Jump to content

Mετατροπή FWD σε quattro


Recommended Posts

Μετά απο πολύ ψάξιμο επιτέλους βρέθηκε ο δότης για να προχωρήσω στο επόμενο κομμάτι της βελτίωσης του αυτοκινήτου μου. Έτσι λοιπόν το project quattro ξεκινάει. Τα πράγματα προέρχονται απο ένα τουμπαρισμένο VW Golf 4 VR6 (ιδιαίτερα σπάνιο μιας και που πιο πολύ προχώρησε το R32) το οποίο θα μου έρθει απο τη Βουλγαρία. Αν όλα πάνε καλά θα είναι στο συνεργείο σε περίπου ένα μήνα όπου και θα ξεκινήσω την εργασία αρχικά με το ξεμοντάρισμα της τετρακίνησης, του ρεζερβουάρ και τέλος του ξεπονταρίσματος του πατώματος το οποίο θα ξαναπισαριστεί απο την αρχή πριν μεταμοσχευθεί στο δικό μου. Το πρόβλημά μου είναι το εξής και είναι αρκετά περίπλοκο μιας και που είναι καθαρά ηλεκτρονικό. Ποιό είναι αυτό; Πώς θα καταφέρω να κάνω να δουλέψει η τετρακίνηση. Ο εγκέφαλος που φοράω τώρα είναι απο S3 APY. Τί θα χρειαστεί ηλεκτρολογικά για να επικοινωνήσει ο Haldex με την ECU αρχικά και σε δεύτερη φάση να δουλέψει το project χωρίς να μπω στη διαδικασία της ταρζανιάς με το "μηχανικό κάρφωμα" κι να δουλεύει μόνιμα 50/50;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο project!!!

 

Λογικά μια λύση είναι να περάσεις την καλωδίωση από το αμάξι που θα πάρεις ή από S3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστεριε πίσω θα κόψεις το πάτωμα? Καλή επιτυχία!!!

Όχι Γιώργο. Τίποτα δεν κόβεται. Ξεποντάρεται το δικό μου και μπαίνει του δότη. Τίποτα δεν κόβεται και πουθενά. Όλα γίνονται plug and play.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο project!!!

 

Λογικά μια λύση είναι να περάσεις την καλωδίωση από το αμάξι που θα πάρεις ή από S3.

Η καλωδίωση του δότη δεν είναι συμβατή δυστυχώς και απο S3 σαν το δικο μου δεν μπορώ να βρω. Ό,τι βρίσκω είναι απο ΒΑΜ και δεν κουμπώνει σε μένα λόγω ανυπαρξίας ESP. Το facelift έχει 47pin φίσα ενώ η δική μου είναι με 25.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στο πρότζεκτ!! Με το καλό να το ολοκληρώσεις!

 

Θα πάρει τα πάνω του με τετρακίνηση, πόσα άλογα θα το πας ? Έχεις βάση για καλά νούμερα νομίζω :-)

Edited by xrhstosa4b6
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια στο πρότζεκτ!! Με το καλό να το ολοκληρώσεις!

 

Θα πάρει τα πάνω του με τετρακίνηση, πόσα άλογα θα το πας ? Έχεις βάση για καλά νούμερα νομίζω :-)

Το τελικό project ελπίζω να βγει περίπου 600 γι αυτό άλλωστε και έδωσα βάση στη σωστή υποδομή του μοτέρ και των περιφερειακών. Φυσικά εννοείται με συνθήκες lightweight. Ευχαριστώ πολύ. Νεότερα όταν με το καλό έρθει ο δότης στην Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλωδίωση του δότη δεν είναι συμβατή δυστυχώς και απο S3 σαν το δικο μου δεν μπορώ να βρω. Ό,τι βρίσκω είναι απο ΒΑΜ και δεν κουμπώνει σε μένα λόγω ανυπαρξίας ESP. Το facelift έχει 47pin φίσα ενώ η δική μου είναι με 25.

αν ξέρεις ποιός είναι ο κωδικός της καλωδίωσης από S3 τότε μπορεί να τη βρείς και απέξω. Εγώ είχα πάρει μια από ebay για το δικό μου που ήταν χιλιοκομένη και την άλλαξα όλη με πολύ λίγα λεφτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις απο που βρηκες ολοκληρο αμαξι στην βουλγαρια;; Εχεις καποιον γνωστο ή απο καποιο site ασ πουμε;; Το ψαχνω κ εγω για 6κυλινδρο...

Link to comment
Share on other sites

Mobile.Bg bazaar.bg κλπ κλπ

Το 90% είναι ψηλά, Σόφια και το 70% πετρελαια και μεγάλα σασί (Α6 και πανω) με πολλά κυβικά..

Edited by georgio3gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Νεότερα απο το project. Δυστυχώς ο δότης ήταν αρκετά χτυπημένος με αποτέλεσμα το πάτωμά του να μην είναι κατάλληλο. Οπότε άρχισα και πάλι την αναζήτηση... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια! Εύχομαι να σε πάει καλύτερα αυτή τη φορά.

Τι αναζητάς ? Μήπως τύχει και βρω τίποτα ?

Αν είναι από ανακύκλωση (άρα διαγραμμένο και τους κωδικούς πλαισίου δε μπορείς να τους χρησιμοποιησεις) σου κάνει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μου κανει. Αναζητω πατωμα ειτε απο ΤΤ,ειτε απο S3 ειτε απο Golf mk4 R32. Κατα προτιμηση απο τα δυο τελευταια γιατι του ΤΤ θελει λιγη εξτρα δουλεια. Ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μου κανει. Αναζητω πατωμα ειτε απο ΤΤ,ειτε απο S3 ειτε απο Golf mk4 R32. Κατα προτιμηση απο τα δυο τελευταια γιατι του ΤΤ θελει λιγη εξτρα δουλεια. Ευχαριστω πολυ!

Δυστυχώς από s3 ή golf δεν κατάφερα να βρω κάτι για την ώρα, όμως βρήκα ένα tt που γίνεται δοτης σε ότι λείπει. Είναι Πάτρα ο έμπορος, δεν έχει τύχει να αγοράσω κάτι από αυτόν, εκ πρώτης όψεως κομπλέ φαίνεται, τα ανταλλακτικά θα τα δούμε και από κοντά για το αν είναι οκ, όμως για να δώσει τιμή θέλει να ξέρει τι ακριβώς θα πάρεις. Δεν έχει θέμα πάντως να πουλήσει μόνο το πάτωμα ή οτιδήποτε άλλο, το "σπάει " δλδ.

Σε ανακύκλωση δεν βρήκα ακόμη κάτι, θα κοιτάξω και αύριο

 

Αν σε ενδιαφέρει να σου δώσω τηλέφωνο του να μιλήσετε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους. Μετα απο πολυ καιρο επιτέλους ξαναγύρισα στο project. Το αμάξι είναι ήδη σε συνεργείο, έχει ξηλωθεί κυριολεκτικά όλο και πλέον είμαι στη φάση της κατασκευής της υποδομής για τα ηλεκτρολογικά. Δυστυχώς όμως για κάποιο περίεργο λόγο το ELSA μου έχει κλειδωσει και δεν μπορώ να κατεβάσω τα ηλεκρολογικά σχέδια για να κάνω την πλεξούδα για το Haldex. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτό θα ήμουν υπόχρεος. Αν δεν καταφέρω να βγάλω άκρη υπάρχει πάντα και η επιλογή της μηχανικής μόνιμης τετρακίνησης.

 

ΥΓ. Το αυτοκίνητο είναι project πράγμα που σημαίνει ότι σχεδόν όλα τα έχω κάνει μόνος μου. Το μόνο που δε θα κάνω εγώ είναι η μεταμόσχευση του πατώματος γιατί απαιτεί ακρίβεια και τεχνογνωσία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού μας τέντωσε το κορμί η καραντίνα, επιτέλους ξαναγύρισα στο project. Το μπροστινό μέρος τελείωσε εκτός του νέου σαζμαν που περιμένω κάποια ανταλλακτικά και πλέον επικεντρώνομαι στο πίσω μέρος. Σαν αρχή θα γίνει αποτίμηση της υπάρχουσας πλεξούδας και των πρόσθετων πραγμάτων που θα μπουν, έτσι ώστε με την μια να φτιάξω την καλωδίωση όπως την θέλω και απο θέμα όδευσης και να μην ξανασχοληθώ. Δυστυχώς όπως είπα και πριν δεν μου δουλεύει το ELSA, οπότε αν κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει με τα ηλεκτρολογικά σχέδια θα ήμουν υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Στις 27/7/2020 στις 11:28 ΜΜ, That_static_Mk4 είπε

Αδελφέ καλησπέρα σε τι αμάξι έβαλες το πάτωμα από το Quattro, γιατί έχω ένα golf 4 και δεν ξέρω αν θα κάνει το πάτωμα από κάποιο s3 η κάποιο TT

Καλησπερα. Σε Α3 8L. Το πάτωμα είναι απο S3 8L. Απο το ΤΤ δεν ειναι ακριβώς ίδιο. Θα χρειαστεί σε δυο σημεία κόψιμο και σε ένα μια μικρή προσθήκη. Εγώ προτίμησα του S γιατί είναι κυριολεκτικά plug and play και όχι plug and pray.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/28/2020 at 6:58 PM, Azurius said:

Καλησπερα. Σε Α3 8L. Το πάτωμα είναι απο S3 8L. Απο το ΤΤ δεν ειναι ακριβώς ίδιο. Θα χρειαστεί σε δυο σημεία κόψιμο και σε ένα μια μικρή προσθήκη. Εγώ προτίμησα του S γιατί είναι κυριολεκτικά plug and play και όχι plug and pray.

καλό!!! :new_lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα θελω να κανω το δικο μου τετρακινητο απο λαμαρινα τι θελει? ξεπονταρισμα μονο την ρεζερβα. 

Αν εχεις καποιες  φοτο απο τι αλαξες ή καποιο τηλ να σε παρω να μου πεις εφχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φιλε μου καλες γιορτες. Το τελειωσες το αμαξι τελικα; Βα σου πω επειδη και γω στο ιδιο αμαξι κατι σκεφτομαι εχεις καποιο τηλ να επικοινωνησουμε που θελω μερικες πληροφοριες;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.