Jump to content

Αυτόματο άνοιγμα πορτ μπαγκάζ σε Β6-Β7


Recommended Posts

Ξεκινώντας να πω απλά ότι η δική μου εκδοχή είναι η φθηνότερη λύση καθώς υπάρχει και η ακριβότερη...
Ολα τα Β7 αλλά και τα Β6, έχουν ένα κουμπί στο κλειδί με το σύμβολο του πορτ μπαγκάζ το οποίο ως γνωστό, στα περισσότερα εξ'αυτων, χρησιμεύει μόνο για να ξεκουμπωνει το πορτ μπαγκάζ... Είχα δει από καιρό αντίστοιχα diy με ανταλλακτικά γνήσια για το Α4 Β7 αλλά δεν είχα σκοπό να δώσω περί τα 160 ευρώ το σετ για 2 βάσεις πορτ μπαγκάζ με ελατηρια (ναι χρειάζονται αλλαγή οι βάσεις) + 70 για τα 2 αμορτισέρ και μεταχειρισμενα απλά δεν βρισκεις...

 

Κωδικοί ανταλλακτικών της Audi:

1x βάση δεξιά: 8E5827301H 
1x βάση αριστερή: 8E5827302H 
1x κάλυμμα βάσης δεξί: 8E5971822C 
1x κάλυμμα βάσης αριστερό: 8E5971821C 
2x ελατήρια: 4F5827665A 
2x αμορτισέρ πορτ μπαγκάζ: 8E5827552K 
 
Hinge_zpsoiebk2q0.png
 

Συνεχίζοντας, διάβασα σε ξένο forum ότι οι βάσεις του πορτ μπαγκάζ είναι σχεδόν ίδιες με του VW jetta 2005-2011... 2 μεταχειρισμενες βάσεις μαζί με ελατηρια και μεταφορικά μου κόστισαν 35 ευρώ... Πήρα και 2 αμορτισέρ εμπορίου 700Ν με συνολικό μήκος 300mm από τρύπα σε τρύπα και είμαστε έτοιμοι...

 

Κωδικοί ανταλλακτικών του VW jetta:

1x βάση δεξιά:  1K5 827 302 A
1x βάση αριστερή: 1K5 827 301 A 
2x ελατήρια: 4F5827665A 
2x αμορτισέρ πορτ μπαγκάζ: 1K5 827 550 C
 
Χαρακτηριστικά αμορτισέρ:
 
Πάχος μπουκάλας [mm]: 22
μήκος καλαμιού [mm]: 80
συνολικό μήκος [mm]: 298
Eject Force [N]: 700
 
Προσωπικά δοκίμασα με αυτα τα χαρακτηριστικά αμορτισέρ και δούλεψε αλλά επειδή είχα διαβάσει ότι ακόμα και τα μαμά ενισχυμένα αμορτισέρ πέφτουν σχετικά γρήγορα και τα είδα να σηκώνουν το πορτ μπαγκάζ λίγο νωχελικά, επέλεξα τα αμέσως δυνατότερα που βρήκα, τα οποία ήταν 800 Ν και τα οποία αν και λίγο πιο χοντρά, χώρεσαν κανονικά.

 

Και ξεκινάμε...
Αρχικά αφαιρούμε τις μαμά βάσεις πορτ μπαγκάζ οι οποίες είναι σαν τις παρακάτω...

 

trunk%20hinges_zpsmoyvvhii.jpg

 

Βάζοντας τες δίπλα δίπλα με του jetta θα δείτε ότι στο jetta, το κάτω μέρος που πιάνει στο σασί είναι λίγο πιο μακρύ και η μία τρύπα είναι σε διαφορετικό σημείο... Με μικρούς υπολογισμούς και ένα σταθερό τρυπάνι ανοίγετε μια τρύπα στο σημείο που την έχει και η εργοστασιακή βάση...

 

40bcf72a-86bf-4b4c-8d74-fed044f1d1eb_zps

 

Στην συνέχεια τοποθετείτε τις νέες βάσεις και τα καινούρια αμορτισέρ, ρυθμιζετε από τις βίδες το πως κάθετε το πορτ μπαγκάζ (καλό είναι όλο το πρότζεκτ να γίνει με την βοήθεια και 2ου ατομου) και είστε έτοιμοι...

 

πηγή φωτογραφιών: Audizine.com

Edited by georgio3gr
  • Like 15
Link to comment
Share on other sites

Edit:

Δυνατο το diy!!!!

 

Και πολυ αναλυτικες φωτο. Μπραβο Γιωργο!!!!!!

Προσθεσες ακριβως ο,τι ελειπε!!!

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μηπως εχεις φωτογραφιες απο το εγχειρημα ή εσυω φωτο που να εξηγουν πως βγαινει και μπαινει ο μηχανισμος;

Ξερω οτι μπορει να φανταζει πολυ απλο αλλα συνηθως στα diy το πνευμα ειναι να καταλαβει τη διαδικασια (οσο το δυνατον καλυτερα) και ο πλεον "ασχετος" (που πιανουν τα χερια του).

 

Γιώργο δυστυχώς δεν τράβηξα φωτό αλλά μου φαινόταν και λίγο κουλό το να το κάνω γιατί όλο κι όλο είναι 5 βίδες ξεβίδωσε-βίδωσε στην κάθε πλευρά και η ρύθμιση την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω μέσα από το diy πως γίνεται γιατί είναι κάτι που το τσεκάρεις, διορθώνεις, ξανατσεκάρεις κ.ο.κ.... 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δυστυχώς δεν τράβηξα φωτό αλλά μου φαινόταν και λίγο κουλό το να το κάνω γιατί όλο κι όλο είναι 5 βίδες ξεβίδωσε-βίδωσε στην κάθε πλευρά και η ρύθμιση την οποία δεν μπορώ να εξηγήσω μέσα από το diy πως γίνεται γιατί είναι κάτι που το τσεκάρεις, διορθώνεις, ξανατσεκάρεις κ.ο.κ....

Εκανα edit το αρχικο μου μηνυμα. Νομιζω οτι τωρα ειναι πολυ ολοκληρωμενο και βοηθαει παρα πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο!!!

 

Οι βασεις αυτές δεν χρειάζονται να είναι στο χρώμα του αυτοκινήτου?? Επίσης από που τις προμηθευτικες?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο από ebay... Ναι και οι εργοστασιακες είναι βαμμενες στο χρώμα του αυτοκινήτου... Σε αυτό ήμουν τυχερός και ενώ οι βάσεις έλεγε ότι ήταν πράσινες, το χρώμα τελικά ήταν πανομοιοτυπο με το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Γιώργο. Οι βάσεις είναι όμοιες μεταξυ του b6 και b7 ?

 

edit: οι κωδικοι στο ΕΤΚΑ ειναι ιδιοι, αρα ισχυει και για τα b6. Σε μπελάδες  μας έβαλες.

Edited by Giannis20vt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το μονο που σκέφτομαι σαν μειον, και με κάνει να το σκέφτομαι να το υλοποιήσω, είναι να ανοίξει σε καμια λακούβα και αρχίσει να σκορπάει το περιεχόμενο έξω...

 

πολλές φορές το έχω τιγκάρει με πράγματα και εαν σε αυτή την περίπτωση ανοιξει θα μείνει  "ξεκλειδωτο" αλλά χωρίς να ανοίξει η πόρτα. Στην περίπτωση του diy εαν ξεκλειδώσει αυτόματα θα ανοίξει και τέρμα η πόρτα....

Link to comment
Share on other sites

Για avant παίζει αυτή η καταπληκτική μόντα??????

χαχαχαχαχαχα

 

Έλα...δικός μου είσαι κι εσύ!!!

 

Τα avant θέλουν ηλεκτρικό μοτέρ μιας και δεν είναι τόσο απλό (δυστυχώς).

Και μετά πρέπει κάπως θα ρυθμίζεις το μέγιστο ύψος που θες να ανοίγει, γιατί κάθε φορά που θα πατάς το διακόπτη να ανοίγει το πορτ-παγκάζ, θα ανοίγει τέρμα (με όση ροπή και δύναμη έχει το ηλεκτρικό μοτέρ) και σε κανένα χαμηλοτάβανο χώρο ίσως έχεις θέμα.

 

 

 

ΥΓ: ήταν ηλεκτρικά ανοιγόμενο το πορτπαγκάζ στο αμάξι του πατέρα μου και ήταν καλή φάση όταν κράταγες πράγματα και ευτυχώς είχε ρύθμιση ύψους (αυτόματου-ηλεκτρικού) ανοίγματος από το μενού του αυτοκινήτου γιατί το αμάξι πάρκαρε σε χαμηλοτάβανο χώρο στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Για avant παίζει αυτή η καταπληκτική μόντα??????

Το έχουν κάνει και σε avant b7... Θα το ψάξω καλύτερα και θα επανέλθω...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο με τα πλαστικά καλυμματα τι γίνεται; Ταιριαζουν αυτα που εχουμε ή χρειάζονται άλλα; Και αν ναι, ποια χρειάζονται, τα αντιστοιχα της VW;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζουν φιλαράκι, δυστυχώς... Λόγω του ότι πλέον υπάρχουν και τα ελατηρια... Θέλει τα καλύμματα από το jetta... Εμένα ούτως ή άλλως είχε μόνο από την μία μεριά που περνάνε τα καλώδια... Αν βρω στο ebay θα πάρω να βάλω, αλλιώς δεν με χαλάει κι έτσι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κάπου είχα τους κωδικούς αλλά δεν μπορώ να τους βρω...

 

Παντως αυτοι της AUDI για τους μεντεσεδες με το ελατηριο για αυτοματο ανοιγμα

8E5971822C  πλαστικο κάλυμμα δεξια

8E5971821C  πλαστικό κάλυμμα αριστερά

 

στο ΕΤΚΑ μου βγαινουν στα 5,5ευρω το ενα. Δεν ξερω αν ειναι πραγματικές οι τιμες, αλλά δεν φαινονται να ειναι υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.