Jump to content

Αγορα μπαρομετρου μεταχειρισμενου


Recommended Posts

Αξιζει αγορα μεταχειρισμενου   μπαρομετρου Greedy με βαση για κολωνα στα 70Ε ?....

Γνησιο, φορεμενο για 10 χρονια περιπου .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Αν δεν εχει peak και warning μην το παρεις. Τωρα το αν αξιζει σαν τιμη, σημασια εχει αν μπορεις να διαθεσεις το χρηματικο ποσο να το παρεις καινουριο.

Αν ναι, φυσικα και δεν αξιζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημερα! Αν δεν εχει peak και warning μην το παρεις.

Καλημερα και απο εμενα, <<Αν δεν εχει peak και warning μην το παρεις>> καθως χωρις αυτα σαν καινουργιο δεν ειναι και πολυ πιο ακριβο και οπως ειπαν και πιο πανω (σωστα κατα την γνωμη μου) ειναι και 10 χρονων, δηλαδη αν ηταν ενος χρόνου ποσο θα το εδινε 300ευρω?

 

 

http://www.car.gr/parts/view/6669245/

Edited by Kavouras
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν ο φίλος μας (georgek8) μπορεί να αγοράσει ένα καινούριο ή το συγκεκριμένο (αν του αρέσει) ως καινούριο.

Αν μπορεί να διαθέσει μέχρι 50-70€, τι συζητάμε? :)

 

Πάντα η καλύτερη τιμή για τον αγοραστή είναι η μηδενική τιμή και για τον πωλητή η τιμή του καινούριου.

Οπότε ας μην κρίνουμε χωρίς όλα τα δεδομένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορούμε να γράφουμε για μέρες μιας και όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας (αν και συμφωνώ με το noel ότι ως ποσό είναι ακριβό αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που περιορίζουν τις επιλογές), μήπως  θα μπορούσες να μας πεις φίλε (georgek8) τι είναι αυτό που ψάχνεις από ένα μπαρόμετρο, γιατί το θες, αν θα σε κάλυπτε ένα 50άρι ή θες απαραίτητα 60άρι, που θες να το βάλεις (να σου πούμε και καμιά ιδέα κι εμείς) , που μένεις, αν θα σε ενδιέφερε να πάρεις κάτι από το internet κτλ-κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι απο πολυ φιλο μου...(αδερφος φαση).αυτος ελεγε να μου το δωσει ετσι και εγω του ειπα να του δωσω καποια λεφτα με την βαση...το αμαξι ειναι μαμα απλα να χω να βλεπω αν παρουσιαζει κανα θεμα η τουρμπινα. Τιποτα παραπανω....και απο την στιγμη που μου λεει παρτο ετσι (τσαμπα) και δωστα μου οποτε θες και αν θες......θα ειμαι πολυ ξεφτυλας να τον γειωσω....θα το παρω και οτι γινει τωρα...μελλοντικα (σε κανα χρονο) αντε να μπει κανα προγραμμα στο αμαξι...αυτα και μονο αυτα.Σας ευχαριστω παντως.Το μπαρομετρο θα μπει πανω στην κολωνα με την βαση του....σε αυτον παντως λειτουργουσε μια χαρα απλα το αλλαξε με  defi (κοκκινο) επειδη  δεν ταιριαζε με το εσωτερικο του  s3 στο χρωμα....ειναι αρρωστακι ο φιλος...εγω απ την αλλη ...ειμαι λιγο πιο χαλαρος...

Link to comment
Share on other sites

...θα μου κανει και δωρο και την εγκατασταση του στον ηλεκτρολογο του .....οποτε θα ειμαι απλα για φτυσιμο παιδια....θα το παρω και οτι βγει. :sHa_wink3:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι απο πολυ φιλο μου...(αδερφος φαση).αυτος ελεγε να μου το δωσει ετσι και εγω του ειπα να του δωσω καποια λεφτα με την βαση...το αμαξι ειναι μαμα απλα να χω να βλεπω αν παρουσιαζει κανα θεμα η τουρμπινα. Τιποτα παραπανω....και απο την στιγμη που μου λεει παρτο ετσι (τσαμπα) και δωστα μου οποτε θες και αν θες......θα ειμαι πολυ ξεφτυλας να τον γειωσω....θα το παρω και οτι γινει τωρα...μελλοντικα (σε κανα χρονο) αντε να μπει κανα προγραμμα στο αμαξι...αυτα και μονο αυτα.Σας ευχαριστω παντως.Το μπαρομετρο θα μπει πανω στην κολωνα με την βαση του....σε αυτον παντως λειτουργουσε μια χαρα απλα το αλλαξε με  defi (κοκκινο) επειδη  δεν ταιριαζε με το εσωτερικο του  s3 στο χρωμα....ειναι αρρωστακι ο φιλος...εγω απ την αλλη ...ειμαι λιγο πιο χαλαρος...

δεν αξίζει να το βάλεις.

Δε θα δεις τίποτα περισσότερο από το αν σηκώνει την εργοστασιακή πίεση (πόσο είναι στο αμάξι σου? 0,5bar? 0,8bar?) και αν στο ρελανί βλέπεις -0,7bar υποπίεση (νούμερα "λίγο τυχαία").

 

Ο λόγος ύπαρξης ενός μπαρόμετρου στο αμάξι είναι για μία έξτρα δικλείδα ασφαλείας ώστε να σε προειδοποιεί αν σηκώσεις περισσότερη πέιση από αυτή που περιμένεις (ρύθμιση warning όπου κάνει θόρυβο το μπαρόμετρο για να σου "θυμίσει" να κόψεις αν τύχει να μην το δει το μάτι σου ότι σήκωσες πολύ πίεση) και να "χαρείς" λίγο πατώντας το peak να δεις αφού πατήσεις, πόση ήταν η μέγιστη πίεση που σήκωσε το αμάξι (επιλογή peak).

Και αυτό συνήθως προτείνεται σε αμάξια με "μικρό" αισθητήρα map που βλέπουν "μόνο" μέχρι 1,55bar.

Οι υπόλοιποι που έχουν "μεγάλο" map και είναι "light" setups (έστω και 1ο φουλ στάδιο), λίγο ως πολύ το έχουν πιο πολύ για το χαβαλέ. Στην ουσία όμως δεν δίνει υπάρχει κάποιος λόγος (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Συνοψίζοντας, στη δική σου περίπτωση είναι παντελώς άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Kavoura  και εσας παιδια γενικα για την ενημερωση.

Τουλαχιστον να ξερω κανα δυο πραγματακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι απο πολυ φιλο μου...(αδερφος φαση).αυτος ελεγε να μου το δωσει ετσι και εγω του ειπα να του δωσω καποια λεφτα με την βαση...το αμαξι ειναι μαμα απλα να χω να βλεπω αν παρουσιαζει κανα θεμα η τουρμπινα. Τιποτα παραπανω....και απο την στιγμη που μου λεει παρτο ετσι (τσαμπα) και δωστα μου οποτε θες και αν θες......θα ειμαι πολυ ξεφτυλας να τον γειωσω....θα το παρω και οτι γινει τωρα...

Χωρις παρεξηγηση, αφου θα το επαιρνες ετσι κι αλλιως γιατι ρωτας?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετα το σκεφτηκα  καλυτερα οτι θα ξεφτυλιστω...αν και το ακυρωσα για τωρα ....γιατι ...μολις σημερα...ετρεχα στα νοσοκομεια για την μανα μου..τουλαχιστον μεχρι να δω τι θα γινει....αλλιως παει και για σκοτωμα το tt αν χρειαστει...πολλα περνανε τωρα απ το μυαλο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.