Jump to content

Ταπετσαρία ουρανού


Recommended Posts

Κι εγώ το ίδιο έπαθα. Γίνεται να ξανακολληθει το ίδιο ύφασμα ;

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και εγω το ιδιο επαθα ρωτησα τιμη μου ειπαν 100 ευρω αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν θα ειναι ακριβως ιδια η ταπετσαρια γιατι δεν την βρισκει. Ρωτησα αν μπορει να κολλήσει την ίδια και μου είπε όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και εγω το ιδιο επαθα ρωτησα τιμη μου ειπαν 100 ευρω αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν θα ειναι ακριβως ιδια η ταπετσαρια γιατι δεν την βρισκει. Ρωτησα αν μπορει να κολλήσει την ίδια και μου είπε όχι.
 
Αυτό είναι το πρόβλημα ότι και δε θα είναι ίδια αλλά και ίδια να είναι πάλι θα έχει διαφορά με τα σκιάδια και τις κολώνες λόγω παλαιότητας. Γιατί να μην κολλάει η παλιά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω μπορω να το καταλαβω την βγαζεις καθαριζεις την παλια κολλά και την κολας με καινουρια γιατι οχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η παλιά κόλλα..Το ύφασμα του ουρανού είναι με ένα είδος σφουγγαριού..στην ουσία το ύφασμα ξεκολλάει από το σφουγγάρι και γι'αυτό το λόγο κρεμάει..Δεν γίνεται να κολλήσεις λοιπόν ξανά το ίδιο ύφασμα διότι έχει ξεκολλήσει απο το σφουγγάρι (η κόλλα μπαίνει στο σφουγγάρι και στην ταπετσαρία του ουρανού)γιατι το ύφασμα θα μουσκεψει από την κόλλα και θα φενεται τελείως χάλια..Ελπίζω να το εξήγησα κατανοητά..

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.. Αρα το υφασμα που εχουν απο την μανα τους εχει διαφορα με αυτο που βαζουν.
Μπα καμία διαφορά ίδια είναι ... προσωπικά έχω φτιάξει 7 αυτοκίνητα από τον οικογενειακό μου κύκλο και από φίλους όλα γερμανικά (opel-vw-audi)με άριστο αποτέλεσμα.Δεν είναι εύκολο αλλά ούτε και δύσκολο..Να σημειωθεί πως και τα πλαϊνά στις ταπετσαρίες από τις πόρτες είναι ίδια περίπτωση..

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, _mavrosA3 said:

Δεν είναι μόνο η παλιά κόλλα..Το ύφασμα του ουρανού είναι με ένα είδος σφουγγαριού..στην ουσία το ύφασμα ξεκολλάει από το σφουγγάρι και γι'αυτό το λόγο κρεμάει..Δεν γίνεται να κολλήσεις λοιπόν ξανά το ίδιο ύφασμα διότι έχει ξεκολλήσει απο το σφουγγάρι (η κόλλα μπαίνει στο σφουγγάρι και στην ταπετσαρία του ουρανού)γιατι το ύφασμα θα μουσκεψει από την κόλλα και θα φενεται τελείως χάλια..Ελπίζω να το εξήγησα κατανοητά..

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Όταν ομως ξεκολαει το υφασμα, δεν "παιρνει μαζι του" και κομματακια απο το σφουγγαρι?

 

Άραγε ποσα χρονια θα κρατησει το καινουριο, όταν με την εργοστασιακη τοποθετηση αντεξε 10 χρονια?

 

Το δικο μου ειναι μαυρο κ συνεχιζω να παρκαρω και στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όχι δεν παίρνει και σφουγγάρι το ύφασμα μαζί..Απλά αφού βγει το ύφασμα μετά πρέπει να καθαριστεί τελείως η ταπετσαρία για να μπει η καινούργια.. πιστεύω πως θα κρατήσει περισσότερο από 10 χρόνια με σωστά υλικά..το δικό μου που ήταν και το πρώτο που έφτιαξα είναι στα 5 χρόνια, χωρίς κανένα ιχνος η τάση να ξεκολλήσει..

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί και εγώ να το κάνω μόνος μου.  Με φοβίζει ομως  λίγο μην κάνω καμία ζημιά στα πλαϊνά κολωνάκια και στα μπροστινά που πρέπει να βγάλω για να παρω τον ουρανό εξω. 

Αμα μπορεις δώσε μου καμιά συμβουλή και πρότεινε μου και τα υλικα. 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δίκη μου σειρά. Α3 2007 άρχισε να πέφτει ο ουρανός από πίσω. Το όχημα έχει και ηλιοροφή. Ποσό να έχει καινούργια και αν αξίζει;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

250 - 350   ανάλογα τι δουλειά θέλεις ... πρόσφατα άλλαξα με ηλιοροφή  ,  στα 350   έκανε καταπληκτική δουλειά

Link to comment
Share on other sites

250 - 350   ανάλογα τι δουλειά θέλεις ... πρόσφατα άλλαξα με ηλιοροφή  ,  στα 350   έκανε καταπληκτική δουλειά

Ιδιώτης ή αντιπροσωπεία; Αν ιδιώτης σε πια περιοχή;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους....το περασμένο σάββατο το είδαμε κ εμείς σε s3 8p 2007 Μοντέλο!   :(

άρχισε λίγο να "πέφτει" στην μπλαφονιέρα .... για να δούμε πόσο θα αντέξει έτσι!!

Αντιπροσωπία είπαν κανένα 500€ κ έξω περίπου 200€...βέβαια δεν ξέρω τι υλικά θα βάλουν έξω.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα τρομερό Γιάννη, σε έναν καλό ταπετσέρη θα σου βρει ίδιο ύφασμα και με ενα 170άρι θα το κάνει καινούργιο.

 

 

Δημήτρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το κανα τελικα με 100 ευρω. Μια φορα πηγα για να το βγαλει ολο. Μετα απο 3 μερες πηγα και τοποθετηθκε ολο μαζι. Ωραιο φαινεται, μακαρι να κρατησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά κατέληξα σην αργυρουπολη κάτω από το Mediamarkt Colorglo. Ουρανός, καθαρισμός, στοκαρισμα και βάψιμο (μόνο στα μπροστινά καθισματα), γενικός βιολογικός, καθαρισμός βάψιμο τιμόνι, βάψιμο σημαδιών καφτρας κολώνα οδηγού και καθαρισμός ζωνών, 300€.α4 avant. Φωτό δεν ανεβαίνουν εδώ, βγάζει σφάλμα. 1 ημέρα το άφησα, επαγγελματίας χωρίς να ψάξει αποχρώσεις ουρανού κλπ όπως έκανα άλλοι δυο στα νότια προάστια και δεν έβρισκαν ίδιο χρωμα. 

Edited by geodimis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο αλμυρή η τιμή αλλα αφού εισαι ευχαριστημένος με τη δουλειά που έκανε τότε αυτό τα καλύπτει ολα. Καλα έκανες που το ποσταρες εδώ, ειναι χρήσιμο για πολλά μέλη.

 

 

Δημητρης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Όπως έγραψα παραπάνω πριν 3 χρόνια άλλαξα τον ουρανό. Μετά από μερικούς μήνες μου έκαψε τα λαμπάκια του πορτ μπαγκαζ στον ουρανό κι έκτοτε τα έχω αλλάξει 2-3 φορές με αποτέλεσμα πάλι να τα καίει. Υπάρχει περίπτωση ο μάστορας του ουρανού να μου έκανε ζημιά σε κάποια καλωδίωση; Εντωμεταξύ προσπαθώ να καταλάβω από το βιβλίο σε ποια ασφάλεια πέφτουν αλλά δε βγάζω ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην τσιγκουνευτείτε υλικά. Εγω εφτιαξα εναν ουρανο σε ενα παλιο fiat μονος μου βγηκε πολυ καλο αποτελεσμα και ημουν χαρουμενος που ολα μου κοστισαν λιγοτερο απο 30 ευρω αλλα σε 1.5 χρονο περιπου ειχε ξεκολλησει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.