Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα παιδια βρισκομαι στο forum ως κατοχος audi καθως τ εχω πουλησει πλεον ενδιαφερομαι για την αγορα golf 1.4 tsi 122ps μοντελο 2009.Θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας σχετικα με τον κινητηρα ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Το εχει συναδελφος, πολυ οικονομικο, ροπατο (εχει και προγραμμα), και με πανω απο 130.000 εχει αλλαξει μονο πολλαπλασιαστες πριν λιγο καιρο.

Τσιμπαει λιγο λαδακι αλλα αυτο ειναι και αναλογα την περιοτωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σίγουρα πολύ λιγότερα κουσούρια απ'τα tsi με τον κομπρέσορα. Το έπαιρνα άφοβα. Γιατί αποκλειστικά 2009? Κοίτα λίγο πιο πίσω για κανένα 5άρι gt sport, είναι πολύ πιο όμορφο  :love:   :JC_cheesy:

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου έχει με τα 140 με το compessor+turbo(golf V). To πήρε καινούργιο το 2006. ;Exei 115000km και αν εξαιρέσεις μια τουρμπίνα που άλλαξε στα 20000km στην εγγύηση δεν του έχει βγάλει σχεδόν τίποτα (έναν πολλαπλασιαστή + μια βαλβίδα για τον compessora). Απλά αν το φτιάξεις να ξέρεις ότι έχουν θέμα με καπάκι. Για μαμά άντε και με κανένα Light πρόγραμμα θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου έχει με τα 140 με το compessor+turbo(golf V). To πήρε καινούργιο το 2006. ;Exei 115000km και αν εξαιρέσεις μια τουρμπίνα που άλλαξε στα 20000km στην εγγύηση δεν του έχει βγάλει σχεδόν τίποτα (έναν πολλαπλασιαστή + μια βαλβίδα για τον compessora). Απλά αν το φτιάξεις να ξέρεις ότι έχουν θέμα με καπάκι. Για μαμά άντε και με κανένα Light πρόγραμμα θα είσαι ΟΚ.

Βγαζανε και προβλημα στον εναλλακτη αποδοσης που εκανε μεταγωγη απο τον κομπρεσσορα στο τουρμπο.

 

Α... Και αντλια νερου ισως αλλα οχι τοσο συχνο φαινομενο οπως στα 1800tfsi/tsi.

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο - προσωπική μου άποψη.

 

 

Δημήτρης

 

Εννοείται πως δεν είναι σε σχέση ας πούμε με ένα εμετικό toyota auris ή civic fk1 . Αν το συγκρίνεις όμως με όλα τα υπόλοιπα vag δεν νομίζω ότι υστερεί και πάρα πολύ.

 

του κάναμε την καρδιά περιβόλι του ανθρώπου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν το θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστο - προσωπική μου άποψη.

 

 

Δημήτρης

 

 

Και εγω το ιδιο, 2 ατομα το εχουν στην δουλεια, και οι 2 εχουν προβληματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια για πειτε καμια εναλλακτικη για να μπορεσει να βρει αξιοπιστο vag ο ανθρωπος.

Τωρα να σας δω...χιχιχι :-p

το 122άρι ήταν πολύ αξιόπιστο.

Τα 140άρια, 160 και 170ps ήταν πιο προβληματικά.

Όχι ότι έχω ακούσει τρελά προβλήματα. Απλά μάλλον και σε αυτή την περίπτωση λειτούργησε το "όσο πιο πολύπλοκο, τόσο πιο πολλές πιθανότητες να χαλάσει".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω να καταθεσω ειναι οτι οποιο tsi συντηρουτανε σωστα και ευλαβικα δεν εχει κανει κιχ παρα τα αναλώσιμα. Ειναι πολυ καλο αμαξι και εξοχη επιλογη. Επισης ειναι αμαξι. Auris, civic κλπ ιαπωνικα αν εξαιρεσεις λιγο πιο φθηνα ανταλλακτικα κατα τα αλλα μπαινεις μεσα και μολις βγεις για ταξιδι η σε ανοιχτο δρομο βλεπεις τις διαφορες.... Ο νοων νοειτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.