Jump to content

Needle sweep κατά την εκκίνηση,ρύθμιση καθρεφτών κ.α


Recommended Posts

καλημέρα στην παρέα.... :sHa_wink3:

γνωρίζει κάποιος ποιον κωδικό ενεργοποιούμε για να κάνουν τα όργανα όταν βαζουμε το κλειδί στη μίζα κ το γυρνάμε μία φόρα ή πριν ανάψει το αμάξι?? :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλημέρα στην παρέα.... :sHa_wink3:

γνωρίζει κάποιος ποιον κωδικό ενεργοποιούμε για να κάνουν τα όργανα όταν βαζουμε το κλειδί στη μίζα κ το γυρνάμε μία φόρα ή πριν ανάψει το αμάξι?? :sHa_wink3:

needle sweep λέγεται στα αγγλικά.

Χρειάζεται vag-com για να δεις αν καταρχάς το καντράν σου δέχεται τέτοια επιλογή. 

 

Μετά απλά κάνεις ένα "κλικ" στο enable needle sweep και αυτό ήταν. :)

 

edit: η διαδικασία εδώ

 

(αν  και ίσως έχει μία μικρή διαφορά για το που βρίσκεται το needle sweep activator στο δικό σου αμάξι -μπορεί να είναι σε παρακάτω byte)

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μέσο vagcom το έχω κανει αρκετούς μήνες πριν και δεν θυμάμαι τον κωδικό να σε βοηθήσω πάντως όντως ήταν εύκολο υπάρχουν αρκετά βίντεο στο διαδίκτυο για το Leon και το Golf VII αν το ψάξεις σε αυτά τα αμάξια θα το βρεις σε δευτερόλεπτα ειναι ακριβώς το ίδιο με τα δικά μας

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος σπυρο, ευχαριστούμε.

Ουτε στην αντιπροσωπεια δεν ηξεραν πιο byte είναι... Και κατι μου είπαν οτι πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή αλλιως κάθε φορά που θα μπένει πανω στι σύστημα θα το βγαζει και θα το κάνει οπως πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ δελεαστικο να ενεργοποιηθει αυτη η λειτουργια κι εγω θα ηθελα να την ενεργοποιησω οπως και της θερμοκρασιας λαδιου(κι αυτη νομιζω απενεργοποιημενη ειναι) αλλα αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι η audi το εχει απενεργοποιημενο και στα πιο δυνατα αυτοκινητα της το εχει ενεργοποιημενο!! Λογικα ειναι θεμα μαρκετινγκ κι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν ζητήσω στο πρώτο service που πρέπει να κάνω τις επόμενες ημέρες στην karenta,θα μου ενεργοποιήσουν την ένδειξη για την θερμοκρασία λαδιού?

Το έχει ζητήσει κανείς από service της AUDI?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν ζητήσω στο πρώτο service που πρέπει να κάνω τις επόμενες ημέρες στην karenta,θα μου ενεργοποιήσουν την ένδειξη για την θερμοκρασία λαδιού?

Το έχει ζητήσει κανείς από service της AUDI?

99% θα σου πουν δεν γίνεται

 

Θανος

Link to comment
Share on other sites

99% θα σου πουν δεν γίνεται

 

Θανος

 

99% θα σου πουν δεν γίνεται

 

Θανος

εγω στο πρωτο service ζητησα να μου ενεργοποιησουν τον καθρεφτη να κατεβαινει και τα παιδια το εκαναν κατευθειαν, φυσικα χωρις χρεωση. Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξεραν οτι υπαρχει τετοιο πραγμα και οταν το ενεργοποιησαν δεν ηξεραν πως δουλευει. Τους εδειξα εγω οτι γυρνωντας το μοχλο του καθρεφτη στο δεξι και με την οπισθεν κατεβαινει ο καθρεφτης. Το needle sweep το εκανα μονος με vcds

Edited by Marklio
Link to comment
Share on other sites

εγω στο πρωτο service ζητησα να μου ενεργοποιησουν τον καθρεφτη να κατεβαινει και τα παιδια το εκαναν κατευθειαν, φυσικα χωρις χρεωση. Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξεραν οτι υπαρχει τετοιο πραγμα και οταν το ενεργοποιησαν δεν ηξεραν πως δουλευει. Τους εδειξα εγω οτι γυρνωντας το μοχλο του καθρεφτη στο δεξι και με την οπισθεν κατεβαινει ο καθρεφτης. Το needle sweep το εκανα μονος με vcds

Εννοεις οταν βαζεις οπισθεν που κατεβαινουν οι καθρευτες??το εχω δει σε eos αλλα δεν το ηξερα οτι γινεται και στο δικο μας!! Οταν παω κι εγω θα τα ρωτησω ολα αυτα στο σερβις και αντε να δουμε αν θα ξερουν!! Χαχα

Edited by panos_audi
Link to comment
Share on other sites

από προσωπική εμπειρία το λέω όχι στο δικό μ αμάξι αλλά σε ένα passat cc που του έβαλα warring Light και επιμενανε ότι έκλεψα ρεύμα και ότι δεν γίνεται να μπει μετά την αγορά αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση οπότε αν στο κάνουν και δεν πούνε τίποτα κουλά όλα καλά δεν τους ακιρονο τέλειος απλά στα επίσημα servise είναι μετρημένα τα άτομα που ξέρουν και αγαπάνε αυτό που κάνουν !!!!!αλήθεια εδώ μέσα υπάρχει κανένα μέλος που να δουλεύει σε επίσημη αντιπρόσωπηα? ??

 

Θανος

Edited by skia
Link to comment
Share on other sites

Το να κατεβαινουν οι καθρεφτες με την οπισθεν θεωρω πως ειναι πολυ χρησιμο. Γινεται ετσι απλα με ενεργοποιηση?

Και γιατι ρε παιδια ολα αυτα τα καλουδια δεν τα εχει by default ΟΝ η Audi και πρεπει να βαζουμε χερι εμεις μετα?

Link to comment
Share on other sites

Το να κατεβαινουν οι καθρεφτες με την οπισθεν θεωρω πως ειναι πολυ χρησιμο. Γινεται ετσι απλα με ενεργοποιηση?

Και γιατι ρε παιδια ολα αυτα τα καλουδια δεν τα εχει by default ΟΝ η Audi και πρεπει να βαζουμε χερι εμεις μετα?

 

Το έχω ενεργοποιήσει και εγώ. Δεν είναι δύσκολο. Αν θυμάμαι καλά φτιάχνεις τον καθρέφτη του συνοδηγού (μόνο για αυτόν κατεβαίνει, διορθώστε με αν κάνω λάθος) να κοιτάει πχ την πίσω δεξιά ρόδα και κουμπώνεις την όπισθεν και αποθηκεύει την ρύθμιση (ή το αντίθετο, δηλαδή πρώτα βάζεις την όπισθεν και μετά κατεβάζεις τον καθρέφτη). Μόλις βάλεις πρώτη πάλι και κάνεις λίγα μέτρα ή αν βγάλεις το κλειδί απο την μίζα ανεβαίνει μόνος του πάλι στην θέση που τον είχες. Αρα κάθε φορά που θα γυρνάς τον διακόπτη του καθρέφτη στα δεξιά και βάζεις όπισθεν θα κατεβάινει ο καθρέφτης. Τα γράφει και το manual. Είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ενεργοποιήσει και εγώ. Δεν είναι δύσκολο. Αν θυμάμαι καλά φτιάχνεις τον καθρέφτη του συνοδηγού (μόνο για αυτόν κατεβαίνει, διορθώστε με αν κάνω λάθος) να κοιτάει πχ την πίσω δεξιά ρόδα και κουμπώνεις την όπισθεν και αποθηκεύει την ρύθμιση (ή το αντίθετο, δηλαδή πρώτα βάζεις την όπισθεν και μετά κατεβάζεις τον καθρέφτη). Μόλις βάλεις πρώτη πάλι και κάνεις λίγα μέτρα ή αν βγάλεις το κλειδί απο την μίζα ανεβαίνει μόνος του πάλι στην θέση που τον είχες. Αρα κάθε φορά που θα γυρνάς τον διακόπτη του καθρέφτη στα δεξιά και βάζεις όπισθεν θα κατεβάινει ο καθρέφτης. Τα γράφει και το manual. Είναι πολύ βολικό.

Αληθεια γινεται αυτο??το εχεις κανει φιλε μου σε Α3 1.6 tdi?? Θα το δοκιμασω παντως!! Σε VW EOS το εχω δει και κατεβαιναν και οι συγχρονως!! Αν και μακαρι να ηταν και η θερμοκρασια λαδιου ενεργοποιημενη!!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτόματα με τον διακόπτη του καθρέφτη στη θέση του συνοδηγού, μονο εαν έχεις αυτοματα ανακλινομενους καθρέφτες, σε αλλη περίπτωση θέλει ενεργοποίηση με VCDS.

 

Οσο για την audi, εχει τις επιλογές διαθέσιμες για τον extra εξοπλισμό, οπως την παραπάνω, ή άλλο παράδειγμα εαν έχεις μονο πίσω αισθητήρες παρκαρισματος δεν σου εμφανίζει τις αποστάσεις στην οθόνη, ενω αν έχεις μπρος - πισω αισθητήρες βγαίνει στην οθόνη αναπαράσταση του αυτοκινήτου με τις αποστάσεις απο τα εμπόδια. Όπως το mod με τους καθρέφτες γίνεται και σε αυτό προγραμματισμος με VCS ωστε και με τους πίσω αισθητήρες μόνο να έχεις αναπαράσταση στην οθόνη.

Edited by Spiros80
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο τυπας που ανεβασα πριν απο youtube εχει οδηγιες για ολα. Γινεται και στο δικο μας μεσω vcds. Στην επισημη προφανως δεν το κανουν μεσω vcds αλλα μεσω του δικου τους. Τα παιδια εκει δεν το ηξεραν, εγω τους το ειπα. Το ψαξανε επιτοπου, μαλιστα εβαλε να κατεβαινει και του οδηγου κατι το οποιο ομως δεν γινεται. (AUDI A3 8V 1.6tdi attraction plus)

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια γινεται αυτο??το εχεις κανει φιλε μου σε Α3 1.6 tdi?? Θα το δοκιμασω παντως!! Σε VW EOS το εχω δει και κατεβαιναν και οι συγχρονως!! Αν και μακαρι να ηταν και η θερμοκρασια λαδιου ενεργοποιημενη!!

 

Ναι γίνεται, αν και όπως λέει και παρακάτω ο φίλος Spiros80 λογικά πρέπει να έχεις και τους ανακλινόμενους καθρέφτες. Εγώ του έχω σε Audi A3 8V Sportback CoD και δουλευει κανονικά χωρίς το VCDS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.