Jump to content

Κουμπί πόρτας πάρκινγκ


Recommended Posts

Παιδια με ενα γρήγορο ψάξιμο στο ebay.co.uk βρήκα modules με 20-30€. Η καλωδίωση δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεθει αλλα υποθετω πως δεν θα αποτελέσει προβλημα.

 

Αν και η λυση που πρότεινε ο Γιαννης ειναι εξίσου εύκολη..

Η λυση του Γιαννη προσωπικα μου φαινεται κορυφαια!!!

Γιατι ολα αυτα τα module δεν δεχονται πχ κυλιομενους κωδικούς οποτε ειναι δεσμευση. Ενω ετσι παιρνεις οτι τηλεκοντρολ σε βολευει!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η λυση του Γιαννη προσωπικα μου φαινεται κορυφαια!!!

Γιατι ολα αυτα τα module δεν δεχονται πχ κυλιομενους κωδικούς οποτε ειναι δεσμευση. Ενω ετσι παιρνεις οτι τηλεκοντρολ σε βολευει!!!

 

Ναι Συμφωνώ είναι κ πιο οικονομική αλλά το δύσκολο θα είναι να δουλέψει με ρεύμα κ όχι με μπαταρία. Μαλλόν πρέπει να τραβήξει ρεύμα από το κουμπι esp που είναι δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Συμφωνώ είναι κ πιο οικονομική αλλά το δύσκολο θα είναι να δουλέψει με ρεύμα κ όχι με μπαταρία. Μαλλόν πρέπει να τραβήξει ρεύμα από το κουμπι esp που είναι δίπλα.

Βάζεις μπαταρία κάθε 3-4 χρόνια και ησυχάζεις.

 

Το πρόβλημα με το ρεύμα από το αμάξι είναι πως τα τηλεκοντρόλ δουλεύουν με πολύ χαμηλή ισχύ, με (συνήθως) 1,5V τάση ρεύματος.

Οπότε πρέπει να πάρεις και μετασχηματιστή για να δίνεις σταθερό ρεύμα. 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αλλάζεις μπαταρία? :D

 

Να και μία ωραία θέση για τα κουμπιά με ΟΕΜ look και το τηλεκοντρόλ :)

dscf0107-hl-22358_zpscmgabnw4.jpg

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μπαταρία κάθε 3-4 χρόνια και ησυχάζεις.

 

Το πρόβλημα με το ρεύμα από το αμάξι είναι πως τα τηλεκοντρόλ δουλεύουν με πολύ χαμηλή ισχύ, με (συνήθως) 1,5V τάση ρεύματος.

Οπότε πρέπει να πάρεις και μετασχηματιστή για να δίνεις σταθερό ρεύμα. 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αλλάζεις μπαταρία? :D

 

Να και μία ωραία θέση για τα κουμπιά με ΟΕΜ look και το τηλεκοντρόλ :)

dscf0107-hl-22358_zpscmgabnw4.jpg

 

 

Ωραία πράγματα... Αλλά έχω την απλή που έχει μόνο το κεντρικό φως.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα... Αλλά έχω την απλή που έχει μόνο το κεντρικό φως.

τη θέση για τα κουμπιά δες. Πρέπει εκεί που έχει βάλει τα κουμπιά, να έχει ελεύθερο χώρο. Επίσης ελεύθερος χώρος είναι μπροστά από το διακόπτη της πλαφονιέρας και ανάμεσα από τα 2 κουμπιά που έχει (αν έχει το αμάξι) για τα φώτα "διαβάσματος" οδηγού-συνοδηγού.

 

ΟΕΜ look. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μπαταρία κάθε 3-4 χρόνια και ησυχάζεις.

 

Το πρόβλημα με το ρεύμα από το αμάξι είναι πως τα τηλεκοντρόλ δουλεύουν με πολύ χαμηλή ισχύ, με (συνήθως) 1,5V τάση ρεύματος.

Οπότε πρέπει να πάρεις και μετασχηματιστή για να δίνεις σταθερό ρεύμα.

Μήπως θα ήταν καλύτερο να αλλάζεις μπαταρία? :D

 

Να και μία ωραία θέση για τα κουμπιά με ΟΕΜ look και το τηλεκοντρόλ :)

dscf0107-hl-22358_zpscmgabnw4.jpg

Τα τηλεκοντρόλ απο τις γκαραζόπορτες δουλεύουν συνήθως ... Σχεδόν πάντα ... Με 12volt μπαταριουλα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρήστο, έχεις δίκαιο, τώρα που το έγραψες, το έλεγξα, σε 2 τηλεχειριστηρια, είναι με 12v.

Άρα χάθηκε και ο τελευταίος ενδοιασμός για την λύση που πρότεινα.

 

Εχω και διαθεσιμο κουμπι ετοιμο καλωδιωμενο... (αυτο με το κοκκινο βελάκι)

 

25s4nxw.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το φορουμ ολο σε εξοδα μας βαζει!! :-D

 

Καλημερα σε ολους!!

Αυτό έλεγα χτες με τον Χριστό αυτό το φόρουμ θα μας ξεσπιτοση!!! Καλημέρα!!!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Χρήστο, έχεις δίκαιο, τώρα που το έγραψες, το έλεγξα, σε 2 τηλεχειριστηρια, είναι με 12v.

Άρα χάθηκε και ο τελευταίος ενδοιασμός για την λύση που πρότεινα.

 

Εχω και διαθεσιμο κουμπι ετοιμο καλωδιωμενο... (αυτο με το κοκκινο βελάκι)

 

25s4nxw.jpg

Αντε ξεκινα DIY!!!

 

 

υ.γ. το τιμονι ειναι τρομερο...δεν θυμαμαι κουμπωνει κανονικα ο αεροσακος ή θελει πατεντα; δεν βρισκω το τοπικ που τα ειχες γραψει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα πλαφονιέρα ολόκληρη απο Q5 ................μας έχετε καταστρέψει !!!!!!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatal

Χρήστο αγόρασες αυτη με τα κουμπιά του home link με το module και τις καλωδιώσεις, χωρις module και θα συνδέσεις τα τηλεχειριστήρια, η απλα μια εφεδρική για πειραματισμους;;

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη την πλαφονιέρα Με τα κουμπιά της γκαραζόπορτας χωρίς μικρόφωνο .... Το βγάλανε ... Το κακό είναι οτι έχει και χειριστήριο ηλιοροφης όποτε θα δω πως θα κάνω το πάντρεμα ....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ianos ..αυτη ειναι.... το διχτακι που βλεπεις μπροστα μαζι με τα κουμπια και τον μηχανισμο (για το ανοιγμα της γκαραζοπορτας ) μπορει να αφαιρεθει και να μπει στην δικια μας πλαφονιέρα...οπως και τα πιο καθαρα γυαλάκια (στρογγυλά) αλλα αυτη εχει και ορισμενα νικελ που το δικο μου δεν εχει ....δεν ξερω θα δω τι θα κανω οταν ερθει ...εν το μεταξυ και εγω τρια κουμπάκια χειρίζομαι αυλόπορτα-ρόλο-φώτα ...

 

c0c205c5418cc704ea27bcbb7eafcca6.jpg

Edited by Χρήστος Dolbi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ianos ..αυτη ειναι.... το διχτακι που βλεπεις μπροστα μαζι με τα κουμπια και τον μηχανισμο (για το ανοιγμα της γκαραζοπορτας ) μπορει να αφαιρεθει και να μπει στην δικια μας πλαφονιέρα...οπως και τα πιο καθαρα γυαλάκια (στρογγυλά) αλλα αυτη εχει και ορισμενα νικελ που το δικο μου δεν εχει ....δεν ξερω θα δω τι θα κανω οταν ερθει ...εν το μεταξυ και εγω τρια κουμπάκια χειρίζομαι αυλόπορτα-ρόλο-φώτα ...

 

c0c205c5418cc704ea27bcbb7eafcca6.jpg

Με της ηλιοροφης το κουμπί βάλε να ανοίγουν τα πορτοπαραθηρα σπίτι!!!
Link to comment
Share on other sites

το module το εχει πανω η θα κανεις μοντα??

Module αυτό ενοεις ;;;χωρις αυτό δεν σου δίνει τα κουμπιά ρε Γιάννη ,... Άσε που χωρις αυτό και τα κουμπιά γιατι να το αγόραζα ; :) :)

be5b21f293cee1af67995bd02980f5a2.jpg

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Χρήστος Dolbi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο μου το 8Κ0907410 λέω που βλέπω εδώ

http://www.ebay.de/itm/Audi-A4-8K-A5-8T-Innenleuchte-Leseleuchte-Homelink-Garagentoroffner-schwarz-soul-/231686102062?hash=item35f1915c2e:g:glgAAOSwWnFV9FAQ

 

Εκτός και αν είναι περιττό...

 

Αυτο ειναι το module για να τον τηλεχειρισμο, ο πιο κανω κωδικός ειναι 8Κ0959719Β ειναι μονο τα κουμπια. 

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρωτάω Γιάννη.

Γιατί εφόσον δεν υπάρχει αυτό εχεις μόνο τα κουμπιά και αναγκαστικά κάνεις τη μόντα με τα τηλεχειριστήρια..

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρωτάω Γιάννη.

Γιατί εφόσον δεν υπάρχει αυτό εχεις μόνο τα κουμπιά και αναγκαστικά κάνεις τη μόντα με τα τηλεχειριστήρια..

 

Ακριβώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το module για να τον τηλεχειρισμο, ο πιο κανω κωδικός ειναι 8Κ0959719Β ειναι μονο τα κουμπια. 

 

 

Γι αυτό ρωτάω Γιάννη.

Γιατί εφόσον δεν υπάρχει αυτό εχεις μόνο τα κουμπιά και αναγκαστικά κάνεις τη μόντα με τα τηλεχειριστήρια..

 

Ο Γαλλος παρακατω κανει την μοντα με το χειριστηριο ...

 

http://forums.audiaddicted.fr/index.php/topic/8886-tuto-homelink-en-seconde-monte/

Δε το ηξερα αλλα δε πειραζει ουτος η αλλος και εγω για την μοντα πηγαινα 

Υ.Γ : μλκ Gianni σαγαπαω !!!!!χααχχαχαχαχαχαχαχαχα τελεια η σελιδουλα του γαλλου ! !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.