Jump to content

Μisfires στον 3ο κυλινδρο στο ρελαντι χωρις CEL


Recommended Posts

οπότε δεν είχες την ίδια εισαγωγή χρόνια αφού είχες αλλάξει το φίλτρο με ένα που δεν ηταν σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

@bill kelso

 

Παντως δεν ειναι σωστο να ειναι το μαφ εκει, μπορει να διαβαζει οτι να ναι.

 

Για μενα πρεπει να την αλλαξεις την εισαγωγη και να βρεις μια που ειναι για το αμαξι σου.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, csaris said:

Το καλωδιο του μαφ πως εχει φτασει τοσο κατω;

Κόψιμο και κόλλημα. Η εισαγωγή θα αλλαχτεί αλλά όχι άμεσα γιατί υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα....μπορώ να έχω οδηγίες για το πώς διαβάζουμε τα mis και τις επιστροφές Αβάνς μέσω του torque,γιατί από τις φωτο του φίλου δεν έβγαλα άκρη...
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Gigi01 said:

Καλημέρα....μπορώ να έχω οδηγίες για το πώς διαβάζουμε τα mis και τις επιστροφές Αβάνς μέσω του torque,γιατί από τις φωτο του φίλου δεν έβγαλα άκρη...
Ευχαριστω

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Με το torque δυστυχως δεν μπορεις να κανεις δουλεια.

 

Εχει να δεις misfires εκει που πατας test results, αλλα πρεπει να περιμενεις κανενα 3λεπτο να τα διαβασει και στα διαβαζει συνολικα. Εχει επισης να κανεις και log αλλα εχει αρκετο lag, π.χ δινει μετρηση ανα 400 στροφες... Επισης καποιες μετρησεις που δινει οπως τα ltft και η πιεση εχουν διαφορες με το vcds.

 

Για μενα αν εχεις το μικροβιο να ψαχνεσαι θα πρεπει να παρεις ενα κλωνο καλωδιο vcds.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί στα logs μου τα σκαναρει ανά δευτερόλεπτο???
Επιστροφές αβανς δεν έχουμε Ε?


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gigi01 said:

Εμένα γιατί στα logs μου τα σκαναρει ανά δευτερόλεπτο???
Επιστροφές αβανς δεν έχουμε Ε?


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Κοιτα, υπαρχουν και επωνυμα bt dongle που εχουν πιο δυνατους επεξεργαστες και δινουν ενδειξεις π.χ. καθε 0,2sec. Με το ιδιο κοστος ομως παιρνεις εναν αξιοπιστο κλωνο vcds και κοιτας 1002 πραγματα. 

 

Εχει μια επιλογη timing advance το torque αλλα δεν δινει για καθε κυλινδρο ξεχωριστα και δεν το εμπιστευομαι να σου πω.

 

Το torque γενικα ειναι ενα οργανακι αναγκης, αν θες να δεις κατι στα γρηγορα. Αν θες να δεις οτι το αμαξι σου δουλευει καλα μονο με log απο vcds.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι...Έχω vcds αλλά τζάμπα το 50€...δουλεύει ως το 25κελι αν θυμάμαι καλά....κακός κλώνος να υποθέσω...
Με το torque το οποίο το έχω φισωμενο μέρα νύχτα για πες μου που βλέπεις τις επιστροφές έστω και συνολικά?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gigi01 said:

Ναι ναι...Έχω vcds αλλά τζάμπα το 50€...δουλεύει ως το 25κελι αν θυμάμαι καλά....κακός κλώνος να υποθέσω...
Με το torque το οποίο το έχω φισωμενο μέρα νύχτα για πες μου που βλέπεις τις επιστροφές έστω και συνολικά?

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Κατι την εχει ακουσει... Ή το προγραμμα ή το καλωδιο. Μπορεις να παρεις απο ebay με τα μισα λεφτα και κανει μεχρι για αμαξια του '18.

 

Timing advance το λεει στο torque, απλα το επιλεγεις να στο δειχνει, στο εγραψα και πριν...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Τα προβλήματά μου συνεχίζονται για όσους θυμούνται. Το αμάξι πάλι έχει ψηλά ltft (17%). Στο ρελαντί κάνει σκασίματα και όταν αποσυνδέω τον μαφ δεν αλλάζει τίποτα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Να σημειωθεί ότι μπήκε εισαγωγή vwracing. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill kelso said:

Τα προβλήματά μου συνεχίζονται για όσους θυμούνται. Το αμάξι πάλι έχει ψηλά ltft (17%). Στο ρελαντί κάνει σκασίματα και όταν αποσυνδέω τον μαφ δεν αλλάζει τίποτα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Να σημειωθεί ότι μπήκε εισαγωγή vwracing. 

 

Eχεις το μαμα φιλτροκουτο να δοκιμασεις?

 

Απο τη στιγμη βεβαια που στο κανει και με αποσυνδεμενo maf δεν παιζει ρολο ποια εισαγωγη εχεις.

 

Μπεκ και pcv εχεις ψαχτει?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, csaris said:

 

Eχεις το μαμα φιλτροκουτο να δοκιμασεις?

 

Απο τη στιγμη βεβαια που στο κανει και με αποσυνδεμενo maf δεν παιζει ρολο ποια εισαγωγη εχεις.

 

Μπεκ και pcv εχεις ψαχτει?

Έχω κ το έχω στο πρόγραμμα να το δοκιμάσω. Η pcv μπορεί να ελεγχθεί με τη βέργα του λαδιού; Μπεκ δεν έχουν ελεγχθεί κ δεν ξέρω κ πως μπορούν να ελεγχθούν. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, bill kelso said:

Έχω κ το έχω στο πρόγραμμα να το δοκιμάσω. Η pcv μπορεί να ελεγχθεί με τη βέργα του λαδιού; Μπεκ δεν έχουν ελεγχθεί κ δεν ξέρω κ πως μπορούν να ελεγχθούν. 

 

H pcv κανει 40€, παρε μια και δοκιμασε.

 

Βαλε πρωτα το μαμα φιλτροκουτο, αλλη pcv και μετα τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Γραμμάρια στο ρελαντί πόσα έχεις; Επίσης οι μοίρες σου στο ρελαντί έχουν αλλάξει; Μήπως είναι από πεταλούδα το θέμα.......ή καλωδίωση πεταλούδας!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dikonou said:

Γραμμάρια στο ρελαντί πόσα έχεις; Επίσης οι μοίρες σου στο ρελαντί έχουν αλλάξει; Μήπως είναι από πεταλούδα το θέμα.......ή καλωδίωση πεταλούδας!!!!

Τόσο τα γραμμάρια όσο κ οι μοίρες αλλάζουν συνεχώς στο ρελαντί. Βέβαια αυτά τα βλέπω από torque που ξέρω ότι δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο. 

 

Τα γραμμάρια παίζουν μεταξύ 2.6-3.0 και οι μοίρες 6-14.

Edited by bill kelso
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2019 at 6:42 PM, bill kelso said:

Τόσο τα γραμμάρια όσο κ οι μοίρες αλλάζουν συνεχώς στο ρελαντί. Βέβαια αυτά τα βλέπω από torque που ξέρω ότι δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο. 

 

Τα γραμμάρια παίζουν μεταξύ 2.6-3.0 και οι μοίρες 6-14.

Πρέπει να κανεις κάποια logs γιατί αλλιώς μόνο με τζόκερ θα βρεθεί το πρόβλημα (παίζει το τζόκερ να το πετύχεις πιο εύκολα). 

 

Αφου είναι τόσο χάλια τα πράγματα, πρέπει να τσεκάρεις αντλία εμπρός (υψηλής) και πίσω (χαμηλή). Χωρίς σωστό καύσιμο, το misfire θα πηγαίνει σύννεφο. 

Αν τα misfires είναι στον ίδιο κύλινδρο, κανεις το απλό, κάνοντας τράμπα πχ το μπουζί του 3ου και 4ου κυλίνδρου. Αν μεταφερθεί το πρόβλημα, βρήκες την αιτία. Αν όχι, τσεκάρεις μπεκ με τον ίδιο τρόπο (με περισσότερη ταλαιπωρία). 

 

Αν είναι τα misfire περίπου τα ίδια σε όλους τους κυλίνδρους, το πρόβλημα είναι κεντρικό. 

Μια μπορούσε να είναι ραγισμένη πεταλούδα, ή διαρροή στο κύκλωμα πίεσης (από Τούρμπο ως και πεταλούδα γκαζιού), θα μπορούσε να είναι pcv (που δε βγαζει και σφάλμα αν κολλάει ανοιχτή ή κλειστή). Θα μπορούσε να είναι (όπως εγραψα) στη γραμμή τροφοδοσίας με πεσμένη αντλία βενζίνης (μπροστά ή πίσω ή και τα δυο αφού αν πέσει η πίσω αντλία, ξελιγωνει την μπροστά με τα που τα παίζει και η μπροστά). Γενικά η διαδικασία ελεγχου απαιτεί χρόνο από πλευράς σου και από πλευρές συνεργείου για να βρεθει η αιτία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2019 at 3:23 PM, bill kelso said:

Τα προβλήματά μου συνεχίζονται για όσους θυμούνται. Το αμάξι πάλι έχει ψηλά ltft (17%). Στο ρελαντί κάνει σκασίματα και όταν αποσυνδέω τον μαφ δεν αλλάζει τίποτα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Να σημειωθεί ότι μπήκε εισαγωγή vwracing

 

Μήπως φταίει η εισαγωγή ?vwracing.  Πριν την βάλεις είχες αυτά τα προβλήματα ?  Μπορεί ως εισαγωγή να δουλεύει καλά αλλά να σου έκαναν κακή τοποθέτηση ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.