Jump to content

Χωρητικότητα ρεζερβουάρ


DeadCanWalk

Recommended Posts

Μιας και μιλάμε για βενζίνη εδω , απο οτι ειδα στο μάνιουαλ, έχουμε περίπου 64lt χωρητικότητα;

Αναφέρομαι για 1.8, FWD.

εγω με το δείκτη στην μέση , πως γίνεται να γέμισα και να έβαλα 35,5lt? σαν πολλα δεν πήρε για μισό ντεπόζιτο;

Η έπεσα σε λησταρχο; Χαχαχα.

 

Εκτος αν το ντεπόζιτο δεν ειναι τετράγωνο αλλα τραπέζιο και συνεπώς μέχρι την μέση στην ουσία εχει κάψει παραπάνω απο τα μισά λίτρα.

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γεμιζεις το ρεζερβουαρ σου απο λαμπακι μεχρι να σκασει το πιστολι της αντλιας?

Μονο ετσι θα μπορεις να επιβεβαιωσεις την χωριτηκοτητα του ντεποζιτου σου η να καταλαβεις αν επεσες σε λησταρχο...

 

 

 

Υ.Γ. ενας μεσος ορος...απο την στιγμη που σου αναβει το λαμπακι...υπολογιζεις 4-6 λιτρα...

Edited by Van.Leb
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για βενζίνη εδω , απο οτι ειδα στο μάνιουαλ, έχουμε περίπου 64lt χωρητικότητα;

Αναφέρομαι για 1.8, FWD.

εγω με το δείκτη στην μέση , πως γίνεται να γέμισα και να έβαλα 35,5lt? σαν πολλα δεν πήρε για μισό ντεπόζιτο;

Η έπεσα σε λησταρχο; Χαχαχα.

 

Εκτος αν το ντεπόζιτο δεν ειναι τετράγωνο αλλα τραπέζιο και συνεπώς μέχρι την μέση στην ουσία εχει κάψει παραπάνω απο τα μισά λίτρα.

 

Τι λέτε?

¨ολοι μας το έχουμε παρατηρήσει αυτό.Δεν οφείλεται στη 'ληστρική" διάθεση του βενζινά αλλά στη μη αυστηρώς γραμμική συμπεριφορά

του φλοτέρ με το δείκτη.Αυτό που επίσης βλέπουμε συνήθως είναι ότι ο δείκτης κατεβαίνει πιο αργά όταν είναι ψηλά άνω του μισού και πέφτει

πιο γρήγορα στο κάτω μισό.Μόνο με γεμίσματα όπως λέει ο Van.Leb βγάζεις άκρη.

Edited by ankarage
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για βενζίνη εδω , απο οτι ειδα στο μάνιουαλ, έχουμε περίπου 64lt χωρητικότητα;

Αναφέρομαι για 1.8, FWD.

εγω με το δείκτη στην μέση , πως γίνεται να γέμισα και να έβαλα 35,5lt? σαν πολλα δεν πήρε για μισό ντεπόζιτο;

Η έπεσα σε λησταρχο; Χαχαχα.

 

Εκτος αν το ντεπόζιτο δεν ειναι τετράγωνο αλλα τραπέζιο και συνεπώς μέχρι την μέση στην ουσία εχει κάψει παραπάνω απο τα μισά λίτρα.

 

Τι λέτε?

Όπως στα έγραψε ο ankarage.

Δυστυχώς το φλοτέρ και η ένδειξη που έχουμε στο καντράν δεν είναι απολύτως αναλογική κι αυτό γιατί το ντεπόζιτο δεν έχει τέλειο σχήμα αλλά είναι με εξογκώματα κτλ.

 

Επίσης αναλόγως την ευαισθησία της αντλίας που έχει το εκάστοτε βενζινάδικο, μπορεί να σου βάλει παραπάνω (1-1,5 λίτρο) ή παρακάτω (ανάλογα που "σκάσει" η αντλία). Δηλαδή τη μια φορά να βάλει 32 λίτρα και την άλλη 33 ή και (τραβηγμένα) 34 λίτρα.

 

Δυστυχώς μόνο με τη μέση κατανάλωση του αυτοκινήτου και τα χιλιόμετρα που διένυσες από φουλ γέμισμα σε φουλ γέμισμα (και παρατηρείς τα λίτρα που έβαλε η αντλία και όχι τα €), μπορείς να έχεις μία πιο σωστή προσέγγιση των λίτρων που θα βάλει το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λετε. Γεμισμα με γέμισμα.

 

Κάθε τρίτη κάνω την ιδια κίνηση πάντα. Οσο και να εχω καψει πάω και γεμίζω. Μεχρι στιγμής όπως υπολόγιζα τα λίτρα που εδειχνε η αντλία και  το κόστος έβγαζα και μια μέση κατανάλωση που συμβάδιζε με αυτο που έδειχνε και το αμάξι όντως.

 

Αυτη την τελευταια φορά ενώ βάσει της ένδειξης του αυτοκινήτου που ήταν 7,9 κατανάλωση απο το τελευταίο γέμισμα, με βάση τα λίτρα που μου έβαλε η αντλία και το κόστος, υπολόγισα μια κατανάλωση στα 9,2 , που δεν κολλάει με την μετρουμενη απο το τριπ. 

 

Δεν ειναι το θέμα μας τα 4-5 λίτρα διαφορά στο μισό ντεπόζιτο αλλά για το αν τελικά η συγκεκριμένη αντλία δεν μετραει καλα και κατ'επεκταση και αν ειναι τακτικη σε μερικα βενζιναδικα αυτο.

 

Οπότε κάτι δεν καθεται καλα στην προκείμενη περίπτωση. Γιαυτο το ανέφερα.

 

 

Βεβαια όλα είναι σχετικά και θεωρητικά αλλά μια εικόνα μπορεις να εχεις του τι σου γίνεται.  

Edited by GeeJay
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λετε. Γεμισμα με γέμισμα.

 

Κάθε τρίτη κάνω την ιδια κίνηση πάντα. Οσο και να εχω καψει πάω και γεμίζω. Μεχρι στιγμής όπως υπολόγιζα τα λίτρα που εδειχνε η αντλία και  το κόστος έβγαζα και μια μέση κατανάλωση που συμβάδιζε με αυτο που έδειχνε και το αμάξι όντως.

 

Αυτη την τελευταια φορά ενώ βάσει της ένδειξης του αυτοκινήτου που ήταν 7,9 κατανάλωση απο το τελευταίο γέμισμα, με βάση τα λίτρα που μου έβαλε η αντλία και το κόστος, υπολόγισα μια κατανάλωση στα 9,2 , που δεν κολλάει με την μετρουμενη απο το τριπ. 

 

Δεν ειναι το θέμα μας τα 4-5 λίτρα διαφορά στο μισό ντεπόζιτο αλλά για το αν τελικά η συγκεκριμένη αντλία δεν μετραει καλα και κατ'επεκταση και αν ειναι τακτικη σε μερικα βενζιναδικα αυτο.

 

Οπότε κάτι δεν καθεται καλα στην προκείμενη περίπτωση. Γιαυτο το ανέφερα.

 

 

Βεβαια όλα είναι σχετικά και θεωρητικά αλλά μια εικόνα μπορεις να εχεις του τι σου γίνεται.  

ο υπολογιστής ταξιδίου του αυτοκινήτου πόσο έδειχνε?

Όσο και τις προηγουμενες φορές?

 

Ή δεν τον μηδενίζεις από γέμισμα σε γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

το τριπ παντα το μηδενιζω οταν βάλω κάυσιμα και γεμίσω, όσο και να εχω μεσα ηδη. Αρα παντα ξερω ποσα λίτρα εβαλα μέχρι να γεμίσω και με βάση την τιμή βγάζω και την μέση κατανάλωση. 

 

Σε προηγουμενες φορές το μαθηματικό αποτέλεσμα ταιριαζε με την ένδειξη του τριπ. Σε αυτη την περίπτωση το τριπ έδειχνε 7,9 , αλλά με βάση τον υπολογισμό μαθηματικά , έβγαλε οτι ειχα 9,2, ασχετο με το νουμερο του τριπ.

 

Οπότε επειδη και εκει δεν κολλαγαν τα νουμερα, γιαυτο θεώρησα οτι κατι δεν μετράει καλα η αντλία. 

 

Με δεδομένο και ερωτηματικό , βέβαια,  οτι το τριπ μετράει σωστες τιμές και μας δειχνει τι πραγματικά καιει.  

Edited by GeeJay
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, ποτέ δεν μου έχει πάρει πάνω από 57 λίτρα με τέρμα άδειο το αυτοκίνητο. Μου έβγαζε ότι έχω ακόμα καύσιμο για 30-40 χιλιόμετρα.

Edited by somadasta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα, ποτέ δεν μου έχει πάρει πάνω από 57 λίτρα με τέρμα άδειο το αυτοκίνητο. Μου έβγαζε ότι έχω ακόμα καύσιμο για 30-40 λίτρα

Μηπως εννοεις για 30-40 χιλιομετρα?
Link to comment
Share on other sites

Theodore Saba, το ερώτημα αφορά Α5 1.8TFSI

 

μηπως να το μεταφέρεις το ποστ στα Α5, αντι στα Α3?

σόρυ για το μπέρδεμα.

 

Γιάννης

 

Συγνώμη αλλά με μπέρδεψες γιατί στο προφίλ σου γράφει Αυτοκίνητο:AUDI S3 AMK..... 

 

Οκ διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο.

Πρέπει να το αλλάξω πια σε Α5. Ή να το κάνω S5? χαχα. ευσεβείς πόθοι.

 

Ευχαριστώ

 

Συγνώμη αλλά με μπέρδεψες γιατί στο προφίλ σου γράφει Αυτοκίνητο:AUDI S3 AMK.....

 

Οκ διορθώθηκε.

Edited by GeeJay
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις για 30-40 χιλιομετρα?

Δίκιο έχεις.

 

Εντέλει τι ρεζερβουάρ έχει το Α5; Γιατί εγώ νόμιζα με τα γεμίσματα που έχω κάνει ότι έχει 60 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

στο manual λεει περιπου 63-64 λιτρα.

 

Συνεπως εαν εσυ γεμίζεις 57 απο σχεδον αδειος  με καυσιμα για 30-40km, αρα 5-6 λιτρα ακόμα , τότε όντως καπου εκει παει το νουμερο. 

 

Τωρα εαν είναι ίση η κατανομή στο πάνω μισο και στο κάτω μισό , αγνωστό και πιθανόν όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ενα audi A3 1.9tdi quattro mod 2001 8L με αριθμο κινητήρα ASZ ειναι με τα 130 αλογα.γνωρίζει κανεις να μου πει με σιγουριά χωριτικοτητα του ρεζερβουάρ??? κ ποσα ειναι ρεζέρβα αν εχει???

δεν βρίσκω τπτ στο ίντερνετ γι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=4243

 

Εδω λέει 55lt. Για την έκδοση με τα 110 άλογα. Πιστεύω οτι τέτοιο εχει και εσενα. . Ρίξε μια ματιά.

 

Εδω λέει και για το 130. Το ίδιο.

 

http://m.automobilio.info/en/Audi/A3/A3-8L/1.9-TDI-130-AG/3233

Edited by GeeJay
Link to comment
Share on other sites

νομίζω για τα τετρακινητα ειναι μεγαλύτερα κ εδω δεν λεει νομιζω αν ειναι για τετρακινητα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πας να φουλαρεις πετρελαιο με το που αναψει το λαμπακι μεχρι να το ξεχειλισεις...μονο ετσι θα μπορεις να εισαι σιγουρος για το ποσα λιτρα ρεζερβουαρ εχεις...εκτος αν πεσεις σε πειραγμενη αντλια...

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο δεύτερο φοβάμαι μαλλον γι αυτο ρωταω για να ειναι σίγουρος! απο βενζινάδικο της shell Πειραιώς 234 στον ταυρο εχει βαλει κανεις? γνωρίζει κανα περιστατικό?

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο δεύτερο φοβάμαι μαλλον γι αυτο ρωταω για να ειναι σίγουρος! απο βενζινάδικο της shell Πειραιώς 234 στον ταυρο εχει βαλει κανεις? γνωρίζει κανα περιστατικό?

Το γνωριζω το μαγαζι αυτο χωρις να εχω βαλει εκει ποτε...αλλα τι σχεση εχει? Σε εκλεψε μηπως?
Link to comment
Share on other sites

μου εβαλε 71,5 λιτρα απο σχεδον άδειο!!μου έδειχνε οτι εχω αλλα 20κμ να κανω ο υπολογιστής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχεις τοσο μεγαλο ρεζερβουαρ σε καμια περιπτωση...για να το διαπιστωσεις ομως 100% καλο θα ηταν να γεμισεις κ αλλου

Link to comment
Share on other sites

κ εγω αυτο νομίζω,αλλα για να ειμαι σιγουρος αν παω σε αντιπροσωπία δεν μπορουν να μου πουν με σιγουριά 100%?

σχετικά με το πρατήριο τι μπορω να κανω ωστε να ελενθει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.