Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα

Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα απέκτησα ένα μεταχειρισμένο Α4 Β8 του 2011 το οποίο φέρει το σύστημα ΜΜΙ με navi και σκέφτομαι να προχωρήσω στην εγκατάσταση του συστήματος ήχου της Β&Ο. Έχει κανείς ασχοληθεί περαιτέρω ?Τα απαραίτητα τα βρίσκω στο διαδίκτυο (eBay) κολλάω λίγο στο θέμα της καλωδίωσης. οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ρωτάς giogio. Το έκανε από την αρχή και χωρίς να έχει από την αρχή MMI πάνω..

Δυστυχώς επειδή δεν γράφει πλέον πολύ συχνα, στείλτου ένα Pm..

Edited by ianos
  • Like 2

Ευχαριστώ, έστειλα αλλα δεν έχω νεότερα απο εκείνη την ημέρα.

Όποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει για τυχόν προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσω,καλοδεχούμενος!

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά απο 40 κύματα το retrofit φτάνει στην ολοκλήρωση του.

Θα ενημερώσω λεπτομερώς όταν με το καλό τελειώσω.

Υπάρχει κανείς να μπορεί να βοηθήσει με component protection removal? ξέρω ότι μονο οι εξουσιοδοτημένοι μπορούν να το κάνουν, αν ισχύει υπάρχει κανένα "κανάλι" επικοινωνίας με κάποιον που να ξέρει;

Δεν χρειάζεσαι κάποιο κονε για να στο κάνουν. Απλά πας σε μια αντιπροσωπεια και τους ζητάς να στο ξεκλειδώσουν. Αν ΔΕΝ ειναι κλεμμένα τα ανταλλακτικα που εχεις βαλει πανω, ειναι τυπικη διαδικασια!!

Σε ποια περιοχη μενεις??

• Like 2

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά απο 40 κύματα το retrofit φτάνει στην ολοκλήρωση του.

Θα ενημερώσω λεπτομερώς όταν με το καλό τελειώσω.

Υπάρχει κανείς να μπορεί να βοηθήσει με component protection removal? ξέρω ότι μονο οι εξουσιοδοτημένοι μπορούν να το κάνουν, αν ισχύει υπάρχει κανένα "κανάλι" επικοινωνίας με κάποιον που να ξέρει;

Καλορίζικο και καλά ακούσματα...Αναμένουμε ενημέρωση , εντυπώσεις και φυσικά φωτογραφίες !  :biggrinthumb:

Απο το eBay αγορασμένος ο ενισχυτής, ελπίζω να μην είναι ¨δανεισμενος¨ απο κάποιον ,τι να πω.Μενω Χαλανδρι αλλά δουλεύω Νέα Φιλαδέλφεια.Εχω σημαντικό πρόβλημα με τη δουλειά μου διότι δουλεύω ακριβώς τις ίδιες ώρες με τα εξουσιοδοτημένα, για αυτό έψαχνα κάποιον εναλλακτικό τροπο αλλά μάταια μάλλον.

Φυσικά θα ακολουθήσουν φωτογραφίες και αναλυτικό review για το πως έπαιζε πριν και πως τώρα.

• Like 4

http://www.grouptech.gr/

Πέραν του ότι είναι αντιπρόσωπος της Revo, είναι μάστερ στα ξεκλειδωματα εγκεφαλων, στερεοφωνικών κλπ... Δεν τον γνωρίζω προσωπικά αλλά πήγαν φίλοι και έκαναν ότι δουλειά ήθελαν...

Edited by georgio3gr

Ok, θα φύγει αμεςως μετα τη δουλεια απο Χαλάνδρι, σε 4:30 ωρες θα ειναι Θεσσαλονίκη, θα ξεκλειδώσει εγκέφαλο, θα περασει το demo της Revo, θα το δοκιμάσει στην Εθνικη γυρνώντας αθηνα, λόγω αυξημένης ιπποδύναμης θα γυρίσει σε 4 ωρες οποτε θα εχει και μια ωρα να το δοκιμάσει σε στροφές στα λιμανάκια. Κατα τις 6.00 το πρωι θα γυρίσει σπίτι να κανει μπάνιο, νααλλάξει για να ξαναπάει δουλεια κατα τις 7:00 ατσαλάκωτος!!

Άντε παλι βρήκαμε λύσεις!!!

• Like 7

Όχι ρε παλαβε... Χαχχαχαχα... Στελνει την μονάδα, του την ξεκλειδώνει και την ξαναπαιρνει πίσω...

• Like 1

Απ' οτι κατάλαβα δεν γίνεται να κάνεις αρχικοποιηση αν δεν είναι επάνω στο αυτοκίνητο, το κουμπώνουν online με την Audi και δηλώνουν τον σειριακό με το πλαίσιο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

Ο παρακάτω (ας πούμε) οδηγός απευθύνεται αρχικά μονο σε αυτούς που κατέχουν A4 (avant) με MMI 3G (όπως το δικό μου).Μικρες αποκλείσεις θεωρητικά επιτρέπονται.(sedan με 3G+ π.χ)

Η ιστορία εχει ως εξής, αλήθεια είναι πως απο τον ήχο του stock συστήματος μπορεί να μείνει ευχαριστημένος μονο κάποιος που είτε δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η ποιοτική μουσική είτε έτσι το αγόρασε και έτσι ήθελε να μείνει, εγώ δεν ανήκω σε καμμία απο τις 2 παραπάνω κατηγορίες και για αυτό με την αγορά του αυτοκινήτου ( μεταχειρο) αμέσως μπήκα στην πρίζα της "αναβάθμισης".

Έλα που όμως είμαι και ελάχιστα μερακλής και δεν ανέχομαι (πλέον) τεράστια κουτιά στο πορτ παγκαζ και μεγάφωνα να τοποθετούνται με πατέντα για να χωρέσουν.

Μονόδρομος λοιπόν το retrofit των εργοστασιακών Bang & Olufsen.Οτι δεν την εκτιμώ γενικότερα ως εταιρεία είναι πραγματικότης(λόγω οικονομικής πολιτικής κατα κύριο λόγο), ότι μπορώ να αποκτήσω φθηνά ένα σύστημα απο την έν λόγω εταιρεία και να έχω ένα stock σύστημα ήχου αξιώσεων στο αυτοκίνητο μου έδωσε άλλον αέρα στην απόφαση μου.

Βούρ λοιπόν για eBay και αγορές.......

Edited by GeorgeFSI
  • Like 2

Αρχικά θα χρειαστούμε τα απαραίτητα μεγάφωνα που συνήθως βρίσκονται σε σετ και αποτελούνται απο:

3 mid για το ταμπλό

2 tweeter για τις μπροστινές πόρτες

2 mid-bass (woofer ουσιαστικά) για τις μπροστινές πόρτες

2 tweeter για τις πίσω πόρτες

2 mid-bass για τις πίσω πόρτες

2 surround mid για την πίσω εταζέρα ας πούμε

1 sud-woofer

• Like 3

Στην συνέχεια τον ένα και μοναδικό ενισχυτή 10 καναλιών.(στο τέλος του οδηγού θα αναφέρω και part numbers ώστε να γίνω ποιο κατανοητός για κάποιους)

Απαραίτητο για την τοποθέτηση του συστήματος είναι και η αγορά των 2 τριγώνων των μπροστινών πορτών ώστε να μπορέσουμε να τοποθετήσουμε τα tweeter, όλες οι υπόλοιπες θέσεις προϋπάρχουν.

Έως τώρα έχουμε τα βασικά κομμάτια του παζλ που θα μας βοηθήσουν να ξεκινήσουμε.

• Like 2

Απο καλωδια και φυσες χρειαζομαστε την μεγαλη 32pin και την μικρη 18pin φυσα (απο την audi) όπως και 4 φυσακια για τα μπροστινα mid και το sub (ειναι ιδια).(ξαναλεω πως part numbers θα βάλω στο τελος του οδηγού, ετσι κι αλλιως δεν ειναι για ολους το συγκεκριμενο εγχειρημα).Καλώδια ηχείων κατα προτίμηση με λεπτο jacket ωστε να μην ενοχλούν στις οδευσεις (εγω είχα κάποια με jacket απο teflon και ηταν ταμαμ για την περιπτωση)

Εφοσον το συστημα σας εχει 4 παροχες ηχείων θα χρειαστει να περαστουν 4 νέες γραμμες, 1 για το κεντρικό του ταμπλώ,2 για τα tweeter στις μπροστινές πόρτες και 1 γραμμή για το sub.

Εδω να αναφέρω πως προς το παρον δεν πέρασα και δεν εγκατέστησα τα surround της εταζερας διοτι δεν βρήκα διαθέσιμα τα καπάκια για να τα φιλοξενήσουν(προς το παρόν).

Τέλος αναγκαίο είναι και το παρακάτω fiber optic Y junction της Kufatec https://www.kufatec.de/shop/en/accessories/fibre-optic/fiber-optic-y-junction-most-plug-play

• Like 2

Όλα τα μεγάφωνα τοποθετούνται στις εργοστασιακές θέσεις χωρις πατέντες και μοντίφες το μόνο που είναι δύσκολο στο όλο εγχείρημα (εφόσον είσαι μερακλής) είναι να περαστούν όλα τα καλώδια απο τις εργοσιακές οδευσεις απο μπροστά μέχρι πίσω στην θέση του ενισχυτή.

Ο τερματισμός γίνεται αναγκαστικά σε "aftermarket" φυσάκια που ταιριάζουν με τις προαναφερθησες φυσες του ενισχυτή, εγω τα βρήκα σε 2 διαφορετικα μαγαζιά με ηλεκτρικα ανταλλακτικα αυτοκινητων στην οδο Φραντζη στο Νεο Κοσμο, δεν είμαι ιδιαιτερα ικανοποιημένος με το ταίριασμα αλλα δεν είχα την πολυτελεια του χρόνου, βιαζόμουν να δω ΑΝ θα παίξει και πως.

• Like 2

Αφού λοιπόν όλα ήταν στη θέση τους και έτοιμα να κελαηδήσουν ΓΙΟΚ, δεν έπαιζε τίποτα, το bus εβλεπε τον ενισχυτη δεχόταν την κωδικοποιηση αλλα τιποτα,απογνωση.

Αντε βρες τι ακριβώς είχε στο μυαλό της η Audi όταν ταίριαζε revisions και hardware.

Στην απογνωση μου λοιπόν βρίσκω έναν χριστιανό ο οποίος καταλαβε πως ο ενισχυτής δεν ταιριάζει σε 3G αλλά μόνο σε 2G, ανακούφιση και πονοκέφαλος ταυτόχρονα.

Ευτυχώς ο άνθρωπος που μου είχε δώσει τον συγκεκριμένο δεχθηκε να τον επιστρέψω με επιστροφή χρημάτων ώστε να αγοράσω τον κατάληλο,όπως και έγινε.

Μια εβδομάδα υπομονή και ο ενισχυτής ηταν στην πόρτα μου.(ebay φυσικα).

Γρήγορο κούμπωμα και κωδικοποίηση, Component Protection Active και παίζει μονο η πλευρα του οδηγού, πονοκέφαλος Νο2.Ευτυχώς μετα απο κάποια τηλεφωνήματα κλείνω ραντεβού με τους εξειδικευμένους ηλεκτρολόγους του Κου Γρατσία στην Αγ.Παρασκευή (40€ μακριά απο την ακρόαση του συστήματος).

• Like 2

Ακουστικό συμπέρασμα και παρατηρήσεις.

Αυτη τη στιγμή λοιπόν το αυτοκίνητο ΔΕΝ έχει τα 2 surround ηχεία και την σύνδεση με το μικρόφωνο ώστε να κάνει calibration, κατα τα άλλα είναι πλήρες.

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψην τα παραπάνω (ή και όχι) όποιος δεν έχει Bang & Olufsen και του περισέυουν ~1000€ να τρέξει να βάλει.

Η διαφορά είναι χαοτική και δικαιολογεί μέχρι και το τελευταίο €.Υπερβολικός ή όχι αυτη είναι η πραγματικότητα.

Όταν λοιπόν το ζητούμενο είναι stock συστημα με πολύ καλή απόδοση χωρίς υπερβολές στην εγκατάσταση ακολουθήστε το και δεν θα χάσετε.

Η μόνη παρατήρηση που θα κάνω είναι για το sub, πρώτη μέρα σήμερα και δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω, αλλα το sub δεν ειναι "εκει" πιο πολλη παρουσία έχουν τα μπροστινά 8" παρά το sub.Το αφήνω λίγο ανοιχτό αυτο και θα ενημερώσω στην πορεία.

• Like 2

Οταν βρώ χρόνο θα ανεβάσω τα parts που χρειάζονται και κάποιες φωτό.

Ευχαριστώ θερμά τα μέλη giogio και ianos για την πολύτιμη βοηθεια που μου πρόσφεραν.

• Like 1

Αν κατάφερα να σε βοηθήσω απλά με 2 ποστ Γιώργο, χαίρομαι πάρα πολύ!!!!

Σου εύχομαι να "την ακούσεις" λοιπόν με το νέο σου ηχοσυστημα!!!!!

Στη διάθεσή σου για ότι άλλο χρειαστείς και βέβαια έκανε πολύ καλά που το περιέγραψες. Αν εχεις και φωτο πόσταρέ τις ώστε να γίνει DIY!!

• Like 1

Φυσικα και τα καταφερες, μου υπέδειξες τον καταλληλο!!!

Θα ποσταρω και φωτο και αναλυτικα parts απλα θελει χρονο που αυτες τις μέρες δεν έχω.

Stay tuned!

Στο μεταξυ οποιος χρειάζεται οτιδήποτε θα χαρω να βοηθήσω.

• Like 1

Καλές ακροάσεις φίλε μου.

Το sub θα μπει στην εργοστασιακή θέση;

Ο ενισχυτής που μπήκε;

To sub μπηκε κάτω απο την ρεζερβα και ο ενισχυτής επάνω στην εργοστασιακη θέση που προβλέπεται πάνω απο το radio box πίσω στο πορτ παγκάζ.

Ευχαριστώ!