Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

3o NightWalk 24/7 20:00

Περισσότερα
Giannis_TDI

A3 8V, Ελαστικά και Ζάντες

Recommended Posts

καλημέρα κ χρόνια πολλα σε όλους τους φίλους!

http://www.car.gr/parts/view/7263272/

θέλω να βάλω αυτές τις ζάντες στο Α3 μου...τι λάστιχα προτείνετε? 225/40/18 διάσταση!

ευχαριστώ!

• Like 1

Με 235 -245 θα γεμίζει ποιο ωρεα ο θολος

Θάνος

Edited by skia

καλημέρα κ χρόνια πολλα σε όλους τους φίλους!

http://www.car.gr/parts/view/7263272/

θέλω να βάλω αυτές τις ζάντες στο Α3 μου...τι λάστιχα προτείνετε? 225/40/18 διάσταση!

ευχαριστώ!

Καλημερα και Χρονια Πολλα στην παρεα !!!

Πηγα στο ιδιο μαγαζι να ρωτησω για τις ζαντες που φοραει το RS6 δηλ σε διασταση 225/40/18

post-16774-0-41463000-1450951685_thumb.jpg

post-16774-0-95219500-1450951718_thumb.jpg

μου ειπαν την ιδια τιμη αλλα μονο replica ετσι ? και σε αλλα μαγαζια που ρωτησα μονο για ρεπλικα παιζει....

Το θεμα ειναι οτι στο δικο μας, Γιαννη 1.6 tdi το αμαξι θα βαρυνει αρκετα με τη διαφορα της ιντσας (εκτος αν του βαλεις προγραμματακι και ανεβασεις τα αλογα για να μη χανεις σε επιταχυνσεις κλπ), και θα εχει καταναλωση 1λιτρο παραπανω

περιπου, χωρια οτι θα νιωθεις την καθε ανωμαλια του οδοστρωματος περισσοτερο...

Απο ομορφια δεν λεω....θα σκιζει !!!

Edited by splash18
  • Like 1

Με 225 θα κοπαναη πολι εγώ σε 17 έχω βάλει 245 45 17.... Καλά γνώμες λέμε αν έχεις την δυνατότητα πες λάστιχα να δεις και τα δύο νούμερα πάνω στο αμάξι το 225 αφήνει πολι εκτεθημενη την ζαντα στο πεζοδρόμιο.....

Θάνος

• Like 1

Το ασπρο με την μαυρη ζαντα τα σπαει...

• Like 1

Παιδια η σωστη διασταση ελαστικων για το α3 ειναι 225/45/17 και 225/40/18.

Και ειδικα στο tdi νομιζω οτι ενα πελμα μεγαλυτερο (απο το ηδη μεγαλο 225 για τη δυναμη του αυτοκινητου) θα το πνιξει.

Γνωμη μου.

Τωρα για τη ζαντα ειναι θεμα γουστου.

• Like 3

σωστος ο καβουρας ! στα 225/40/18 παντως κοπανάει περισσοτερο

από ότι στο 225/45/17 ασχέτως που το βγαζει κ ο το εργοστασιο ετσι

δοκιμασμενο!

+1 ο KAvouras και εκτος αυτο..εγω που εψαχνα για αλλαγη ζαντων στο δικο μου Α1....κατεληξα οτι η μαμα ζαντες ειναι πολυ

καλυτερες σε ποιοτητα σε σχεση με του εμποριου! (και πιο ελαφρυες).

• Like 1

Σκεφτομουν κι εγω να τις αλλαξω σε 18' με 225/40/18 αλλα θελω μονο στο στυλ της audi!! Γενικα εχω βρει ρεπλικες πιο πολυ αλλα ξερει καποιος να μ πει αν θα εχει καποιο θεμα το αμαξι με τις ρεπλικες και αν ειναι εμπιστευσιμες και γενικα αν αξιζουν για αγορα!!Σαν αυτες απο το RS7!!post-17851-0-44030800-1455105615_thumb.jpeg

• Like 1

Σκεφτομουν κι εγω να τις αλλαξω σε 18' με 225/40/18 αλλα θελω μονο στο στυλ της audi!! Γενικα εχω βρει ρεπλικες πιο πολυ αλλα ξερει καποιος να μ πει αν θα εχει καποιο θεμα το αμαξι με τις ρεπλικες και αν ειναι εμπιστευσιμες και γενικα αν αξιζουν για αγορα!!Σαν αυτες απο το RS7!!attachicon.gifreceived_10206712839451439.jpeg

Από όσο έχω ακούσει οι κινεζικές στραβωνουν αν πατήσεις τσίχλα και οι ιταλικές είναι πιο γερές.

Ναι κι εγω το εχω ακουσει για τις κινεζικες!!χαχχα..Για ιταλικες εννοω μονο και πιο πλ με νοιαζει αν στραβωνουν ή αν ειν πλ πιο βαριες απο τις αντιστοιχες γνησιες (αν και δυσκολα τις βρισκεις τις γνησιες)!!

Όλη η αγορά είναι γεμάτη κινεζικες. Τέτοιες φοράω κι εγώ εδώ και 3μισή χρόνια.

Κανένα πρόβλημα!

υπάρχουν βέβαια και αρκετοί που έβαλαν "κινέζικες"  και λόγω του ότι δεν ζυγοσταθμισμένες, δυσκολεύτηκαν να εξαλείψουν το πρόβλημα του τρέμουλου.

Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έφυγε ποτέ τελειώς το τρέμουλο.

Τέλος, χωρίς να είναι απαραίτητα αποτρεπτικός παράγοντας, υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσα σε επώνυμη (ίσως και ακριβή) ζάντα και σε μία replica.

Ένα video από τη mercedes (όσο αξιόπιστο μπορεί να είναι βέβαια, αλλά τουλάχιστον πυροδοτεί κάποιες σκέψεις που ίσως κάποιοι δεν είχαν κάνει πριν):

Προσωπικά άλλαξε αρκετά τον τρόπο που αντιμετωπίζω τις ζάντες πλέον.....

edit: έχει πολλά βιντεάκια τέτοια για τις ρέπλικες ζάντες (imitation wheels πατήστε και θα βγάλει "τον κακό χαμό" από βιντεάκια και stretch tests)

Edited by Kavouras
  • Like 2

Οντως εχεις ενα τεραστιο δικιο φιλε μου kavoura και ειν λογικα να σπανε πλ πιο ευκολα οι ρεπλικες αν αναλογιστεις την διαφορα στην τιμη αρα και στην ποιοτητα κατασκευης!! Το κακο ειν οτι δεν βρισκεις ευκολα τετοιες ζαντες(σαν του RS7) γνησιες και σε λογικη τιμη (κατω απο διχιλιαρο δυσκολα η τετραδα)!! Τωρα δεν ξερω εαν στο βιντεακι ειναι κινεζικες ή ιταλικες ρεπλικες που φανταζομαι οι ιταλικες θα ειναι πιο ανθεκτικες!!

Οντως εχεις ενα τεραστιο δικιο φιλε μου kavoura και ειν λογικα να σπανε πλ πιο ευκολα οι ρεπλικες αν αναλογιστεις την διαφορα στην τιμη αρα και στην ποιοτητα κατασκευης!! Το κακο ειν οτι δεν βρισκεις ευκολα τετοιες ζαντες(σαν του RS7) γνησιες και σε λογικη τιμη (κατω απο διχιλιαρο δυσκολα η τετραδα)!! Τωρα δεν ξερω εαν στο βιντεακι ειναι κινεζικες ή ιταλικες ρεπλικες που φανταζομαι οι ιταλικες θα ειναι πιο ανθεκτικες!!

Πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια κ ρωτα ποσο εχει η τετραδα του rs7...απλα παρε υπογλωσσια πρωτα...οπως λεει κ μια ψυχη...
  • Like 2

Κάβουρα απλα ζηλεύεις που ειναι πιο φθηνές.. :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 2

Γιατι να παω αφου φανταζομαι ποσο εχουν?? Χαχααχαχ.

• Like 1

Γιατι να παω αφου φανταζομαι ποσο εχουν?? Χαχααχαχ. καλυτερα 700Ε για τις ρεπλικες παρα 700 ευρω για υπογλωσσια μετα!!! Χαχαχα

700; Κόψε κατι :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για τα υπογλωσσια τροπος του λεγειν χαχαχ...αλλα οι ζαντες 18' τοσο εχουν φιλε μου!!

καλησπερα, σκεφτομαι να βαλω αυτες τις ζαντες...http://www.ebay.de/itm/Original-Audi-A4-8E-A6-4F-Alufelge-Felge-4F0601025K-7-x-17-Zoll-ET45-5x112-/181272152265

μ αρεσαν απο παλια, και λογω οτι ειμαι σε 16" λεω να αλλαξω. τις εχω βρει σε καλη τιμη. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: το offset 45 που ειναι αυτες, θα ταιριαζει στο αμαξι? οι ζαντες ειναι μακρια και δεν γινεται να δοκιμαστουν πριν την αγορα. 

Αυτές αν δεν κάνω λάθος είναι από Α4 Β7. Δες εδώ την Νο 7

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο car.gr και σε λαστιχάδικα στην Αθήνα, σίγουρα θα βρεις για να να δοκιμάσεις αν σου κάνουν. 

Edited by Theodore Saba

το ξερω οτι εναι απο Α4. ελεγα μηπω ξερει κανεις αν υπαρχει fitment guide

Γνωρίζεις τα νούμερα που φοράς τώρα ? Αν ναι, βάλτα στους παρακάτω calculators σε παράθεση με αυτά της ζάντας που θες να φορέσεις και δες αν σε παίρνει.

http://www.willtheyfit.com/

http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6.5ET45&wheel2=225-45-17X7.5ET40&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm 

• Like 1

ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια