Jump to content

H πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει απ΄ έξω


ors_86

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Το τελευταίο διάστημα, έχω παρατηρήσει πως όταν ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο με το ανάλογο κουμπί του κλειδιού, η πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει απ΄ έξω - απο μέσα ανοίγει κανονικά. Όταν όμως ανοίξει απο μέσα μια φορά, μετά αν δεν κλειδώσει ξανά το αυτοκίνητο, τότε ανοίγει κανονικά απ έξω.

 

Προφανώς, φαίνεται πως δεν ξεκλειδώνει.

 

Έχω ελέγξει την παιδική ασφάλεια - έχω κάνει δοκιμές έχοντάς την και στις δύο επιλογές, και το σύμπτωμα αναπαράγεται το ίδιο.

 

Με αυτές τις πληροφορίες μπορούμε να εντοπίσουμε την υπαιτιότητα του προβλήματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το τελευταίο διάστημα, έχω παρατηρήσει πως όταν ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο με το ανάλογο κουμπί του κλειδιού, η πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει απ΄ έξω - απο μέσα ανοίγει κανονικά. Όταν όμως ανοίξει απο μέσα μια φορά, μετά αν δεν κλειδώσει ξανά το αυτοκίνητο, τότε ανοίγει κανονικά απ έξω.

 

Προφανώς, φαίνεται πως δεν ξεκλειδώνει.

 

Έχω ελέγξει την παιδική ασφάλεια - έχω κάνει δοκιμές έχοντάς την και στις δύο επιλογές, και το σύμπτωμα αναπαράγεται το ίδιο.

 

Με αυτές τις πληροφορίες μπορούμε να εντοπίσουμε την υπαιτιότητα του προβλήματος;

Καλημερα!

99% εχει χαλασει η κλειδαρια της πορτας.

Ειναι "μαζι το μηχανικο και το ηλεκτρονικο κομματι. Δοκιμασε να ριξεις wd40 ή καποιο λιπαντικό μηηηηπως και ξεμπλοκαρει, αλλιως πας για νεα κλειδαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ εξω δεν έχει κλειδαριά.. Θα πρέπει να λυθεί η πόρτα για να προχωρήσουμε σε λίπανση της κλειδαριάς, σωστά;

μιλάω να ρίξεις λιπαντικό στο μηχανισμό που φαίνεται η κλειδαριά στο πλάι της πόρτας. :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε λίγο WD 40 ή λίγο καθαριστικό φρενων στα μηχανικά σημεία αλλά όχι καλώδια και φισες, ώστε να καθορίσουν από σκόνες και παλιά γρασα.

Μετά όταν στεγνώσει βάλε λίγο σπρέι γρασο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπερα στην ομαδα!!να μην ανοιγω και αλλο topic..χαλασε η κλειδαρια του οδηγου...ξεκλειδωνω με το κουμπι αλλα του οδηγου...τιποτα..μονο με το κλειδι ανοιγει...και οταν ξεκιναω κλειδωνουν ολες οι πορτες αυτοματα εκτος του οδηγου...πηγα αντιπροσωπεια και οπως πηγα εφυγα!! Ξερει κανεις τον κωδικο για την κλειδαρια του οδηγου να την βρω μεταχειρισμενη??? το αμαξι μου Α3 1.8Τ 5 θυρο του 09'!

Edited by vagelisgti
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός για την πόρτα του συνοδηγού στο δικό μου A3 του 2009 (facelift) είναι ο 4F1 837 016 και το ανταλλακτικό το πήρα από εδώ.

Edited by ors_86
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω του οδηγου ομως..θα ναι ιδιος ο κωδικος??και απο εξω δεν ξερω να παραγγελνω...εχω ρωτησει μαντρες εδω αλλα θελουν τον κωδικο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω εάν είναι ο ίδιος.

 

Η πιο σίγουρη λύση πιστεύω πως είναι να λύσεις ότι χρειάζεται για να τον απομακρύνεις και να επιβεβαιώσεις για ποιον κωδικό πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έλυσα και έδεσα 2 φορές. Πρώτη για συντήρηση μήπως επανέλθει και δεύτερη για αντικατάσταση - αφού στην πρώτη είχα σημειώσει τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου κάνει κι εμένα κόλπα η κλειδαριά του συνοδηγού, δεν ξεκλειδώνει με το κουμπί και πρέπει να την ανοίξω από μέσα. Δεν το κάνει πάντα. 

 

Το αμάξι βγήκε από μεγάλο σερβις στην αντιπροσωπεία, θα το ξαναπάω να δω τι θα μου πουν.

 

Ό,τι να'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Μπρος, πίσω , δεξιά, αριστερά ο κωδικός αλλάζει.

Koeman έτσι ξεκινάει το πρόβλημα και όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και ποιο έντονο.

Η τιμή  τσάμπα του ors_86 , από αντιπροσωπεία είναι η διπλάσια, έχει ρίσκο η ποιότητα της Κινέζας, αν και η εργοστασιακή απ ότι φαίνεται παίζει να είναι  χειρότερη, έχει αλλάξει κωδικό η αντιπροσωπία ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι τα ίδια χάλια με την παλιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μην πετατε τσαμπα χρηματα για κλειδαριες...εμεις με τα λεον που εχουμε το ιδιο προβλημα καναμε μια τρυπιτσα οπως στο βιντεο και ψεκασαμε wd40 δουλευει κανονικοτατα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ξηλώσω την πόρτα πάντως δεν το χω, αν θέλετε να μαζευτούμε οι παθόντες και να τα βρούμε σε σουβλάκια μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε παιδια, μην δινετε τα 150αρικα για πλακα...ας καθισει καποιος να ασχοληθει λιγο! Αξιζει η προσπαθεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα που δε μου δουλεύει πια η κλειδαριά του οδηγού...

Αυτό θα μου κάνει; Πολύ φτηνο είναι,αν κάνει θέλω να το πάρω

https://m.aliexpress.com/s/item/32815311697.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.65851852LTtfco#autostay

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα που δε μου δουλεύει πια η κλειδαριά του οδηγού...

Αυτό θα μου κάνει; Πολύ φτηνο είναι,αν κάνει θέλω να το πάρω

https://m.aliexpress.com/s/item/32815311697.html?spm=a2g0n.search-cache.0.0.65851852LTtfco#autostay

Γράφει compatible με Α3/S3 2004-2013, οπότε έτσι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το όλο ζήτημα μάλλον τελικά έχει να κάνει με τον εγκέφαλο κλειδώματος. Από εκεί που έχω πάρει 3 μεταχειρισμένες κλειδαριές,μου είπε ότι έστελνε κάθε βδομάδα κλειδαριές σε ένα γνωστό συνεργείο και ότι του έστειλε έβγαινε προβληματική, μέχρι που στο συνεργείο κατάλαβαν ότι έχει να κάνει με τον εγκέφαλο κλειδώματος και όχι με τις κλειδαριές.

 

Όσο και να ψεκάσετε με λιπαντικά και τρίχες κατσαρες,το πρόβλημα θα παραμένει. Αυτή τη βδομάδα θα το ψάξω περαιτέρω.

Edited by kostas_7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.