Jump to content

Αυξομείωση φωτεινότητας καντράν.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της παρέας, υπενθυμίζω ότι έχω το Α3 1.8 8V που μόλις έκλεισε 6μηνο και 6.500 χλμ.

Εχθές με το που ξεκίνησα, δεν πρόλαβα να κάνω 1,5 - 2 χλμ και παρατηρώ την φωτεινότητα του κοντέρ και του στροφόμετρου να ελλατώνεται , αμέσως μετά αυξήθηκε σταθεροποιήθηκε για λίγο , μετά ξαναχαμήλωσε μέχρι που έσβησε τελείως, έως ότου γύρισα και το άφησα στο γκαράζ. Όλα αυτά γινόντουσαν με κλειστά φώτα , μόλις τα άναβα η φωτεινότητα του καντράν λειτουργούσε κανονικά,

Σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά , μέχρι που χαμήλωσε πάλι η φωτεινότητα του καντράν και επανήλθε σε λίγα λεπτά μέχρι που σταθεροποίθηκε στα φυσιολογικά,

Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού με την αντιπροσωπεία . . .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της παρέας, υπενθυμίζω ότι έχω το Α3 1.8 8V που μόλις έκλεισε 6μηνο και 6.500 χλμ.

Εχθές με το που ξεκίνησα, δεν πρόλαβα να κάνω 1,5 - 2 χλμ και παρατηρώ την φωτεινότητα του κοντέρ και του στροφόμετρου να ελλατώνεται , αμέσως μετά αυξήθηκε σταθεροποιήθηκε για λίγο , μετά ξαναχαμήλωσε μέχρι που έσβησε τελείως, έως ότου γύρισα και το άφησα στο γκαράζ. Όλα αυτά γινόντουσαν με κλειστά φώτα , μόλις τα άναβα η φωτεινότητα του καντράν λειτουργούσε κανονικά,

Σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά όλα φαινόντουσαν φυσιολογικά , μέχρι που χαμήλωσε πάλι η φωτεινότητα του καντράν και επανήλθε σε λίγα λεπτά μέχρι που σταθεροποίθηκε στα φυσιολογικά,

Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού με την αντιπροσωπεία . . .

το καντράν έχει αισθητήρα φωτεινότητας ώστε όταν είναι μέρα, να δίνει φως στο καντράν και να είναι πιο ευκρινές το καντράν.

Όσο μειώνεται το φως, να μειώνει το φωτισμό μέχρι που να σβήσει τελείως, ώστε να σου θυμίσει να ανάψεις τα φώτα σου. ;)

(edit: δουλεύει δηλαδή ανάποδα από τον αισθητήρα φώτων που έχουμε συνηθίσει όπου τη μέρα σβήνει τα φώτα και τη νύχτα τα ανάβει)

 

Μήπως αυτή την αυξομείωση την είδες όταν οδηγούσες και περνούσες από τούνελ (πχ)?

Edited by Kavouras
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό με τον αισθητήρα φωτεινότητας φίλε kavouras , αλλά αυτή η αυξομείωση που περιέγραψα πιο πάνω έγινε εχθές το απόγευμα κατά τις 20:15 και σήμερα το πρωί 7;45 , δηλαδή με διαφορετική ένταση φωτεινότητας του περιβάλλοντος , συν του ότι έσβησε και τελείως το πρωί, με έντονη εξωτερική ηλιοφάνεια :sSic_fever:  :sorry: .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό με τον αισθητήρα φωτεινότητας φίλε kavouras , αλλά αυτή η αυξομείωση που περιέγραψα πιο πάνω έγινε εχθές το απόγευμα κατά τις 20:15 και σήμερα το πρωί 7;45 , δηλαδή με διαφορετική ένταση φωτεινότητας του περιβάλλοντος , συν του ότι έσβησε και τελείως το πρωί, με έντονη εξωτερική ηλιοφάνεια :sSic_fever:  :sorry: .

άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι χαλάει ο ροοστάτης του διακόπτη που αυξομειώνει το φωτισμό της καμπίνας.

 

Το έχω πάθει γι' αυτό στο λέω.

Εκεί που πήγαινα, ξαφνικά ο φωτισμός τέρμα (πάνω) και μετά από λίγο έσβηνε τελείως. Στο ξεκάρφωτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Καβουρα ετσι λειτουργει και στο δικο 8v απο την πρωτη μερα που το πηρα με αισθητηρα!! Οταν ειναι σκοτεινα χαμηλωνει τελειως ο φωτισμος του για να αναψεις τα φωτα ή αυτοματα με τον αισθητηρα τους πχ σε τουνελ και τελειως φωτινο το καντραν οταν εξωτερικα ειναι φωτινα!!

Link to comment
Share on other sites

'Εκεί που πήγαινα, ξαφνικά ο φωτισμός τέρμα (πάνω) και μετά από λίγο έσβηνε τελείως. Στο ξεκάρφωτο.'

Ακριβώς αυτό μου συνέβει . . . Στο εντελώς ξεκάρφωτο και γι αυτό με παραξένεψε.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις τα φώτα σου στο αυτόματο μόνιμα  (αν δεν τα έχεις εκεί ) , θα καταλάβεις αν είναι normal.

Άμα σου κάνει τίποτα παλαβά χωρίς να αλλάζουν οι συνθήκες φωτισμού  πρέπει να πας για έλεγχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο πριν κανενα μηνα επαια ακριβως το ιδιο κ με εκοψε κ εμενα κρυος ιδρωτας...

Τα παιδια εχουν δικιο... υπαρχει αισθητηρας φωτος που αναλογα το φως εξω ρυθμιζει κ το φως των οργανων. Ειχα κ εγω τετοιο περιεργο σκαμπανευασμα αλλα θεωρω πως ειναι λογο αλλαγης φωτισμου τις ωρεα που περιεγραψες. Δλδ σουρουπο κ μετα λιγο μετα την ανατολη. Εμενα δεν ξανα εκανε τπτ τετοιο κ μπορω πλεον να διακρινω ποτε ελλατωνεται ή ποτε αυξανεται ο φωτισμος.

Παρακολουθησε το και πες μας..

Επισης πες μας κ τι ειπε η αντιπροσωπια...εμενα οταν τους ρωτησα δεν ηξεραν καν οτι εχει αισθηρητα φωτος.

Δεν εχω το πακετο με τα αυτοματα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε το αλλο.... το βραδυ το καντραν δεν θα αναβει χωρις τα φωτα.

Με ενα φακο ριξε φως στο καντραν κ θα δεις οτι θα φωτισει...μετα τταβα τον φακο κ θα κανουν fade out μεχρι να σβησει παλι..

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παιδιά από την στιγμή που υπάρχει αισθητήρας ισχύουν όλα αυτά, εμένα με φόβισε το γεγονός ότι η εναλλαγή έγινε από τέρμα φωτεινό σε εντελώς σκοτεινό, έκλεισε τελείως δηλαδή και καπάκι πάλι φωτεινό , 2 φορές όλο αυτό και μετά έσβησε τελείως. . .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παιδιά από την στιγμή που υπάρχει αισθητήρας ισχύουν όλα αυτά, εμένα με φόβισε το γεγονός ότι η εναλλαγή έγινε από τέρμα φωτεινό σε εντελώς σκοτεινό, έκλεισε τελείως δηλαδή και καπάκι πάλι φωτεινό , 2 φορές όλο αυτό και μετά έσβησε τελείως. . .

όντως έτσι πρέπει να κάνει όμως ώστε να ακολουθεί τις εναλλαγές του φωτισμού. :)

 

(εκτός κι αν το έκανε σε φάση όπου δεν υπήρχε εναλλαγή οπότε είναι όντως πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μόλις με πήραν τηλέφωνο απο την αντιπροσωπία που το άφησα το πρωί και μου είπαν ότι δεν έχει καταγραφεί κάποιο σφάλμα και είναι απολύτως φυσιολογικό το σκαμπανέβασμα της φωτεινότητας απλά δεν το είχα προσέξει έως τότε. :g:

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας :)  :)  :) .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.