Jump to content

Button. αισθητηρας πόρτας.


Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν λιγο ανοιξε την πορτα ο συνοδηγος και δεν άναψαν ούτε τα φωτα μεσα ουτε ενδειξη στην οθονη!!! Μολις το κλειδωσω με ανοιχτη πορτα συνοδηγου το βλεπει και ολα καλα! Κλεινω ξεκλειδωνω και παλι δεν την βλέπει! ! Η κλειδαρια δουλεύει κανονικά! Τι να φταιει??? Εχει καπου κάποιο button η αοσθητηρα να καθαρίσω η να κοιτάξω? ??? Ελπιζω να μην είναι τίποτα σοβαρο....

Edited by ailouros
Link to comment
Share on other sites

Το κλασικο προβλημα με τις κλειδαριες. Ειναι ενας μικροδιακοπτης που καταλαβαινει ποτε ειναι κλειστη η πορτα. 

Θελει αντικατασταση ή αν εισαι τυχερος, καθαρισμο. 

Δοκιμασε με WD40 να ψεκασεις μεσα στην κλειδαρια, μηπως και καθαρισει. Αν πας σε αντιπροσωπια ή σε συνεργειο θα σου πουν να αλλαξεις ολη τη κλειδαρια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατεβηκα στο παρκινγκ δοκιμασα παλι και ολα καλα! Ελπιζω να ηταν περαστικο.....

Παντως Giannis20vt οταν λες κλειδαρια εννοεις να ριξω μεσα εκει που ασφαλιζει ο γατζος της πορτας .εκει εχει τον αισθητηρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπέρα σε όλους , θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ, έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα όταν ανοίγω τις πόρτες δεν υπάρχει καμια ένδειξη στο ταμπλό ότι άνοιξε η πόρτα παρα μόνον του πορτμπαγκάζ , το περίεργο είναι ότι άμα σπρώξω τον "γάντζο" της κλειδαριάς με το χέρι ανάβει . τέλος υπάρχει περίπτωση να αδειάζει την μπαταρία αυτό το πρόβλημα .

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να αδειαζει η μπαταρια δεν νομιζω γιατι "βλεπει"τις πορτες κλειστες αρα δεν αναβουν πλαφονιερες η φωτακια πορτες ποδια κτλπ. Τωρα το οτι αναβουν οταν το κανεις με το χερι τον γατζο μαλλον μου κανει οτι θελει να ρυθμισεις λιγο τους γατζους οταν τους βιδωνεις στην πορτα κατι δεν μου κολλαει.κλειδωνουν ολες κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

ναι όλες οι πόρτες κλειδώνουν και ανοίγουν κανονικά , απλά παρατήρησα ότι 2 φορες που αφίσα το αυτοκίνητο για μια εβδομάδα ακίνητο δεν έπαιρνε μπροστά  , αυτό  άρχισε μαζί με τις κλειδαριές .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα γνωστα που εκανε και σε εμενα...καποια στιγμη θα χειροτερευσει...

πριν λιγο καιρο το εφτιαξα εδω....http://forum.audisportsclub.gr/index.php/topic/21358-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B26/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ.Και οι δυο δεξιες πόρτες που όταν ανοίγουν δεν αναβει η πλαφονιερα ,ο χαμηλός φωτισμός (στα πόδια των επιβατών) καθώς ούτε και η ένδειξη στο καντράν.

 

Επίσης δεν ξεκλειδώνει η δεξιά πόρτα συνοδηγού όταν έχω κλειδώσει μέσα από το αυτοκίνητο..

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το κόλπο με το λιπαντικό,δούλεψε μερικώς στην εμπρός δεξιά, όχι στην πίσω.Τουλαχιστον κατάλαβα ότι είναι ο διακόπτης.Ελπιζω να στρώσει αλλιως ηλεκτρολόγος..

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το κόλπο με το λιπαντικό,δούλεψε μερικώς στην εμπρός δεξιά, όχι στην πίσω.Τουλαχιστον κατάλαβα ότι είναι ο διακόπτης.Ελπιζω να στρώσει αλλιως ηλεκτρολόγος..

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που ψεκασες  λιπαντικο???

(φανταζομαι εννοεις WD-40?)

Edited by George...
Link to comment
Share on other sites

Που ψεκασες λιπαντικο???

(φανταζομαι εννοεις WD-40?)

Στην κλειδαριά επιφανειακα.

 

Ναι φυσικά με wd40.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δυστυχως και εμενα ξεκινησε να παρουσιαζει το εν λογω προβλημα στην πορτα του συνοδηγου...θα ξεκινησω με ψεκασμα με wd40.

 

Αν δεν αποκατασταθει το προβλημα τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εμενα ξεκινησε να παρουσιαζει το εν λογω προβλημα στην πορτα του συνοδηγου...θα ξεκινησω με ψεκασμα με wd40.

 

Αν δεν αποκατασταθει το προβλημα τι προτεινετε;

Νίκο καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αντίστοιχο πρόβλημα ακριβώς σε golf το έλυσα με το μάστορα της γειτονιάς που με πολύ υπομονή έλυσε την κλειδαριά και αντικαταστησε - καθάρισε το συγκεκριμένο κουμπί. Κόστος αστείο, Λύση σε λίγο λεπτά.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εμενα ξεκινησε να παρουσιαζει το εν λογω προβλημα στην πορτα του συνοδηγου...θα ξεκινησω με ψεκασμα με wd40.

 

Αν δεν αποκατασταθει το προβλημα τι προτεινετε;

Επανηλθε κ σε μενα το προβλημα. Εριξα λιγο σπρευ επαφων μηπως και φτιαξει ,αλλιως εχω παρει κλιπς και ετοιμαζομαι να ανοιξω κλειδαρια να δω τι φταιει!Καθαρισμα καλο το διακοπτακι η αλλιως επισκευη των κολλησεων μεσα... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αντίστοιχο πρόβλημα ακριβώς σε golf το έλυσα με το μάστορα της γειτονιάς που με πολύ υπομονή έλυσε την κλειδαριά και αντικαταστησε - καθάρισε το συγκεκριμένο κουμπί. Κόστος αστείο, Λύση σε λίγο λεπτά.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χρονια πολλα Λευτερη!! Για στειλε ενα pm με τον μαστορα μηπως κ παω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εμενα ξεκινησε να παρουσιαζει το εν λογω προβλημα στην πορτα του συνοδηγου...θα ξεκινησω με ψεκασμα με wd40.

 

Αν δεν αποκατασταθει το προβλημα τι προτεινετε;

 

Πρεπει να αλλαχθει το button Νικο, συνηθως αυτο δημιουργει το προβλημα. Δεν εισαι και κοντα να το καναμε μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αλλαχθει το button Νικο, συνηθως αυτο δημιουργει το προβλημα. Δεν εισαι και κοντα να το καναμε μαζι.

Σε ευχαριστω για την προταση...μπορεις να στειλεις ενα link με ποιον διακοπτη χρησιμοποιησες; Ισως το δοκιμασω εαν ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την προταση...μπορεις να στειλεις ενα link με ποιον διακοπτη χρησιμοποιησες; Ισως το δοκιμασω εαν ειναι...

Ayριο  θα το καθαρισω κ εγω.Αν δεν πετυχει ενα link με το σωστο button ανταλλακτικο Giannis20vt  θα το χρειαστω σιγουρα μετα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ayριο θα το καθαρισω κ εγω.Αν δεν πετυχει ενα link με το σωστο button ανταλλακτικο Giannis20vt θα το χρειαστω σιγουρα μετα....

Θα βγαλεις την κλειδαρια για καθαρισμα του button ή θα δοκιμασεις να ενισχυσεις και τις κολλησεις;

Υπαρχει κανενα diy με το πως βγαινει η κλειδαρια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ετυχε να το κανω σε κλειδαρια απο το δικό μας αμαξι, αλλά απο Golf .

Αν δεν κανω λάθος ο δικος μας διακοπτης ειναι αυτός:

https://www.aliexpress.com/item/2-Metal-Slice-Door-Lock-Micro-Switch-1-Pair-Left-and-Right-for-VW-Passat-B5/1000004713300.html

 

Προσοχή, έχει δεξι και αριστερο.  Ψαξε το internet

AUDI door lock microswitch, θα βρεις και αρκετά DIY

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

S3Nick θα καθαρισω τον μικροδιακοπτη και θα δω και τις κολλησεις.αν δω το παραμικρο θα τις ενισχυσω!Ψαξε στο youtube υπάρχουν βιντεακια για βοήθεια. Εχει και εδω στο diy του foroum .;)

Ευχαριστώ για το λινκ Giannis20vt .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S3Nick θα καθαρισω τον μικροδιακοπτη και θα δω και τις κολλησεις.αν δω το παραμικρο θα τις ενισχυσω!Ψαξε στο youtube υπάρχουν βιντεακια για βοήθεια. Εχει και εδω στο diy του foroum .;)

Ευχαριστώ για το λινκ Giannis20vt .

Εκανες τιποτα σημερα με την κλειδαρια;

 

Σε μερικα diy που ειδα για να βγαλουν την κλειδαρια απο την θεση της, βγαζουν πρωτα το ηχειο, το μοτερ των ηλ.παραθύρων και, τελος, ολοκληρο το ανω τελαρο της πορτας...χρειαζεται ολοκληρο αυτο για να βγει η κλειδαρια;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.