Jump to content

A3 8V, Ελαστικά και Ζάντες


Recommended Posts

On 4/5/2020 at 11:41 PM, Vasilios21 said:

Marc είμαι 225/40/18, sedan facelift 150ps , ποια είναι η γνώμη σου(αν αλλαξω ζάντα) από 51 οφσετ και πάω σε 35 μαζί με αλλαγή ελαστικού προφίλ από 40 σε 45 (παρότι δεν ενδείκνυται από την μαμά εταιρία) θυσιάζοντας την αλλαγή του ταχύμετρου κ το μπασιμο στις στροφές  για λίγο παραπάνω άνεση ? Δεν θα γεμίσει ο θολος ομοιόμορφα ? Το ιδανικό θα ήταν 235/40/19 με ένα 45 οφσετ και 8,5 ζάντα αλλά αυτό το κοπανημα δε θα το άντεχα , αφού να φανταστείς δε το μπορώ και τώρα με 225/40/18. Κυριος στόχος της αλλαγής που σκέφτομαι είναι να γεμίσω αυτόν τον θόλο να δείξει στο μάτι καλύτερο το αμάξι να βγει η ζάντα συριζα στο φτερο αλλά και να κερδισω σε άνεση .Πήρα της αντιπροσωπείας εξυπηρέτησης πελατών κάποια στιγμή ένα όμοιο 2019 χατσμπακ με ψηλό προφίλ αρκετά , για κάποια χλμ,και αγαλιασε η ψυχή να πέφτω στις λακούβες άφοβα ?

Δεν μπορείς από 40 να πας σε 45. 

Αν θέλεις μπορείς να βάλεις ζάντες 18 με ΕΤ 35 ή να βάλεις προσθήκες σε αυτές που έχεις, πιστεύω 15mm θα είναι κομπλέ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρεται παιδιά. Σκέφτομαι να βάλω ζαντες ρεπλικα μου αρέσει ένα σχέδιο από rs5 . Έχω ακούσει ότι είναι καλές οι ιταλικες. Ξέρετε τι παίζει; έχω ψάξει γενικά αλλά δεν βρίσκω προέλευση και κατασκευή (μέσω διαδικτύου τουλάχιστον). 

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2020 at 11:09 AM, hitmaker said:

Χαιρεται παιδιά. Σκέφτομαι να βάλω ζαντες ρεπλικα μου αρέσει ένα σχέδιο από rs5 . Έχω ακούσει ότι είναι καλές οι ιταλικες. Ξέρετε τι παίζει; έχω ψάξει γενικά αλλά δεν βρίσκω προέλευση και κατασκευή (μέσω διαδικτύου τουλάχιστον). 

Καλησπέρα 

Αν δεν είναι wsp αν θυμάμαι καλά είναι κινεζικές 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σου προτείνω τότε τις GMP
Έχουν καλές αντιγραφές από την audi. Εβαλα τις gmp paky 18αρες στο a3 μου δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε ολους και καλη Ανασταση,

 

Εχω ενα Α3 cabrio facelift του 2020 (τελευταια 8V). Το αυτοκινητο εχει 5 ακτινες 16 ζαντες με 205 55 και ΕΤ40. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να παω σε 225 45 17 αλλα με ΕΤ51. Θελω να βαλω συγκεκριμενες ζαντες audi. Στην αντιπροσωπεια δεν μπορουσαν να μου πουν αν μπορω, 3 βουλκανιζατερ μου παν προχωρα και εγω εχω μπλεχτει κυρίως με το offset. Δεν θέλω να κανω καμια παρέμβαση στην ανάρτηση,ουτε να βαλω αποστάτες.

Σας ευχαριστώ πολύ, καλο Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Στελιος said:

Καλησπέρα σε ολους και καλη Ανασταση,

 

Εχω ενα Α3 cabrio facelift του 2020 (τελευταια 8V). Το αυτοκινητο εχει 5 ακτινες 16 ζαντες με 205 55 και ΕΤ40. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να παω σε 225 45 17 αλλα με ΕΤ51. Θελω να βαλω συγκεκριμενες ζαντες audi. Στην αντιπροσωπεια δεν μπορουσαν να μου πουν αν μπορω, 3 βουλκανιζατερ μου παν προχωρα και εγω εχω μπλεχτει κυρίως με το offset. Δεν θέλω να κανω καμια παρέμβαση στην ανάρτηση,ουτε να βαλω αποστάτες.

Σας ευχαριστώ πολύ, καλο Πάσχα.

 

Η μαμα 16αρα σου ειναι 7jx16 et40.... Zαντα με et51 θα μπει πιο μεσα 11mm αλλα πρεπει να ξερεις και τι παχος ειναι αυτη που θελεις να βαλεις για να υπολογισεις.

 

Ρεπλικα ειναι ή γνησιες και απο ποιο αμαξι?

 

Δες τι φοραει το αμαξι σου απο εργοστασιο:

 

17''

 

http://www.catcar.info/audivw/?lang=en&l=c3RzPT17IjEwIjoiQnJhbmQiLCIyMCI6IkFVREkiLCI0MCI6IkF1ZGkgQTMgQ2FicmlvbGV0IEV1cm9wZSIsIjUwIjoiMjAxOSIsIjYwIjoiV2hlZWxzLCBicmFrZXMiLCI3MCI6IjYwMTcwIn18fHN0PT03MHx8YnJhbmQ9PWF1fHxtYXJrZXQ9PVJEV3x8bWRsPT1BM0NBIHx8RXBpcz09ODkxfHxFaW5zYXR6PT0yMDE5fHxNYWluR3JvdXA9PTZ8fEJpbGR0YWZlbD09NjAxNzB8fEdyYWZpaz09MDYwMTcwODkx

 

16''

 

http://www.catcar.info/audivw/?lang=en&l=c3RzPT17IjEwIjoiQnJhbmQiLCIyMCI6IkFVREkiLCI0MCI6IkF1ZGkgQTMgQ2FicmlvbGV0IEV1cm9wZSIsIjUwIjoiMjAxOSIsIjYwIjoiV2hlZWxzLCBicmFrZXMiLCI3MCI6IjYwMTYwIn18fHN0PT03MHx8YnJhbmQ9PWF1fHxtYXJrZXQ9PVJEV3x8bWRsPT1BM0NBIHx8RXBpcz09ODkxfHxFaW5zYXR6PT0yMDE5fHxNYWluR3JvdXA9PTZ8fEJpbGR0YWZlbD09NjAxNjB8fEdyYWZpaz09MDYwMTYwODkx

Edited by csaris
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και χρόνια πολλα,

 

Csaris σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, με βοηθησες πολυ, η ζαντα που ηθελα ιδανικά να βαλω ειναι η ακολουθη :

 

https://www.original-felgen.com/8v0601025bn8z8.html

 

Ειναι γνησια audi και υποτιθεται απο 8V αλλα βλεποντας τι φοραει απο το εργοστασιο μαλλον δε κανει, καθώς απ οτι βλεπω μεχρι ΕΤ 43 παει ο καταλογος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Στελιος said:

Kαλημερα και χρόνια πολλα,

 

Csaris σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση, με βοηθησες πολυ, η ζαντα που ηθελα ιδανικά να βαλω ειναι η ακολουθη :

 

https://www.original-felgen.com/8v0601025bn8z8.html

 

Ειναι γνησια audi και υποτιθεται απο 8V αλλα βλεποντας τι φοραει απο το εργοστασιο μαλλον δε κανει, καθώς απ οτι βλεπω μεχρι ΕΤ 43 παει ο καταλογος.

 

 

 

16αρα στοκ: 7j et40

17αρα (που θες): 7.5j et51

 

Θα μπαινει πιο μεσα στο θολο 5mm και αλλα 17mm θα πλησιαζει το εσωτερικο μερος της ζαντας προς στο αμορτισερ! Μπορει να βρισκει στο αμορτισερ (+17mm) και να μην κουμπωνει καν να ξερεις. 

 

Aπο εμενα ειναι ΟΧΙ!

 

Δες στο λινκ που σου εδωσα πριν τους κωδικους της 17αρας που φοραει το a3 cabrio και ψαξτες μηπως τις βρεις σε κανενα ebay.  

 

https://www.1010tires.com/Tools/Wheel-Offset-Calculator#

 

Capture.thumb.JPG.265e10f29dff67c1ff4eb4542ed1fcaf.JPG

 

 

Edited by csaris
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια. Το φοβομουν οτι δε θα τη παρει. Θα ψαχτω να δω τι μπορω να βρω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τις εργοστασιακες 17" με με το σωστο ΕΤ (43) στο ebay, σχεδον μιση τιμη απο την αντιπροσωπεια. Ελπιζω μονο να ρθουν οντως καινουργιες.. Ευχαριστω και παλι csaris, ειδικα το λινκ με τα εργοστασιακα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια.

 

Screenshot_20210506-140608_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Στελιος said:

Τελικα βρηκα τις εργοστασιακες 17" με με το σωστο ΕΤ (43) στο ebay, σχεδον μιση τιμη απο την αντιπροσωπεια. Ελπιζω μονο να ρθουν οντως καινουργιες.. Ευχαριστω και παλι csaris, ειδικα το λινκ με τα εργοστασιακα ηταν πολυ μεγαλη βοηθεια.

 

Screenshot_20210506-140608_Gallery.jpg

 

Nα σαι καλα!

 

Εχω ψωνισει απο ebay σχεδον τα παντα και μονο τα καλυτερα εχω να πω για τους γερμανους πωλητες.

 

Οτι λεει η περιγραφη αυτο ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μεταξυ των ζαντων του Sedan με το 3πορτο και το sportback δεν εχει αλλαγη το πλατος, μονο το offset.

π.χ.:

https://www.original-felgen.com/8v0601025bk8z8.html

αυτη φοραει 17" το 3πορτο,

https://www.original-felgen.com/8v0601025dp8z8.html

αυτη φοραει το sedan

Που σημαινει απλα οτι βγαινει λιγο πιο εξω αν κανεις την αλλαγη σε τριπορτο- sportback.

Εγω φοραω τις 2ες σε 3πορτο, 3 χρονια κανενα προβλημα να βρισκει καπου, ακομα και τωρα που χαμηλωσε κιολας

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Marklio said:

Πάντως μεταξυ των ζαντων του Sedan με το 3πορτο και το sportback δεν εχει αλλαγη το πλατος, μονο το offset.

π.χ.:

https://www.original-felgen.com/8v0601025bk8z8.html

αυτη φοραει 17" το 3πορτο,

https://www.original-felgen.com/8v0601025dp8z8.html

αυτη φοραει το sedan

Που σημαινει απλα οτι βγαινει λιγο πιο εξω αν κανεις την αλλαγη σε τριπορτο- sportback.

Εγω φοραω τις 2ες σε 3πορτο, 3 χρονια κανενα προβλημα να βρισκει καπου, ακομα και τωρα που χαμηλωσε κιολας

 

 

Eιναι πολυ μικρη η διαφορα για να βρισκεις ακομα και χαμηλωμενος... et43 vs et51, 8mm προς τα εξω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στις 6/5/2021 στις 9:26 ΜΜ, csaris είπε

 

Nα σαι καλα!

 

Εχω ψωνισει απο ebay σχεδον τα παντα και μονο τα καλυτερα εχω να πω για τους γερμανους πωλητες.

 

Οτι λεει η περιγραφη αυτο ειναι...

Ηρθαν!!!!! Και ειναι υπεροχες

 

 

Ευχαριστω και παλι!!!

 

IMG-0a826f83fda12f51a85013fbc6c11e98-V.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Καλησπέρα. audi A3 8V hatchback μέχρι τη offset ζάντα μπορούμε να βάλουμε ? 19ρα 8,5 φάρδος 35 offset μπαίνει ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή σε 19 'και βρήκαμε ότι 8,5 χ19 με ΕΤ 35 μπαίνουν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, όποτε όποιος θέλει να το κάνει τούμπανο μπορεί κανονικότατα.

Καλησπέρα φίλε. Έχω βρει κάτι ζάντες για audi a3 8v hatchback τις διαστάσεις που είπες. 19αρα 8,5 φάρδος 35 offset. Θα είμαι μια χαρά δεν θα βρίσκω ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.