Jump to content

περι αναρτησεων...


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.μετρησα τις αναρτησεις και εχουν ενα θεματακι.εχω 90.000χλμ και δεν εχω ξανααλλαξει.

 

θελω μια ενδιαμεση λυση ,και ανεση αλλα και να μη κοπαναει πολυ.

ελεγα για billstein κιτρινα αλλα μουπε ο αμορτισερας οτι θα νοιωθω πολυ τις λακουβες και αν δεν ειμαι πολυ της στροφης δε θα τα χαρω με τις λακουβες.

μου προτεινε σαν πιο μεση λυση τα Sachs.

τι λετε για αυτα? σε σχεση με τις εργοστασιακες πως ειναι οι sachs?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψάχνομαι στο θέμα αυτό (εγώ έχω το προfacelift, ambition ανάρτηση), καταλήγω σε εργοστασιακό αμορτισέρ. Το αμάξι φορούσε έτσι κι αλλιώς sachs & monroe. Σαφώς και υπάρχουν και επιλογές εμπορίου για να επιλέξεις. Για μένα, συνεχίζω ΟΕΜ καταστάσεις, μιας και με ικανοποιεί απόλυτα και δεν "παντρεύομαι" aftermarket αμορτισέρ που μπορεί να με καλύψει (καλό, έπιασαν "τόπο" τα λεφτά μου), μπορεί και όχι (τα κλαίω).

 

Αν έχεις ambition ελατήρια, θεωρώ ότι είσαι υπερκαλυμμένος με εργοστασιακά sachs.

 

τη καλησπέρα μου.

 

ΥΓ. 141,000χλμ εγώ , αλλά νορμάλ οδήγηση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λίγο καιρό που φόρεσα ambition ελατήρια Kai Sachs advance αμορτισέρ .... Άψογο ..... Δε ξέρω τι θα γίνει του χρόνου ή σε είκοσι χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά σήμερα είναι απόλυτα ικανοποιημένος .... Είναι όσο σφιχτό χρειαζεται ,,....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω λίγο καιρό που φόρεσα ambition ελατήρια Kai Sachs advance αμορτισέρ .... Άψογο ..... Δε ξέρω τι θα γίνει του χρόνου ή σε είκοσι χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά σήμερα είναι απόλυτα ικανοποιημένος .... Είναι όσο σφιχτό χρειαζεται ,,....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλά μιλάμε εγώ πρέπει να είμαι η Παναγία του Audi Sport Club χαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τελικά υπάρχουν διαφορετικές sachs αναρτήσεις;

Διαβάζω για sachs advanced και sachs super touring.

Τι διάφορα έχουν στην τιμή και στην οδήγηση;

Επίσης πια απτις δύο είναι αυτή που φοράνε τα ambition ?

Edited by Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τελικά υπάρχουν διαφορετικές sachs αναρτήσεις;

Διαβάζω για sachs advanced και sachs super touring.

Τι διάφορα έχουν στην τιμή και στην οδήγηση;

Επίσης πια απτις δύο είναι αυτή που φοράνε τα ambition ?

η sachs είναι η εταιρία και η advanced και η superturing είναι τα μοντέλα της.

Μία εταιρία βγάζει διάφορα μοντέλα. Μάλλον αυτό σε μπέρδεψε. :)

 

Αν δε σε ενδιαφέρει να σκληρύνεις ή να χαμηλώσεις το αμάξι σου, κοίταξε γι' αυτές που χαρακτηρίζονται (στην περιγραφή) αμορτισέρ εργοστασιακής αντικατάστασης (ή κάτι παρόμοιο καθώς κάθε εταιρία μπορεί να αλλάξει λίγο την περιγραφή).

 

Η sachs δεν είναι η μόνη εταιρία που βγάζει αμορτισέρ αντικατάστασης για το Α3 σου. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη μάνα του φοράει τα touring.Τα advantage είναι λίγο σκληρότερα από τα super touring και συνδιάζονται και με ελατήρια χαμηλώματος.Το θέμα είναι ότι τα advantage τα βγάζει αποκλειστικά στα 55mm οπότε δεν έκαναν στο δικό μου που φοράει 50mm...Λογικά στο δικό σου μπαίνουν,θα τα είχα βάλει και εγώ αν έμπαιναν-τελικά κατέληξα στα super touring.

 

Υπάρχουν πάντα και τα πορτοκαλί koni,είναι επιπέδου advantage και τοποθετούνται μεταξύ super touring και bilstein κίτρινου από άποψη σκληρότητας.

 

Στην ουσία αυτές οι 3-4 επιλογές υπάρχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα πόσα χιλιάδες χιλ. προβλέπεται η αλλαγή αμορτισέρ; πρέπει να αλλάζουν και τα ελατήρια; Έχω το αμάξι που βλέπετε στο προφιλ μου και έχω κάνει 141.000 χιλ. Έχω την εντύπωση ότι αρχίζουν να κοπανάνε πολύ στις λακούβες μεσα στους δρόμους της Αθήνας (φρεάτια κλπ)

Edited by billy14
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τον τροπο χρησης, πως οδηγεις κτλ.

Στο εξωτερικο, πριν τα 200.000km θεωρειται οτι "επεσε" προωρα.

Στη δικη μου οδηγικη εμπειρια, σε κανενα αμαξι δεν μου κρατησε η αναρτηση πανω απο 80.000km.

 

Τωρα για να δεις την καταστσση της αμαρτησης, πρεπει να πας σε αμορτισερομετρο.

 

Αν θεωρεις οτι χτυπαει στις λακκουβες, μηπως ειναι απο καπου αλλου; (Συνεμπλοκ, λαστιχενιοι συνδεσμοι κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου με 189.000 Χιλιόμετρα ακόμα με τα εργοστασιακά Αμορτισέρ είναι , Κανένα σινεμπλόκ κομμένο ή κοπανάει κάπου
Χρήση σε Εθνική και Αττική οδό... Τώρα όμως άλλαξε η εργασία και κάνω πλέον χιλιόμετρα μέσα σε Αθήνα, στις 200.000 δεν τα γλιτώνουμε τα αμορτισέρ και τα σινεμπλόκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα αυτό για τα μετρητικά όργανα των ΚΤΕΟ.

Προσωπικά τα θεωρώ αναξιόπιστα. Στο μόνο που είναι σωστοί (και ίσως επειδή έτσι έχει αποφασιστεί?το έχουν ως πολιτική?) είναι τα καυσαέρια.

Για την ανάρτηση, έχουν πολύ ανεκτά όρια ή είναι έτσι ρυθμισμένα ώστε να σου βγάζουν παρατήρηση (μετράνε χαμηλή απόσβεση) μόνο σε περιπτώσεις που πραγματικά έχει "πεθάνει" το αμορτισέρ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα αυτό για τα μετρητικά όργανα των ΚΤΕΟ.

Προσωπικά τα θεωρώ αναξιόπιστα. Στο μόνο που είναι σωστοί (και ίσως επειδή έτσι έχει αποφασιστεί?το έχουν ως πολιτική?) είναι τα καυσαέρια.

Για την ανάρτηση, έχουν πολύ ανεκτά όρια ή είναι έτσι ρυθμισμένα ώστε να σου βγάζουν παρατήρηση (μετράνε χαμηλή απόσβεση) μόνο σε περιπτώσεις που πραγματικά έχει "πεθάνει" το αμορτισέρ.

Έχω κάπου σε ένα πάουερ περιοδικό όπου κάποιος έβαλε αφτερμαρκετ ανάρτηση (οχι τις ακριβες) μετα από 80000 χλμ με την μαμά. Τελικά δεν έμεινε ευχαριστημένος και πήγε σε μηχανικό όπου τα μέτρησε και ήταν χειρότερα από τα εργοστασιακά με τα 80000χλμ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάπου σε ένα πάουερ περιοδικό όπου κάποιος έβαλε αφτερμαρκετ ανάρτηση (οχι τις ακριβες) μετα από 80000 χλμ με την μαμά. Τελικά δεν έμεινε ευχαριστημένος και πήγε σε μηχανικό όπου τα μέτρησε και ήταν χειρότερα από τα εργοστασιακά με τα 80000χλμ..

Δυστυχώς στο αμάξι, όπως και σε πολλά άλλα τα πράγματα (αν όχι σε όλα), ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

 

Τώρα για το χαρακτηρισμό "ευχαριστημένος", προσωπικά θεωρώ ότι μπάζει πολύ νερό. Δηλαδή τι ήθελε να πετύχει και αγόρασε το Χ προϊόν και δεν έμεινε ευχαριστημένος? Ήταν πιο σκληρή και κοπάναγε? Ήταν πιο μαλακή από όσο φανταζόταν?

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "φτηνές", αλλά υπάρχουν σειρές που κάνουν κάπου στα 500€ (μόνο αμορτισέρ) που είναι "αντικατάστασης" (δε χαμηλώνουν το αμάξι, δεν το σκληραίνουν κτλ) και πετυχαίνουν αρκετά το εργοστασιακό αποτέλεσμα (οπως ήταν όταν το πήρες καινούριο).

Το θέμα όμως είναι...τι θέλεις εσύ από την ανάρτηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα koni fsd τι άποψη έχετε?Σε σχέση πάντα με την εργοστασιακή ανάρτηση ή με τα κίτρινα bilstein (όχι χαμηλώματος)-μην τα συγκρίνουμε με ρυθμιζόμενες άνω των 1000 ευρώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, στο ΚΤΕΟ οι μετρήσεις που παίρνουμε δεν αφορούν το αμορτισέρ μόνο, αλλά ολόκληρη την ανάρτηση. Τα ΚΤΕΟ λοιπόν διαθέτουν Αναρτησιόμετρο και ΟΧΙ αμορτισερόμετρο. Η τιμή λοιπόν, π.χ. 74% δείχνει μια τάξη μεγέθους της ανάρτησης συνολικά και όχι του αμορτισέρ. Εάν θέλουμε να ελέγξουμε το αμορτισέρ, πρέπει να το μετρήσουμε ξεχωριστά σε αμορτισερόμετρο. Επίσης εάν ο ελεγκτής ¨παίξει¨ με την πίεση του ελαστικού, μας δίνει και άλλες τιμές στην ανάρτηση, ή αν τα ελαστικά μας είναι παλιά, ήτοι σκληρά, οι τιμές της ανάρτησης είναι μειωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο ΚΤΕΟ οι μετρήσεις που παίρνουμε δεν αφορούν το αμορτισέρ μόνο, αλλά ολόκληρη την ανάρτηση. Τα ΚΤΕΟ λοιπόν διαθέτουν Αναρτησιόμετρο και ΟΧΙ αμορτισερόμετρο. Η τιμή λοιπόν, π.χ. 74% δείχνει μια τάξη μεγέθους της ανάρτησης συνολικά και όχι του αμορτισέρ. Εάν θέλουμε να ελέγξουμε το αμορτισέρ, πρέπει να το μετρήσουμε ξεχωριστά σε αμορτισερόμετρο. Επίσης εάν ο ελεγκτής ¨παίξει¨ με την πίεση του ελαστικού, μας δίνει και άλλες τιμές στην ανάρτηση, ή αν τα ελαστικά μας είναι παλιά, ήτοι σκληρά, οι τιμές της ανάρτησης είναι μειωμένες.

Επειδη βλεπω οτι γνωριζεις, μπορεις να μας πεις τι διαφορα εχουν; Γιατι και στις δυο περιπτωσεις (κτεο και εμπορος με αμορτισερομετρο), η μετρηση γινεται με επαφη στον εκαστοτε τροχο χωριστα και με ιδιες (οσο μπορει να διακρινει το αφτι και το ματι) κινησεις (προγραμμα κινησεων).

 

Δηλαδη πως το ενα μετραει μονο το αμορτισερ και το αλλο μονο την αναρτηση;

Οταν και τα 2 εχουν ως σημειο επαφης το λαστιχο και ως αναφορα την κινηση του τροχου; (Αρα απο την κινηση του τροχου και την επαναφορα του βγαζουν συμπερασμα)

 

Εχουν διαφορετικο αλγοριθμο; Αυτο δεν μπορω να καταλαβω. Πως το ενα συστημα καταφερνει να απομονωσει τα φθαρμενα ελαστικα, τους ξερους λαστιχενιους συνδεσμους και ολα τα παρελκομενα του ακρου της αναρτησης απο την αποσβεση του αμορτισερ;

 

 

 

Υγ: τη μετρηση ως συνολο της αποσβεσης το αντιλαμβανομαι πως γινεται.

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις τα ΚΤΕΟ, κάποια συνεργεία κ.τ.λ. διαφημίζουν οτι έχουν 

  • Έλεγχος τύπου ΚΤΕΟ
  • Φρενόμετρο
  • Τζογόμετρο (εντοπισμός φθορών)
  • Αμορτισερόμετρο
  • Συγκλισιόμετρο (Δείκτης πορείας)

Στην πραγματικότητα λέγοντας αμορτισερόμετρο εννοούν αναρτησιόμετρο όπου ο τρόπος λειτουργίας του φαίνεται στο παρακάτω link.

 

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/35335_16698.asp.

 

Σχετικά με το αμορτισέρ και μόνο, για την σωστή μέτρησή του θα πρέπει να βγει απο την ανάρτηση και να μετρηθεί μόνο του σε ειδικό μηχάνημα, ήτοι δυναμόμετρο για αμορτισέρ.

 

Για του λόγου το αληθές έχω βρει επιστολή της bilstein που λέει οτι ¨η μέτρηση αμορτισέρ πρέπει να γίνει εκτός αυτοκινήτου σε  δυναμόμετρο για αμορτισέρ¨ , καθώς σε διαφορετική περίπτωση τα αποτελέσματα είναι λάθος.

 

ΥΓ: Προσπαθώ να επισυνάψω το αρχείο με την επιστολή αλλά μου βγάζει μήνυμα μέχρι 500 KB. Help

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεις τα ΚΤΕΟ, κάποια συνεργεία κ.τ.λ. διαφημίζουν οτι έχουν 

  • Έλεγχος τύπου ΚΤΕΟ
  • Φρενόμετρο
  • Τζογόμετρο (εντοπισμός φθορών)
  • Αμορτισερόμετρο
  • Συγκλισιόμετρο (Δείκτης πορείας)

Στην πραγματικότητα λέγοντας αμορτισερόμετρο εννοούν αναρτησιόμετρο όπου ο τρόπος λειτουργίας του φαίνεται στο παρακάτω link.

 

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/35335_16698.asp.

 

Σχετικά με το αμορτισέρ και μόνο, για την σωστή μέτρησή του θα πρέπει να βγει απο την ανάρτηση και να μετρηθεί μόνο του σε ειδικό μηχάνημα, ήτοι δυναμόμετρο για αμορτισέρ.

 

Για του λόγου το αληθές έχω βρει επιστολή της bilstein που λέει οτι ¨η μέτρηση αμορτισέρ πρέπει να γίνει εκτός αυτοκινήτου σε  δυναμόμετρο για αμορτισέρ¨ , καθώς σε διαφορετική περίπτωση τα αποτελέσματα είναι λάθος.

 

ΥΓ: Προσπαθώ να επισυνάψω το αρχείο με την επιστολή αλλά μου βγάζει μήνυμα μέχρι 500 KB. Help

άρα αυτό που εννοείς είναι πως όλοι που μετράνε από τον τροχό το αμορτισέρ, στην ουσία έχουν αναρτησιόμετρο που μετράει το σύνολο της λειτουργίας της ανάρτησης και όχι μεμονωμένα το αμορτισέρ. :)

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, γιατί όπως ήταν γραμμένο προσωπικά κατάλαβα άλλο πράμα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.