Jump to content

Συνάντηση Α3/S3/RS3 - Ark -Γλυφάδα 18/11

Περισσότερα - Συμμετοχή

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων - Εντυπώσεις

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Escape Park

Η φθινοπωρινή συνάντηση του Audi Sport Club διοργανώθηκε με επιτυχία, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν! Σας ευχαριστούμε όλους για την τιμή και την διάθεσή σας!
Εντυπώσεις

To Audi Sport Club στην Πάτρα

Εντυπώσεις από την συνάντηση των μελών στην Πάτρα.
Πληροφορίες
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
Dimitris_Kon

Ανεπίσημη συνάντηση και τοποθέτηση τιμονιού σε Α3 και I/c σε Α4 Β8

Recommended Posts

μετά το διπλό χουνέρι που έφαγε, ένα από μένα "ρε....αυτές οι βίδες περίσσεψαν!" και όταν έβαλε μπροστά και το τιμόνι ήταν "θεόβαρο" (γιατί ήθελε καλιμπράρισμα ο αισθητήρας γωνίας του τιμονιού), ίσως να κάνει καιρό να ξαναμπει στο φόρουμ....

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Από όσο θυμάμαι από το δικό μου, το καλιμπράρισμα του αισθητήρα γίνεται με αναμμένη μηχανή και με στρίψιμο του τιμονιού από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά και τούμπαλιν....δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο, σωστά??

οι "περισσευούμενες" βίδες ήταν όντως όλα τα λεφτά - είχε κοκκινίσει μέσα στο αμάξι και κοίταζε το Δημήτρη με αγωνία να δει τι θα πει....αν είχε το μπουκάλι με το αψέντι, θα το είχε κατεβάσει προκαταβολικά όλο!!! :sHa_hehe:

Από όσο θυμάμαι από το δικό μου, το καλιμπράρισμα του αισθητήρα γίνεται με αναμμένη μηχανή και με στρίψιμο του τιμονιού από τέρμα αριστερά σε τέρμα δεξιά και τούμπαλιν....δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο, σωστά??

Πρέπει να μπεις να κάνεις βασική ρύθμιση να πας πρώτα ευθεία μέχρι 20 χιλιόμετρα ταχύτητα και μετά πλήρη περιστροφή αριστερά και μετά δεξιά και μετά ξανά σετάρισμα στο vag com να δεις τις μοίρες.

ΔΗμήτρης

• Like 2

Δεν μου έκανε κάτι τέτοιο εμένα...το τιμόνι ήταν όσο ελαφρύ όσο το ήξερα και η κατευθυντικότητά του άριστη...θα το δω στο service!

Δεν μου έκανε κάτι τέτοιο εμένα...το τιμόνι ήταν όσο ελαφρύ όσο το ήξερα και η κατευθυντικότητά του άριστη...θα το δω στο service!

εσύ άλλαξες εγκέφαλο τιμονιού? ή κράτησες τον ίδιο?

Έτσι γίνεται μετά την διαδικασία που προανέφερα Δημήτρη. Για να παραμείνει το ίδιο θα πρέπει να έχεις τον ίδιο εγκέφαλο ή να μην έβγαλες το slip ring πάνω στην κολώνα. Θέμα κατευθυντικότητας δεν τίθεται.

Δημήτρης

Slip ring δεν άλλαξα, μόνο steering module - ίσως και γιαυτό δεν έκανε κάποια άλλη ρύθμιση...ή μπορεί να έκανε (έβαλε vcds πάνω) και να μην μου το ανέφερε...

Μητσάρα η σωστή διαδικασία είναι η ακόλουθη :

[select]
[44 - Steering Assist]
[Coding-II - 11] or if that function is not available then use [sec.Access - 16] instead
Enter 40168, to enable the basic setting.
[Do it!]
[basic Settings - 04]
Group 060
[Go!]
Activate the Basic Setting.
[ON/OFF/Next]
After a successful basic setting, field 1 should say "OK".
[Done, Go Back]
To make sure the basic setting was successful, check the sensor again.
[Measuring Blocks - 08]
Group 007
[Go!]
Check field 1, the value has to be between -1.5 and +1.5 °.
[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

Note: After successful basic setting, the Steering Limit Stop needs to be adapted too.

Special Procedures Steering Limit Stop Adaptation

(Engine still running)

• Center steering wheel (±10°) and hold it centered for 5 seconds.
  • Turn steering wheel completely to the left and hold it there for 10 seconds.
  • Turn steering wheel completely to the right and hold it there for 10 seconds.
  • Center steering wheel (±10°).
  • Switch OFF engine and ignition.
  • Switch ON ignition.
  • Wait 5 seconds.
  • Steering Assist Warning Lamp should turn OFF. If it doesn't, perform a short test drive.

Αυτά κάναμε εχθές, ώστε να ολοκληρωθεί η βασική ρύθμιση και του έβγαλε του Στάθη 0 μοίρες, δηλαδή απόλυτη ταύτιση με ΟΕΜ προρύθμιση γωνίας.

Δημήτρης

Edited by Dimitris_Kon
  • Like 9

Ξεκινάμε με την αμαξάρα του Ιανού :

28297029580_41849a2984_b.jpg

27964010654_f0f1bc61c3_b.jpg

28474816492_e1d8822a6b_b.jpg

28474805682_313ef3e972_b.jpg

28502896021_614e0c5018_b.jpg

28502869521_a29d94b4a2_b.jpg

28581254465_6d27d69fec_b.jpg

27963961024_5bb5899b72_b.jpg

Δημήτρης

• Like 7

Μπραβο παιδια...πολυ καλη δουλεια οπως παντα αλλωστε κ αυτη την φορα που δεν παρεβρεθηκα βλεπω μεσα απο τις φωτο να βοηθανε ολοι προκειμενου να βγει το τελειο αποτελεσμα...

• Like 4

Μπραβο παιδια φαινεστε τρομερο team!!! Ακομα μεγαλυτερο μπραβο στα παιδια που προσφερουν γνωση και υπηρεσιες!!!! Αντε και στην επομενη και απο κοντα!!!

(Μηπως πρεπει να προμυθευτη η λεσχη τροχηλατη ξαπλωστρα..;;;; με ραμμενο φυσικα το λογοτυπο..!)

• Like 2

Sorry που δεν έγραψα πιο πριν, αλλά είχα πάει να διακόψω την ετήσια συνδρομή στο Joe Weider, μιας και ενθουσιάστηκα που θα κάνω τρελά μπράτσα οικονομικότατα με το νέο μου τιμόνι, κράτησε λίγο δυστυχώς η χαρά μου :sHa_hehe: ...

Όλα καλά πήγαν εχθές, από την εγκατάσταση μέχρι το τελικό καλιμπράρισμα, τιμόνι πανέμορφο, αν και ξεβράκωτο χαχαχα

Υπενθυμίζω πως το δικό μου ήτο παραγωγή τέλος του 2007. Ως (η όποια σύμφωνα με τον εισαγωγέα) "επετειακή" μου έκδοση, περιλάμβανε το σωστό slip ring τελικά (...953D) σωτστό wiring harness, καθώς και τον σωστό steering wheel sensor. Αντιθέτως, ήταν απαραίτητη η αντικατάσταση του εγκέφαλου (άλλαξε ο 549ΑΗ ή AD -δεν θυμάμαι- με τον 549F που "δέχεται" πολυλειτουργικό και cruise control), όπως και έγινε επιτυχώς. Επίσης, προστέθηκε και το cruise control, όπου ανακάλυψα ότι δεν ταίριαζε πια το κάτω μέρος του καπακιού-λαιμού του τιμονιού (ούτε καν το σκέφτηκα), οπότε αναμένουμε για παραγγελία του σωστού part number. Άμεση συνέπεια αυτού είναι το τιμόνι από πάνω ντυμένο σαν καλόγρια και από κάτω με μπικίνι...

Πάντως πανέμορφο το τιμόνι. Ήταν καημός χρόνων και ευτυχώς που ήρθε κάποια στιγμή το πλήρωμα του χρόνου και για μένα. Θα πέσει μελέτη στα αμερικάνικα φόρουμ να "πάρω ότι περισσότερο μπορω από το τιμόνι σε συνδυασμό με το Dynavin - Όχι-Νεκτάριε-Δεν-Το-Αλλάζω!!!

"Χρωστάω φωτό από το νέο look, θα ανεβάσω σύντομα, όχι πως δεν το έχετε δει άλλο ένα εκατομμύριο φορές!

Είχα κάποιες στιγμές... κοκκινίσματος, δεν ξέρω γιατί, μάλλον δερματικές αντιδράσεις, γιατί εσωτερικά λόγω αψεντίου ήμουν τάφος :updown:

Ένα συγγνώμη ήμουν έτοιμος να γράψω στον Γιάννη (Ianos) για ελλειπή φωτο κάλυψη, αλλά το παίρνω πίσω διότι μια χαρά φωτό σου τράβηξα ρε συ (με ξένα κόλυβα...)

Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Δημήτρη (Kon) που μάτωσε κυριολεκτικά (όχι μεταφορικά) να αφαιρεί κλιπσάκια κατα το χειρουργείο και για το "after sales" του πριν φύγουμε για να ελαφρύνουμε το τιμόνι με έξτρα κωδικοποιήσεις.

Τον Τάσο (ITG...κάτι, δεν το συγκράτησα) που μόλις χθες γνώρισα και με σκλάβωσε με την απλόχερη βοήθεια του, την διασταύρωση κωδικών πάσης φύσεως, ακόμα και για αντίστοιχα κόστη!

Τον Γιώργο (Kem) για την parti time φωτο καλυψη/support, ώστε να ιδρώνω και να κοκκινίζω ελεύθερα :P

Επίσης, Πρίγκηπες, Karr, (Κυριάκο, το Zenec σου τα σπάει!) Gtaros για την εξέδρα χαχαχα και την συμπαράσταση (λέμε τώρα :D ), όπως και τους νέους επισκέπτες (τουλάχιστον για μένα) που γέμισαν την έδρα!

Επίσης για την πολύ ωραία LEDοδουλειά της εταιρίας-χορηγού Ianos & Manos Ltd όπου θαύμασα το τελικό αποτέλεσμα της δουλειάς τους (ήμουν απασχολημένος παίζοντας με κουμπάκια πιο πριν...) και ομολογώ πως.. κέρδισαν τον επόμενο πελάτη τους ;) !

Τέλος, να ευχαριστήσω θερμά το μέλος Kavouras για την βοήθεια που ΘΑ μου προσφέρει στο μέλλον προκαταβολικά περί μικροφώνου σε πλαφονιέρα!!!!

Χάρηκα που η αφορμή για μεταμόσχευση cooler και τιμονιού είχε ως αποτέλεσμα η έδρα μας να σφύζει από ζωή για άλλη μια φορά :JC_doubleup: . Γιατί αυτό είναι η έδρα μας, τα μέλη του.

Πέρα από την τεχνική βοήθεια, "παλιοί" (ας το πούμε κι έτσι) και "πρωτοεμφανιζόμενοι" (ας το πούμε και αυτό έτσι) φέρνουν ευχάριστο "αέρα" και διάθεση.

Edited by audidis
  • Like 9

Αν και έλειπε ένα γνωστό πεπειραμένο μέλος άλλης ανταγωνίστριας γερμανικής εταιρίας, με την αξέχαστη και φανταχτερή φόρμα του, που με την βοήθειά του αποδεικνύει περίτρανα πως σοβαροί ανταγωνιστές δεν έχουν να χωρίσουν τίποτε μεταξύ τους :sHa_hehe::JC_doubleup: ...

• Like 1

Πωπω σεντόνι......καιρό είχα να θαυμάσω Audidis από τα παλιά!!!! :JC_cheesy:  ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ και καλά στριψίματα!!!!! :JC_doubleup:

Με συγκίνησες βρε μπαγάσα....αλλά ούτε μια αναφορά στα καπάκια, αυτά που σου δώσανε τουλάχιστον 2 άλογα αέρα!!!! :sHa_hehe:

Το κάλυμμα της κολόνας δεν είναι ετοιμοπαράδοτο Σταθάρα??? υπομονή μια βδομάδα μάλλον, τόσο φαντάζομαι κάνει η παράδοση από Γερμανία...

Edited by Prince_73
  • Like 1

Μερικες photos και απο μενα! Το event τουμπανο! Επιτελους απεκτησα το φως στο ντουλαπακι να μπορω να βρισκω τα βρισκω τσιχλες!

Το τιμονι του audidis τουμπανο οπως και το cooler στο μαστορι Ιανο. 

image.jpg DSC0963.jpg DSC0967.jpg

DSC0984.jpg DSC0988.jpg DSC0996.jpg

DSC0999.jpg DSC1026.jpg DSC1028.jpg

DSC1036.jpg DSC1043.jpg DSC1047.jpg

image.jpg
Edited by George_7
  • Like 12

Πωπω σεντόνι......καιρό είχα να θαυμάσω Audidis από τα παλιά!!!! :JC_cheesy:  ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ και καλά στριψίματα!!!!! :JC_doubleup:

Με συγκίνησες βρε μπαγάσα....αλλά ούτε μια αναφορά στα καπάκια, αυτά που σου δώσανε τουλάχιστον 2 άλογα αέρα!!!! :sHa_hehe:

Το κάλυμμα της κολόνας δεν είναι ετοιμοπαράδοτο Σταθάρα??? υπομονή μια βδομάδα μάλλον, τόσο φαντάζομαι κάνει η παράδοση από Γερμανία...

Ευχαριστώ Δημήτρη.

Και σε ευχαριστώ πολύ για τα καπάκια, sorry ξεχάστηκα (γύφτος mode...)

Μην αναφέρεις τα έξτρα άλογα από τα καπάκια, δεν είναι δηλωμένα :sHa_hehe:

• Like 1

Για πάμε και στην τιμονάρα του Audidis..

28296916410_80cc2d9b04_b.jpg

28474749952_623df62ace_b.jpg

28548156236_449c0f61a8_b.jpg

28502770261_bb7ecae732_b.jpg

28502758251_800b96ff91_b.jpg

28548128216_d5be276324_b.jpg

28296806620_bd87430de2_b.jpg

Δημήτρης

• Like 3

28474638402_09303107ba_b.jpg

28474616332_0a2f102cab_b.jpg

27965469463_93b0de8be8_b.jpg

27963703404_287c98ef93_b.jpg

28548024336_127088e13e_b.jpg

28548003496_044061b22f_b.jpg

Δημήτρης

• Like 4

28474549742_ab5e1bca03_b.jpg

28502546661_35d24359db_b.jpg

28502541081_64aea5b251_b.jpg

28502530481_fc2de4d247_b.jpg

28474502792_7abfc8bd90_b.jpg

27963576474_367148e8aa_b.jpg

28502467411_8764d6f205_b.jpg

Δημήτρης

• Like 5

IMG_2815.JPG IMG_2818.JPG IMG_2834.JPG

• Like 6

χάλι μαύρο, που πας "ξεβράκωτος" στα αγγούρια??? τράβα πέτατο το ρημάδι!!!!! :sHa_hehe:

• Like 1

Σήμερα παραλαμβάνω και το παντελόνι... εεε το καπάκι ήθελα να πω.

61 ευρώ παρακαλώ. Το καπάκι.

Σήμερα παραλαμβάνω και το παντελόνι... εεε το καπάκι ήθελα να πω.

61 ευρώ παρακαλώ. Το καπάκι.

61??? Σαν πολλα δεν ειναι? Τι part number εχει ? εδω γραφω αναλυτικα τι ειχα αλλάξει και ποσο ειχαν στοιχίσει και το καπακι το ειχα παρει απο τον Φιλιππαίο. Στο λεω γιατι οπως το ειδα απο κοντα το καπακι σου ειναι ιδιο με το δικο μου(Α4 Β8)

• Like 1

Είσαι όμορφος Στάθη!!!!

Είναι ωραίο να μπαίνουμε στο αμάξι και να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκερπάνια :)

Μεγιές και πολλά μπράβο στο club.

• Like 2

61??? Σαν πολλα δεν ειναι? Τι part number εχει ? εδω γραφω αναλυτικα τι ειχα αλλάξει και ποσο ειχαν στοιχίσει και το καπακι το ειχα παρει απο τον Φιλιππαίο. Στο λεω γιατι οπως το ειδα απο κοντα το καπακι σου ειναι ιδιο με το δικο μου(Α4 Β8)

Πολλά μου φαίνονται. Βέβαια παίζει ρόλο πότε (χρονιά) το πήρε ο καθένας μας, τί ζήτηση είχε, αν ήταν παραγγελία απ' έξω ή στο ράφι της αντιπροσωπίας, άλλα φπα κτλ...

Άλλο κωδικό έχω στο α3 και πιθανότατα δεν κουμπώνει του α4 στο δικό μου.

Εγώ περίμενα λίγο τσιμπημένη την τιμή, δεν περίμενα Χ2 παραπάνω βέβαια...

Είσαι όμορφος Στάθη!!!!

Είναι ωραίο να μπαίνουμε στο αμάξι και να καμαρώνουμε σαν γύφτικα σκερπάνια :)

Μεγιές και πολλά μπράβο στο club.

Να σαι καλά ρε Κώστα σε ευχαριστώ φίλε! Για το team δεν χρειάζεται σχολιάσω κάτι άλλο εγώ πάλι...απλά RESPECT

Για το bold: μιλώντας για σκεπάρνια, έπρεπε να δεις το φουκαρά τον Kem που είναι και ενός άλφα... αναστήματος να φωτογραφίζει από τα πίσω καθίσματα σαν σαλιγκάρι....

Edited by audidis
  • Like 2

Πανεμορφο φιλε audidis!!!! Να το χαρεις και καλα στριψιματα!!!!

Ερχετε και το δικο μου!!!! Σαββατο θα το χω στα χερια μου!!!!

Για πες εντυπωσεις εχει ωραια αισθηση...;;;; Τελικα απο κωδικοποιηση κτλπ ηταν σχετικα ευκολο;;;

• Like 1