Jump to content

Audi A4 αλλαγή turbo


Recommended Posts

Καλημέρα θέλω να βαλω k04-023 σε Audi A4 b7 20vt εχει βάλει κάποιος να μου πει τι αλλαγές χρειάζονται π.χ ταιριάζει το πάτημα του Τουρμπο στην πολλαπλή και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις αρκετα πραγματα οπως:

1) αλλη πολλαπλη που θα ειναι για την παραπανω τουρμπινα αλλα να κανει για Α4 ( πχ του s3 δεν κανει...)

2) καινουργιο dp γιατι η τουρμπινα δεν καθεται στην ιδια θεση με την μαμα

3) αλλη εισαγωγη για τον ιδιο λογο

4) αλλες γραμμες λαδιου για τη τουρμπινα

5) σωληνες για να κουμπώσει το intercooler

 

γενικα μια τετοια μετατροπη αν και πολυ καλη για το σασι μας, δεν διαφερει σε κοστος και ''κοπο'' απο μια big turbo...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ θα πρότεινα πλάκα ανταπτορα για να κουμπώσει επάνω κατευθείαν η' τούρμπο απο 2,0tfsi K04-064 παροχή 360-390 η 2.0tfsi Κ03 παροχή 270-290 είναι καλύτερη εφαρμογή απο Κ04-023 με καλύτερες επιδόσεις και με ποιο αξιόπιστα μαντέμια δεν ραγίζουν και τις βρίσκουμε και μεταχειρισμένες τηςΚ03 τσάμπα 250-350 ευρώ και το κόστος δεν έχει μεγάλη διάφορα απο το σεταπ που θες  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη και εγω ψαχνω για αλλαγη εχει βαλει κανενας απο  tfsi για να μας πει εντυπωσεις πχ σε ποιες στροφες τουρμπιζει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την σχέση στο σασμαν και το φορτίο. Σε τρίτη πχ ευθεία λογικά θα έχεις φουλ πίεση 2500-2800. Δεν έχω τέτοιο τούρμπο. Από αυτα που έχω δει έχω σχηματισει μια τέτοια άποψη.

 

Γενικά αποτελεί καλή επιλογή. Δεν θα σε προβληματισει πιστεύω από άποψη λαγκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω και μαλλον θα ειναι και τελικη επιλογη.Αφου δεν εχω ουτε downpipe ουτε αγελαδα κλπ νομιζω ειναι καλυτερα να επιλεξω τετοιο setup.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικα εβαλα κ04-023 με ανταπτορα και χοντρομπουκη πολλαπλη με ολα τα περιφεριακα ic,εξατμιση,maf s3,μπεκ s3,αντλια απο s3 tfsi το αποτελεσμα ηταν 269hp, και 38,9 ροπη

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.