Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Apolis Πετρούπολη

Περισσότερα
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
Thanos@A3

Νέος με Audi A3 SB 1.6 TDI

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση μιας και σε 15 μέρες παραλαμβάνω.

Το αυτόματο κλείδωμα θυρών μόλις περάσει το αυτοκίνητο κάποια χιλιόμετρα ειναι ενεργοποιημένο εξαρχής;

Και αν όχι ρυθμίζεται μέσω υπολογιστή μόνο;

καλημέρα!

Μπορείς να ζητήσεις να στο ενεργοποιήσουν.

Δεν είναι ενεργοποιημένο σε όλους για κάποιο (χαζό) λόγο. Θεωρητικά κατά την προετοιμασία του αυτοκινήτου, θα έπρεπε να σε ρωτάνε αν θες να ενεργοποιηθούν οι Χ ηλεκτρονικές ευκολίες ή όχι. Στην Αγγλία πχ από όσο ξέρω, σου δίνουν μία λίστα με check-boxes για αυτή τη δουλειά -εντυπωσιακό σε σύγκριση με την Ελλάδα βέβαια που παραλαμβάνεις με ύφος "αυτό είναι....ευχαριστούμε, γειά σας!"

Πάντως, στα can bus πάντως ξέρω ότι υπάρχει επιλογή για αρκετά πράγματα και από το μενού του αυτοκινήτου, οπότε θα μπορείς να το βγάζεις και να το βάζεις όποτε θες.

Αλλά....ακόμα κι αν ΔΕΝ δουλέψει τίποτα από αυτά, πέρνα σε μία από τις συναντήσεις που κανονίζουμε να στο φτιάξω εγώ. ;)

• Like 4

Εδώ είμαστε λίγο πίσω ακόμα.

Αν κατέβω προς Αθήνα εννοείται θα περάσω.

Τώρα μένω προς Θεσσαλία μεριά και συγκεκριμένα Βόλο.

Ειναι επιλογή μεσα απο το ΜΜΙ οπότε επιλεγεις μονος σου εαν θες να κλειδώνουν αυτόματα ή οχι.

• Like 5

Εμενα με ρωτησε ο εμπορος και μ τα ενεργοποιησε μεσω MMI το κλειδωμα και το ανοιγμα των παραθυρων και το ανεβασμα με το κλειδωμα αν και ειν πανευκολο το κανεις κι μονος σου!!

Προσοχη! Οταν κλειδωνεις το αμαξι ΔΕΝ ανεβαινουν αυτοματα τα παραθυρα. Για να ανεβουν πρεπει να πατησεις και να κρατησεις πατημενο το κουμπι κλειδωματος στο κλειδι μεχρι να κλεισουν τελειως.

Κατα τα αλλα ολα αυτα οντως ρυθμιζονται μεσω του ΜΜΙ

Edited by crazyio
  • Like 2

Προσοχη! Οταν κλειδωνεις το αμαξι ΔΕΝ ανεβαινουν αυτοματα τα παραθυρα. Για να ανεβουν πρεπει να πατησεις και να κρατησεις πατημενο το κουμπι κλειδωματος στο κλειδι μεχρι να κλεισουν τελειως.

Κατα τα αλλα ολα αυτα οντως ρυθμιζονται μεσω του ΜΜΙ

υπάρχει δυνατότητα comfort όπου κρατάς πατημένο το κλείδωμα και μόλις αρχίσουν να ανεβαίνουν τα παράθυρα, μπορείς να το αφήσεις το κουμπί του κλειδώματος και τα παράθυρα (και η ηλιοροφή) θα κλείσουν μέχρι τέλους.

Αυτό δεν υπάρχει ως επιλογή από το MMI?

Γιωργο νομιζω πως οχι. Και απο οσο θυμαμαι πρεπει να το κρατας πατημενο μεχρι να κλεισουν τελειως.

Ομως θα το δοκιμασω το απογευμα και θα αναφερω..

• Like 1

αυτό γινεται μονο μεσω κωδικοποιησης από οσο γνωριζω και όχι από το MMI. Ότι γινεται γινεται παντως.....πχ με το που πατας κλειδωμα από το κλειδι να σηκώνονται μονα τους όλα τα παραθυρα η οσα είναι ανοιχτα

Edited by splash18

Το δοκιμασα μολις. Σε ανοιχτο παραθυρο οσο πατας το κουμπι σηκωνεται αν το αφησεις πριν κλεισει τελειως σταματαει στο σημειο που αφησες το κουμπι.

Ισως μεσω κωδικοποιησης γινεται ετσι οπως το περιγραφει ο Στελιος. Ειναι πολυ βολικο με το κλειδωμα να κλεινουν τα παντα

• Like 1

Απ'όσο ξέρω δεν γίνεται με κωδικοποίηση να κλείνουν τα παράθυρα με ενα απλο πατημα απο το κλειδί, μόνο με παρατεταμένο,ενδέχεται να γίνεται ομως με κάποια έξτρα πλακέτα, πχ παράλληλα με συναγερμό, τουλάχιστον έτσι γινόταν παλιά, τώρα που περνάνε ολα μεσω CAN BUS μπορεί να μη γίνεται ή να κοστίζει πολύ.

Καλημέρα.

Ακόμα δεν παρέλαβα και σκέφτομαι αλλαγές για το αμαξι χεχεεχεχεχε

Τα νίκελ πλαίσια περιμετρικά των παραθύρων γίνεται να τοποθετηθούν μετα;

Δύσκολο, όχι αδύνατο, αλλά θέλει αρκετή δουλειά.

Δημήτρης

Έλεγα μήπως ήταν κατι εύκολο.

Όποτε άκυρο γιατί δεν τους εχω πολυ εμπιστοσύνη στις αντιπροσωπείες.

Καλημέρα.

Ακόμα δεν παρέλαβα και σκέφτομαι αλλαγές για το αμαξι χεχεεχεχεχε

Τα νίκελ πλαίσια περιμετρικά των παραθύρων γίνεται να τοποθετηθούν μετα;

Πολύ υψηλό το κόστος.

Δεν νομίζω να συμφέρει.

Επιτέλους την επόμενη εβδομάδα παραλαμβάνω το αμαξι.

Μιας και εχω διαβάσει παρα πολλα για τα πετρέλαια για καθαριστικά,ενισχυτικά και τύπου vpower, ελιν crystal κτλπ κατέληξα στο εξής και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας αν ειναι σωστό.

Σκέφτηκα να βάζω απλό πετρέλαιο απο βενζινάδικο που ξέρω σίγουρα οτι ειναι σωστό και κάθε 7-8 γεμίσματα να κάνω ενα γέμισμα με vpower ή ελιν crystal.

Edited by Thanos@A3

Αυτο ακριβως κανω και εγω Θάνο....αλλα βαζω ανα 3-4 γεμισματα απλης 1 γεμισμα με vpower

Εγω προσωπικα μονο v power βαζω!! Απλη αντε μια-δυο φορες!!

Αυτο ακριβως κανω και εγω Θάνο....αλλα βαζω ανα 3-4 γεμισματα απλης 1 γεμισμα με vpower

Και εγω κατι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω.

Το θεωρώ καλύτερα απο όλα τα αλλα που βλέπω οτι κανουν.

Ίσως αντί για vpower όμως να βάζω ελιν crystal επειδη ξέρω το βενζινάδικο οτι ειναι σωστό.

• Like 1

Μετα απο μήνες υπομονή παρέλαβα την Δευτερα το αμαξι.

Οι εντυπώσεις που μου εχει αφήσει ως τώρα άψογες.

Δεν θέλω να βγω απο το αμαξι. Αχαχαχχ

Βέβαια το αγχος μου σχετικά με τα καύσιμα το εχω ακόμα.

Στο manual διάβασα οτι υπαρχει νεροπαγίδα στο φίλτρο καυσίμου.

Εχει γεμίσει ποτέ σε κανέναν;

Edited by Thanos@A3

Δοκιμάστε και από revoil. Το πρόσθετο που χρησιμοποιούν είναι της total (από τα καλύτερα στο κόσμο) και η τιμή της είναι όσο της απλής!!!!!

Δοκιμάστε και από revoil. Το πρόσθετο που χρησιμοποιούν είναι της total (από τα καλύτερα στο κόσμο) και η τιμή της είναι όσο της απλής!!!!!

σε ΦΑΓΕ έχει τίποτα? :P

• Like 1

σε ΦΑΓΕ έχει τίποτα? :P

Εχει το απλο και με 2% λιπαρα :Ρ
  • Like 1

Απλή βάζεις απο Shell η απο αλλο βενζινάδικο?

Εχω ενα έμπιστο βενζινάδικο να βάζω απο εκει απλή και ανα 3-4 γεμίσματα να βάζω v power η ελιν crystal?

Edited by Thanos@A3

Δεν ειμαι ειδικος στα καυσιμα...απλα αναφερω τι κανω εγω χωρις να ειναι και η χρυση τομη. Shell βαζω μονο. Υπαρχι εμπιστο(??) βενζιναδικο κοντα μου κ με βολευει..

Λοιπον, επειδη και εμενα με ειχε πιασει το αγχος οταν πρωτοπηρα το αμαξι μην τρελαινεστε!!! ενας τροπος για να εισαι λιγο πιο σιγουρος στα βενζιναδικα ειναι να πας στα λεγομενα "εταιρικα".

Δλδ ψαξτε τη λιστα με τα SHELL ερμης! ειναι βενζιναδικα που ανοικουν στη Shell και οχι σε ιδιωτη. Επισης τα ΕΚΟ καλυψω,ανηκουν στα Ελληνικα πετρελαια.

Υπαρχει μικροτερη εως μηδαμινη πιθανοτητα νοθειας, αλλα ειναι λιγο πιο τσιμπημενη η τιμη. Οσο αφορα τα ΕΚΟ καλυψω, δουλευε ενας θειος μου στα ΕΛΠΕ και απο πρωτο χερι μου ειπε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα νοθειας, και με κλειστα ματια μονο απο αυτα!

Τωρα ο καθενας κανει οπως θελει αυτος, εξαλλου δικο του το αμαξι, δικια του και η τσεπη.

• Like 1