Jump to content

Υποψήφιος αγοραστής A3 1.8tfsi με αυτόματο κιβώτιο


gigolo83

Recommended Posts

Έγινε αλλαγή της wastegate με μια της forge....μπήκε στα σημάδια που είχε και η προηγούμενη....το αποτέλεσμα είναι ότι το αμάξι έχασε ακόμα περισσότερο δύναμη....φαίνεται σαν να μην μπορεί να τουρμπισει σωστά....σαν να έσφιξε....πιθανοί λόγοι ???? Μήπως φταίει η forge????η θέλει περισσότερο σφηξιμο? ???

 

 

P.s Δεν έχει βγάλει check engine το αμάξι.....

 

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gigolo83
Link to comment
Share on other sites

Η forge δεν μπαίνει στα εργοστασιακά σημάδια εάν έχει διαφορετικής σκληρότητας ελατήριο. Πολύ πιθανό να σου έχει δημιουργήσει μικρή δυσλειτουργία από εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν είναι τελικά η πιο Light....παίζουν και πιο μικρά ελατήρια.....μάλλον πιστεύω πρέπει να είναι πολύ σκληρό για αυτό το setup...τι γνώμη έχετε εσείς παιδιά για αυτό ??? Να προσπαθήσω να σφίξω το ελατήριο να δω εάν γίνεται κάτι η να πάω κατευθείαν σε μικρότερο για μικρότερες πιέσεις? ???

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gigolo83
Link to comment
Share on other sites

πρωτα πολλα κακος εβαλες wastegate forge εφοσον πηρες την αποφαση να αλλαξεις gate επρεπε να πας σε ενα τουρμπινα για να σου φτιαξει μια ακρβως ιδια με τη μαμα με ιδιο ελατηριο ωστε να μην εχεις θεματα ,δευτερον εφοσον αποφασισες και εβαλες forge δεν επρεπε να βαλεις το μπλε ελατηριο παρα μονο το πρασινο εφοσον εισαι μαμα ,τριτον το οτι δεν σου πεταξε ακομα τσεκ δεν σημαινει οτι δεν κρατησε καποιο πιθανο σφαλμα ο εγκεφαλος ,τεταρτον απο οτι φαινεται ο μηχανικος σου δεν το κατεχει και πολυ γιατι βλεπω τσαμπα την αλλαξατε ,πεμπτον πανε να λογκαρεις γιανα δεις τι γινεται γιατι αλλιως ακρη δεν προκειται να βγει ,εκτον οτι και να μας πεις απο εδω ειναι ενα προβλημα που θελει λιγο ψαξιμο και δεν μπορουμε να σου δωσουμε καποια λυση περα απο αυτα που γραφτηκαν πιο πανω .εβδομο το οτι το αμαξι παει πλεον ατουρμπιστο ειναι γιατι επεσε σε safe mode γιατι η ν75 δεν μπορει να διαχειριστει σωστα τη πιεση λογο σκληρου ελατηριου και πολυ πιθανον να σου κρατησε ο εγκεφαλος το σφαλμα http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/16618/P0234/000564 .

 

αυτα απο μενα μη τα παρεις στραβα φιλε τα λεω εντελως φιλικα,βλεπω οτι εαν συνεχισεις να το πηγαινεις εκει που το πας θα ψαχνετε για πολυ ακομα .

Edited by tasossline
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το σφαλμα p0299 δεν ξερεις απο ποτε υπαρχει αρα πως ξερεις οτι φταιει η τουρμπινα (ή η wg)? εχεις μπαρομετρο και βλεπεις την πιεση?

Κοψιμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μονο απο την τουρμπινα...μπορει να κλεινει πεταλουδα για ενα σωρο λογους...

Εγω τι θα εκανα,

1ον θα εβαζα την μαμα wg ρυθμιζμενη στο 0,35 (να ξεκιναει να ανοιγει το πορτακι - κινειται η ντιζα της wg) ή στην forge θα εβαζα το πρασινο παλι στο 0,35 οπως λεει και ο Τασος. Με το μπλε ελατηριο δεν υπαρχει περιπτωση να την ρυθμισετε τοσο χαμηλα και σιγουρα τωρα επιδεινωνετε το προβλημα.

2ον θα εκανα ελεγχο τροφοδοσιας και γενικα τσεκαρισμα πχ πεταλουδας κ.α...

 

Αν νομιζεις οτι ο μηχανικος σου δεν μπορει να σε υποστηριξει πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια με γνωσεις..

Edited by iliasr38
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το πρασινο ελατήριο στην forge και βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση όπως και σταμάτησαν και τα κοψίματα....αποτι είδα παραμένει λίγο σκληρό ακόμα ίσως επειδή θέλει λίγο να δουλέψει η μάλλον θέλει και λίγο ρεγουλαρισμα η ντιζά για να γίνει ακριβώς σωστό...δυστυχώς δεν έχω μπαρομετρο για να δω την πίεση που δουλεύω....τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω ένα μπαρομετρο της defi για να ξέρω και τι μου γίνεται από θέμα πίεσης....ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας παιδιά είμαι ευγνώμων

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται, ακόμα και ίδια μηχανικής να έχει η forge με τη μαμά, επειδή είναι λίγο διαφορετική η φιλοσοφία της, τελικά έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά.

Πχ.

Με μαμά σε μηχανική ανεβάζεις 0.4-0.45 και ψιλά ίσως πέσει και λίγο στο 0.35-0.3 και έτσι είναι "σεταρισμενο" να δουλεύει.

Από την άλλη μια foge με ιδια δηλωμένη μηχανική, 0.4 μπαρ στη συγκεκριμένη περίπτωση, ανεβάζει 0.4 στις μέσα και ψηλά ανεβάζει κι άλλο συνήθως γύρω στο 0.5+

Ανάλογα την ρύθμιση στο ελατήριο αλλά από ότι έχω καταλάβει κάπως έτσι συμπεριφερονται στις ρυθμίσεις που δίνει η forge.

Αυτό δεν είναι ότι καλύτερο, ψάξε το μήπως σου δημιουργεί θέμα.

 

Και είναι η φιλοσοφία όλων των ισχυρών wg, έχουν σκληρά ελατήρια με μικρή προενταση ενώ το μαμά δουλεύει με μαλακό ελατήριο με μεγάλη προενταση. Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γιατί το σκληρότερο ελατήριο με μικρότερη προενταση χαμηλά δίνει χειρότερα ενώ όσο ανεβάζεις στροφές καλύτερα.

 

Θα ήταν σίγουρα προτιμότερο από μαμά wg αν είχες πρόγραμμα που να το διαχειριστεί

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται, ακόμα και ίδια μηχανικής να έχει η forge με τη μαμά, επειδή είναι λίγο διαφορετική η φιλοσοφία της, τελικά έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά.

Πχ.

Με μαμά σε μηχανική ανεβάζεις 0.4-0.45 και ψιλά ίσως πέσει και λίγο στο 0.35-0.3 και έτσι είναι "σεταρισμενο" να δουλεύει.

Από την άλλη μια foge με ιδια δηλωμένη μηχανική, 0.4 μπαρ στη συγκεκριμένη περίπτωση, ανεβάζει 0.4 στις μέσα και ψηλά ανεβάζει κι άλλο συνήθως γύρω στο 0.5+

Ανάλογα την ρύθμιση στο ελατήριο αλλά από ότι έχω καταλάβει κάπως έτσι συμπεριφερονται στις ρυθμίσεις που δίνει η forge.

Αυτό δεν είναι ότι καλύτερο, ψάξε το μήπως σου δημιουργεί θέμα.

 

Και είναι η φιλοσοφία όλων των ισχυρών wg, έχουν σκληρά ελατήρια με μικρή προενταση ενώ το μαμά δουλεύει με μαλακό ελατήριο με μεγάλη προενταση. Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία. Γιατί το σκληρότερο ελατήριο με μικρότερη προενταση χαμηλά δίνει χειρότερα ενώ όσο ανεβάζεις στροφές καλύτερα.

 

Θα ήταν σίγουρα προτιμότερο από μαμά wg αν είχες πρόγραμμα που να το διαχειριστεί

Ακριβώς χαμηλά δίνει λιγότερα ψηλά κάπως καλύτερα....τι μπορώ όμως να κάνω από την στιγμή που έβαλα την forge????την έβαλα λόγο του ότι η μαμά είναι με μεμβράνη και κάπως επιρρεπης στο να τα φτύνει....με πρόγραμμα δλδ θα ισιώσει? ???

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, χοντρά προβλήματα είναι δύσκολο να έρχονται από εκεί. Όμως δυσλειτουργιες πολύ πιθανό. Πιο απλά, αν σε πάτημα στις μεσαίες σου κάνει διακοπές, τότε δε φταίει αυτό γιατί η forge τα δίνει όλα μετά τις 4-5 χιλιάδες. Όμως αν πατάς και όλα πάνε καλά αλλά που και που ενώ φορτώνει από 5 και πάνω κάνει νούμερά, πχ μια δίνει καλά μια όχι, είναι πιθανό να είναι από εκεί.

 

Προσωπικά να σου πω την αλήθεια θα έβαζα το μπλε ξανά επάνω μαζί με έναν καταλύτη και πρόγραμμα.

 

Αν δεν θες κάτι τέτοιο, τότε τσέκαρε πως δουλεύει, τσέκαρε μίγμα, επιστροφές αβάνς κλπ και αν είναι κομπλέ άστο έτσι.

 

Γενικά η φιλοσοφία της μαμα είναι να σηκώνει οβερ πριν τις 4 που αρχίζει να φτάνει στο μέγιστο efficiency η μηχανή και έτσι θεωρητικά είναι ασφαλές 100%, η φιλοσοφία των after market είναι να μην ζορίσει χαμηλά αλλά να δώσει ψηλά ώστε να έχεις την ζητούμενη πίεση με μικρότερη οβερ. Πραγμα που με τη μαμά είναι δύσκολο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το πρασινο ελατήριο στην forge και βελτιώθηκε κατά πολύ η κατάσταση όπως και σταμάτησαν και τα κοψίματα....αποτι είδα παραμένει λίγο σκληρό ακόμα ίσως επειδή θέλει λίγο να δουλέψει η μάλλον θέλει και λίγο ρεγουλαρισμα η ντιζά για να γίνει ακριβώς σωστό...δυστυχώς δεν έχω μπαρομετρο για να δω την πίεση που δουλεύω....τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω ένα μπαρομετρο της defi για να ξέρω και τι μου γίνεται από θέμα πίεσης....ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας παιδιά είμαι ευγνώμων

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοιτα, αν την βαλατε ετσι απλα, δυσκολα θα ειναι σωστα ρυθμισμενη. Το σωστο ειναι να την πρεσαρετε παραλληλα με ενα μπαρομετρο και να βλεπετε ποτε αρχιζει και κινειται η ντιζα (δεν χρειαζεται να κατεβει η τουρμπινα, οπως ειστε απο κατω βαζετε ενα σωληνακι στην wg και με ενα ταφ συνδεετε ενα απλο μηχανικο μπαρομετρο και βλεπετε)...0,35 βαρια 0,4 θεωρω οτι ειναι το σωστο και με δοκιμες πχ πρωτα στο 0,4 παω βολτα και υστερα στο 0,35 και ξανα βολτα.

Ξαναλεω θελει σωστη ρυθμιση, γιατι ετσι με το ματι σιγουρα θα εχετε πεσει εξω ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω..

 

Αν παλι αποφασισεις για προγραμμα νομιζω οτι το μπλε ειναι too much για το μινι σεσουαρ κ03 και θα φερει συντομα τα ραγισματα της..το κιτρινο μου καθεται καλυτερα καθως θα πετυχετε μια σχετικα λογικη μηχανικη πιεση (0,6-0,7) ενω με το μπλε η ελαχιστη μηχανικη θα ειναι 0,9-1μπαρ.

Edited by iliasr38
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω, το 0,35 με το 0,4 εχουν διαφορα περιπου 1μιση - 2 πληρης στροφες παξιμαδιων..

Edited by iliasr38
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν την βαλατε ετσι απλα, δυσκολα θα ειναι σωστα ρυθμισμενη. Το σωστο ειναι να την πρεσαρετε παραλληλα με ενα μπαρομετρο και να βλεπετε ποτε αρχιζει και κινειται η ντιζα (δεν χρειαζεται να κατεβει η τουρμπινα, οπως ειστε απο κατω βαζετε ενα σωληνακι στην wg και με ενα ταφ συνδεετε ενα απλο μηχανικο μπαρομετρο και βλεπετε)...0,35 βαρια 0,4 θεωρω οτι ειναι το σωστο και με δοκιμες πχ πρωτα στο 0,4 παω βολτα και υστερα στο 0,35 και ξανα βολτα.

Ξαναλεω θελει σωστη ρυθμιση, γιατι ετσι με το ματι σιγουρα θα εχετε πεσει εξω ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω..

 

Αν παλι αποφασισεις για προγραμμα νομιζω οτι το μπλε ειναι too much για το μινι σεσουαρ κ03 και θα φερει συντομα τα ραγισματα της..το κιτρινο μου καθεται καλυτερα καθως θα πετυχετε μια σχετικα λογικη μηχανικη πιεση (0,6-0,7) ενω με το μπλε η ελαχιστη μηχανικη θα ειναι 0,9-1μπαρ.

+1

έχει άλλα χαρακτηριστικά η forge και σε πετάει έξω από τα όρια της πίεσης (που θεωρητικά έπρεπε να σηκώνει η τουρμπίνα) και γι' αυτό σου κάνει μλκιες το αμάξι.

 

Οπότε για μένα, βάζεις το μπλε ελατήριο και πας για πρόγραμμα. Μην σκέφτεστε ότι βάζω το Χ ελατήριο με σκοπό να ζητάω παλμό Ν75 (πίεση στην ουσία) "τέρμα" (ό,τι μπορεί να σηκώσει η τουρμπίνα).

Ναι, έτσι γίνεται εύκολο το έργο του προγραμματιστή, αλλά μπορεί να έχεις σκληρό ελατήριο και να ζητάς παλμό λιγότερο από 100%. 

Φυσικά χωρίς να κάνουμε υπερβολές στις επιλογές μας και ακρότητες.

 

 

 

ΥΓ: αλλά με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να έχεις αγοράσει μια ΙΗI και να έχεις ένα light IHI setup (τουρμπίνα + πρόγραμμα μόνο), το οποίο θα απέδιδε και περισσότερα άλογα και πιο ωραία (στρωτά) από την κ03 (που λόγω μικρού τούρμπο, κάνει over πίεσης "στο θεό" και μετά τις 4500-5000rpm "τα φτύνει" (και γι' αυτό παλαιότερα πολλοί αρχίζανε τις αλχημείες, μπας και καταφέρουν να κρατήσουν την πίεση σε "σοβαρά" επίπεδα - που δε γινόταν φυσικά γιατί δε μπορείς να νικήσεις τους νόμους της φυσικής). Επιλογές βέβαια θα μου πεις.... σωστό κι αυτό....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή το σκέφτομαι για πρόγραμμα αλλά προς το παρών θέλω να το δουλέψω το αμάξι μαμά γιαυτό παλεύω να το κάνω να είναι σωστό...είδη παράγγειλα ένα μπαρομετρο της defi για να ξέρω και τι μου γίνεται....το κακό με την wastegate είναι ότι δεν βγαίνει σαν ανταλλακτικό μόνο του από την audi και έτσι αποφάσισα να πάω σε forge λόγο του ότι είναι πολύ πιο ανθεκτική από την μαμά που είναι επιρρεπης στο να κλανει και έχει σωστή υποδομή για περαιτέρω tuning....δεν φαντάστηκα ότι έμπαινα σε τέτοιο μπελά για να δουλέψει σωστά το αμάξι....τώρα με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να κουμπώσω όπως είπε ο φίλος παραπάνω ένα μηχανικό μπαρομετρο μπας και μπορέσω να πετύχω σωστή λειτουργία του αμαξιου

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gigolo83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά μπήκε το μπαρομετρο και μπήκε και μαμά wastegate....το αμάξι δεν δούλευε σωστά με καμιά δύναμη με την forge....τελικά μου έμεινε κάβα για όταν θα πάω για πρόγραμμα εάν χρειαστεί να μπει....ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Στις 6/3/2016 στις 3:38 ΜΜ, iliasr38 είπε

Επειδη το σφαλμα p0299 δεν ξερεις απο ποτε υπαρχει αρα πως ξερεις οτι φταιει η τουρμπινα (ή η wg)? εχεις μπαρομετρο και βλεπεις την πιεση?

Κοψιμο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μονο απο την τουρμπινα...μπορει να κλεινει πεταλουδα για ενα σωρο λογους...

Εγω τι θα εκανα,

1ον θα εβαζα την μαμα wg ρυθμιζμενη στο 0,35 (να ξεκιναει να ανοιγει το πορτακι - κινειται η ντιζα της wg) ή στην forge θα εβαζα το πρασινο παλι στο 0,35 οπως λεει και ο Τασος. Με το μπλε ελατηριο δεν υπαρχει περιπτωση να την ρυθμισετε τοσο χαμηλα και σιγουρα τωρα επιδεινωνετε το προβλημα.

2ον θα εκανα ελεγχο τροφοδοσιας και γενικα τσεκαρισμα πχ πεταλουδας κ.α...

 

Αν νομιζεις οτι ο μηχανικος σου δεν μπορει να σε υποστηριξει πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια με γνωσεις..

Καλησπέρα. Και σε μένα έβγαζε αυτή την ένδειξη επί ένα χρόνο τουλάχιστον μέχρι που αλλάξαμε τη τουρμπίνα καθώς δεν επισκευαζοταν και από τότε το αμάξι φυσάει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.