Jump to content

Πρόβλημα με πορτ μπαγκάζ


Recommended Posts

Χθες πήγα να ανοίξω το πορτ μπαγκάζ και δεν άνοιγε από πίσω. Προσπάθησα με το κουμπί του κλειδιού και άνοιξε κανονικά. Το ίδιο άνοιξε και με το κουμπί που βρίσκεται στην πόρτα του οδηγού. Επίσης όταν έχω ανοιχτό το πορτ μπαγκάζ και πατήσω το κουμπί που είναι πάνω του ακούγεται ότι δουλεύει ο μηχανισμός χωρίς όμως να κουνιέται η κλειδαριά. Απ'οτι μου φαίνεται η κλειδαριά δεν έχει κάποιο θέμα. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να παίζει;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tryf3
Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα να ανοίξω το πορτ μπαγκάζ και δεν άνοιγε από πίσω. Προσπάθησα με το κουμπί του κλειδιού και άνοιξε κανονικά. Το ίδιο άνοιξε και με το κουμπί που βρίσκεται στην πόρτα του οδηγού. Επίσης όταν έχω ανοιχτό το πορτ μπαγκάζ και πατήσω το κουμπί που είναι πάνω του ακούγεται ότι δουλεύει ο μηχανισμός χωρίς όμως να κουνιέται η κλειδαριά. Απ'οτι μου φαίνεται η κλειδαριά δεν έχει κάποιο θέμα. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να παίζει;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον όπως το περιγράφεις έχει "θέμα" το κουμπί που είναι στο πορτ-παγκάζ, καθώς όπως ξέρεις το ξεκλείδωμα είναι ηλεκτρονικό (πλέον) και όχι μηχανικό (οπως στα παλαιότερα αυτοκίνητα).

 

Προφανώς δεν κάνει επαφή το κουμπί και η κλειδαριά δεν παίρνει το σήμα για να ανοίξει. ;) (αφού όπως λες δουλεύει με τους άλλους τρόπους)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! Επισκευάζεται αυτό το κουμπί ή θέλει να βάλω καινούριο;Να το κάνω καλύτερά στην αντιπροσωπεια ή γίνεται και σε απλό συνεργείο που επισκευάζει vw audi;

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω μια χαζομαρα;μηπως καταλαθος καποιος απομονωσε απο την οθωνη μπροστα το πορτ παγκαζ;;εγω οταν το πηρα το αμαξι ανοιγε απο παντου το πορτ παγκαζ εκτος απο το κουμπι πισω και πηγαν να με κανουν μεροκαματο στο συνεργειο οτι θελει διακοπτη.Τελικα ηταν απομονωμενο απο τις ρυθμισεις στην οθωνη...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω μια χαζομαρα;μηπως καταλαθος καποιος απομονωσε απο την οθωνη μπροστα το πορτ παγκαζ;;εγω οταν το πηρα το αμαξι ανοιγε απο παντου το πορτ παγκαζ εκτος απο το κουμπι πισω και πηγαν να με κανουν μεροκαματο στο συνεργειο οτι θελει διακοπτη.Τελικα ηταν απομονωμενο απο τις ρυθμισεις στην οθωνη...

Τι χαζομάρα φίλε μου!Σου χρωστάω κέρασμα! Αυτό που είπες ήταν τελικά! Είχα την φαεινή ιδέα να πειράξω πριν λίγες μέρες τις ρυθμίσεις του central locking και το είχα ξεχάσει! Τη ρύθμιση για πορτ μπαγκάζ την είχα βάλει στον on ενώ πρέπει να είναι στο off!Σε ευχαριστώ και πάλι Βασίλη!

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το έπαθα και εγω πριν λίγες ημέρες.

Και μαζι κόλλησε βέβαια και η κλειδαριά του συνοδηγού απο σύμπτωση και νόμιζα οτι όλες οι κλειδαριες του αμαξιου τα έπαιξαν μαζικά. Χαχα.

Μετά βέβαια ανακάλυψα οτι είχα πειράξει το central locking οποτε οκ. Αλλα η κλειδαριά συνοδηγού ακομα κολλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που σε βοηθησα!εμενα φαντασου πηγαν να με κανουν μεροκαματο σε εξειδικευμενο συνεργειο κιολας!

η καλύτερή τους... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Κάτι παρόμοιο έπαθα και εγώ σήμερα με το πορτ μπαγκαζ στο 8V (δεν άνοιγε από την λαβή στην πινακίδα αλλά μόνο από το μεσαίο κουμπί στο τηλεχειριστήριο) και είδα το ποστ εδώ.


Το δικό μου είχε 2 ρυθμίσεις μόνο στο μενού της οθόνης για το κεντρικό κλείδωμα (all-only driver). Ήταν στο all και το γυρισα στο only driver και ξανά στο All και διορθώθηκε! 
 

Έχω μια θεωρία πως ίσως να κόλλησε όταν πήγε η σύζυγος να ανοίξει το πορτ μπαγκάζ και πάτησε το κουμπί στην πινακίδα, την ώρα που ξεκλείδωνα εγώ από το χειριστήριο. 
 

Ολα καλά τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, megaloup said:

Τελικά μετά από μερικές ώρες επανήλθε το πρόβλημα…😕

 

Τι να φταίει; Η υγρασία; 🤔

Αν ξεκλειδώνει κανονικά με το πάτημα του τηλε-χειρισμού (από το κλειδί δηλαδή), τότε μάλλον έχει αρχίζει να τα παίζει το κουμπί που είναι πάνω στο πορτ-παγκάζ (ο μηχανικός απελευθερώνει το πορτ-παγκάζ ηλεκτρομηχανικά, δεν είναι τελειώς μηχανικός όπως στα παλιά αμάξια. Εσύ πατάς απλά ένα κουμπί).

Αλλάζεις (όλο) το μηχανισμό του κουμπιού και τέλος.

 

Στο 8V δεν ξέρω πόσο έχει. Στο 8Ρ που το είχα αλλάξει κάποια στιγμή (στα ~7 χρόνια) θυμάμαι ότι είχε κοστίσει λίγο (λιγότερο από 100€) μαζί με εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Κάβουρα. 
 

Ήλπιζα μήπως από τις ρυθμίσεις διορθώνεται αλλά δεν βλέπω να την αποφεύγω την αλλαγή του μηχανισμού (του διακόπτη στο πορτ μπαγκαζ).

 

Δεν πειράζει… αυτά να χαλάνε… εμείς να μην «χαλάμε»!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ενημερώσω για το πρόβλημά μου…

 

Τελικά είχε τσακίσει η καλωδίωση στο σημείο εσωτερικά που καταπονείται η πλεξούδα, από το άνοιξε-κλείσε του πορτ μπαγκαζ. 

 

Βοήθησε ο αδερφός μου, που σκαμπάζει από ηλεκτρολογικά για να τσεκάρουμε οτι δεν ήταν ο διακόπτης που είχε το πρόβλημα (το επιβεβαιώσαμε κιόλας επειδή είδαμε  ότι λειτουργούσε ο διακόπτης σε κάποια θέση όταν ήταν ανοιχτό το πορτ μπαγκαζ) και πήγα σήμερα στο Delectronics και επισκεύασε το κομμένο καλώδιο (και ένα ακόμα που ήταν έτοιμο να κοπεί, εντός της πλεξούδας). 
 

Βοήθησε και το παρακάτω βίντεο, και είπα να μην καθυστερήσω την επισκευή γιατί μπορεί κάποια στιγμή να κοβόταν και το καλωδιάκι που δίνει ρεύμα στα πίσω φώτα. 
 

https://youtu.be/c-CMI8ySjgI

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.