Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους! χρονια πολλα χριστος ανεστη με υγεια και αγαπη! το ερωτημα μου ειναι το εξης : βρηκα καποιες ζαντες μεταχειρισμενες audi s5 και θα ηθελα να τις αγορασω....ο πωλητης ισχυριζεται οτι ειναι γνησιες... πως μπορω να το καταλαβω ; γραφει καποιο συγκεκριμενο κωδικο απο πισω ; και αν ναι τι μορφη εχει και σε ποιο σημειο ειναι ακριβως; ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας!!

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρόνια πολλά ! Κανονικά απο την μέσα πλευρά θα πρέπει να έχει χτυπημένο το part number του ανταλλακτικού . Πχ 8T0071490 4EE το διαβάζεις, το γκουγκλάρεις και λογικά βλέπεις τις πληροφορίες που θέλεις...

Με επιφύλαξη πάντα για τα παραπάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά

Στο πίσω μέρος γράφουν και τον κωδικό και το ΕΤ και την διάσταση.

Edited by Marc A3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! χρονια πολλα χριστος ανεστη με υγεια και αγαπη! το ερωτημα μου ειναι το εξης : βρηκα καποιες ζαντες μεταχειρισμενες audi s5 και θα ηθελα να τις αγορασω....ο πωλητης ισχυριζεται οτι ειναι γνησιες... πως μπορω να το καταλαβω ; γραφει καποιο συγκεκριμενο κωδικο απο πισω ; και αν ναι τι μορφη εχει και σε ποιο σημειο ειναι ακριβως; ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας!!

όπως σου έγραψαν και τα παιδικά πιο πάνω, υπάρχει χτυπημένος (ή εξέχει) ο κωδικός (part number) του εργοστασίου που αντιστοιχεί στις ζάντες αυτές.

Αν είναι θολός ή κάπως σβησμένος, μάλλον δεν είναι εργοστασιακές.

 

 

 

ΥΓ:Δυστυχώς όμως αν τις έχει βάψει, νομίζω ότι τα γράμματα αλλοιώνονται και ίσως να ξεγελαστείς (να πιστέψεις ότι είναι αντίγραφα ενώ στην ουσία να είναι εργοστασιακές). Δεν έχω προσωπική εμπειρία με το βάψιμο. Απλά περιγράφω αυτό που έχω δει σε άλλα αμάξια.

Link to comment
Share on other sites

όπως σου έγραψαν και τα παιδικά πιο πάνω, υπάρχει χτυπημένος (ή εξέχει) ο κωδικός (part number) του εργοστασίου που αντιστοιχεί στις ζάντες αυτές.

Αν είναι θολός ή κάπως σβησμένος, μάλλον δεν είναι εργοστασιακές.

 

 

 

ΥΓ:Δυστυχώς όμως αν τις έχει βάψει, νομίζω ότι τα γράμματα αλλοιώνονται και ίσως να ξεγελαστείς (να πιστέψεις ότι είναι αντίγραφα ενώ στην ουσία να είναι εργοστασιακές). Δεν έχω προσωπική εμπειρία με το βάψιμο. Απλά περιγράφω αυτό που έχω δει σε άλλα αμάξια.

Είναι ένας (και ψυχολογικός) λόγος για εμένα προσωπικά που μέχρι στιγμης έχω διστάσει να τις δώσω για επισκευή & βάψιμο, αν και χρειάζονται επειγόντως...

 

Είναι λες και είχα την κάθε ζάντα ασπίδα και να πάλευα με γάτα-ρόμποκοπ.

 

Μπορεί να μας πει την γνώμη του κάποιος που να το έχει επιχειρήσει και να επιβεβαιώσει? για να επιχειρήσουμε αυτό το "ψυχολογικό" άλμα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το βαψιμο ναι υπαρχει αλοιωση στις σφραγιδες κ στο part number αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που να μην μπορεις να τα διαβασεις...

Στην τελικη εαν δεν θες να τις πουλησεις κ ξερεις τι εχεις πανω στο αμαξι σου δεν σε ενδιαφερει κ πολυ...αν θες παλι να τις πουλησεις μπορεις να τραβηξεις φωτογραφια ολες τις σφραγιδες πριν πας για βαψιμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πως αποδεικνύεις ότι οι φωτογραφίες είναι απο τις δικές σου ζάντες?

 

Υπάρχει καλύτερη λύση για τους άπιστους.

Χαρτοταινια.Τα σημεία που υπάρχουν ανάγλυφα τα στοιχεία ταυτότητας είναι συνήθως στην εσωτερική μεριά του καρέ της ζάντας. Εκεί τα καλύπτεις με χαρτοταινια και δεν χάνεται τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πως αποδεικνύεις ότι οι φωτογραφίες είναι απο τις δικές σου ζάντες?

 

Υπάρχει καλύτερη λύση για τους άπιστους.

Χαρτοταινια.Τα σημεία που υπάρχουν ανάγλυφα τα στοιχεία ταυτότητας είναι συνήθως στην εσωτερική μεριά του καρέ της ζάντας. Εκεί τα καλύπτεις με χαρτοταινια και δεν χάνεται τίποτα.

βασικά αν ο άλλος δε θέλει να σε πιστέψει, δε θα σε πιστέψει.

Αν δεν έχεις σκοπό να τις πουλήσεις ή τουλάχιστον όχι σε 3-4 χρόνια και ΔΕΝ μπορείς να τις βλέπεις χτυπημένες, τις βάφεις και τέλος.

 

Επίσης αν έχεις σκοπό να πουλήσεις (άμεσα) τις ζάντες, δεν τις βάφεις και κόβεις 200€ από την τιμή πώλησης.

Έτσι πείθεται και ο άλλος ότι αγοράζει κάτι original και άβαφο (και άρα μη-επεξεργασμένο και όχι τραβομένες ζάντες) και εσύ γλιτώνεις και τον κόπο.

 

 

ΥΓ: ξέρω...όλοι ψάχνουν την original ζάντα που δε θα έχει ούτε χτυπηματάκι και θα την δίνει (ο άλλος) τιμή "χώμα" για να νιώθει (ο αγοραστής) ότι βρήκε την ευκαιριάρα....  :whatever:

ΥΓ2: με τη ηλεκτροστατική βαφή που γίνεται με εμβάπτιση (νέα τεχνολογία βαφής ζαντών), δεν μπορείς να μην βάψεις κάποιο μέρος της ζάντας. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σημείο έτσι και αλλιώς είναι εσωτερικό , αλλά αν δεν γίνεται να καλυφθεί δεν χάθηκε και ο κόσμος...

 

Εγώ που εξαχνα για γνήσιες audi, πρωτιμησα τις αβαφτες .Απλά έτυχε να ήταν και σε σχετικά καλή κατάσταση .

Edited by Theodore Saba
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος (με τα ψυχολογικά μου...). Επειδή οι δικές μου είναι γνήσιες (και θέλω να... παραμείνουν γνήσιες κατα την επιστροφή τους) και σκοπεύω να τις κρατήσω φορεμένες για χρόνια ακόμα στο αμάξι, πώς σιγουρεύομαι ότι μετά τα ισιώματα, ξυσίματα και ειδικές ηλεκτροστατικές βαφές μου επιστρέφονται οι ίδιες και όχι τίποτε μαϊμουδίσιες??

 

Παρατηρώ και διασταυρώνω τους - ΑΝ φαίνονται πια - κωδικούς του (βγάζοντας τες φωτό πριν τις στείλω) όταν τις παραλάβω και όλα ΟΚ? Ή παίζει και εκεί περιθώριο μαϊμουδιάς και εκεί?

 

Το ψυρρίζω το ξέρω... αν μπορεί κάποιος να με καθησυχάσει με κάποιο tip, ώστε να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης?

 

Όπως καταλάβατε, οι γνώσεις μου είναι ανεξάντλητες :59:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος (με τα ψυχολογικά μου...). Επειδή οι δικές μου είναι γνήσιες (και θέλω να... παραμείνουν γνήσιες κατα την επιστροφή τους) και σκοπεύω να τις κρατήσω φορεμένες για χρόνια ακόμα στο αμάξι, πώς σιγουρεύομαι ότι μετά τα ισιώματα, ξυσίματα και ειδικές ηλεκτροστατικές βαφές μου επιστρέφονται οι ίδιες και όχι τίποτε μαϊμουδίσιες??

 

Παρατηρώ και διασταυρώνω τους - ΑΝ φαίνονται πια - κωδικούς του (βγάζοντας τες φωτό πριν τις στείλω) όταν τις παραλάβω και όλα ΟΚ? Ή παίζει και εκεί περιθώριο μαϊμουδιάς και εκεί?

 

Το ψυρρίζω το ξέρω... αν μπορεί κάποιος να με καθησυχάσει με κάποιο tip, ώστε να έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης?

 

Όπως καταλάβατε, οι γνώσεις μου είναι ανεξάντλητες :59:

 

Σε βλέπω  να φυλάς σκοπιά έξω από τον Πέτα.... :vinsent:  :hehe:

 

Ε πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να πέσεις σε τέτοια γκίνια....τι να πω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω  να φυλάς σκοπιά έξω από τον Πέτα.... :vinsent:  :hehe:

 

Ε πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να πέσεις σε τέτοια γκίνια....τι να πω... 

Ο μή γνωρίζων είναι ανησύχων Θοδωρή.....

 

Άρα μιλάμε για "πάμε ελπίζοντας να μη μας τύχει η στραβή"? Δεν υπάρχει τρόπος να το τσεκάρουμε/διασταυρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω  να φυλάς σκοπιά έξω από τον Πέτα.... :vinsent:  :hehe:

 

Ε πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να πέσεις σε τέτοια γκίνια....τι να πω... 

δεν είναι γκίνια, καθώς δυστυχώς όταν δίνεις τις ζάντες σου, δεν παίρνεις κανένα αποδεικτικό στοιχείο ότι τις άφησες και ότι αυτές οι ζάντες που άφησες είναι οι ΤΑΔΕ ζάντες με τάδε αριθμό προϊόντος (part number).

Γενικά είναι ένας λόγος που είμαι κι εγώ σκεπτικός με το να πάω να τις βάψω (ειδικά σήμερα που υπάρχουν τόσο καλές απομιμήσεις που προσωπικά σε κάποιες, δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω αν είναι original ή όχι).

 

 

 

ΥΓ: Ξέρω...ψυχολογικά..... αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει διασφάλιση. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε και εγώ έτσι είμαι, αλλά με βαριέμαι ώρες ώρες.... 

 

Στάθη η μόνη λύση, είναι να βρεις έναν που να μπορείς να του πας  το αυτοκίνητο το πρωί και με το πρόσχημα ότι δεν μπορείς να φύγεις και να ξαναγυρίσεις, να είσαι εκεί καθ΄όλη την διάρκεια της επισκευής. Θα δεις και την διαδικασία.  

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή και να το έκανα (πέρα από το ότι μου είναι πρακτικά δύσκολο λόγω εργασίας καθημερινές, γιατί για καθημερινές μιλάμε) οι περισσότερες πληροφορίες που έχω πάρει είναι λόγω της @%*&βαφής που θα γίνει, οι ζάντες θα παραμείνουν 2 (άλλος μου έχει πει και 3) μέρες εκτός αυτοκινήτου και εντός του συνεργείου που θα τις αναλάβει...

 

ε δε μπορώ να πλαγιάσω με τον Πέτα και τον κάθε Πέτα/Μπιλίρη ή την οικογένειά του για κάθε ενδεχόμενο....είπαμε θυσίες αλλά όχι κι έτσι :sHa_hehe:

 

Για να μη το ξεχειλώνω το θέμα, καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει κάποιος standard τρόπος να το τσεκάρουμε, οπότε απλά εμπιστεύεσαι το (όποιο) καλό όνομα που έχει κάποιος στην αγορά για να το κάνει, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή και να το έκανα (πέρα από το ότι μου είναι πρακτικά δύσκολο λόγω εργασίας καθημερινές, γιατί για καθημερινές μιλάμε) οι περισσότερες πληροφορίες που έχω πάρει είναι λόγω της @%*&βαφής που θα γίνει, οι ζάντες θα παραμείνουν 2 (άλλος μου έχει πει και 3) μέρες εκτός αυτοκινήτου και εντός του συνεργείου που θα τις αναλάβει...

 

ε δε μπορώ να πλαγιάσω με τον Πέτα και τον κάθε Πέτα/Μπιλίρη ή την οικογένειά του για κάθε ενδεχόμενο....είπαμε θυσίες αλλά όχι κι έτσι :sHa_hehe:

 

Για να μη το ξεχειλώνω το θέμα, καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει κάποιος standard τρόπος να το τσεκάρουμε, οπότε απλά εμπιστεύεσαι το (όποιο) καλό όνομα που έχει κάποιος στην αγορά για να το κάνει, σωστά?

AXAXAXAXXAXA Κλαίω ρεεε :hysterical:  :hysterical:

 

Μα γιατί απορρίπτεις αυτή την προοπτική ......... οι ζάντες είναι αφορμή για νέες γνωριμίες...... :hehe:

 

Ε δεν μπορώ να φανταστώ άλλη λύση............ο θεός βοηθός τέκνον μου...priest-payer-0105.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή και να το έκανα (πέρα από το ότι μου είναι πρακτικά δύσκολο λόγω εργασίας καθημερινές, γιατί για καθημερινές μιλάμε) οι περισσότερες πληροφορίες που έχω πάρει είναι λόγω της @%*&βαφής που θα γίνει, οι ζάντες θα παραμείνουν 2 (άλλος μου έχει πει και 3) μέρες εκτός αυτοκινήτου και εντός του συνεργείου που θα τις αναλάβει...

 

ε δε μπορώ να πλαγιάσω με τον Πέτα και τον κάθε Πέτα/Μπιλίρη ή την οικογένειά του για κάθε ενδεχόμενο....είπαμε θυσίες αλλά όχι κι έτσι :sHa_hehe:

 

Για να μη το ξεχειλώνω το θέμα, καταλήγουμε στο ότι δεν υπάρχει κάποιος standard τρόπος να το τσεκάρουμε, οπότε απλά εμπιστεύεσαι το (όποιο) καλό όνομα που έχει κάποιος στην αγορά για να το κάνει, σωστά?

ευγόλησον τέκνον μου...priest-payer-0105.gif

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι οι κωδικοι δεν φευγουν τελειως απλα αλοιωνονται οχι σε σημειο που να μην ειναι διακριτικοι...

Σας το λεω εγω που πηγα πριν 2 μηνες να βαψω 4αδα γνησιες κ πριν 2 εβδομαδες ξανα εβαψα 2 δεξιες λογω απροσεξιας μου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβανω οτι οι κωδικοι δεν φευγουν τελειως απλα αλοιωνονται οχι σε σημειο που να μην ειναι διακριτικοι...

Σας το λεω εγω που πηγα πριν 2 μηνες να βαψω 4αδα γνησιες κ πριν 2 εβδομαδες ξανα εβαψα 2 δεξιες λογω απροσεξιας μου...

Επρεπε  να τους ζητήσεις και ένα βαρέλι χρώμα......καλού κακού για την τρίτη φορά.Εισαι και απρόσεχτος....... :sSc_eek:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νάσσο, δεν βάζεις την σούπερ επαγγελματική σου ποδιά ρε φίλε να αγοράσω κι εγώ ένα βαρέλι χρώμα να βάψουμε τις δικές μου μόνοι μας?

Να μην έχω και το άγχος μη μου τις βουτήξουν?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νάσσο, δεν βάζεις την σούπερ επαγγελματική σου ποδιά ρε φίλε να αγοράσω κι εγώ ένα βαρέλι χρώμα να βάψουμε τις δικές μου μόνοι μας?

Να μην έχω και το άγχος μη μου τις βουτήξουν?

+1

Θέλω κι εγώ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νάσσο, δεν βάζεις την σούπερ επαγγελματική σου ποδιά ρε φίλε να αγοράσω κι εγώ ένα βαρέλι χρώμα να βάψουμε τις δικές μου μόνοι μας?

Να μην έχω και το άγχος μη μου τις βουτήξουν?

+1

Θέλω κι εγώ!!!!

Ετσι κ σας την περιλαβει ο Νασσος τις ζαντες για βαφη...απο το πολυ τριψιμο θα σας τις κανει διαιρουμενες!!!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.