Jump to content

A4 B8 (2011) B&O retrofit


Recommended Posts

Μαζεύτηκαν το κομμάτια, ελπίζω να ξεμπερδέψω εύκολα με την εγκατάσταση.

 

viber_image.jpg

afb2b0c096e091b94ef5cae018e965d0.jpg

1)Αυτά τα καπάκια που μπαίνουν ;;;

2) χωρίς να μπερδευόμαστε με ΒΟ .... μπορούμε να βάλουμε ένα Σάμπ στην εταζέρα να του δώσουμε σημα από κάποιο ηχείο ;; και να αποκτήσουμε έτσι μια φθηνή αναβάθμιση ;; το λέω γιατί το αμάξι έχει πολύ καλό ήχο ούτως η άλλος ... λίγα μπάσα λυπούν !!!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

afb2b0c096e091b94ef5cae018e965d0.jpg

1)Αυτά τα καπάκια που μπαίνουν ;;;

2) χωρίς να μπερδευόμαστε με ΒΟ .... μπορούμε να βάλουμε ένα Σάμπ στην εταζέρα να του δώσουμε σημα από κάποιο ηχείο ;; και να αποκτήσουμε έτσι μια φθηνή αναβάθμιση ;; το λέω γιατί το αμάξι έχει πολύ καλό ήχο ούτως η άλλος ... λίγα μπάσα λυπούν !!!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σήμα από ηχείο για sub δεν μπορείς να δώσεις, θες ενισχυτή λογικά 

 

 

Εδώ Χρήστο.

 

 

s-l1600.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ μπορεί κάποιος να δει και τα pin στον ενισχυτή:

 

ECU_Diagnostic.jpg

·           3D0 035 131,4E0 971 636 Φυσες

·         1H0 972 702 A Φυσάκια για τα ηχεία ταμπλό + sur (x5)

·         000 979 019 A Καλώδια για tweeter εμπρός (x2)

·         4E0 971 942 Φυσάκι Sub (x1)

·         Υφασμάτινη ταινία περιτύλιξης καλωδίων 

·         Καλώδιο ηχείων ~15μ

 

·         Θερμοσυστελομενο προστατευτικό καλωδίων

 

Αυτή που έχεις βάλει Νεκτάριε είναι για να συνδεθούν τα ηχεία = 4E0 971 636

 

Έχω άλλη μια στον ενισχυτή 18pin, λογικά είναι για να συνδέσω το concert, αυτή ψάχνω αν έχεις καμια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

        Θα βγάλω άκρη αντιπροσωπεία να πάω με αυτούς τους κωδικούς;

 

 

          ·       3D0 035 131,

                4E0 971 636 

·         1H0 972 702 A Φυσάκια για τα ηχεία ταμπλό + sur (x5)

·         000 979 019 A Καλώδια για tweeter εμπρός (x2)

·         4E0 971 942 Φυσάκι Sub (x1)

Link to comment
Share on other sites

Η φυσα με κωδικό 4E0 971 636 ειναι ακριβή, αν θυμαμαι καλά ειναι ιδια με αυτη που ηθελα και εγω για να βαλω το BOSE στο b6. Τελικά ειχα παρει απο το ebay μια καλωδιωση για ασχετο hands free που ειχε τετοια φυσα με τα φυσακια και μου βγηκε πιο φτηνα.

Θα τα βρεις στην αντιπροσωπια με παραγγελια φυσικά. Κανε την ερωτηση, δεν χανεις τιτοτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω μια χαρά άκρη θα βγάλεις στην αντιπροσωπεία αν τους δώσεις τους κωδικούς. Ενδεικτικά, δες παρακάτω το κόστος ανά κωδικό από μια αποθήκη στην Γερμανία:

 

Shopping_basket.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω μια χαρά άκρη θα βγάλεις στην αντιπροσωπεία αν τους δώσεις τους κωδικούς. Ενδεικτικά, δες παρακάτω το κόστος ανά κωδικό από μια αποθήκη στην Γερμανία:

 

Shopping_basket.jpg

 Ίδιες Τιμές και στην αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Τα ηχεία συνδέθηκαν με after market ενισχυτή , ένα τετρακάναλο για τα ηχεία και έναν για το sub , το sub θα φάει άκυρο και θα μπει άλλο, είναι σχεδόν άχρηστο, εννοείτε στην εργοστασιακή θέση ,  

Ακόμα δεν είμαι έτοιμος , αυτό που έχω καταλάβει ότι άπλα δεν υπάρχει επαφή στο απλό ηχοσύστημα σε σχέση με τα Β&Ο, περιμένω το android και θα πάω για αλλαγές για να παίξουν όσο το δυνατόν καλύτερα, προς το παρόν παίζω μέτρια, πολλά αρχεία παίζουν τούμπανο, πολλά μέτρια , όπως και το ράδιο στους περισσότερους σταθμούς παίζει μέτρια.

Δεν είναι εύκολο στην εγκατάσταση με τον δικό τους ενισχυτή , σε MMI πρέπει να είναι ποιο εύκολα τα πράγματα με έτοιμες καλωδιώσεις στο ebay, μακάρι να μπορούσα να το φτιάξω όπως πρέπει αλλά δεν το βλέπω.

Το εσωτερικό πάντως έχει γίνει ακόμα ποιο όμορφο, ειδικά η εταζέρα μου που ήταν με την τρύπα της ζώνης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γράφω εδώ Νεκτάριε για να δεις και σε ποια φάση ήμουν και να μην είμαστε offtopic. Είχα τα πάντα από B&O  εκτός καλωδίωση γιατί δεν αναλάμβανε κανείς την εγκατάσταση, τα είχα με after market ενισχυτές, σίγουρα είχα ένα πολύ καλύτερο ηχοσύστημα σε σχέση με το απλό εργοστασιακό που είχα, βρήκα άνθρωπο να περάσει την καλωδίωση, να μου ρυθμίσει  τον ήχο και να γίνει επιτέλους εγκατάσταση του B&O ενισχυτή. Σε σχέση με το απλό εργοστασιακό με τα 4 ηχεία η διαφορά ήταν μεγάλη και είναι μεγάλη, όμως με τα λεφτά που έδωσα δεν αξίζει αυτό που έχω τώρα, αν το ήξερα θα έφτιαχνα ηχοσύστημα aftermarket με τα μισά λεφτά που έχω δώσει και θα είχα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, μεγάλες εντάσεις και καθαρό ήχο, τώρα έχω μέτρια ένταση με καθαρό ήχο. Νομίζω το έλεγε ο pan4 απ' την αρχή που έψαχνα να πάω σε κάτι καλό aftermarket.

Πάντως είχε πολύ δουλειά με την καλωδίωση και πρέπει να πάρεις όλο το set, η κούτα που παρέλαβα με όλα τα καλώδια πρέπει να ήταν γύρω στα 20 κιλα.

Ποιο πολύ χάρηκα τους ηλεκτρικούς καθρέφτες :)

 

ΥΓ. Νόμιζα θα είχες πάρει κανένα Tesla τόσο καιρό  και θα ήσουν σε πειράματα. ?

 

Edited by konan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!! Μπα, δεν είναι καιροί για τέσλα τώρα!! Μια χαρά είναι και το B8..!! ?

Πέραν του ότι μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν του έβγαλε κάτι το αμάξι. Είμαι στα 140K τώρα και πέραν από το δίσκο συμπλέκτη που άλλαξα μόλις τώρα τον Ιούνιο  προληπτικά, δεν έχω κανένα άλλο θέμα. Λαδάκι είμαι ακόμα στο 1-1.5 λίτρο στα 12k-15k χλμ, αντε να έχει τσιμπήσει 0.5 λίτρα από όταν ήταν καινούργιο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.