Jump to content

Καίει πολύ...λάδι!


tiraklakis

Recommended Posts

Καλη χρονιά και χρόνια πολλά! Έχω το αμάξι από το 2010 και 140.000 χλμ. Τα σερβις τα κάνω κανονικά στην ώρα τους αλλά μετά το τελευταίο κάθε 4-4500 χλμ μου ζητάει λάδι! Έχω συμπληρώσει ήδη 2 φορές ως τώρα και πρέπει να το παω για σερβις αλλά λόγω των ημερων αυτη τη φορά ξεπέρασα τα χλμ που έπρεπε. Τώρα μου έβγαλε και μήνυμα ότι τα λάδια είναι στο μινιμουμ. Πόσο λογικό είναι να τα τρώει τόσο γρήγορα;! Βάζω κάθε φορά το castrol 5w30. Μου είπαν να δοκιμάσω 5w40 ή ακόμα και 10w40. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις οτι στα 4500χλμ χρειάστηκες 1 λιτρο βραδυ.... Μη στεναχωριέσαι εμενα που εχουμε το ιδιο αυτοκινητο θελει 1 λιτρο λαδι ανα 1000χλμ!!

 

Ποσο σου έκαιγε πρωτα και ποσο τωρα? αν είδες απότομα μεγαλη διαφορα σιγουρα θα θελει ψαξιμο.

Κοιτάξεις κατω γμηοως χάνει απο καπου;

Edited by Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Στα πρώτα 2 σερβις ειχα κανει συμπλήρωμα 1 λιτρο καπου στα 6-7000.. Μετά σαν εστρωσε και εβγαζα 15000 κανονικα και τωρα εχει 2-3 σερβις εκανα καπου στη μεση παλι. Αλλά στο τελευταίο πάω για τρίτη φορά συμπλήρωμα. 1 λιτρο βάζω και σβήνει η ένδειξη..

Link to comment
Share on other sites

Καλα Hammurabi δεν εισαι ακριβως αυτο που λεμε το αντιπροσωπευτικό δείγμα!!!

:P

:P

 

Φιλε tiraklaki δες μηπως χάνει απο καπου!!

Edited by ianos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα Hammurabi δεν εισαι ακριβως αυτο που λεμε το αντιπροσωπευτικό δείγμα!!!

:P

 

 

:sHa_hehe:  :sHa_hehe:  :sHa_hehe: sorry Μάνο, αλλά δε θα μπορούσε να το θέσει καλύτερα ο ianos!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα δεν εχει κι άδικο ο φίλος.

 

Σορυ για το οφτοπικ,αλλά με αυτά που διαβάζω σε φορουμς του group vag παίδες νομίζω η αξιοπιστία τους έχει πάει περίπατο.

 

Προβληματικά μπεκ,τρομπες νερου,καδένες και τεντωτηρες,πιστονια με ζημιές που αξίζουν χιλιάρικα και σε μέσο όρο χιλιομέτρων 60-90.000 όχι δηλαδή τρελό αριθμο.

Τι να πω κριμα

Edited by Hamurabi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα δεν εχει κι άδικο ο φίλος.

 

Σορυ για το οφτοπικ,αλλά με αυτά που διαβάζω σε φορουμς του group vag παίδες νομίζω η αξιοπιστία τους έχει πάει περίπατο.

 

Προβληματικά μπεκ,τρομπες νερου,καδένες και τεντωτηρες,πιστονια με ζημιές που αξίζουν χιλιάρικα και σε μέσο όρο χιλιομέτρων 60-90.000 όχι δηλαδή τρελό αριθμο.

Τι να πω κριμα

χωρίς να θέλω να πω ότι η audi βγάζει "σκυλιά" αυτοκίνητα, να σου (υπεν)θυμίσω ότι ο μέσος χρήστης του φόρουμ είτε ψάχνεται για να αναβαθμίσει το αμάξι του είτε μπήκε για να ζητήσει γνώμες για βλάβες.

Και ειδικά στις απλές βλάβες ο (απλός) χρήστης-οδηγός, δε θα ασχοληθεί να μπει στο φόρουμ να συμβουλευτεί. (πχ αντλία νερού, πεσμένη αντλία βενζίνης, πεσμένη μπαταρία κτλ).

Οπότε δεν νομίζω ότι είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα το forum γενικότερα. :)

(μπορεί όντως δηλαδή να είναι ΓΤΠ η αξιοπιστία, μπορεί και όχι)

 

 

 

 

ΥΓ: και στο γράφει κάποιος που έχει αλλάξει 3 αντλίες νερού, μια κλειδαριά πίσω πόρτας, τώρα ετοιμάζεται και του πορτ-παγκάζ, μια αντλία υψηλής πίεσης, έχει χαλάσει στα χέρια του ένα wg μαμά τουρμπίνας κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον κάβουρα! Εγώ έχω σπάσει αρκετές τουρμπινες, όμως βλέπω την θετική πλευρά, έχω πολλά διακοσμητικά χώρου! Τη μια λέω να την κάνω πορτατιφ.

Όμως να ξέρεις ότι πρέπει να εκτιμήσεις την καρότσα σου. Δεν θα σου δώσει καμία άλλη εταιρεία καρότσα που με ελάχιστες ρυθμίσεις θα σηκώνει 1+ g πλευρικά ακόμα και σε χάλια άσφαλτο. Η σταθερότητα του αυτοκινήτου είναι σε άλλο επίπεδο πέραν κάθε πλάκας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον κάβουρα! Εγώ έχω σπάσει αρκετές τουρμπινες, όμως βλέπω την θετική πλευρά, έχω πολλά διακοσμητικά χώρου! Τη μια λέω να την κάνω πορτατιφ.

Όμως να ξέρεις ότι πρέπει να εκτιμήσεις την καρότσα σου. Δεν θα σου δώσει καμία άλλη εταιρεία καρότσα που με ελάχιστες ρυθμίσεις θα σηκώνει 1+ g πλευρικά ακόμα και σε χάλια άσφαλτο. Η σταθερότητα του αυτοκινήτου είναι σε άλλο επίπεδο πέραν κάθε πλάκας.

το θετικό το έγραψα στα φιλικά ανοίγματα :P

Επίσης όταν παίρνεις ένα μοτέρ μη-ατμοσφαιρικό (ή και ατμοσφαιρικό) με την "αιχμή" της τεχνολογίας πάνω του, ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ είναι να βγάλει και τις παιδικές ασθένειές της τεχνολογίας αυτής πάνω στην "πλάτη" σου.

 

Γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που δεν μπορούν να μετρηθούν στον πάγκο ή στις απλές μετρήσεις. Γιατί ο κάθε οδηγός οδηγεί τελείως διαφορετικά και κάνει εντελώς διαφορετική χρήση από τον διπλανό του. Πώς να το πιάσει αυτό στην απόλυτη λεπτομέρειά του η εκάστοτε εταιρία?

 

Συν του ότι, μηχανικό προϊόν που να μην χαλάει δεν υπάρχει. 

Εδώ ανεμογεννήτρια παίρνεις με 2,5 και 3 εκατομμύρια ευρώ (χωρίς την εγκατάστασή τους), την συντηρείς τέλεια, στην έχει προτείνει η κατασκευάστρια εταιρία τη συγκεκριμένη γεννήτρια με τα όποια συγκεκρικένα extras για τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής που θα την εγκαταστήσεις, σου αναλαμβάνουν και το service για κάποια χρόνια, και πάλι (κάποιες) χαλάνε (από αστοχία υλικού).

Δε θα χαλάνε τα αμάξια που αγοράζουμε (που πριν τους φόρους δεν έχουν αξία ούτε 20-25.000€)? :) (κάποια έχουν και παραπάνω, οκ)

 

 

ΥΓ: συν του ότι αν δεν χαλάγανε και λίγο, πώς θα βγάζανε και από τα service? :P

 

edit: τυχαίο το παράδειγμα με τις ανεμογεννήτριες. Θα μπορούσε να είναι μία πρέσσα πχ ή οτιδήποτε άλλο. Απλά λόγω (προηγούμενης) δουλειάς, είναι το πρώτο παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό :P

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το 1.4 tfsi με πρόγραμμα στα 160 ps, 45000 km και όλα του τα service κανονικότατα. Βάζω λάδι 5w30 long life και δεν έχει ρουφήξει ούτε 2 λίτρα λάδι! Βέβαια δεν το ¨πλακώνω¨ με κρύο το μοτέρ και μετά απο πολύωρα ταξίδια το αφήνω να δουλέψει στο ρελαντί κάνα 5 λεπτο. Θέλω να πω, πως ανάλογα με την χρήση, ίσως τα καλούδια μας να τσιμπάνε λιγότερο ή περισσότερο λάδι. Βέβαια έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου συγκεκριμένα μοτέρ ¨τσιμπαγανε¨ περισσότερο,  από άλλα ίδιας παρτίδας και ισχύος. Αυτό που μου έχουν επιβεβαιώσει στην αντιπροσωπεία, είναι πως τα πρώτα fsi με 90 HP ήταν ρουφίχτρες, αλλά τα δικά μας turbo δικαιολογούν κάποια επιπλέον ποσότητα σε λάδι ανάμεσα στα service.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν κάνουμε έρευνα αξιοπιστίας εδώ μέσα στο φόρουμ δε θα βγουν τραγικά αποτελέσματα. Εγώ θα εβαζα 8/10 κρίνοντας από το δικό μου με 120χιλ. Χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είπα για αξιοπιστία δεν εννοούσα μόνο το αν τσιμπανε λάδι.

Εννοούσα τις τρονπες νερού που πολλοί από εδώ αλλάξανε και ξαναλλαξανε, για το ντουλαπάκι στο συνοδηγό που σπάει και θέλει πατέντες για τον τεμπέλη τα ίδια, για τεντωτηρες καδένας που αν δεν τους αλλαξεις μπορει και να χαθεις ζημιά μερικών χιλιάδων και πολλά αλλά που δεν προλαβαινω τώρα να γράψω και λίγο πολλοί όλοι τα γνωρίζουμε.

 

Προς θεού,αγαπάω audi αλλά δυστηχως έχω αρχίσει να απογοητεύομαι με κάποια πράγματα.

Αλλά αν με ξαναρωταγεςvpali audi θα περνά.

Μαζοχα; Ίσως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις όλα έχουν τα αδύνατα σημεία τους. Το jimny της μητέρας μου έχει αδυναμία να ραγιζει κεφαλές. Το ίδιο και κάποια επαγγέλματικα diesel μικρά φορτηγάκια. Στα bmw αν σε πάρει πίσω και δεν προλάβεις να πατήσεις συμπλέκτη ενώ έχεις πρώτη πχ, γυρίζει ανάποδα η μηχανή και χτυπάει όλες τις βαλβίδες (χαλαρώνει με τη μία η καδενα και χτυπάνε ακόμα κι αν πας να ανέβεις σε πεζοδρόμιο) Στα καινούργια diesel μικρά φορτηγάκια έχουν μεγάλο θέμα οι Ιάπωνες με κεφαλές και αντλίες πετρελαίου...

Δυστυχώς με τους τώρα περιορισμούς κόστους, απόδοσης, ρύπων δεν θα βρεις κάτι σαν τα αυτοκίνητα του 90 που δεν χαλαγαν. Αλλά είχα και 100 ίππους στα 2300 τα βενζίνοκινητα και 90 στα 2500 τα πετρέλαια για να μην χαλάνε. Και κυρίως ότι και να λέμε σίγουρα ρυπαίνουν πολύ πολύ περισσότερο από τα καινούργια.

Τελικά όλα χαλάνε και για αυτό και δε μιλάει κανένας τελικά. Αλλά κάποια πράγματα είναι και αποδεκτά να συμβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως αν κάνουμε έρευνα αξιοπιστίας εδώ μέσα στο φόρουμ δε θα βγουν τραγικά αποτελέσματα. Εγώ θα εβαζα 8/10 κρίνοντας από το δικό μου με 120χιλ. Χλμ.

Θεωρώντας ως δεδομένο ότι όλοι θα έχουν το "σθένος" να παραδεχτούν την όποια αλήθεια (καλή και κακή) και δεν θα κρύψουν όποια μικρο-χαζοπροβλήματα (είτε γιατί ντρέπονται για το πρόβλημα που τους έβγαλε το αμάξι είτε γιατί θέλουν να δείξουν στου άλλους ότι το δικό τους αυτοκίνητο είναι "ξεχωριστό" και δεν βγάζει ζημιές και άρα έκαναν την καλύτερη δυνατή επιλογή).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώντας ως δεδομένο ότι όλοι θα έχουν το "σθένος" να παραδεχτούν την όποια αλήθεια (καλή και κακή) και δεν θα κρύψουν όποια μικρο-χαζοπροβλήματα (είτε γιατί ντρέπονται για το πρόβλημα που τους έβγαλε το αμάξι είτε γιατί θέλουν να δείξουν στου άλλους ότι το δικό τους αυτοκίνητο είναι "ξεχωριστό" και δεν βγάζει ζημιές και άρα έκαναν την καλύτερη δυνατή επιλογή).

 

ας μη μιλήσωωωω.... :sFi_bat:

Link to comment
Share on other sites

Καλά άστο εσύ. Κάτσε στην άκρη αδελφέ Πρίγκηψ. Υπάρχει και η εξαίρεση (που επιβεβαιώνει τον κανόνα).

Εσύ έχεις όμως πια αμάξι "έφηβο" :icon_turbo: !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ας μη μιλήσωωωω.... :sFi_bat:

ντάξει μωρέ...κόλλησαν κάτι μπεκ εκεί και χρειάστηκε να αλλάξεις μοτέρ.

Βάλτο στη λίστα με τα χαζο-προβλήματα!! :P

 

 

 

ΥΓ: νομίζω ότι πρέπει να είσαι ο ορισμός της εξαίρεσης, μιας και δεν έχω ακούσει παρόμοιο περιστατικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ντάξει μωρέ...κόλλησαν κάτι μπεκ εκεί και χρειάστηκε να αλλάξεις μοτέρ.

Βάλτο στη λίστα με τα χαζο-προβλήματα!! :P

 

 

 

ΥΓ: νομίζω ότι πρέπει να είσαι ο ορισμός της εξαίρεσης, μιας και δεν έχω ακούσει παρόμοιο περιστατικό...

 

 

Καλά άστο εσύ. Κάτσε στην άκρη αδελφέ Πρίγκηψ. Υπάρχει και η εξαίρεση (που επιβεβαιώνει τον κανόνα).

Εσύ έχεις όμως πια αμάξι "έφηβο" :icon_turbo: !

 

Καλά...καθίστε στην άκρη και οι δυο σας, για να τσεκάρω τις επόμενες μέρες κάτι στον "έφηβο" κινητήρα, γιατί η υπομονή και η ανοχή έχει τα όρια της!! Αφήστε με εμένα να βουρλίζομαι...

 

 

(Υ.Γ.: Αν ξανακουμπήσω εγώ τα λεφτά μου στον VAG, να με χ@σετε!!!)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

(Υ.Γ.: Αν ξανακουμπήσω εγώ τα λεφτά μου στον VAG, να με χ@σετε!!!)

Πρίγκηπα δεν είσαι μόνος σε αυτό πίστεψε με!!! Χέρι χέρι θα βαδισουμε αυτόν τον δρομο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ πόση κατανάλωση δίνει ο κατασκευαστης σε 1.8tfsi σε λάδι?

Καλώς ήρθες.

150ml στα 1000χλμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από εμένα! Πριν 19χιλιαδες χιλιόμετρα έγινε αλλαγή λαδιου. Μου έχει έρθει ειδοποίηση στο καντράν να ελέγξω την στάθμη του λαδιού. Είναι φυσιολογικό μετά από 19 χιλιάδες χιλιόμετρα ή ρουφάει κάπου? 2.0 FSI AXW ο κινητήρας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.