Jump to content

K04 setup VS IS38 turbo VS K16 turbo


KeM

Recommended Posts

τα καινουργια οντως ειναι οπως τα λεει ο χρηστος εχουν πολλαπλη η οποια ειναι μαζι με το μοτερ και περναει νερο για να ψυχεται 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι πίσω στο θέμα του τούρμπο.

 

Κοιτώντας το λίγο είδα ότι είναι ανεξάρτητο από την πολλαπλή εξαγωγή, οπότε με μια εξαγωγή μπαίνει. Όμως φαίνεται να έχει ηλεκτρονικό wg, δεν ξέρω αν μπορεί να το διαχειριστεί παλιότερος εγκέφαλος

 

#βασικά τα καινούργια έχουν νομίζω ενσωματωμένη την πολλαπλή στο καπάκι για να ψύχεται με νερό

Το ιδιο παρατηρήσαμε με κάβουρα για το wg. Plug and play δλδ οπως η Ihi απο mk6 δεν ειναι. Αλλα εχει περισσότερες δυνατότητες απο την Κ4. Εχω αρχίσει και βλαστημάω την ωρα που δεν εχω τον ΕΑ888. Πας 400 hp οπως πας 300 με τον bzb.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KeM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, το μόνο που θα σκεφτόμουν θα ήταν να το βγάλω και να βάλω ένα κανονικό. Λογικά θα δουλέψει. Αυτό που έβαλε πιο πάνω ο Δημήτρης, που ρυθμίζει με vcds κάνει στα δικά σας ? Σε μένα για κανένα λόγο...

+1 Λογικά το παρακάμπτεις με μηχανικό πχ forge και δν υπαρχει πρόβλημα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KeM
Link to comment
Share on other sites

+1 Λογικά το παρακάμπτεις με μηχανικό πχ forge και δν υπαρχει πρόβλημα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα δουλεψει?
Link to comment
Share on other sites

Θα δουλεψει?

Κανονικά πρέπει να δουλέψει. Γιατί και αυτό παρτάκι ανοίγει, εννοώ δεν το έκαναν όπως στα diesel.

Οπότε με ένα after market θα είναι κομπλέ.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο το ηλεκτρινικο τμήμα να είναι απλά μια ν75 ενσωματωμένη στο wg. Να ανοίγει κανονικά με αέρα απλά να ρυθμίζει από εκεί παροχή προς το εμβολο της wg. Οπότε και πάλι δουλεύει αλλά απίθανο να είναι τόσο απλό

 

Αν επεμβαίνει σε σκληρότητα μέσω σερβο ή ανοιγοκλεινει με σερβο οπότε έχει ότι "σκληρότητα " ζητά το πρόγραμμα, απλά χάνεις αυτό το πλεονέκτημα. Όμως κατά τα άλλα θα δουλέψει λογικά. Αν το έκαναν με σερβο ίσως να το έκαναν για να έχουν πλήρη έλεγχο της οβερ που μέχρι σήμερα ήταν λίγο πολύ στο περίπου. Ακόμα και με αυστηρό πρόγραμμα αν πατήσεις με φορτίο έστω στιγμιαία βλέπεις λίγη πίεση παραπάνω λόγω αδράνειας του όλου συστήματος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ας μην προτρέχουμε, δεν γνωρίζουμε με ποιά εντολή και πως ανταποκρίνεται το ηλεκτρονικό. Αν είναι σαν την N75 ok, αν όμως ζητά και λαμβάνει μετρήσεις, τότε θέλει εκτός από μηχανική διαφοροποίηση και ηλεκτρονική, είτε μέσω πλακέτας/αντάπτορα, είτε προγραμματιστικά.

 

 

Δημήτρης

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ας μην προτρέχουμε, δεν γνωρίζουμε με ποιά εντολή και πως ανταποκρίνεται το ηλεκτρονικό. Αν είναι σαν την N75 ok, αν όμως ζητά και λαμβάνει μετρήσεις, τότε θέλει εκτός από μηχανική διαφοροποίηση και ηλεκτρονική, είτε μέσω πλακέτας/αντάπτορα, είτε προγραμματιστικά.

 

 

Δημήτρης

Καλημέρα Δημήτρη, καλά για να λέμε την αλήθεια θεωρητικά είναι όλα αυτά. Δεν ξέρω και κατά πόσο αξίζει να γίνει μετατροπή γιατί σαν τούρμπο κοστίζει αρκετά και θέλει ακριβώς ότι και ένα bt, δλδ πολλαπλές Κλπ.

Ίσως αξίζει κάποιος να δει σε μια μεσαία gtx πχ

 

Αλλά σαν καμπύλες δίνει καλές

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη, καλά για να λέμε την αλήθεια θεωρητικά είναι όλα αυτά. Δεν ξέρω και κατά πόσο αξίζει να γίνει μετατροπή γιατί σαν τούρμπο κοστίζει αρκετά και θέλει ακριβώς ότι και ένα bt, δλδ πολλαπλές Κλπ.

Ίσως αξίζει κάποιος να δει σε μια μεσαία gtx πχ

 

Αλλά σαν καμπύλες δίνει καλές

νομίζω ότι στα δικά μας μοτέρ (tfsi/tsi) η καλύτερη "οικονομική" λύση είναι το κ04-064 και το TTRS (K16) τούρμπο μετατροπή από κάποιον βελτιωτή (χθες διάβασα εδώ μέσα ότι το κάνει η revlimit αλλά προφανώς το κάνουν κι άλλοι - εγώ είχα μείνει στο κόψιμο του αυλού....).

 

Οτιδήποτε άλλο σε τούρμπο, πιστεύω πως το κόστος θα υπερβεί εύκολα το 3χίλιαρο (για να μπει "κομπλέ" και σωστά πάνω στο μοτέρ).

 

 

edit: μιλώντας πάντα για τα "μέγιστα" άλογα... γι' αυτό έγραψα για το κ04 και Κ16. Προφανώς υπάρχει και το ΙΗΙ (που είναι εντελώς plug-and-play στα 1800άρια μοτέρ).

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που θα το πω αλλά αφού μιλαμε για oem καταστάσεις σε 1.8tfsi(και όχι σφυριά που μπορείς να σηκώσεις αβανς στο θεό) με ότι περιφερειακά και να βάλεις στο 1,2  ακόμα και σταθερή δεν παίζει να βγάλεις 360 άλογα ούτε στα όνειρα.Οι 1.8tfsi παίζουν με over 1.8 και πέφτοντας  μέχρι τον κόφτη στο 1.4-1.5 με αλλάγη wg  350-360 άντε 370.Μετά μόνο με μεθ για +30 άλογα.Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια η ποντικιές.

Γνώμη μου και βάζω πρώτα το αμάξι μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Λεον 1,8 tsi.

 

Είχε αγοραστεί με κ04-064 στο 1,6 με 340 PS. Από κει και πέρα αλλαχθηκανε σωληνωσεις εξάτμιση δοχείο αναθυμιασεων πολλαπλασιαστες r8 και ic πήγαμε για επαναπρογραμματισμο με το αποτέλεσμα που προανέφερα. Αν αφήσουμε το δυναμομετρο στην απ'εξω το αμαξι πάει πολύ πολύ καλα. Ούτε over ούτε ΤΠΤ.

 

Τώρα αν εννοείτε ότι είναι ποντικια που φτιάχτηκαν σωληνωσεις custom με τρελές διαστάσεις τότε ναι το Leon είναι αρουρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Λεον 1,8 tsi.

 

Είχε αγοραστεί με κ04-064 στο 1,6 με 340 PS. Από κει και πέρα αλλαχθηκανε σωληνωσεις εξάτμιση δοχείο αναθυμιασεων πολλαπλασιαστες r8 και ic πήγαμε για επαναπρογραμματισμο με το αποτέλεσμα που προανέφερα. Αν αφήσουμε το δυναμομετρο στην απ'εξω το αμαξι πάει πολύ πολύ καλα. Ούτε over ούτε ΤΠΤ.

 

Τώρα αν εννοείτε ότι είναι ποντικια που φτιάχτηκαν σωληνωσεις custom με τρελές διαστάσεις τότε ναι το Leon είναι αρουρι!!!!

Δηλαδή με αλλαγή σωληνώσεις έριξε πίεση και έβγαλε περισσότερα? :sCo_hmmthink: μάλλον εμείς κάτι κάνουμε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αλλαγή σωληνώσεις έριξε πίεση και έβγαλε περισσότερα? :sCo_hmmthink: μάλλον εμείς κάτι κάνουμε λάθος.

Αφού στεγνωσε και έμεινε από μπεκ αναγκαστικά ρυθμίστηκε στο 1,2.

 

Πάντως όσο περισσότερο όγκο αέρα βάλεις σε ένα τουρμπισιο τόσο μεγαλώνεις ιπποδύναμη νομίζω αν δεν κάνω τόσο πολύ λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται που μετράς την πίεση και την θερμοκρασία του αέρα.

Αν μετράς ακριβώς στην πολλαπλή εξαγωγής τότε δεν σε ενδιαφέρει τι γίνεται πριν όσο αφορά την απόδοση της μηχανής. Με την ίδια πίεση και θερμοκρασία θα έχεις κανονικά τα ίδια γραμμάρια και με ίδιες παραμέτρους τα ίδια άλογα.

Στην ιπποδύναμη που είναι διαθέσιμη στο στρόφαλο σε νοιάζει η τουρμπίνα και όλο το υπόλοιπο γιατί για να φτάσει ο αέρας στην εισαγωγή σου θέλει ενέργεια που την δίνει η τουρμπίνα αφού την αφαιρέσει με back pressure από την ισχύ του κινητήρα.

 

Αν αλλάξεις τις σωλήνες βοηθάς στο να φτάνει ο αέρας με λιγότερες απώλειες. Αλλά δεν ξέρω αν κάνει τόση διαφορά. Επίσης μιλάμε για 1.2 τραπέζι πίεση από ότι κατάλαβα. Ίσως και τα άλλα που σηκώνουν 1.8 να πέφτει μετά η πίεση και τελικά στις στροφές που βγάζει μέγιστη δύναμη το αυτοκίνητο να έχουν και εκείνα 1.2. Όμως θα είναι πολύ πιο δυνατά μεσαίες

Link to comment
Share on other sites

Αφού στεγνωσε και έμεινε από μπεκ αναγκαστικά ρυθμίστηκε στο 1,2.

 

Πάντως όσο περισσότερο όγκο αέρα βάλεις σε ένα τουρμπισιο τόσο μεγαλώνεις ιπποδύναμη νομίζω αν δεν κάνω τόσο πολύ λάθος...

Με συγκεκριμενο τουρμπο και κινητηρα, η αυξηση της παροχης με μειωση της πιεσης (σε τετοια επιπεδα διαφορας) δεν ειναι εφικτο το αποτελεσμα που περιγραφεις. Δεν ειναι για 0,1-0,2bar διάφορα. Αναφερεσαι σε αλογα που απαιτουν 1,8μπαρ πιεση με αυτον τον κινητηρα και με αυτο το τουρμπο και με τουλαχιστον 25μοιρες advance.

 

Η αλλη λυση στην επιτευξη του στοχου αποδοσης ειναι ειτε αλλαγη τουρμπο κρατωντας σταθερα τα αλλα 2 μερη της εξισωσης ειτε με αυξηση του advance σε τρελα νουμερα (αρα χρηση μεθανολης και εμβολα ειδικα για υψηλες θερμοκρασιες θαλαμου).

Αλλη λυση ειναι η αυξηση της χωρητικοτητας του κινητηρα....

 

Και να το θεσω αλλιως? Ασε τη σημερινη κστασταση. Με 1,8bar τι νουμερα περιμενει να δει? 430-450 αλογα? Γιατι τα δεδομενα που θετεις, σε τετοιο νουμερο "δειχνουν".

 

Το κουραζουμε ισως αλλα αυτος ειναι και ο λόγος που απαντησα κι εγω και αλλα μελη με αρνηση στα νούμερα που ανεφερες.

 

 

 

Υγ: δεν αντιλεγω οτι δεν το πιστεύεις αυτο που σου ειπαν. Εγω σου γραφω οτι μαλλον αυτος που στα ειπε δεν τα καταλαβε καλα αυτα ποθ του ειπε ο επαγγελματιας ποθ του εφτιαξε το αμαξι ή σκοπιμα σου ειπε λαθος νουμερα για να σε πεισει οτι ανακαλυψε το μυστικο που δεν ξερει κανενας κτλ....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν οδηγοί που δεν θέλουν να λένε τι ακριβώς φοράει το αυτοκίνητό τους για πολλούς λόγους. Ένας πιστεύω είναι να μην ξέρεις πόσα χάλασαν για να πηγαίνει έτσι. Γιατί άλλο να λες έβαλα μια μτχ κ04 με 500 και άλλο ένα υβρίδιο από Αγγλία με 1700, 400-500 κουλερ, 600-800 εκκεντρα κλπ.

Και τέλος ένας ακόμα λόγος που έχω παρατηρήσει είναι ότι δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που παθιαζονται με συνεργεία και προγράμματα και τελικά λένε ψέματα για να τα κάνουν να φαίνονται απίστευτα.

Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Δύο σωστά αυτοκίνητα με παρόμοια περιφερειακά και πιέσεις και αβανς θα είναι κάπου κοντά λίγο πιο δυνατό το ένα λίγο πιο δυνατό το άλλο αλλά όχι διάφορες τρελές. Έτσι πιστεύω δλδ. Αν βέβαια στο ένα απέτυχε παταγωδώς ο προγραμματιστης, τότε θα είναι όντως πολύ πιο πίσω.

Αλλά κανονικά αν είναι από καλούς προγραμματιστες και τα δύο, θα είναι κάπου κοντά, όχι στα ίδια φυσικά αλλά μικρές διαφορές. Μεγάλες σημαίνει άλλο σετ απ

Edited by xrhstosa4b6
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού στεγνωσε και έμεινε από μπεκ αναγκαστικά ρυθμίστηκε στο 1,2.

 

Πάντως όσο περισσότερο όγκο αέρα βάλεις σε ένα τουρμπισιο τόσο μεγαλώνεις ιπποδύναμη νομίζω αν δεν κάνω τόσο πολύ λάθος...

Για να στεγνωσει απο μπεκ λογικα το σηκωσε πολυ...αφου λες τελικα οτι αναγκαστικα ρυθμιστηκε στο 1.2 δεν θα εβγαλε 360 αλλα λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγή παρεξήγησης ήμουνα μπροστά στην δυναμομεμετρηση καθώς και στο τι φτιάχτηκε μιας και ο ιδιοκτήτης του Leon είναι κολλητός φίλος.

 

Όσο για την πίεση είναι τδεκαρσμενη και από τον προγραμματιστης που στο 1,3 του κόβε.

 

Δεν θα τα βρούμε αλλά τι να κάνουμε αυτά είναι δεδομένα που έχω δει και μου αντιπαρερχεστε με υποθέσεις.

 

Πάω πάσο.

Edited by gtaros
Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε ναι εβγαλε στο 1,2 357, λυθηκε το μυστηριο ,τσαμπα ηρθαμε σε αντιπαραθεση ,ηταν τοσο απλη η λυση του μυστηριου 

Edited by tasossline
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγή παρεξήγησης ήμουνα μπροστά στην δυναμομεμετρηση καθώς και στο τι φτιάχτηκε μιας και ο ιδιοκτήτης του Leon είναι κολλητός φίλος.

 

Όσο για την πίεση είναι τδεκαρσμενη και από τον προγραμματιστης που στο 1,3 του κόβε.

 

Δεν θα τα βρούμε αλλά τι να κάνουμε αυτά είναι δεδομένα που έχω δει και μου αντιπαρερχεστε με υποθέσεις.

 

Πάω πάσο.

Συγνωμη που ξαναρωταω μιας και ησουνα μπροστα,χωρις να υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης,σηκωσε σε OEM 1.8TFSI 1,3 και στεγνωνε απο μπεκ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην ξεφύγουμε στην συζήτηση που ειναι η διάφορα μεταξύ Κ4 και ΙS. Νομίζω οτι δεν τίθεται θεμα αν έβγαλε το αμάξι του φίλου του παιδιού 367 στον Μαραβέλια η 300 στον φωτεινελη. Μπορουμε να συνεχίσουμε σε αλλο τοπικ την συζήτηση αυτή αν θέλετε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KeM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ξαναρωταω μιας και ησουνα μπροστα,χωρις να υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης,σηκωσε σε OEM 1.8TFSI 1,3 και στεγνωνε απο μπεκ?

Αν διαβάσεις παραπάνω αυτό έχω πει. Στοκ μοτέρ με φουλ περιφερειακά και K04-064.

 

Αφού δεν πιστεύετε ΟΚ. Δεν προσπαθώ να σας πείσω για κάτι που δεν σας βγαίνει σε νούμερα. Κακως προφανώς μίλησα....

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμομετρο του μαραβελια σε αυτά τα σταδια είναι αξιοπιστο δηλαδή σε Κ04 stage 2-2+  είναι αξιοπιστο τωρα σε σταδια σα το δικο μου εκει υπαρχουν διαφορες 25-30 αλογων σε σχεση με ένα maha υπερ του dyno dynamics.Από εκει και περα φιλε ζηση όπως σου εγραψα στα αρχικα ποστ σεβομαι απολυτα την αποψη σου αλλα οσοι εχουμε περασει από τετοιο σταδιο μας ακούγεται αστειο το 1.2bar 357 αλογα σκεψου τωρα στο δικο μου s3 8P πριν γινει big turbo σα stage 2+ με revo ειχα στο 1.8bar παλι στου μαραβελια 373 με επιθετικες ρυθμισεις οπου ως γνωστον εχει το 2+ αρα αυτό που λες ερχεται σε πληρη αντιθεση με όλα τα εκατοντάδες σετ απ που εχουν γινει στην ελλαδα,αν θες πες το προγραμματιστη που το καταφερε αυτό.Το κλεινω εδώ 1.2 bar 357αλογα και αν ξεμενει από μπεκ ουτε στα star wars,φιλικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δυναμομετρο του μαραβελια σε αυτά τα σταδια είναι αξιοπιστο δηλαδή σε Κ04 stage 2-2+ είναι αξιοπιστο τωρα σε σταδια σα το δικο μου εκει υπαρχουν διαφορες 25-30 αλογων σε σχεση με ένα maha υπερ του dyno dynamics.Από εκει και περα φιλε ζηση όπως σου εγραψα στα αρχικα ποστ σεβομαι απολυτα την αποψη σου αλλα οσοι εχουμε περασει από τετοιο σταδιο μας ακούγεται αστειο το 1.2bar 357 αλογα σκεψου τωρα στο δικο μου s3 8P πριν γινει big turbo σα stage 2+ με revo ειχα στο 1.8bar παλι στου μαραβελια 373 με επιθετικες ρυθμισεις οπου ως γνωστον εχει το 2+ αρα αυτό που λες ερχεται σε πληρη αντιθεση με όλα τα εκατοντάδες σετ απ που εχουν γινει στην ελλαδα,αν θες πες το προγραμματιστη που το καταφερε αυτό.Το κλεινω εδώ 1.2 bar 357αλογα και αν ξεμενει από μπεκ ουτε στα star wars,φιλικα.

Λοιπόν star wars όπως είπα πριν λίγο κακώς μίλησα. Περίμενα ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ υπάρχει διάλογος αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω. Είπα μέχρι τώρα να.μην κάνω διαφήμιση αλλά προκαλείς. Δεν ξέρω τι επιτυχία είχες κάνει φτιάξει αλλά προφανώς κάτι δεν πήγαινε καλά για να βγάλεις αυτά τα άλογα προ ΒΤ μιας και σου φαίνονται θεικά με αυτήν την πιεση. Μιλήστε λοιπόν με τον Κρατώνα που έφαγε προς τιμήν του πάνω από 4 ώρες και είπε αυτό είναι μέχρι εκεί μπορεί με αυτά τα μπεκ κλπ κλπ. Στόχος ήταν αυτά τα άλογα στο 1,6 αλλά τι να κάνουμε τώρα έγινε ότι ανέφερα.

 

Δυστυχώς όμως επειδή απογοητεύω κόσμο προφανώς μου στερείται το να μιλάω και απλά θα κάθομαι να ακούω τι λέτε όλοι ειδημωνες....

 

Τέλος και καλά να περνάτε και συγνώμη αν σας χαλάω το project σας!!!!!

Edited by gtaros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.