Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
gianniszx

Αλλαγή πίσω καθισμάτων Audi A4 B8 σε ανακλινόμενα.

Recommended Posts

Τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούμε (φυσικά εφόσον έχουμε τα ανακλινόμενα):

Βάση: 8Κ0886177    τιμή: 12,86 ευρώ

Σιδερένιο καπάκι για την βάση:  8Κ0886193Α     τιμή: 2,84 ευρώ

Πλαστικό κάλυμμα για την βάση:  8Κ0886197     τιμή: 3,13 ευρώ

Βίδες για την βάση: Ν10253402     τιμή: 0,70 ευρώ (θα χρειαστούμε τέσσερις)

Κλιπς για κάτω μέρος καθίσματος: 4L0886373     τιμή: 0,76 ευρώ (θα χρειαστούμε δύο)

*Στις τιμές δεν έχω βάλει το Φ.Π.Α.

Τα εργαλεία που θα χρειαστούμε:

Καστάνια με 10αράκι πολύσφηνο

Black and decker

Ξεκινάμε με το κάτω μέρος των πίσω καθισμάτων τραβώντας προς τα πάνω ώστε να βγάλουμε τα δύο κλιπς  που τα συγκρατούν, όπως φαίνεται και στην φωτογραφία. Θέλει αρκετή δύναμη, μην τα φοβηθείτε. Αφού ξεκουμπώσουμε τα κλιπσάκια το τραβάμε προς τα μπροστά και το βγάζουμε γιατί στις πίσω βάσεις απλά στηρίζεται, δεν συγκρατείτε από πουθενά αλλού. (Τώρα μπορούμε να χαλαρώσουμε λίγο και να απολαύσουμε το έργο μας.... :sHa_hehe: )

post-17153-0-83899000-1465559854_thumb.jpg

Στην συνέχεια ανοίγουμε το παρτ παγκάζ και στο πάνω μέρος βλέπουμε τις τρείς (3) βάσεις που συγκρατούν την πλάτη των καθισμάτων. Πρώτα λύνουμε τις βίδες με το 10αράκι πολύσφηνο και μέτα με ένα black and decker (ή με ότι τρυπάνι έχουμε, για να μην θεωρηθεί και διαφήμιση.....) αφαιρούμε τα δύο (2)  πριτσίνια που έχει η κάθε βάση δεξιά και αριστερά από την κάθε βίδα. Αυτό με το τρυπάνι μπορούμε να το κάνουμε και αφού βγάλουμε την πλάτη από το αυτ/το για να μας δίνει καλύτερα χέρι και για να μην κάνουμε καμία ζημιά. Τώρα πλέον οι βάσεις είναι εκτός γιατί στα ανακλινόμενα δεν θα μας χρειαστούν. Τώρα το μόνο που μας έχει μείνει είναι να λύσουμε τις δύο (2) βίδες στο κάτω μέρος της πλάτης των καθισμάτων και μετά η πλάτη είναι προς αποχώρηση από το αυτ/το. Εδώ έχει φτάσει η ώρα για ένα ακόμα διάλειμμα...

post-8035-0-57847000-1465562286_thumb.jpg

post-8035-0-29112500-1465562289_thumb.jpg

post-8035-0-39186100-1465562293_thumb.jpg

post-8035-0-38220100-1465562300_thumb.jpg

Συνεχίζοντας, με ένα καρυδάκι (17 εάν θυμάμαι καλά) αφαιρούμε την πίσω μεσαία ζώνη που δένει στην βάση των καθισμάτων γιατί τα ανακλινόμενα την έχουν ενσωματωμένη πάνω στην πλάτη του καθίσματος και αφαιρούμε και τον μηχανισμό της ζώνης μέσα από το πορτ παγκαζ (στο ύψος κάτω από την αταζιέρα) λύνοντας μια βίδα που έχει, κλείνοντας τα δύο (2) λαμάκια και τραβώντας τον μηχανισμό από την τρύπα που φαίνεται στα αριστερά. Για να περάσει η βάση της ζώνης από την αταζιέρα, ξεκουμπώνουμε το μισό πλαστικό. Το κομμάτι που κουμπώνει η τρίτη ζώνη εννοείται πως το ξαναβιδώνουμε στο αυτ/το, απλά την ζώνη εμείς αφαιρούμε. Τώρα και η τρίτη πίσω ζώνη έχει πάρει τον δρόμο της...

post-8035-0-14531200-1465562299_thumb.jpg

post-8035-0-90505200-1465562309_thumb.jpg

post-8035-0-34507200-1465562306_thumb.jpg

post-8035-0-06723500-1465562312_thumb.jpg

Σε αυτό το σημείο καλό είναι να καθαρίσουμε με μία σκούπα και ένα πανάκι κάτω από τα καθίσματα γιατί δεν είναι και ότι πιο καθαρό. Εγώ βέβαια το έκανα αργότερα...

Τώρα ήρθε η ώρα για να βάλουμε την βάση των ανακλινομένων που έχουμε αγοράσει. Αφού βγάλουμε τα αυτοκόλλητα και φανούν οι δύο (2) κρυφές βίδες, τοποθετούμε την βάση, μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να την βάλουμε, οπότε αποκλείεται να κάνουμε λάθος. Πέρνουμε τώρα την μονή πλάτη και αφού την περάσουμε πρώτα στην ΄΄βίδα΄΄ που υπάρχει στα δεξιά, την περνάμε και στην βάση που τοποθετήσαμε, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Μετά κάνουμε το ίδιο και με την διπλή πλάτη, βάζοντας την πρώτα στην ΄΄βίδα΄΄ στα αριστερά και μετά στην βάση μαζί με την μονή. Τοποθετούμε μετά με μία βίδα το σιδερένιο καπάκι στην βάση ώστε να συγκρατεί και τα δύο (2) κομμάτια της πλάτης εκεί που πρέπει και τέλος βάζουμε το πλαστικό κάλυμμα για να καλύψουμε την βάση. 

post-8035-0-03382200-1465562302_thumb.jpg

post-8035-0-18343700-1465562303_thumb.jpg

post-8035-0-98998800-1465562304_thumb.jpg

post-8035-0-38670000-1465562314_thumb.jpg

Τώρα πλέον οι πλάτες των καθισμάτων έχουν τοποθετηθεί και αυτό που μένει είναι η βάση του καθίσματος που πολύ απλά κουμπώνουμε τα δύο κλιπς (βάζουμε τα καινούργια) όπως αυτά που είχαμε αφαιρέσει στην αρχή. 

Τα καθίσματά μας τώρα είναι έτοιμα και αφού είναι και ανακλινόμενα μπορούμε να κάνουμε το αυτ/το μας φορτηγό και να φορτώσουμε τα πάντα....  :hehe: έφτιαξα αυτό το DIY μιας και έρχεται καλοκαίρι και πολύ θα θέλουμε να φορτώσουμε όλο το σύμπαν για τις διακοπές μας....

Τελειώνοντας να επισημάνω ότι δεν φέρω καμία ευθύνη σε τυχόν βλάβη που θα προκληθεί εάν κάποιος προσπαθήσει κάτι ανάλογο και να ευχαριστήσω για ακόμα μία φορά το μέλος ianos για την βοήθειά του.

Edited by gianniszx
  • Like 11

Μπράβο για την λεπτομερή περιγραφή.

Όμως δεν φαίνονται οι φωτό!!

Είσαι τρομερός!!!

Δεν είχα ολοκληρώσει ακόμη το δικό μου!!!

Δυστυχώς όντως δεν παιζουν οι φωτογραφίες οπότε κάνε ένα edit!!

έφτιαξα τις φωτογραφίες με βάση τα συνημμένα που έγραφε το post (πχ IMG_3922), μιας και ο Γιάννης μου έστειλε τις φωτογραφίες για να τις προσθέσω ξανά.

Πολύ καλό DIY.

Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πολύ χρήσιμο σε αρκετό κόσμο...!!!!

• Like 5

έφτιαξα τις φωτογραφίες με βάση τα συνημμένα που έγραφε το post (πχ IMG_3922), μιας και ο Γιάννης μου έστειλε τις φωτογραφίες για να τις προσθέσω ξανά.

Πολύ καλό DIY.

Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πολύ χρήσιμο σε αρκετό κόσμο...!!!!

Νομίζω ότι τώρα είμαστε οκ!

Ευχαριστώ φιλαράκι

• Like 2

Εύγε Γιαννη! Αυτές ειναι οι τεράστιες προσφορές των μελών! Συγχαρητήρια απο μένα!

Δημήτρης

• Like 2

Πραγματικά ενα πληρες DIY. Ενα μπράβο είναι λίγο. Θα σου δώσω δυο :)

• Like 1

Μπράβο Γιάννη!!!

Θα βοηθήσει κόσμο, τα αναδιπλούμενα μάλλον δεν ήταν και από τα ποιο στανταρ στο αμάξι μας, σαν το φως στο ντουλαπάκι.

Έχουμε ένα πορτμπαγκάζ που το εχω ευχαριστηθεί όσο δεν πάει, πέφτοντας τα καθίσματα το αμάξι γίνεται πλατφόρμα :sSc_eek: .

Μια απορία.

Εκεί που βγάζουμε τα πριτσινωτά μπαίνει κάτι άλλο, από εργοστάσιο πως είναι το σημείο;

Άλλη μια

Την εταζέρα την αφήνουμε με την τρύπα της παλιάς ζώνης; Παίρνει μπάλωμα;

Μπράβο Γιάννη!!!

Θα βοηθήσει κόσμο, τα αναδιπλούμενα μάλλον δεν ήταν και από τα ποιο στανταρ στο αμάξι μας, σαν το φως στο ντουλαπάκι.

Έχουμε ένα πορτμπαγκάζ που το εχω ευχαριστηθεί όσο δεν πάει, πέφτοντας τα καθίσματα το αμάξι γίνεται πλατφόρμα :sSc_eek: .

Μια απορία.

Εκεί που βγάζουμε τα πριτσινωτά μπαίνει κάτι άλλο, από εργοστάσιο πως είναι το σημείο;

Άλλη μια

Την εταζέρα την αφήνουμε με την τρύπα της παλιάς ζώνης; Παίρνει μπάλωμα;

Εκεί που βγαίνουν τα πριτσίνια βγάζουμε τις βάσεις που υπάρχουν και το αφήνουμε όπως είναι, αυτό το κάνουμε για να μην ''τραυματίσουμε'' τις πλάτες των ανακλινόμενων.

Υπάρχει σίγουρα εταζέρα χωρίς τρύπα για ζώνη που την φοράνε τα αυτ/τα με ανακλινόμενα, δεν ξέρω πόσο κοστίζει αλλά εγώ δεν παίζει να μπω στην διαδικασία να την αλλάξω...

• Like 1

Εκεί που βγαίνουν τα πριτσίνια βγάζουμε τις βάσεις που υπάρχουν και το αφήνουμε όπως είναι, αυτό το κάνουμε για να μην ''τραυματίσουμε'' τις πλάτες των ανακλινόμενων.

Υπάρχει σίγουρα εταζέρα χωρίς τρύπα για ζώνη που την φοράνε τα αυτ/τα με ανακλινόμενα, δεν ξέρω πόσο κοστίζει αλλά εγώ δεν παίζει να μπω στην διαδικασία να την αλλάξω...

να ρίξω μία ιδέα?

ebay?? :)

(νομίζω ότι θα τη βρεις και σε λογική-νορμάλ τιμή :) )

• Like 1

Μάλλον αυτή μας κάνει 8K5863411AB για 40-60 €  αξίζει η αλλαγή, αν και είναι σημείο που δεν πάει  πολύ το μάτι και δεν το είχα ψάξει.

Νομίζω εχω ένα γκουπ στην πλάτη, σκέφτομαι να βάλω κάτι σαν τσόχα στα κενά που έμειναν.

Από εργοστάσιο φλατ σίδερο είναι; αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει. 

Εγώ πάντως δεν θα ασχοληθώ με τίποτα από τα δύο...

Θεωρώ ότι αυτές οι λεπτομέρειες δεν κάνουν την διαφορά....! :sHa_hehe:

• Like 1

Εκεί που υπάρχουν οι βάσεις στα oem ανακλινόμενα απλα συνεχίζεται η μοκέτα.

Στην εταζέρα δεν υπάρχει καπάκι, χρειάζεται ολόκληρη αλλαγη σαν και αυτή που έγραψε ο Κωστας. Βεβαίωσαν την πάρεις αυτή, για να την ολοκληρώσεις θα χρειάζεσαι και το αντίστοιχο sub. Και μια που θα βάλεις το sub για να το ολοκληρώσεις θα χρειαστεί να βάλεις το υπόλοιπο σετ b&o και πάει λέγοντας!!

Γιάννη λέω για το πάνω μέρος της πλάτης, έμενα σε σίδερο ακουμπάει, μοκέτα που έχει;

Σε αυτό το σημείο post-8035-0-34507200-1465562306.jpg

Στα oem ανακλινόμενα η μοκέτα είναι ενιαία. Δεν εχει αυτό το κόψιμο για να περνάνε οι βίδες..

Edited by ianos
  • Like 1

Σωστά, μόνο για αισθητικούς λόγους θα ήταν καλό να κολληθεί μαύρη τσόχα, δεν πρέπει να επηρεάζουν κάπου τη στήριξη. 

.......

Με νέα εταζέρα φεύγουν όλες οι ατέλειες :)

Edited by konan

Μόνο για αισθητικούς λόγους θα άλλαζε κάποιος την εταζιέρα. Ούτε εγώ το έχω κάνει, αν και ίσως το κάνω γιατί με χαλάει λίγο που φαίνονται οι τρύπες.

Ερώτηση προς εσάς που το έχετε λύσει και γνωρίζετε.Το απλό πίσω κάθισμα μπορεί να μετατραπεί σε ανακλινομενο? Η εταζερα να φανταστώ μένει σταθερή, έτσι?

Ερώτηση προς εσάς που το έχετε λύσει και γνωρίζετε.Το απλό πίσω κάθισμα μπορεί να μετατραπεί σε ανακλινομενο? Η εταζερα να φανταστώ μένει σταθερή, έτσι?

Από εταζέρα απλά βγάζεις  την παλιά ζώνη, αν θες να μην έχεις τις τρύπες που είπαμε ποιο πάνω την αλλάζεις.

Ξέρω ένα μέλος που προσπαθεί να κάνει μετατροπή στα δικά του  ( Lvag ), πρέπει να ξέρει και ο dolby.

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αγγούρι τέτοια μετατροπή. 

Θεωρώ πολύ δύσκολο να γίνουν τα απλά καθίσματα ανακλινόμενα μιας και η πλάτη από τα απλά είναι ενιαία ενώ στα ανακλινόμενα είναι δύο κομμάτια. Επιπλέον τα απλά δεν έχουν τις βάσεις δεξιά και αριστερά για να πατάμε το κουμπί και να πέφτουν γιατί αυτά βιδώνουν πάνω στο αυτ/το. Δεν αποκλείω όμως τίποτα γιατί έχουμε δει κάποια μέλη να φτιάχνουν τρελά πράγματα... 

Όσον αφορά την εταζέρα την αλλάζεις, εάν θέλεις, καθαρά για αισθητικούς λόγους.

• Like 1

Θοδωρή τι ακριβώς σκέφτεσαι;;

Να αλλάξεις την ενιαία πίσω πλάτη με άλλη ανακλινόμενη και διαιρούμενη; Σαφώς και γίνεται αλλα εχεις πολυ ωραία δερμάτινα τα οποία θα χρειαστούν μετατροπή, η πεταμα...

Να μετατρεψεις την ηδη υπάρχουσα ενιαία πίσω πλάτη σε ανακλινόμενη μη διαιρούμενη;; Ισως και να γίνεται..

Να μετατρέψεις την ενιαία πλάτη σε διαιρούμενη και ανακλινόμενη;;; Κι εγώ έχω ακούσει ότι κάποια παιδιά το προσπαθούν, ότι κάποιοι το εχουν καταφέρει. Αλλα πέρα απο τη χαρά της δημιουργίας δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο λόγο για να δοκιμάσω ίδιοκατασκευή σε κάτι τέτοιο αφού και το κόστος θα ήταν παραπλήσιο και θεματάκια ασφαλείας ισως υπάρχουν..

Ναι σκεφτόμουν αν μπορεί να μετατραπούν σε διαιρουμενα ανακληνομενα. Δυστυχώς έκανα τη βλακεία ( όπως αποδείχθηκε) να ντησω τα απλά. Έγιναν όμορφα αλλά δεν έχουν τα καλά των άλλων. Με έχει τσαντισει πολύ αυτή ή κουταμαρα της audi να πουλά τέτοιο αυτοκίνητο με σαλόνι που είχαν αυτοκίνητα του '80 και ή δική μου που το πήρα.Προερχομενος από 5θυρο αυτοκίνητο, είχα δεδομένο ότι τα καθίσματα πέφτουν.Την πατησα. Και έδωσα πολλά λεφτά για να τα ντησω ( άλλη βλακεία) και δεν συμφέρει να τα σκοτώσω για να βάλω άλλα

Άρα υπομονή....στο επόμενο να προσέχω.

Θοδωρή αν σου χρειάζονται τα πίσω ανακλινόμενα η καλύτερη λύση που (θεωρώ πως) μπορείς να εχεις είναι να βρεις μια διαιρούμενη πλάτη και να την ντύσεις εκεί που σου έκαναν το αρχικό ντύσιμο.

Τώρα αν θες μπροστά ήμιμπάκετ και πίσω διαιρούμενα σχεδόν μονόδρομος η αλλαγη σαλονιού!

Edited by ianos
  • Like 1

Θοδωρή αν σου χρειάζονται τα πίσω ανακλινόμενα η καλύτερη λύση που (θεωρώ πως) μπορείς να εχεις είναι να βρεις μια διαιρούμενη πλάτη και να την ντύσεις εκεί που σου έκαναν το αρχικό ντύσιμο.

Τώρα αν θες μπροστά ήμιμπάκετ και πίσω διαιρούμενα σχεδόν μονόδρομος η αλλαγη σαλονιού!

Εγω που εχω ημιμπακετ και δεν ειναι διαιρουμενο....τι κανω γιατρε μου?Αυτο με την διαιρούμενη πλατη δε το επιασα....εννοεις ναβρω ολη την πλατη του καθισματος? Ειναι δυσκολο να βρω κατι τετοιο και να πωλειται μονο του....οπως επισης και οποιος πουλαει το σαλονι του...το πουλαει ολοκληρο κι οχι ξεχωριστα...