alcantara-δέρμα είναι ο καλύτερος και δίνει ένα σπορ χαρακτήρα και ταυτόχρονα ξεχωριστό τόνο στο εσωτερικό.

• Like 2

Εντάξει γούστα είναι αυτά, σε άλλον αρέσει, σε άλλον όχι. Και εγώ δέρμα έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος και με κανένα πρόβλημα. 

Επίσης υπάρχει και η λύση της alcantara σε συνδυασμό με δέρμα ή και με καλό ύφασμα. Πιστεύω ο συνδυασμός alcantara-δέρμα είναι ο καλύτερος και δίνει ένα σπορ χαρακτήρα και ταυτόχρονα ξεχωριστό τόνο στο εσωτερικό.

Ω ναι!!!!!!! Τώρα μάλιστα!! Συμφωνώ :JC_doubleup:

:wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:

0035011001217178802-5360048566712584902.

136459026352fee6d5717a0.jpg

• Like 2

όνειρο.... :sFun_drool2:  από όλες τις πλευρές...

rs462144.jpg

Edited by Theodore Saba
  • Like 4

Μπλιάχ αίσχος! Ύφασμα και πάλι ύφασμα :sHa_hehe:

Δημήτρης

• Like 3

όνειρο.... :sFun_drool2:  από όλες τις πλευρές...

rs462144.jpg

Το συγκεκριμένο αμάξι το έπαιρνα και με υφασμάτινα καθίσματα ή και....χωρίς καθίσματα :JC_cupidboy: Χαλάλι....... :love:

• Like 4

Γνωρίζει κανείς τι είδος δέρμα είναι αυτό που έρχεται με το Sline πακέτο (Ύφασμα - Δέρμα) ώστε να βρω ποιο προϊόν κάνει;

17 hours ago, pierotos said:

Γνωρίζει κανείς τι είδος δέρμα είναι αυτό που έρχεται με το Sline πακέτο (Ύφασμα - Δέρμα) ώστε να βρω ποιο προϊόν κάνει;

το δέρμα είναι fine nappa (έτσι το λέει η audi). Το ύφασμα τώρα.... δεν έχω ιδέα....

Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω να βρω καθαριστικά για αυτό το είδος δέρματος, αν το γράφει πουθενά βέβαια σε Sonax, 3M, κτλ.

On 7/13/2019 at 5:46 PM, pierotos said:

Ευχαριστώ πολύ, θα ψάξω να βρω καθαριστικά για αυτό το είδος δέρματος, αν το γράφει πουθενά βέβαια σε Sonax, 3M, κτλ.

έχει η audi καθαριστικά για τα δέρματά της. Ή μπορείς να πας σε έναν εγκαταστάτη δερμάτινων και να σου προτείνει αυτός προϊόντα (δεν χρειάζεται να αγοράσεις αυτά που σου προτείνει, αλλά μπορείς να ακούσεις τι γνώμη έχει με βάση την εμπειρία του)