Jump to content

ΜΜΙ


Marc A3

Recommended Posts

  • 2 months later...

Μάλλον είσοδο rca εννοείς για να δώσεις ήχο από άλλη συσκευή

Αν έχεις υποδοχή aux  μπορείς να συνδέσεις ότι θες από καρφί σε καρφί (3.5mm audio cable) 

 

Με αυτά τα fm δεν ξέρω τι γίνεται σε απόδοση.

 

Αν θες κάτι ποιο ποιοτικό ανάλογα με το τι ακριβώς θες να κάνεις έχει επιλογές αρκετές

 

https://www.kufatec.de/shop/en/categories?cat=256&mcat=107

 

http://www.xcarlink.co.uk/home.php?cat=4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι έβγαζε Rca το cd για να συνδέσω τελικό αλλα δυστυχώς δεν έχει (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στην Audi).

Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταίας γενιάς MMI παίρνουν σήμα μέσω οπτικής ίνας (τουλάχιστον έτσι είναι για το Α4).Δεν θα έλεγα πως είναι δύσκολο να βάλεις τελικό ενισχυτή μιας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή με high level inputs, το πρόβλημα είναι πως συνήθως το αποτέλεσμα δεν σε αποζημιώνει.

Κατ επέκταση να ξέρεις πως ο τελικός ενισχυτής απο μόνος του δεν βελτιώνει το αποτέλεσμα (την ισχύ ουδείς εμισησε αλλά υπό προϋποθέσεις).Πρεπει να ψιλό στοχεύσεις τις ανάγκες σου και να απευθυνθείς σε κάποιον γνωστή ώστε να σε κατευθύνει.Αυτα τα καγκουρικα που ακούς απο δω και απο κει ¨φιλαρακι έβαλα μια ενισχυταρα 2000000W και ο ήχος απογειώθηκε¨ είναι τουλάχιστον μύθοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στο απλο ΜΜΙ υπάρχει έξοδος με RCA για να γίνει αναβάθμιση ήχου ?

 

 

Ευχαριστώ

Όχι δυστυχώς..

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταίας γενιάς MMI παίρνουν σήμα μέσω οπτικής ίνας (τουλάχιστον έτσι είναι για το Α4).Δεν θα έλεγα πως είναι δύσκολο να βάλεις τελικό ενισχυτή μιας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενισχυτή με high level inputs, το πρόβλημα είναι πως συνήθως το αποτέλεσμα δεν σε αποζημιώνει.

Κατ επέκταση να ξέρεις πως ο τελικός ενισχυτής απο μόνος του δεν βελτιώνει το αποτέλεσμα (την ισχύ ουδείς εμισησε αλλά υπό προϋποθέσεις).Πρεπει να ψιλό στοχεύσεις τις ανάγκες σου και να απευθυνθείς σε κάποιον γνωστή ώστε να σε κατευθύνει.Αυτα τα καγκουρικα που ακούς απο δω και απο κει ¨φιλαρακι έβαλα μια ενισχυταρα 2000000W και ο ήχος απογειώθηκε¨ είναι τουλάχιστον μύθοι.

Το γνωρίζω ότι μόνο με τον τελικό δεν κάνω δουλειά.

 

Ούτε με h. Inputs θα έχει σωστό αποτέλεσμα.

 

http://m.ebay.com/itm/JL-Audio-FiX-82-OEM-Audio-Interface-DSP-Digital-out-Processor-EQ-time-correction-/121958542791?hash=item1c654badc7:g:uacAAOSwgApXABDN

Μόνο με κάτι τέτοιο θα κάνω δουλειά...

Έχω αρκετά σετ από mbquart στο υπόγειο...

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι μόνο με τον τελικό δεν κάνω δουλειά.

Ούτε με h. Inputs θα έχει σωστό αποτέλεσμα. http://m.ebay.com/itm/JL-Audio-FiX-82-OEM-Audio-Interface-DSP-Digital-out-Processor-EQ-time-correction-/121958542791?hash=item1c654badc7:g:uacAAOSwgApXABDN

Μόνο με κάτι τέτοιο θα κάνω δουλειά...

Έχω αρκετά σετ από mbquart στο υπόγειο...

Εφόσον μιλάμε για ΜΜΙ με οπτικό σήμα τότε και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι με το παραπάνω είσαι οκ, έχω την εντύπωση πως το optical κουβαλάει και bus εντολές....δεν είναι εξακριβωμένο για αυτό και είμαι επιφυλακτικός.Πρακτικα ο τελικός της B&O για το Α4 συνδέεται με serial loop του optical και εκεί μέσα εχει τα πάντα (DSP,power on/off κλπ).Λογικα κάποιος τρόπος θα υπάρχει αλλά προσοχή να είναι δοκιμασμένος διότι θα χάσεις περισσότερα απο όσα υπολογίζεις πως θα έπρεπε να ξοδέψεις για να ακούς ικανοποιητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.