Jump to content

Κουμπί πόρτας πάρκινγκ


Recommended Posts

Ξέρει κάποιος που βρίσκουμε κουμπί για πόρτα πάρκινγκ; Κ πως προγραμματίζεται; Παραθέτω τυχαία φώτο.για α3 8p !

 

Ευχαριστώ.

post-10040-0-24459600-1444676689_thumb.jpg

Edited by Angelos9988
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το οφτοπικ αλλα δεν ειναι "επικίνδυνο" να ανοίγει η πόρτα του γκαραζ απο κουμπί μέσα στο αμαξι;

 

Μπορεί να κάνω λάθος για αυτο ρωταω...

 

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

Οχι υπάρχει Μανο και υπάρχει και επιλογή σε μερικά για μνήμες σε 2-3 πόρτες. Το κουμπί φιλε μου μπορεις να το βρεις eBay αλλα θες και το αντίστοιχο module και καλωδίωση.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το οφτοπικ αλλα δεν ειναι "επικίνδυνο" να ανοίγει η πόρτα του γκαραζ απο κουμπί μέσα στο αμαξι;

 

Μπορεί να κάνω λάθος για αυτο ρωταω...

 

Μάνος

Επικινδυνο γιατι;
Link to comment
Share on other sites

Επικινδυνο γιατι;

Κ καλα επειδή μπορεί οποίος μπει στο αμαξι να ανοίξει την πόρτα ενώ συνήθως το έχουμε στο μπρελόκ...

 

Μια σκέψη εκανα..

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν κάποιος καταφέρει να παραβιάσει το αυτοκινητο και το βάλει μπροστα, το να ανοίξει την γκαραζοπορτα δεν θα τον δυσκολέψει ιδιαιτερα, ακομη και χωρις το τηλεχειριστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν κάποιος καταφέρει να παραβιάσει το αυτοκινητο και το βάλει μπροστα, το να ανοίξει την γκαραζοπορτα δεν θα τον δυσκολέψει ιδιαιτερα, ακομη και χωρις το τηλεχειριστήριο...

Βασικα ολες οι γκαραζοπορτες ειναι σχεδιασμενες ωστε να απασφαλιζουν απο το μηχανισμο οταν εισαι μεσα στο χωρο του γκαραζ.

Κι αυτο γιατι σε περιπτωση διακοπης ρευματος, πρεπει να μπορεις να βγεις (γιατι μπορει να ειναι αναγκη!).

 

Τωρα αν ειναι να σου παρουν το αμαξι, να ερθουν στο γκαραζ σου για ποιο λογο; Αφου ηδη σου εχουν παρει το αμαξι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επικινδυνο γιατι;

Η δικιά μας γκαραζόπορτα για παραδειγμα αν δεν δουλευει το μοτερ απασφαλίζει μόνο με κλειδί.Οπότε είναι ακόμα ένα "βήμα" που πρέπει να γίνει για να πάρει κάποιος το αμάξι...Σίγουρα ο επίδοξος κλέφτης θα δυσκολευτει λίγο παραπάνω.Και οι κλέφτες πολλές φορές επιλέγουν τους πιο ευκολους στόχους,οχι οτι αμα θέλει να το κλέψει δε θα το κάνει...

Edited by jasonbourne
Link to comment
Share on other sites

Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει κατά την άποψη μου... το κοντρολ το αφήνω μέσα έτσι κ αλλιώς. Απλά είναι μικρό κ το ψάχνω κάθε φορά κ είναι σπαστικό....γιαυτό θέλω το κουμπί στο ταμπλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι υπάρχει Μανο και υπάρχει και επιλογή σε μερικά για μνήμες σε 2-3 πόρτες. Το κουμπί φιλε μου μπορεις να το βρεις eBay αλλα θες και το αντίστοιχο module και καλωδίωση.

Δημήτρης

Στο λινκ που έβαλε ο φίλος πιο κάτω λέει ότι το κιτ περιλαμβάνει: Included in delivery

1x engraved cover with LED

1x cable connection

 

1x adapter

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα ασφαλείας δεν υπάρχει κατά την άποψη μου... το κοντρολ το αφήνω μέσα έτσι κ αλλιώς. Απλά είναι μικρό κ το ψάχνω κάθε φορά κ είναι σπαστικό....γιαυτό θέλω το κουμπί στο ταμπλό.

Κατά την άποψη μου λάθος που αφήνεις το τηλεκοντρολ στο αμάξι.Εγω το έχω στο μπρελοκ.Γιατι να τους κάνεις αυτη την ευκολία?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου λάθος που αφήνεις το τηλεκοντρολ στο αμάξι.Εγω το έχω στο μπρελοκ.Γιατι να τους κάνεις αυτη την ευκολία?

Το πιο εύκολο πράγμα είναι να σου κλέψει τη συχνότητα της πόρτας στο άνοιξε-κλεισε. Επειδή μου έχουν κλέψει μηχανή αξίας άνω των 10.000 στο προηγούμενο σπίτι σε πυλωτη πιστεύω πως αν στοχοποιηθείς δύσκολα τη γλυτωνεις. Πάντως είναι γεγονός ότι οι κλοπές τέτοιων αυτοκινήτων έχουν αυξηθεί κατακόρυφα κ καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Στο λινκ που έβαλε ο φίλος πιο κάτω λέει ότι το κιτ περιλαμβάνει: Included in delivery

1x engraved cover with LED

1x cable connection

 

1x adapter

 

Χρειάζομαι κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Αυτά που σου γραφει ειναι για να τοποθετηθεί το κουμπί. Για να λειτουργήσει το σύστημα στο αυτοκινητο θέλει και τον εγκέφαλο και την καλωδίωση που λέει ο Δημητρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου γραφει ειναι για να τοποθετηθεί το κουμπί. Για να λειτουργήσει το σύστημα στο αυτοκινητο θέλει και τον εγκέφαλο και την καλωδίωση που λέει ο Δημητρης

Άρα να το ψαξω στο eBay ? Control module ?

Link to comment
Share on other sites

να πω μια ιδεα.

αφου υπαρχει το τηλεχειριστηριο μπορει να γινει η εξης πατεντα.

να αγοραστει κανονικα του κουμπί και να γινει συνδεση ηλεκτρολογικη με το μπουτον απο το τηλεχειριστηριο βαζοντας το καπου εσωτερικα στο ταμπλό στερεωμενο. 2 καλωδιακια ειναι μονο και ετσι δεν χρειαζεσαι module και να τρέχεις να το προγραμματιζεις κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντως πολύ ακριβό ως εγχείρημα.

Μερικές προσπάθειες εδώ, εδώ και εδώ.

 

 

 

ΥΓ: βέβαια το τηλεχειριστήριο του γκαράζ έχει max 35-40€... :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεχειριστηριο του γκαραζ κανει περιπου απο 10 ως 15ευρω.

http://www.mikra.gr/index.php?cPath=172_174_3380_287

 

2 καλωδιάκια απο το μπουτον του τηλεχειριστηριου ως τον διακοπτη και τέλος. Η μπαταρια του κραταει για κανα δυο χρόνια οποτε αν μπει καπου εσωτερικά (πχ, πισω απο το ραδιο) θα ειναι μια χαρα. Το πιο ακριβο πραγμα θα ειναι ο διακοπτης OEM, αλλά και αυτος με λιγο ψαξιμο βρισκεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεχειριστηριο του γκαραζ κανει περιπου απο 10 ως 15ευρω.

http://www.mikra.gr/index.php?cPath=172_174_3380_287

 

2 καλωδιάκια απο το μπουτον του τηλεχειριστηριου ως τον διακοπτη και τέλος. Η μπαταρια του κραταει για κανα δυο χρόνια οποτε αν μπει καπου εσωτερικά (πχ, πισω απο το ραδιο) θα ειναι μια χαρα. Το πιο ακριβο πραγμα θα ειναι ο διακοπτης OEM, αλλά και αυτος με λιγο ψαξιμο βρισκεται.

Αν το κάνω έτσι συμφέρει κ είναι πιο εύκολο.. Το θέμα είναι που θα χωρέσει η πλακέτα εκεί μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει στην μηχανή μου με κρυφό κουμπάκι για να ανοίγει το γκαράζ...γλίτωνα περίπου 1 λεπτό κάθε φορά (βγάλε γάντια, βρές το control, ανοιξε την πόρτα κτλ). Η εκτέλεση είναι παιχνιδάκι μιας και το μόνο που χρειάζεται είναι να ανοίξεις το control για να βρεις την πλακετίτσα και να κολλήσεις με καλάι δυο λεπτά καλωδιάκια στους ακροδέκτες του υπάρχοντος μπουτόν. Αυτά τα καλωδιάκια μετά τα συνδέεις σε οποιοδήποτε μπουτόν θέλεις και με το που το πατάς ενεργοποιείς το control της γκαραζόπορτας. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει στην μηχανή ένα ωραίο αδιάβροχο μπουτόν από piagio beverly.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω έτσι συμφέρει κ είναι πιο εύκολο.. Το θέμα είναι που θα χωρέσει η πλακέτα εκεί μέσα..

 

τι εννοεις εκει μέσα;    μεσα στη κονσόλα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ενα γρήγορο ψάξιμο στο ebay.co.uk βρήκα modules με 20-30€. Η καλωδίωση δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεθει αλλα υποθετω πως δεν θα αποτελέσει προβλημα.

 

Αν και η λυση που πρότεινε ο Γιαννης ειναι εξίσου εύκολη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.