Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

Πανελλήνια Eκδρομή στους Δελφούς - Κοπή Πίτας14-16/2 2020

Περισσότερα

Εκδρομή Στενή Ευβοίας 24/11/2019

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα

Recommended Posts

Νίκο δεν βρίσκεις μια μετωπη έτοιμη κομπλέ απο eBay με τους ανεμιστήρες να την κουμπώνουμε μαζί ;

Δημήτρης

• Like 2

Νίκο δεν βρίσκεις μια μετωπη έτοιμη κομπλέ απο eBay με τους ανεμιστήρες να την κουμπώνουμε μαζί ;

Δημήτρης

Το κομματι των ανεμιστηρων (fan shroud) το βρισκω και στο ebay και στο car απλα θελω πρωτα να δω ποσο θα κοστισει η εγκατασταση...

Συμφωνα με ενα diy που ειδα για αυτη τη εργασια, πρεπει να παει η μετωπη σε service position (δηλαδη οταν τραβιεται συρταρωτα η μετωπη λιγο πιο εξω) και τοτε ειναι 3 φυσες και 6 βιδες για να μπουν οι νεοι ανεμιστηρες (ολοκληρο το shroud).

• Like 1

Πάρε ρε συ από Β7 RS4 που πήρα και γω. Μόνο διαφορετική πολικότητα έχουν τα βεντιλατέρ, τίποτα άλλο. Και 600watt ισχύ ;)

Δημήτρης

• Like 1

Στις 21/11/2016 στις 5:33 ΜΜ, klimkas είπε

εν τελει εγινε αλλαγη ψυγειου καλοριφερ με ενα μεταχειρισμενο καλης καταστασης..αρχικα πολυ λιγη ζεστη αργοτερα εγινε καθαρισμος ολου του κυκλωματος νερου στα ψυγεια και βγηκαν απο μεσα μεχρι κ πετρες..κοστος καλο..αλλα απ οτι φαινεται θελει καινουργιο φυγειο γιατι ειδα λιγη υγρασια στο πλαστικο που καλυπτει το ψυγειο καλοριφερ στον οδηγο δεξια..δυσκολη εργασια γενικοτερα πολυ δυσκολο σημειο το ψυγειο καλοριφερ..γερμανος σου λεει μετα..

Για να αλλαχτεί το ψυγείο καλοριφέρ βγάλατε ταμπλό; 

Τελικα μετα απο πολυ καιρο που το εψαχνα αποφασισα να αλλαξω κομπρεσσορα κλιματιστικου μιας και το ac υπολειτουργουσε....απο εβδομαδα θα μεταφερω εντυπωσεις!

• Like 2

Εδώ και 10 μερες τελικα εχω εγκαταστησει νεο κομπρεσσορα, νεο αφυγραντηρα και orifice...αν και τωρα δουλευει και στο ρελαντι, οπου πριν δεν λειτουργουσε, δεν μου φαινεται τοσο ικανοποιητικη η λειτουργια του γενικοτερα!

Δεν μπορω να πω οτι βγαζει τοσο ψυχρο αέρα οσο σε αλλα αμαξια που εχω εμπειρία...στα δικα σας Α4  δουλευει καλα ο κλιματισμος ή ειναι απλα επαρκης η λειτουργία του;

Νικο, το κλιματιστικο στο δικό μου ήταν ψυγειο κυριολεκτικά. Πολυ δυνατό.

Αλλαξα και εγω συμπιεστη, ειχα βαλει denso αν θυμαμαι καλά, ειχε την ιδια αποδοση με τον μαμα.

Μαλλον θελει ξανα ελεγχο το κυκλωμα, αν εχει τη σωστη ποσοτητα ψυκτικου, κτλ.

• Like 1

Καλημερα, νομιζω οτι για να ειναι αντικειμενικα σωστος καποιος στην αποδοση του κλιματιστικου του θα πρεπει να το μετρησει με θερμομετρο μπροστα στον αεραγωγο! Αλλιως πολλοι παραγοντες επηρεαζουν την προσωπικη μας γνωμη, πχ. αν το αμαξι εχει φιμε, αν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι  30 c  η  39 c  , αν ο ηλιος μας ''χτυπα '' ,αν ειμαστε 1 η 5 ατομα μεσα στο αμαξι....κ.α  Προσωπικα δεν εχω παραπονο απο την αποδοση του κλιματιστου(Α4 b 6) αν και πιστευω οτι εν κινηση (λογο της ροης αερα)   εχει ακομα καλυτερη αποδοση.

Να προσθέσω οτι το θερμόμετρο πρέπει να παραμείνει στο αυτοκίνητο για τουλάχιστον μισή ώρα, προκειμένου να δείξει σωστά.

Δημητρης 

Σε 2 διαφορετικα συνεργεια που ασχολουνται με κλιματισμο εκτος απο τις πιεσεις στο κυκλωμα (υψηλη και χαμηλη πιεση) κοιταζαν οντως και την θερμοκρασια στον κεντρικό αεραγωγο, οπου στην χαμηλότερη θερμοκρασια (low) με τερμα ενταση πρεπει να βγαζει απο 0 εως 4 βαθμους για να θεωρειται οτι δουλευει σωστα...

Εμενα μου ειπαν οτι εβγαζε 0 βαθμους αλλα δεν το ειδα με τα ματια μου. Μπορει να δουλεψε σωστα και κατι να συνεβη στην πορεια μιας και δεν το νοιώθω να δουλευει ικανοποιητικα.

Αύριο ελπιζω να περασω απο εκει για εναν ελεγχο...

υ.γ. Εκτος του συμπιεστη και των υπολοιπων που προανεφερα αλλαξαν και τον ιμαντα των βοηθητικων συστηματων και απο τοτε καταλαβαινω οταν εμπλεκεται ο κλιματισμος (κανει ενα κομπιασμα) ενω πριν δεν το καταλαβαινα...υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται καποια ρυθμιση;   

Παιδια SOS...τελικα αν και πηγα να φτιαξω το ac, φαίνεται οτι εκαναν καποια πατατα και το θεμα ειναι οτι τωρα δεν ξερω τι συμβαινει γιατι ειναι κλειστο το συνεργειο για καλοκαιρι!!

Πηγα να ξεκινησω σε μια μεγαλη ανηφόρα με ac και το αμαξι δεν ξεκιναγε...σαν να μην παταω γκαζι!! Σβηνω αμεσως το ac και το αμαξι ανεβηκε χαλαρα την ανηφορα...δεν το ειχε ξανακανει.

Επειδη φοβαμαι να το κυκλοφορησω μην μου δημιουργήσει καποιο θεμα στον κινητηρα, τι μπορει να ειναι;; Να θυμισω οτι με το που αλλαξα συμπιεστη και ιμαντα αρχισε να κανει ενα σαν κομπιασμα οταν ενεργοποιουσα το ac και ακουγονταν ενας θορυβος σαν τροχαλια...

Edited by S3-Nick

Μμμ.... αυτό ακούγεται σαν να είναι πολύ σφιχτά κομπλαρισμενο το ac με το μοτέρ...μήπως κάποιος τεντωτηρας θέλει λίγο χαλαρωμα? Κάποιος τεχνικός που γνωρίζει που και πως κομπλαρει θα σε διαφωτίσει...υπομονή!

• Like 1

Τελικα σημερα μετα απο τοσο καιρο βρεθηκε τι φταιει...

Ο συμπιεστης που εστειλαν απο την αντιπροσωπεια και που τοποθετηθηκε στο αμαξι ειναι διαφορετικος κωδικος απο αυτη που φορουσε το αμαξι και εχουν ελαχιστες διαφορες μεταξυ τους, μια απο τις οποιες ειναι και οτι η τροχαλια της ειναι 4mm μεγαλυτερη!!

Να απαιτησω να ξαναλλαξουν και τον ιμαντα ή πιστεύετε οτι δεν χρειαζεται; 

Edited by S3-Nick
  • Like 1

Αν ο ιμάντας δεν εχει υποστεί κάποια φθορά δεν νομίζω οτι θα έχεις θέμα. 

Δημήτρης 

• Like 1

Posted (edited)

Καλησπερα σας...Σημερα μετα απο αρκετα log και διορθωσεις στο νεο file που εβαλα....και αφου ολα ειχαν τελειωσει και εβαλα μπρος να επιστρεψω σπιτι μ,πριν κουμπωσω την 1η, παταω το κουμπακι auto του κλιματιστικου,και αρχιζω να βλεπω ατμο κατω απο τον κινητηρα και ηχο απωλειας υγρου.....κατεβαινω ανοιγω καπω,κ βλεπω κατω απο τις σωληνωσεις του κλιματιστικου απωλεια υγρου και μικρη ποσοτητα λιμνάζοντος υγρου στο πλαστικο καπακι του κινητηρα, ακριβως οπως κοιταω αριστερα του κομπρεσορα χρωματος αν δεν κανω λαθος πρασινοπού και σημειοτεον πανω στο πλαστικο καπακι ενα παξιμαδι βιδας ξεμπαρκο μονο του να καθεται 😡😩,σαν να μ λεει οτι καποιος ξεχασε να το βιδωσει? ειλικρινα δεν ξερω .....επιστρεφω στον προγραμματιστη,το ελεγχει με το vagcom, ουτε σφαλμα εβγαζε-ουτε και λαμπακι καποιο στο καντραν εχω, πιεση κλειστο-ανοιχτο clima μονιμα δειχνει ιδια...Αλλα,με το που το αναβω στο auto και μετα απο λιγα δευτερολεπτα,το κλιμα πλεον μπαινει αυτοματως σε eco και φυσικα δεν βγαζει κρυο αερα(αναβει το λαμπακι του eco....και αφου το πατησω να σβησει παραμενει αναμενο...) Να φανταστω οτι ο κομπρεσσορας ειπε το ποιημα?

Edited by panpap175

Φαίνεται να είναι γεμάτο υγρό αυτό εδώ το φισάκι22db00765a761b7272e01b03622bf974.jpg

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στις 20/5/2020 στις 9:31 ΜΜ, panpap175 είπε

Φαίνεται να είναι γεμάτο υγρό αυτό εδώ το φισάκι22db00765a761b7272e01b03622bf974.jpg

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικα οντως αυτη η βαλβιδα (ανακουφιστικη )ηταν υπευθυνη . Αλλαχθηκε, εγινε πληρωση με φρεον & ελαιο κομπρεσσορα ac, κι ολα καλα...

• Like 2