Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλο μηνα σε ολους. Λοιπον εν ταχει, πηγα για συμπληρωμα φρεον σημερα καθως δεν εφερνε καθολου κρυο ακομα και οταν το ειχα στο low. Αφου το αλλαξε ο μαστορας παρατηρησε οτι ενω δουλευε κανονικα το κλιμαστιστικο η μια σωληνα στην μια μερια της ηταν παγωμενη και στην αλλη ζεστη. Με ενημερωσε οτι κατι εμποδιζει το αεριο να προχωρησει και το γυριζει πισω. Σας εχει ξανατυχει? Βαλβιδα εκτόνωσης,βαπορετά; κλάμματα;;

Link to comment
Share on other sites

Είτε η βαλβίδα ειναι είτε απο κάπου χάνεις, η εβαπορέτα χλωμό το κόβω. Τουλάχιστον ο συμπιεστής σου λειτουργεί άρα ΔΕΝ εισαι για κλάματα!

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαρροή πες στον airconditiona να σου βάλει το υγρό(χρώμα) στο φρέον που θα σου δείξει αν και που υπάρχει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε διαρροή δεν θα ηταν σχεδον ολη η σωληνα ζεστη? Στο ενα σημείο πιανει πάγο σχεδον. Είπα να το λύσουμε για να δουμε αρχικα την βαλβίδα. Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι, μετα απο αναζήτηση για βαλβίδες εκτόνωσης βρήκα οτι ειναι αυτές. 

xR5tMNU.jpg

Γνωρίζει κανείς, γιατι εγώ τις είχα διαφορετικά στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, το προβλημα λυθηκε. αγορασα απο το ιντερνετ την παρακατω βαλβιδα εκτονωσης και λειτουργει αψογα. Η διαδικασια τοποθετησης ειναι ακριβως 3 λεπτά. Σας παραθετω 2 ενδεικτικες εικόνες. 

 

2xvtXvQ.jpg?1

 

5EzZwWm.jpg?1

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κι απο εμένα αγαπητοί φίλοι μου. Θα παραθέσω εδώ το θέμα μου ώστε να μην ανοίξω καινούριο post. Λοιπόν έχοντας κι εγώ στο LOW  εξακολουθεί και μου φέρνει ζεστό αέρα μέσα. Επίσης ΔΕΝ ακούω το γνωστό ΤΑΚ του κομπρέσορα....Τι μπορεί να φταίει ? Φρέον έχω απο οσο είδα μιας και το μέτρησα με ενα φίλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι, μετα απο αναζήτηση για βαλβίδες εκτόνωσης βρήκα οτι ειναι αυτές. 

xR5tMNU.jpg

Γνωρίζει κανείς, γιατι εγώ τις είχα διαφορετικά στο μυαλό μου.

 

 

μπορεις να μου πείς κωδικό ανταλλακτικού και από που το πήρες  , μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πείς κωδικό ανταλλακτικού και από που το πήρες  , μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα

 

Όντως για πες γιατι και εγω ψαχνομαι από πέρυσι για το κλιματιστικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα αγαπητοί φίλοι μου. Θα παραθέσω εδώ το θέμα μου ώστε να μην ανοίξω καινούριο post. Λοιπόν έχοντας κι εγώ στο LOW  εξακολουθεί και μου φέρνει ζεστό αέρα μέσα. Επίσης ΔΕΝ ακούω το γνωστό ΤΑΚ του κομπρέσορα....Τι μπορεί να φταίει ? Φρέον έχω απο οσο είδα μιας και το μέτρησα με ενα φίλο.

πήγαινε σε ηλεκτρολογο , και τσεκάρισε σφάλματα σε vagcom. Λογικά μάλλον έχει χαλάσει ο κομπρεσσορας

Link to comment
Share on other sites

Μάριε καλημέρα φίλε. Είμαι τυχερός διότι πήγα σε ηλεκτρολόγο και βρήκαμε τελικά πως δεν ειχε σταγόνα φρέον μεσα οπότε μου το γέμισε με ένα 40άρι βάζοντας και το χρωματιστό υγρό για περίπτωση διαρροής.

Τώρα είναι ψυγείο μέσα χεχεχ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα αλλαξα κ εγώ την βαλβίδα αυτή την αγόρασα αντιπροσωπεία κ μπηκε σε φιλικό συνεργείο καθώς ήθελε να βγει το φρεον κ να ξανά μπει αφού αλλαξαμε την βαλβιδα... Ευχαριστώ τον Βασίλη για την βοήθεια με το ποστ του!

 

Καλή συνέχεια, Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αλλαξα κ εγώ την βαλβίδα αυτή την αγόρασα αντιπροσωπεία κ μπηκε σε φιλικό συνεργείο καθώς ήθελε να βγει το φρεον κ να ξανά μπει αφού αλλαξαμε την βαλβιδα... Ευχαριστώ τον Βασίλη για την βοήθεια με το ποστ του!

 

Καλή συνέχεια, Δημήτρης

Μπορεις να βαλεις τον κωδικο ανταλλακτικου και το κοστος;

 

Επισης, εσενα δεν ειχε καθολου ψυξη ή οταν κινουσουν εφτιαχνε;

Edited by S3-Nick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγνωμη μόλις τώρα κατάλαβα το μνμ σου... δεν είχα ψύξη αυτή η ανάρτηση με βοήθησε να καταλάβω τι χρειαζομαι γιατί πριν κ μετά την βαλβίδα είχα διάφορα θερμοκρασίας... κόστος μπορεί 26-27€ αντιπροσωπεία (για μενα) Α4b6

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μιας και υπαρχει το θεμα..σε audi a4 b6 αν με εξωτερικη θερμοκρασια 13 βαθμους βαλω εγω 26 εσωτερικα να μ ανεβασει και δε μου πεταει ζεστο αερα με τιποτα τι μπορει να χω!!!?? σημειωτεον μονο για κανα 2-4 δευτερολεπτα μου πεταει λιγο ζεστο κ μετα το αλλαζει σε κρυο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μιας και υπαρχει το θεμα..σε audi a4 b6 αν με εξωτερικη θερμοκρασια 13 βαθμους βαλω εγω 26 εσωτερικα να μ ανεβασει και δε μου πεταει ζεστο αερα με τιποτα τι μπορει να χω!!!?? σημειωτεον μονο για κανα 2-4 δευτερολεπτα μου πεταει λιγο ζεστο κ μετα το αλλαζει σε κρυο

Αν και στο econ δεν σου βγαζει ζεστο αερα μαλλον σε βλεπω για ψυγειο καλοριφερ γιατι ειναι βουλωμενο.

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα μιας και υπαρχει το θεμα..σε audi a4 b6 αν με εξωτερικη θερμοκρασια 13 βαθμους βαλω εγω 26 εσωτερικα να μ ανεβασει και δε μου πεταει ζεστο αερα με τιποτα τι μπορει να χω!!!?? σημειωτεον μονο για κανα 2-4 δευτερολεπτα μου πεταει λιγο ζεστο κ μετα το αλλαζει σε κρυο

Δοκιμασε να ξεπλυνεις με μπολικο νερακι το κυκλωμα καλοριφερ.(μονος σου αν πιανεσαι η σε συνεργειο) Υπαρχουν βιντεακια στο youtube πως,.υπαρχουν 2 κολαρα διπλα στην μπαταρια ,τα αποσυνδεεις απο το ενα στελνεις νερο με ενα λαστιχο και απο το αλλο βγαζει λογικα ολη την βρωμια που μαζεψε!!!αφουαφου αρχισει να βγαινει καθαρο νερο ,ξανασυνδεεις τα κολαρα συμπληρωνεις αντιψυκτικο και ποστευω θα λυθειτοπροβλημα,,, το ειδα δεν το εκανα αλλα πιστευω αυτο χρειαζεσαι;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το πλυσιμο του ψυγειου απο τα κολαρα το εκανα 4 φορες και με διαφορετικα καθαριστικα. Εκανε δουλεια για κανα μηνα, απλα ειχα λιγη ζεστη σε σχεση με πριν που δεν ειχα καθολου. Βεβαια παιζει ρολο και ποσο βουλωμενες ειναι οι κυψελες του ψυγειου και ποσο εχει περιοριστει η χωρητικοτητα τους. Κlimkas με το econ πατημενο απενεργοποιηται ο κομπρεσορας του κλιματισμου και δουλευει σαν απλο καλοριφερ. Βαλε τη θερμοκρασια στο Hi και πατα το econ και δες αν βγαζει ζεστη. Κανονικα εκει πρεπει να βγαζει φουλ ζεστη ( εννοειται πως πρεπει να εχει ανεβει η θερμοκρασια του ψυκτικου πρωτα) αλλιως αν δεν βγαζει ή βγαζει χλιαρο αερα τοτε το ψυγειο καλοριφερ μαλλον βουλωσε. Αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια μιας που περυσι το χειμωνα εφαγα αρκετο κρυο μεχρι να βγαλω ακρη.

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zamanf
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας αυριο θα το δοκιμασω αλλιως θα παω στο μαστορα μου να το κοιταξουμε γιατι προσφατα αλλαξαμε δοχειο νερου λογω μιας μικρης διαρροης που βρηκαμε και βαλαμε και ενα χημικο υγρο για να βουλωσει τυχον αλλη..πιστευω απο κει ισως να καναμε καποιο λαθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εν τελει εγινε αλλαγη ψυγειου καλοριφερ με ενα μεταχειρισμενο καλης καταστασης..αρχικα πολυ λιγη ζεστη αργοτερα εγινε καθαρισμος ολου του κυκλωματος νερου στα ψυγεια και βγηκαν απο μεσα μεχρι κ πετρες..κοστος καλο..αλλα απ οτι φαινεται θελει καινουργιο φυγειο γιατι ειδα λιγη υγρασια στο πλαστικο που καλυπτει το ψυγειο καλοριφερ στον οδηγο δεξια..δυσκολη εργασια γενικοτερα πολυ δυσκολο σημειο το ψυγειο καλοριφερ..γερμανος σου λεει μετα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, μολις τωρα καταφερα να δω τα μνμ σας. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ακόμα,

Κωδικός βαλβίδας : 8A0820177AA

θα την βρείτε εκτός απο αντιπροσωπεία σε πολλά online καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μολις τωρα καταφερα να δω τα μνμ σας. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ακόμα,

Κωδικός βαλβίδας : 8A0820177AA

θα την βρείτε εκτός απο αντιπροσωπεία σε πολλά online καταστήματα.

Για να αλλαχθει θα πρεπει να αδειασει το κυκλωμα απο το φρεον ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαχθει θα πρεπει να αδειασει το κυκλωμα απο το φρεον ή οχι;

Ναι Νικο, μόλις λύσεις το παξιμάδι που παραθέτω στην φώτο στην αρχη του ποστ, φευγει όλο το φρέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.