Jump to content

Αγορά S3 8p


georgio3gr

Recommended Posts

Πανέμορφο αμάξι μόνο που υο δικό μου ταπεινό Κ04 δεν μπορεί να το περάσει!

Ξεφεύγουμε, αλλά το αμάξι δεν είναι μόνο μοτέρ... :)

Πληρώνεις και άλλα πράγματα που μπροστά του, το audi δείχνει να έχει επιλέξει τις φτηνές και λιγότερο αποδοτικές λύσεις (φυσικά με το ανάλογο τίμημα και στην τιμή, αλλιώς το Α3-Α4-κτλ θα έκανε όσο ένα 911 porsche και παραπάνω ίσως)

 

 

edit: όπως έχω πει πολλές φορές, για να πλήρωσες λιγότερο, σημαίνει ότι ΚΑΤΙ δεν πλήρωσες που ο άλλος πλήρωσε και γι' αυτό το αμάξι σου είναι φτηνότερο.... (ή ακριβότερο αντίστροφα)

Edited by Kavouras
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν ψάξεις βρίσκεις καλό S3 8P αλλά θα το πληρώσεις. Οι περισσότεροι που δεν βρίσκουν είναι επειδή θέλουν να πάρουν ένα S3 σε τέλεια κατάσταση και να δώσουν 12Κ.

 

Το δικό μου το πήρα πριν 2 χρόνια πρώτο χέρι με 30Κ χλμ πραγματικά σε άψογη κατάσταση αλλά έδωσα 18Κ

Εχω αλλαξει τα τελευταια 6 χρονια 3 αμαξια vag 2λιτρα (δυο ΤΤ και ενα scirocco r)και την παρακολουθω την αγορα συνεχως.

 

Πλεον ΔΕΝ υπαρχουν αυτ/τα καλα οπως πριν απο 2-3 χρονια σε νορμαλ τιμες, ειτε γτ εχουν ολα φυγει εξω ή εχουν πουληθει ειτε γτ αυτοι που τα πηραν δεν τα πουλανε.

 

Υπαρχουν καποια πολυ λιγα καλα και ζητανε υπεραξια πλεον και εννοειται οτι δεν πουλιουνται γτ τα βλεπω στο car τουλαχιστον 1+ χρονο. Σημασια δεν εχει ποσα λεφτα ζητας, αλλα με ποσα θα το πουλησεις.. Αν βαλεις μια αγγελια και δεν σε εχει παρει κανεις εδω και 2 χρονια τηλεφωνο, προφανως κατι παει στραβα..

 

Εγω διαθετω μεγαλυτερο μπατζετ απο το δικο σου αλλα αμαξι με λιγα χλμ και 1ο χερι δεν μπορω να βρω.

 

Και οχι, δεν προκειται να πληρωσω 23κ για αμαξι που πουλιοταν βια 18κ πριν 2-3 χρονια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη τιμη το πηρες για τοσα λιγα χλμ...λογικα ηταν κ τελειως μαμα...

Απο εξτρα τι ειχε?

 

flat bottom τιμόνι , audio concert, δερμάτινα καθίσματα αλκαντάρα και sprint blue χρώμα που το δίνουν +2500 από την audi

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τα τελευταια 6 χρονια 3 αμαξια vag 2λιτρα (δυο ΤΤ και ενα scirocco r)και την παρακολουθω την αγορα συνεχως.

 

Πλεον ΔΕΝ υπαρχουν αυτ/τα καλα οπως πριν απο 2-3 χρονια σε νορμαλ τιμες, ειτε γτ εχουν ολα φυγει εξω ή εχουν πουληθει ειτε γτ αυτοι που τα πηραν δεν τα πουλανε.

 

Υπαρχουν καποια πολυ λιγα καλα και ζητανε υπεραξια πλεον και εννοειται οτι δεν πουλιουνται γτ τα βλεπω στο car τουλαχιστον 1+ χρονο. Σημασια δεν εχει ποσα λεφτα ζητας, αλλα με ποσα θα το πουλησεις.. Αν βαλεις μια αγγελια και δεν σε εχει παρει κανεις εδω και 2 χρονια τηλεφωνο, προφανως κατι παει στραβα..

 

Εγω διαθετω μεγαλυτερο μπατζετ απο το δικο σου αλλα αμαξι με λιγα χλμ και 1ο χερι δεν μπορω να βρω.

 

Και οχι, δεν προκειται να πληρωσω 23κ για αμαξι που πουλιοταν βια 18κ πριν 2-3 χρονια..

 

H αγορά αλλάζει και εφόσον δεν δίνεις τα χρήματα που χρειάζονται απλά δεν αγοράζεις. Τώρα μπορείς να περιμένεις αρκετά χρόνια μέχρι αυτοί που τα δίνουν να κατεβάσουν τις τιμές. 

 

Οπότε ή ακολουθάς την αγορά ή δεν αγοράζεις μεταχειρισμένο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για ατμοσφαιρικό μιλάω σε Porsche (Carrera) ....σωστή παρατήρηση!

....3.8lt και εκεί που τα άλλα θα κοιτάνε το όβερ, εσύ θα καρφώνεις 5η... :sHa_hehe:

καλά ας έρθει το carrera να κάνουμε πανηγύρι με το δικό μου Κ04 :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

flat bottom τιμόνι , audio concert, δερμάτινα καθίσματα αλκαντάρα και sprint blue χρώμα που το δίνουν +2500 από την audi

οταν λες φλατ μποτομ τιμονι εννοεις πολυλειτουργικο γτ το απλο (φλατ μποτομ) χωρις κουμπια ηταν χωρις χρεωση σαν προεπιλογη...

το χρωμα το sprint blue ειχε στην παραγγελια +1400 ευρω... αν σου ειπαν 2.500 ειτε σου ειπαν βλακειες...ειτε ο προηγουμενος το εβαψε εδω στην Ελλαδα....

Link to comment
Share on other sites

οταν λες φλατ μποτομ τιμονι εννοεις πολυλειτουργικο γτ το απλο (φλατ μποτομ) χωρις κουμπια ηταν χωρις χρεωση σαν προεπιλογη...

το χρωμα το sprint blue ειχε στην παραγγελια +1400 ευρω... αν σου ειπαν 2.500 ειτε σου ειπαν βλακειες...ειτε ο προηγουμενος το εβαψε εδω στην Ελλαδα....

 

 

το flat bottom έχει +1000 euros. Το sprint blue κοστίζει +2500. το τιμολόγιο που το έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που το είχε αγοράσει από karenta.

Link to comment
Share on other sites

το flat bottom έχει +1000 euros. Το sprint blue κοστίζει +2500. το τιμολόγιο που το έδωσε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που το είχε αγοράσει από karenta.

ιδου οι τιμες τον Μαρτιο του 2008 απο καρεντα κ εγω!!!

 

Σορρυ για την ποιοτητα των φωτο...94060616bf6430fbe64458b41894778c.jpg558c560a1d3064990d6993eb8cefd7bf.jpg

Link to comment
Share on other sites

το sprint blue χρώμα με 1400 δεν βλέπω.

 

Το τιμόνι το έχει χρεώσει 300 ενώ στον δικό μου το είχε χρεώσει 1000

Στην πρωτη φωτο που εχω ανεβασει...την οριζοντια αν δεις τερμα αριστερα λεει sprint μπλε περλε...κ τερμα δεξια την τιμη 1400...
Link to comment
Share on other sites

το sprint blue χρώμα με 1400 δεν βλέπω. 

 

Το τιμόνι το έχει χρεώσει 300 ενώ στον δικό μου το είχε χρεώσει 1000

320 € ως εξτρά,είχα κάνει παραγγελία το δικό μου (flat bottomed πολυλειτουργικό) 2009

Link to comment
Share on other sites

Στα s3 τουλάχιστον το flat bottom δεν χρενωταν.To sprint blue ειχε 2000 .Αυτα το 2007.

Οσο για το θεμα το δικό μου s3 μου κόστισε 47κ το 2007, έχει κάνει 120κ χλμ και ειναι σε αψογη κατάσταση. sorry αλλά νιώθω κοροιδια να το δωσω κατω απο 20κ(άν το πούλαγα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να νιώθεις η αγορά εξαρτάται από τη ζήτηση, πριν 2-3 χρόνια που είχε γονατίσει η αγορά οι τιμές είχαν φτάσει πάτο, πολλές αμαξάρες έφυγαν όσο όσο για να ξεφορτωθούν οι ιδιοκτήτες τα δυσβάσταχτα τέλη -έξοδα, από πέρυσι υπάρχει ανοδική πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Στα s3 τουλάχιστον το flat bottom δεν χρενωταν.To sprint blue ειχε 2000 .Αυτα το 2007.

Οσο για το θεμα το δικό μου s3 μου κόστισε 47κ το 2007, έχει κάνει 120κ χλμ και ειναι σε αψογη κατάσταση. sorry αλλά νιώθω κοροιδια να το δωσω κατω απο 20κ(άν το πούλαγα)

Το φλατ μποτομ το απλο...γιατι το πολυλειτουργικο ειχε χρεωση...τεσπα απ οτι καταλαβαινω η τιμολογιακη πολιτικη επαιζε με τα χρονια ενω εγω νομιζα πως μονο τον απριλη του 09 που ειχε ριξει η κυβερνηση το τελωνειο εως κ 50% αναλογως αξιας ειχαν αλλαξει οι τιμες προς τα κατω...μεχρι τον Αυγουστο του ιδιου ετους κ αυτοματως αργοτερα πηραν +50% πανω απο την αρχικη αξια...

 

Εγω σε καταλαβαινω παντως...κ το δικο μου στοιχισε 47500κ με + 12κ στην βελτιωση κ εχω μονο 45κ χλμ κ μου λενε (οχι οτι θελω να το πουλησω) στο παιρνω τωρα με 16-17 κ€

Προτιμω να το πεταξω στον γκρεμο παρα να το πουλησω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φλατ μποτομ το απλο...γιατι το πολυλειτουργικο ειχε χρεωση...τεσπα απ οτι καταλαβαινω η τιμολογιακη πολιτικη επαιζε με τα χρονια ενω εγω νομιζα πως μονο τον απριλη του 09 που ειχε ριξει η κυβερνηση το τελωνειο εως κ 50% αναλογως αξιας ειχαν αλλαξει οι τιμες προς τα κατω...μεχρι τον Αυγουστο του ιδιου ετους κ αυτοματως αργοτερα πηραν +50% πανω απο την αρχικη αξια...

 

Εγω σε καταλαβαινω παντως...κ το δικο μου στοιχισε 47500κ με + 12κ στην βελτιωση κ εχω μονο 45κ χλμ κ μου λενε (οχι οτι θελω να το πουλησω) στο παιρνω τωρα με 16-17 κ€

Προτιμω να το πεταξω στον γκρεμο παρα να το πουλησω....

12 κ βελτίωση φίλε;;;;

 

Πολλά λεφτά ρε Φίλε....

 

60 κ σύνολο...

 

Σε μια νορμαλ χώρα και οικονομία το αμάξι σου κάνει 30+- χιλιάρικα...

Link to comment
Share on other sites

Το φλατ μποτομ το απλο...γιατι το πολυλειτουργικο ειχε χρεωση...τεσπα απ οτι καταλαβαινω η τιμολογιακη πολιτικη επαιζε με τα χρονια ενω εγω νομιζα πως μονο τον απριλη του 09 που ειχε ριξει η κυβερνηση το τελωνειο εως κ 50% αναλογως αξιας ειχαν αλλαξει οι τιμες προς τα κατω...μεχρι τον Αυγουστο του ιδιου ετους κ αυτοματως αργοτερα πηραν +50% πανω απο την αρχικη αξια...

Εγω σε καταλαβαινω παντως...κ το δικο μου στοιχισε 47500κ με + 12κ στην βελτιωση κ εχω μονο 45κ χλμ κ μου λενε (οχι οτι θελω να το πουλησω) στο παιρνω τωρα με 16-17 κ€

Προτιμω να το πεταξω στον γκρεμο παρα να το πουλησω....

Το πολύ λειτουργικό έμπαινε και στο στρογγυλό τιμόνι, και φυσικά χρεωνοταν.Και εγω εχω πληρωσει 6+ κ σε βελτιώσεις...Αντε και το πουλαω 20κ (πολυ χλωμο),τι παιρνω με αυτά τα λεφτά? Αστο λεμε!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι ξεκάθαρο ότι όποιος πουλάει , χάνει. Και το αυτοκίνητο δυστυχώς στην χώρα μας είναι μία ιδιάζουσα κατάσταση. Σε καμία περίπτωση μην τον θεωρείται ως επένδυση. Ένας ακριβός καναπές είναι επένδυση? Εδώ τα ακίνητα που ήταν επένδυση , έχουν γίνει βάρος και έχουν χάσει αρκετά.

Απο την άλλη Και συμφωνώ ότι δεν θα το πουλούσα για τόσα λίγα. Όταν κάνεις μία τέτοια αγορά πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος ότι ή θα το πουλήσεις και θα χάσεις ή θα το παντρευτείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια είναι ξεκάθαρο ότι όποιος πουλάει , χάνει. Και το αυτοκίνητο δυστυχώς στην χώρα μας είναι μία ιδιάζουσα κατάσταση. Σε καμία περίπτωση μην τον θεωρείται ως επένδυση. Ένας ακριβός καναπές είναι επένδυση? Εδώ τα ακίνητα που ήταν επένδυση , έχουν γίνει βάρος και έχουν χάσει αρκετά.

Απο την άλλη Και συμφωνώ ότι δεν θα το πουλούσα για τόσα λίγα. Όταν κάνεις μία τέτοια αγορά πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος ότι ή θα το πουλήσεις και θα χάσεις ή θα το παντρευτείς.

παιζει μεγαλο ρολο και το αυτοκινητο.......

βλεπε evo,gtr,s3sportback ειναι ελαχιστα τα αυτοκινητα που κρατανε τιμη με πολλα κυβικα και βενζινη

δλδ κοιταω τα seat cupra και ο ιδιοκτητης εχει ριξει ενα σκασμο λεφτα και τα πουλανε τσαμπα η τα octavia....

Edited by xristoforosQ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα αμαξια ειναι τρυπιος κουμπαρας...οποιος νομιζει οτι θα παρει τα λεφτα του πισω ή ακομη και ενα μεγαλο τμημα τους, ειναι γελασμενος! Και 25.000€ να δωσει το S3 οταν το εχει αγορασει 47.000€ τι ειναι; Κερδος ή επιτυχια;

 

Και εγω ειχα ριξει πολυ χρημα στο προηγουμενο αμαξι μου και οταν ηρθε η ωρα να το δωσω απογοητευτικα...δυστυχως δεν ειχα την ευχερεια να το κρατησω και να ειμαι με 3 αμαξια (2 δικα μου και 1 της συζυγου) οποτε συμβιβαστηκα και το εδωσα. Αμαξι που ειχε κοστισει 40.000+ ευρω το εδωσα 12.500€ λογω κρισης και πολλων κυβικων. Δυστυχως αυτη ειναι (και ηταν) η πραγματικοτητα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ενα αυτοκινητο δεν ειναι επενδυση...συμφωνω οτι δεν θα παρω πισω τα λεφτα μου...υστερα απο 9 χρονια χρηση....μαζι σας...

Αλλα ολα εξαρτωνται απο την διαθεση του πωλητη κ του αγοραστη....

Ναι οταν εχεις κανει 2 παιδια δεν σου κανει το 3θυρο...πρεπει να συμβιβαστεις κ να το πουλησεις...οταν ομως ο αλλος σε παιρνει τηλ με τουπε νομιζοντας οτι το πουλαω γιατι το πηρα την εποχη που οι κοτες εβγαζαν χρυσα αυγα κ τωρα δεν εχω να του βαλω βενζινη...(σκεπτικο αρκετων οι οποιοι κοιταζουν αυτοκινητα 2λιτρων κ πανω) κ μου λεει μια τιμη χωμα....εε τοτε οχι...του βαζω φωτια κ το καιω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το θέμα μεταπώλησης ειναι πολύ μεγάλο και εχει πολλούς συντελεστές. Πχ εγώ το πήρα 55000 και εχω δώσει καμία 15αρια ακόμα, αλλα και να το δώσω στη καλύτερη των περιπτώσεων 20Κ όπως λέει ο Θανασης και ο Βαγγέλης, τι να πάρω; Άσε δεν πειράζει να το χαρώ όσο πάει και ας εχει 80χλμ μεχρι να το βαρεθώ δεν το δίνω. Άλλος ομως λέει σιγά μη κρατήσω ένα αυτοκίνητο του 2007 να γίνει τάφος και το δίνει όσο - όσο..

Το s3 δε που εχει γίνει και best seller εκτός απο εκατοντάδες χιλιόμετρα που έχουν τα περισσότερα, ειναι και τα πιο πειραγμένα απο πάσης απόψεως και αυτό ειναι γνωστό. Προσωπικά γνωρίζω ένα μόνο ΟΕΜ s3 που δεν είχε ούτε προγραμμα μεχρι που πουλήθηκε. Γιαυτο και υπάρχουν τόσες διακυμάνσεις στις τιμές.

 

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το θέμα μεταπώλησης ειναι πολύ μεγάλο και εχει πολλούς συντελεστές. Πχ εγώ το πήρα 55000 και εχω δώσει καμία 15αρια ακόμα, αλλα και να το δώσω στη καλύτερη των περιπτώσεων 20Κ όπως λέει ο Θανασης και ο Βαγγέλης, τι να πάρω; Άσε δεν πειράζει να το χαρώ όσο πάει και ας εχει 80χλμ μεχρι να το βαρεθώ δεν το δίνω. Άλλος ομως λέει σιγά μη κρατήσω ένα αυτοκίνητο του 2007 να γίνει τάφος και το δίνει όσο - όσο..

Το s3 δε που εχει γίνει και best seller εκτός απο εκατοντάδες χιλιόμετρα που έχουν τα περισσότερα, ειναι και τα πιο πειραγμένα απο πάσης απόψεως και αυτό ειναι γνωστό. Προσωπικά γνωρίζω ένα μόνο ΟΕΜ s3 που δεν είχε ούτε προγραμμα μεχρι που πουλήθηκε. Γιαυτο και υπάρχουν τόσες διακυμάνσεις στις τιμές.

 

Δημήτρης

+1

Με 20κ μονο χωρις να βαλεις καν το χερι στην τσεπη την Audi την ξεχνας (για καινουργιο παντα..) πας χαλαρα για 2 κλασεις κατω σε αποδοση κ ποιοτητα κατασκευης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει 996 με 30k?

Εκτός κι αν μιλάς για την 911 του 2002 και φυσικά όχι την turbo έκδοση, οπότε οκ....Έχουμε 2000 και 17, μιλάμε για αμάξι 15 ετών. Και πολλά είναι (ίσως) από μία σκοπιά....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει 996 με 30k?

Εκτός κι αν μιλάς για την 911 του 2002 και φυσικά όχι την turbo έκδοση, οπότε οκ....Έχουμε 2000 και 17, μιλάμε για αμάξι 15 ετών. Και πολλά είναι (ίσως) από μία σκοπιά....

 

Οι τούρμπο έχουν από 50 έως 70, αλλά κόστιζαν πάνω από 120. Προφανώς αναφέρεται στην ατμοσφαιρική Γιωργαρα. 

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.