Jump to content

Retrofit Cruise Control


Recommended Posts

Το θεωρω απαραιτητο πλεον με τα χλμ που κανω (περιπου 2000 το μηνα). Μπορει καποιος να γραψει τι ακριβως χρειαζεται να αγορασω εννοειται απο ebay θα ψαξω οχι αντιπροσωπια γιατι θα ειναι τουλαχιστον διπλασιο το κοστος...Χρειαζεται καποιο αλλο εξαρτημα εκτος απ αυτο στη φωτο;

 

http://www.ebay.de/itm/Org-Audi-A3-8V-Limo-GRA-MFA-Tempomat-5Q0953549-8V0953521ED-Spurhalteassistent-/181753028849?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item2a515320f1

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να αγορασεις και νέο καπακι στο κατω μερος του τιμονιού

και φυσικα να γινει η καταλληλη κωδικοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Και καπάκι να μην αγοράσεις ισως μπορείς να μαστορέψεις το δικο σου. Το δικο μου το έβαλα πριν ενα χρόνο και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Στα ταξίδια δε στην εθνική θα δεις και λιγότερη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε κοστος καπακιου; Εχει μαστορεψει καποιος το δικο του ειναι ευκολο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε κοστος καπακιου; Εχει μαστορεψει καποιος το δικο του ειναι ευκολο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

Τάξη μεγέθους 30€ χωρίς ΦΠΑ, αν κρίνω από το αντίστοιχο εξάρτημα που έχει στο Α3 8Ρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα, εχει περασει καιρος που συζητηθηκε το θεμα....εγω να ρωτησω τελικα εχει βαλει κανεις cruise control μετα την αγορα? ποιο το κοστος??? και που???

υπαρχει καποιο guide για τοποθετηση??

ευχαριστω

Edited by Marklio
Link to comment
Share on other sites

Έχουν βάλει αρκετοί ψάξε στην αναζήτηση. Εγώ έβαλα σε Α4 του 2005 με κοστος συνολικό 180 ευρώ και αγορά λεβιέ απο ebay. Το πέρασε ο μηχανικός μου. Δεν είναι δύσκολο. Το κατω καπάκι το μαστορεψε και δεν αγόρασα καινούργιο.

Edited by G_KAR
Link to comment
Share on other sites

βασικα εκτος απο αντιπροσωπεια, εχω ρωτησει καποιους στην περιοχη μου αλλα πηρα αρνητικες απαντησεις. απο οσο καταλαβαινω το κοστος ειναι το κιτ περισσοτερο. Ηθελα να ρωτησω πως βρισκω ποιο συγκεκριμενο κωδικο να ψαξω για το αυτοκινητο μου. A3 8v χωρις πολυλειτουργικο τιμονι. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα στο φόρουμ , υποψήφιος αγοραστής Αudi A3 Tdi τελικά καθώς αρχικά πήγαινα για την βενζίνη αλλά το πετρέλαιο που συνήθισα τα τελευταία δυο χρόνια δεν μου αφήνει επιλογές :) Για να γίνει όμως αυτό έριξα λίγο το μπατζετ και πήγα σε μεταχειρισμένο εταίριας test drive profacelift έκδοση ambition .

Κάπου εδώ ξεκιναει και το πρόβλημα , αισθητήρες βροχής δεν έχει αλλά το κατάπια , cruise control όμως δεν μπορώ να το δεχθώ να μην έχει αυτοκίνητο μοντέλο του 16 όταν του πατέρα μου το bmw Ε46 είχε το 00.

Για να μην πολυλογώ εκτός από τα προηγούμενα ποστ που διάβασα και πριν πάρω την αντιπροσωπεία θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έκανε το ίδιο στο μοντέλο αυτό να μου πει τι κόστος τελικά χρειάστηκε και αν συμφέρει αντιπροσωπεία η εξωτερικό συνεργείο ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι ambition φιλε υπολογισε 350-450 ευρω , ρωτησα εγω για το δικο μου και παιζει η τιμη γιατι παει αναλογως τον εξοπλισμο .

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε πάρε μια προσφορά για να μάθεις τον κωδικό ανταλλακτικου και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

Από ebay υπάρχει περίπτωση να βρεις το ανταλλακτικό στην μισή τιμή.

Μετά πας για τοποθέτηση και κωδικοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα !

Μίλησα με αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και μου ζητάνε 320-330 ευρώ για την τοποθέτηση CC , το αυτοκίνητο είναι facelift sport έκδοση , πιστεύετε είναι καλή η τιμή η να ρωτήσω και στις υπόλοιπες αντιπροσωπείες ; Με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος από πλευράς εγγύησης και δεν θέλω να ψάξω για μεταχειρισμένο .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Μίλησα με αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και μου ζητάνε 320-330 ευρώ για την τοποθέτηση CC , το αυτοκίνητο είναι facelift sport έκδοση , πιστεύετε είναι καλή η τιμή η να ρωτήσω και στις υπόλοιπες αντιπροσωπείες ; Με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος από πλευράς εγγύησης και δεν θέλω να ψάξω για μεταχειρισμένο .

Τόσο παίρνουν. 230€ το δίνει η διαμόρφωση καινούριου αυτοκινήτου και προφανώς ένα εκατοστάρικο χρεώνουν την εργασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Μίλησα με αντιπροσωπεία στο Αγρίνιο και μου ζητάνε 320-330 ευρώ για την τοποθέτηση CC , το αυτοκίνητο είναι facelift sport έκδοση , πιστεύετε είναι καλή η τιμή η να ρωτήσω και στις υπόλοιπες αντιπροσωπείες ; Με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος από πλευράς εγγύησης και δεν θέλω να ψάξω για μεταχειρισμένο .

Πολύ καλή τιμή. Προχώρα

 

Και να θέλεις δεν υπάρχει μτχ...

Edited by Marc A3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα... Πήρα τιμή από αντιπροσωπεία της Αθήνας και έχουμε και λέμε:

182 ευρω το μαραφέτι

47 το καπάκι

Και 150 ευρώ τα εργατικά...

Επειδή τα εργατικά μου φαίνονται ιδιαίτερα ακριβά θέλω να ρωτήσω αν η όλη διαδικασία είναι σχετικά εύκολη να την κάνω μόνος μου.. ή ακόμα και να το πάω εκτός αντιπροσωπείας..

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις τον κωδικό του cc μπορείς να το βάλεις και σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο.

Με λίγη εργασία από σένα μπορεί να γλυτώσεις το καπάκι δηλαδή 47€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρες στο ebay το κομμάτι και μετά μπορούμε να σε βοηθήσουμε εμείς εδώ για την ενεργοποίηση. Στο Q3 μου αγόρα 70€ τους διακόπτες και 15€ το καπάκι, εγώ το τοποθέτησα και εγώ το ενεργοποίησα με το VCDS

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1ον πρέπει να πάρεις τηλ αντιπροσωπεία γιατί χρειάζεσαι τον κωδικό ανταλλακτικου. Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί συνδυασμοί μοχλων, δεν βγαίνει ξεχωριστά το cc. 2ον δεν γίνεται να το κωδικοποιησεις μόνος σου γιατί χρειάζεται να περάσεις το SVI, έτσι νομίζω λέγεται ο κωδικός, μέσω αντιπροσωπείας. Δεν γίνεται στο vcds. 3ον κοίτα για καινούριο ανταλλακτικό γιατί τα μεταχειρισμένα αμφιβάλλω αν θα σου δώσουν τον κωδικό SVI. Εγώ το έβαλα μόνος το cc. Δεν είναι δύσκολο, και μετά αντιπροσωπεία για κωδικοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.