Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
Kavouras

αλλαγή τιμονιού σε Α3 8Ρ

Recommended Posts

Εγω στο τιμόνι εχω μόνο τα paddles του s-tronic....εχω βρει ενα τιμόνι s-line με paddles και κουμπιά επάνω ελέγχου του ραδιοcd....θα χρειαστώ και εγκέφαλο τιμονιού η παιζει να κανει και αυτος ο εγκέφαλος που ήδη εχει επάνω ;;;; Ξέρει κανεις ;

Πρέπει να πας πεις τι κωδικο εγκεφαλο τιμονιου φορας.
  • Like 1

Πρέπει να πας πεις τι κωδικο εγκεφαλο τιμονιου φορας.

Πως μπορώ να το δω ;;;;

Ή ξεβιδώνεις ή κούμπωσέ το στο vagcom να δεις τι version φοράει

• Like 3

Δυστυχώς δεν κράτησα τα part numbers. Είναι stronic/DSG το δικό σου? (αν όχι, παίζει να το "σώσουμε" γιατί έχω πάρει για φίλο ένα ακόμα τιμόνι που δεν έχει paddles οπότε θα μπορώ να το δω από εκεί)

Όχι, manual είναι με τη λευκή ραφη

Τέλειο Γιώργο εύγε για την παρουσίαση! Μόνο να προσθέσω 2 χρήσιμα θέματα κατα τη γνώμη μου :

1) Η κεντρική βίδα στις 3 αλλαγές της στο τιμόνι πρέπει να αντικατασταθεί με καινούργια (ΟΕΜ) για λόγους ασφαλείας και

2) Αφού αφαιρέσεις τον πόλο απο την μπαταρία, καλό ειναι να πατάμε και το φρένο μερικές φορές για να αποφορτιστεί πλήρως το κύκλωμα ;)

Δημήτρης

• Like 5

Τέλειο Γιώργο εύγε για την παρουσίαση! Μόνο να προσθέσω 2 χρήσιμα θέματα κατα τη γνώμη μου :

1) Η κεντρική βίδα στις 3 αλλαγές της στο τιμόνι πρέπει να αντικατασταθεί με καινούργια (ΟΕΜ) για λόγους ασφαλείας και

2) Αφού αφαιρέσεις τον πόλο απο την μπαταρία, καλό ειναι να πατάμε και το φρένο μερικές φορές για να αποφορτιστεί πλήρως το κύκλωμα ;)

Δημήτρης

Ωραίες παρατηρήσεις. Θα τις προσθέσω στο αρχικό post!! :)

edit: το 1 προστέθηκε με κόκκινο στο τέλος της παρουσίασης του DIY και το 2 προστέθηκε ως επιπλέον βήμα (βήμα #4).

Edited by Kavouras
  • Like 1

Δημήτρης

Σημασία στη λεπτομέρεια... Γεια σου ρε Kon!!!
  • Like 1

Σε όποιον ενδιαφέρεται για το part number του τιμονιού (όχι s-tropic transmission), αυτό ειναι το 8J0 419 091 G και βγαίνει σε τέσσερις διαφορετικές εκδόσεις ραφών, μαύρη, άσπρη, κόκκινη και μπλε, με τις δυο πρώτες να βρίσκονται πιο εύκολα ειδικά στο διαδίκτυο.

Καινούργιο απο αντιπροσωπεία κομπλέ δε λέω την τιμή, πάρτε υπογλώσσιο πρώτα, αλλά μπορεί να βρεθεί σε καινουργή κατασταση όπως του κάβουρα σε πολυ καλή προσφορά στο εξωτερικό.

Μια ερώτηση που θέλω να κάνω εγω, αν δεν έχεις τον εγκέφαλο άνεσης που υποστηρίζει τις πολυλειτουργικές ρυθμίσεις του τιμονιού, εκτός απο την επιβεβλημένη αυτή αλλαγή, πρέπει απαραιτήτως να αλλάξεις και το slip ring ή και το steering angle sensor που κουμπώνει στον εγκέφαλο ή μπορείς να γλυτώσεις κάτι απο αυτά? ρωτάω γιατί ψάχνοντας στην αντιπροσωπεία δεν έβγαλα και πολυ άκρη τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ σε περίπτωση αλλαγής του (απλού) τριακτινου τιμονιού μου...

Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή εγκεφάλου για να μπει το τιμόνι, απλά θα είναι κρίμα για 100-120 ευρω να έχεις νεκρά πλήκτρα.

• Like 1

Σε όποιον ενδιαφέρεται για το part number του τιμονιού (όχι s-tropic transmission), αυτό ειναι το 8J0 419 091 G και βγαίνει σε τέσσερις διαφορετικές εκδόσεις ραφών, μαύρη, άσπρη, κόκκινη και μπλε, με τις δυο πρώτες να βρίσκονται πιο εύκολα ειδικά στο διαδίκτυο.

Καινούργιο απο αντιπροσωπεία κομπλέ δε λέω την τιμή, πάρτε υπογλώσσιο πρώτα, αλλά μπορεί να βρεθεί σε καινουργή κατασταση όπως του κάβουρα σε πολυ καλή προσφορά στο εξωτερικό.

Μια ερώτηση που θέλω να κάνω εγω, αν δεν έχεις τον εγκέφαλο άνεσης που υποστηρίζει τις πολυλειτουργικές ρυθμίσεις του τιμονιού, εκτός απο την επιβεβλημένη αυτή αλλαγή, πρέπει απαραιτήτως να αλλάξεις και το slip ring ή και το steering angle sensor που κουμπώνει στον εγκέφαλο ή μπορείς να γλυτώσεις κάτι απο αυτά? ρωτάω γιατί ψάχνοντας στην αντιπροσωπεία δεν έβγαλα και πολυ άκρη τι ανταλλακτικά θα χρειαστώ σε περίπτωση αλλαγής του (απλού) τριακτινου τιμονιού μου...

Τι ακρη να βγαλεις απο αντιπροσωπεια;

Εγω εμαθα οτι εχεις το κινητο μου και ακομα δεν πηρες, αλλα τον audidis τον καλεσες.

Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή εγκεφάλου για να μπει το τιμόνι, απλά θα είναι κρίμα για 100-120 ευρω να έχεις νεκρά πλήκτρα.

Φίλε Konan, γνωρίζω το ρόλο που παίζει ο εγκέφαλος του τιμονιού και την αλλαγή την κάνεις για να έχεις πολυλειτουργίες στο τιμόνι σου, αλλιώς δεν έχει λόγο η αγορά του, απλά για να λες ότι έχεις flat bottom...εγώ ρώτησα για το slip ring και το steering angle sensor και πότε απαιτείται η αντικατάστασή τους.

Εγω εμαθα οτι εχεις το κινητο μου και ακομα δεν πηρες, αλλα τον audidis τον καλεσες.

Η αντιπροσωπεία όντως στην αρχή μου είπε ότι ο κωδικός αυτός δε δίνεται για το δικό μου αυτοκίνητο, ίσως γιατί τα αρχικά 8J παραπέμπουν σε audi tt, το οποίο βέβαια έχει ταυτόσημα μηχανικά και ηλεκτρικά με το A3, αλλά αυτοί πάνε by the book!!! Μετά μου το ψιλογύρισαν και μου είπαν ότι μπορεί να ταιριάζει, αλλά να χρειάζονται και άλλα πράγματα συμπληρωματικά, χωρίς ανάλυση τι και ποιά...

Ποιός διαδίδει τέτοιες αήθεις φήμες ότι δεν πήρα εσένα και πήρα τον audidis?? τον κύριο ούτε που τον ξέρω καλά καλά!!! :sSig_busted:

Πέρα από την πλάκα, πρώτον ξέρω ότι είσαι διακοπές και δεν ήθελα να ενοχλήσω (by the way καλά να περνάς με την οικογένεια και την τιμονάρα σου) και δεύτερον το κινητό σου δεν το έχω να λέμε την αλήθεια...θα ήθελα όμως να μιλήσουμε κάποια στιγμή για το θέμα μας.

Πάντως λίαν συντόμως θα αυξηθούν αρκετά οι κάτοχοι Α3 με το πανέμορφο και χρήσιμο αυτό αξεσουάρ...stay tuned!! :sHa_wink3:

Edited by Prince_73
  • Like 1

Μάλλον τα τηλέφωνα τα τσιμπάτε από διαφημιστικές και call centers και με παρενοχλείτε... Δεν σας γνωρίζω κύριοι...

Φίλε Konan, γνωρίζω το ρόλο που παίζει ο εγκέφαλος του τιμονιού και την αλλαγή την κάνεις για να έχεις πολυλειτουργίες στο τιμόνι σου, αλλιώς δεν έχει λόγο η αγορά του, απλά για να λες ότι έχεις flat bottom...εγώ ρώτησα για το slip ring και το steering angle sensor και πότε απαιτείται η αντικατάστασή τους.

Η αντιπροσωπεία όντως στην αρχή μου είπε ότι ο κωδικός αυτός δε δίνεται για το δικό μου αυτοκίνητο, ίσως γιατί τα αρχικά 8J παραπέμπουν σε audi tt, το οποίο βέβαια έχει ταυτόσημα μηχανικά και ηλεκτρικά με το A3, αλλά αυτοί πάνε by the book!!! Μετά μου το ψιλογύρισαν και μου είπαν ότι μπορεί να ταιριάζει, αλλά να χρειάζονται και άλλα πράγματα συμπληρωματικά, χωρίς ανάλυση τι και ποιά...

Πρίγκηψ (αν και τα είπαμε, τα είπαμε? όχι δεν σας γνωρίζω!!) slip ring από ότι έχω καταλάβει πάει "πακέτο" για να είναι σίγουρα συμβατό με τον εγκέφαλο τιμονιού. Αυτός που είχες πιθανότατα υποστηρίζει cruise control (άσχετα εάν πρόκειται να το βάλεις ή όχι) αλλά όχι πολυλειτουργικό.

Για τον σένσορα δεν μπορώ να σου πω, δεν γνωρίζω...

Δυστυχώς αυτά τα μπερδέματα συμβαίνουν εξαιτίας του τί "φορούσε" το αυτοκίνητο όταν ήρθε...άργησα πολύ να το κατανοήσω αυτό...

Λοιπόν, μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, στο φόρουμ (το topic αυτό συγκεκριμένα αρκετά διαφωτιστικό για όσους ενδιαφέρονται), ενημέρωση από συμπαθή φίλο μεταλλαγμένο με δαγκάνες και επιβεβαίωση κωδικών από ΕΤΚΑ, παραθέτω τα εξής:

Χρειάζονται (για τα 8P, παραγωγής 2007-2008):

1) ....Τιμόνι πολυλειτουργικό....ΟΚ...χρειάζεται :59:

Κωδικός: 8J0 419 091G (με το "διάτρητο" δέρμα δεξιά-αριστερά)

εξτρά κωδικοί ραφής: 8UD (black)

NOC (titanium grey) και

WUG (silver)

2) Εγκέφαλος τιμονιού

Κωδικός: 8P0 953 549F (για να υποστηρίζει σίγουρα και πολυλειτουργικό & cruise control)

3) Slip Ring

Κωδικός: 1K0 959 653D (σίγουρα συμβατός με τον παραπάνω εγκέφαλο)

4) Πλεξούδα (wiring harness)

Κωδικός: 8P0 971 589Q

Από ότι συμπέρανα, αυτοκίνητα που ήρθαν (τουλάχιστον στο δικό μου) Ελλάντα και ΔΕΝ είχαν πολυλειτουργικό, είτε δεν έχουν την πλεξούδα αυτή είτε έχουν αλλά δεν ταιριάζει με την τοποθέτηση των νέων παραπάνω εξαρτημάτων που μπαίνουν για multifunction support... Προσεχώς επιβεβαίωση σε αυτό διότι θα ακολουθήσει πρακτική εφαρμογή.

5) Cruise Control (για όποιον το επιθυμεί)

Κωδικός: 8P0 953 513D

6) Steering Sensor

Κωδικός: 1K0 959 654

Δεν γνωρίζω εάν το φοράμε ηδη το σωστό ή όχι...

Επίσης, όποιος πάρει ξεχωριστά αερόσακο για το παραπάνω τιμόνι. ο κωδικός είναι 8J0 880 201N 6PS

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Τα "μάλλον", "ίσως", "δεν ξέρω εάν το φοράμε ήδη" και γενικώς τα "ήξεις-αφίξεις" που αναφέρω στο ποστ μου, είναι διότι δεν έχω vagcom (έχω 2 αλλά ΔΕΝ μου δουλεύουν :fire: ) για να διαπιστώσω άμεσα τί κωδικούς έχει το δικό μου να επιβεβαίωνα.. Μόνο για τον εγκέφαλο τιμονιού ψιλογνώριζα πριν από χρόνια...

Οπότε και αφού έψαχνα για 2-3 εξαρτήματα από όλα τα παραπάνω, και βρήκα ευκαιρία στον κο Μπέϊ σε καλή τιμή και σετ πακέτο όλα, το αγόρασα ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μου λείπει τίποτε.

Πέρα από την πλάκα, πρώτον ξέρω ότι είσαι διακοπές και δεν ήθελα να ενοχλήσω (by the way καλά να περνάς με την οικογένεια και την τιμονάρα σου) και δεύτερον το κινητό σου δεν το έχω να λέμε την αλήθεια...θα ήθελα όμως να μιλήσουμε κάποια στιγμή για το θέμα μας.

Να τον ενοχλήσεις! Από ότι κατάλαβα ο Γιώργος δεν είναι διακοπές, ανοίγει δική του αντιπροσωπία και η Καρέντα του χαλάει την πιάτσα και το μερίδιο του :thumbsup:

Πάντως λίαν συντόμως θα αυξηθούν αρκετά οι κάτοχοι Α3 με το πανέμορφο και χρήσιμο αυτό αξεσουάρ...stay tuned!! :sHa_wink3:

Καλά μιλάμε για επιδημία καλοκαιρινή!!!!

Την καλημέρα μου.

ΥΓ. δέχομαι διορθώσεις όπου χρειάζεται, αν και νομίζω ότι τα έγραψα σωστά.

• Like 4

Γιατί το λές αυτό Γεώργιε?? Μια χαρά άκρη βγάζεις, εγώ έκανα παραγγελία το ΟΕΜ μικρόφωνο για να περαστεί αργότερα στην πλαφονιέρα και μου το έφεραν άμεσα (χωρίς καλώδιο :cold: )

Επειδή είσατε πολύ ψαγμένα παιδάκια εδώ μέσα, ποιό καλό παληκάρι θα μου πει αν ο εγκέφαλος τιμονιού με κωδικό  8P0 953 549 Κ (νέα έκδοση) είναι συμβατός για λειτουργία multifunction steering control σε Α3 8P??

Κατάλαβα ότι πάω για slip ring, steering sensor και steering module για σιγουριά, αλλά επέτρεψέ μου Σταθάκο (που δε σε ξέρω βρε!!!) να αμφιβάλλω για την αναγκαιότητα της πλεξούδας που αγόρασες....πλεξούδα έχει πάνω ο αερόσακός σου και κουμπώνει κανονικά στο slip ring του τιμονιού σου...

Τι μου έρχεται σήμερα μπρε??? :sFun_drool2:

• Like 1

Πλεξούδα Στάθη εννοείς το καλώδιο που κουμπώνει στον αερόσακο προφανώς έτσι?

Capture%20decran%202012-05-02%20a%2020.0

Γιατί όταν ακούω πλεξούδα μου έρχεται στο μυαλό εκατοντάδες μέτρα καλωδίων ;)

Δημήτρης

• Like 2

Πλεξούδα Στάθη εννοείς το καλώδιο που κουμπώνει στον αερόσακο προφανώς έτσι?

Capture%20decran%202012-05-02%20a%2020.0

Δημήτρης

Ακριβώς αυτό Δημήτρη.

Και ακριβώς αυτή την καλωδίωση έχεις από τον αερόσακό σου φιλάρα!!! ελπίζω ειλικρινά να μην έδωσες τσάμπα χρήματα...θα δείξει σε λίγες μέρες!

Επειδή είσατε πολύ ψαγμένα παιδάκια εδώ μέσα, ποιό καλό παληκάρι θα μου πει αν ο εγκέφαλος τιμονιού με κωδικό  8P0 953 549 Κ (νέα έκδοση) είναι συμβατός για λειτουργία multifunction steering control σε Α3 8P??

Κατάλαβα ότι πάω για slip ring, steering sensor και steering module για σιγουριά, αλλά επέτρεψέ μου Σταθάκο (που δε σε ξέρω βρε!!!) να αμφιβάλλω για την αναγκαιότητα της πλεξούδας που αγόρασες....πλεξούδα έχει πάνω ο αερόσακός σου και κουμπώνει κανονικά στο slip ring του τιμονιού σου...

Τι μου έρχεται σήμερα μπρε??? :sFun_drool2:

Δημήτρη, για τον εγκέφαλο που αναφέρεις (στην πλειοψηφία στο ebay σε Κ έβρισκες) υπήρξε επικοινωνία με ένα πωλητή ο οποίος ενημέρωσε πως είναι για αυτοκίνητα παραγωγής ή 2009 ή 2010 και έπειτα, δεν θυμάμαι ακριβώς (όπως κατάλαβες συγκράτησα μόνο την εσωτερική μου σκέψη "όχι για το δικό μου" :sHa_hehe:

Ας μας γράψουν οι έχοντες να μας διαφωτίσουν... Βέβαια (θα έλεγα εγώ) δεν στέλνεις και ένα mail σε έναν πωλητή της αγγελίας που το βλέπεις να σε ενημερώσει σχετικά?

Για την πλεξούδα δεν σου επιτρέπω...

Αφού σου γράφω μπρε ότι στην πρακτική εφαρμογή θα δείξει :chair:  Εγκώ ντεν γκζέρει..

Edited by audidis

Και ακριβώς αυτή την καλωδίωση έχεις από τον αερόσακό σου φιλάρα!!! ελπίζω ειλικρινά να μην έδωσες τσάμπα χρήματα...θα δείξει σε λίγες μέρες!

Ας μην χρειαστεί Δημήτρη δεν χάλασε και ο κόσμος. Εδώ (σχετικά πρόωρα) άλλαξα δίσκο ενώ ουσιαστικά μου έφταιγαν άλλα.... λες να κολλήσω στην πλεξούδα οέο?

Κάποια πράγματα καλώς ή κακώς προσδιορίζονται με μέθοδο trial & error :)

• Like 1

Δημήτρη, για τον εγκέφαλο που αναφέρεις (στην πλειοψηφία στο ebay σε Κ έβρισκες) υπήρξε επικοινωνία με ένα πωλητή ο οποίος ενημέρωσε πως είναι για αυτοκίνητα παραγωγής ή 2009 ή 2010 και έπειτα, δεν θυμάμαι ακριβώς (όπως κατάλαβες συγκράτησα μόνο την εσωτερική μου σκέψη "όχι για το δικό μου" :sHa_hehe:

Ας μας γράψουν οι έχοντες να μας διαφωτίσουν... Βέβαια (θα έλεγα εγώ) δεν στέλνεις και ένα mail σε έναν πωλητή της αγγελίας που το βλέπεις να σε ενημερώσει σχετικά?

Άρα είναι για το δικό μου (παραγωγή 12/2009) ή αλλιώς κωδικός κινητήρα CDAA...το έχω βρει στο internet βγαλμένο από TT 2010 με κωδικό κινητήρα CDAA (αυτό που λέγαμε για ταυτόσημα μοντέλα) και είναι αρκετά φθηνότερος από τον δικό σου - τον έχω βρει καινούργιο στο κουτί του με € 140.-

Έχω στείλει ήδη μήνυμα στον προμηθευτή στο εξωτερικό με τον αριθμό πλαισίου μου, έχω πάρει τηλέφωνο και τα κεντρικά της Kosmocar και περιμένω εναγωνίως κάποια απάντηση...

Ας μην χρειαστεί Δημήτρη δεν χάλασε και ο κόσμος. Εδώ (σχετικά πρόωρα) άλλαξα δίσκο ενώ ουσιαστικά μου έφταιγαν άλλα.... λες να κολλήσω στην πλεξούδα οέο?

Κάποια πράγματα καλώς ή κακώς προσδιορίζονται με μέθοδο trial & error :)

ναι αλλά τα καπάκια από πίσω δεν τα έχεις... :sHa_hehe:

Πολλά ανταλλακτικά νομίζω λέτε για ενεργοποίηση των κουμπιών εκτός αν είναι διαφορετικά τα πράματα από B8, καλωδίωση έρχεται μαζί με το τιμόνι από την στιγμή που έχει κουμπιά.

Ψάξτε το λίγο παραπάνω μην αγοράζετε πράγματα που δεν χρειάζονται.

• Like 1

Πολλά ανταλλακτικά νομίζω λέτε για ενεργοποίηση των κουμπιών εκτός αν είναι διαφορετικά τα πράματα από B8, καλωδίωση έρχεται μαζί με το τιμόνι από την στιγμή που έχει κουμπιά.

+1 συμφωνώ απολύτως...

τελευταία νέα από αντιπροσωπεία - βάσει αριθμού πλαισίου μου, φοράω τον 8P0 953 549 Κ που υποστηρίζει cc & mfsc!! νομίζω ότι πρέπει να χαρώ αφού λογικά δε θα χρειαστώ κάτι άλλο πέραν της κωδικοποίησης του τιμονιού όταν το φορέσω...

• Like 2

Αγαπητέ μου βάρβαρε χρειάζεσαι κατσάδιασμα....

Ενώ στο Dynavin το θέμα σχολιάζουμε (και οι δύο) και την... τελεία, εδώ μάλλον μου κάνεις... χοροπηδηχτά και μου διαβάζεις γραμμή παρα γραμμή τα posts μου...

• Like 2