Jump to content

H πόρτα του συνοδηγού δεν ανοίγει απ΄ έξω


ors_86

Recommended Posts

Το όλο ζήτημα μάλλον τελικά έχει να κάνει με τον εγκέφαλο κλειδώματος. Από εκεί που έχω πάρει 3 μεταχειρισμένες κλειδαριές,μου είπε ότι έστελνε κάθε βδομάδα κλειδαριές σε ένα γνωστό συνεργείο και ότι του έστειλε έβγαινε προβληματική, μέχρι που στο συνεργείο κατάλαβαν ότι έχει να κάνει με τον εγκέφαλο κλειδώματος και όχι με τις κλειδαριές.

 

Όσο και να ψεκάσετε με λιπαντικά και τρίχες κατσαρες,το πρόβλημα θα παραμένει. Αυτή τη βδομάδα θα το ψάξω περαιτέρω.

Μεμονωμένο περιστατικό μάλλον , στους περισσότερους φταίει η ίδια η κλειδαριά που είναι για τα μπάζα, εγώ μετά από αλλαγή είμαι κομπλέ, καθάρισμα, διαγραφή βλάβης κτλπ έλυνε το πρόβλημα προσωρινά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο τελικά είναι πως έχει να κάνει με τον καθαρισμό. Συχνά πυκνά θέλουν πέρασμα λίπανσης που στα συνεργεία δύσκολο να το κανει κάποιος μάστορας, οπότε αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης για να μην έχει κάθε λίγο και λιγάκι τα απρόοπτα τα δικά μου.

 

Πάντως να ξέρετε πως συνεχώς αλλάζουν κλειδαριές Q5 A5 A4 A3 ...... Τεράστια η ξεφτίλα των Γερμανών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμβαίνει και αυτό, σφάλμα έβγαζε το διαγωνιστικό για τη κλειδαριά του οδηγού (μεταχειρισμένες όλες) την οποία άλλαξα πριν δύο μέρες μαζί και τη κλειδαριά του συνοδηγού.

 

Η κλειδαριά του συνοδηγού που έβαλα δεν έδειξε κάποιο σφάλμα, λειτούργησε ορθά.Η κλειδαριά του οδηγού έδειχνε σφάλμα και δεν έσβηνε από το διαγνωστικό.Σκεψη του ηλεκτρολόγου,πάρε μου λέει ένα μεταχειρισμένο μοτέρ παραθύρου να το δοκιμάσουμε.

 

Βρίσκει στα ανταλλακτικά ο άνθρωπος εκεί ίδιο μοτέρ με ίδιο κωδικό.Το τοποθετεί ο ηλεκτρολόγος και όλα καλά,ούτε σφάλμα ούτε κλειδαριά.

 

Να πω ότι η κλειδαριά του οδηγού που έβαλα δούλευε κανονικά, απλώς έβγαζε σφάλμα στο διαγνωστικό και γι'αυτό ευθυνόταν ο εγκέφαλος του μοτέρ του παραθύρου.

 

Συνολικά αλλαγμένες κλειδαριές στα 9 έτη που έχω το αυτοκίνητο, είναι 5 κλειδαριές.

 

Η ντροπή των Γερμανών τεράστια.Απαραδεκτοι.

 

Το μοτέρ παραθύρου.9b5c5a60a561f1223861cdaf0836351a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν από 2 χρόνια είχα το εξής Θέμα...
Ξεκλείδωνα με το τηλεχειριστήριο και από την μεριά του συνοδηγού δεν μπορούσε να ξεκλειδώσεις απέξω. Μόνο απο μέσα.
Κατά το ξεκλείδωμα ή το κλείδωμα δεν ακουγόταν ο χαρακτηριστικός ήχος στην πόρτα του συνοδηγού.
Έβαζα το χέρι μου απέξω για να νιώσω την κίνηση του κλειδώματος ή ξεκλειδώματος αλλά πάλι δεν γινόταν κάτι.
Τότε είχα ρίξει μπόλικο σπρέι WD40 και επανήλθε.
Εδώ και 2 εβδομάδες πάλι το ίδιο. Δεν ξεκλειδώνει από έξω.
Επειδή κατά καιρούς είχα κάτι θέματα με τον δεξί ηλεκτρικό καθρέπτη πρέπει πρώτα να αποκλείσω την περίπτωση η πλεξούδα της πόρτας να έχει πρόβλημα.
Γιατί το λέω αυτό? Γιατί όταν δεν δούλευε ο ηλεκτρικός καθρέπτης, άνοιγα έκλεινα από μέσα στην πόρτα του συνοδηγού και μετά λειτουργούσε, άνοιγε κανονικά.

Σας έχει βγάλει πρόβλημα η κλειδαριά του συνοδηγού ???
Το κόλπο με την τρυπούλα λειτουργεί σε Α3 ???
Με το OBD check Torcque μπορώ να δω σφάλματα ??
Ενοείται ότι δεν πάω αντιπροσωπεία  για κάτι τέτοιο και καλύτερα να βρώ μια μτχ ή καινούργια και να την βάλω πάνω μόνος ....
Περιμένω βέβαια τις συμβουλές σας...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα εξωτερικό συνεργείο να στο βάλει στο διαγωνιστικό να δεις τι είναι, λογικά κλειδαριά,βάλε μεταχειρισμένη γνήσια....50-60 ευρώ τιμή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...........

Σας έχει βγάλει πρόβλημα η κλειδαριά του συνοδηγού ???

Το κόλπο με την τρυπούλα λειτουργεί σε Α3 ???

Με το OBD check Torcque μπορώ να δω σφάλματα ??

Ενοείται ότι δεν πάω αντιπροσωπεία  για κάτι τέτοιο και καλύτερα να βρώ μια μτχ ή καινούργια και να την βάλω πάνω μόνος ....

Περιμένω βέβαια τις συμβουλές σας...

Αν κοιτάξεις πιο πάνω, θα βρεις αναφορές για του συνοδηγού.

Επειδή είχα βγάλει τις ταπετσαρίες-κάλυμμα στις πόρτες, για να βάλω στα welcome φώτα, λάμπες led, είχα παρατηρήσει ότι για να έχεις επιπλέον πρόσβαση στην κλειδαριά, πρέπει να ξεβιδωσεις και ένα μεταλλικό μικρότερο κάλυμμα. Δεν το είχα επιχειρήσει λόγω βαρεμάρας...ούτως ή άλλως αν θελήσω οι ταπετσαρίες μπαινοβγαίνουν εύκολα, επομένως δεν γνωρίζω αν γίνεται το κόλπο με την τρυπούλα. Πράγμα, που όταν βρω χρόνο θα ήθελα να το επιχειρήσω.

Με το torque (και τις περισσότερες τέτοιου είδους εφαρμογές) νομίζω θα μπορέσεις να το σβήσεις, μέχρι να ξανά ξεκλειδώσεις και να εμφανιστεί πάλι.

Γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες έχω ξηλώσει τα πάντα από το πορτμπαγκάζ καθώς βρήκα 3 δάκτυλα νερό στην ρεζέρβα.
Ο σχεδιασμός στις βάσεις του προφυλακτήρα δεν έχει καμία λογική καμία πρόβλεψη για τα νερά...
Τεσπα το έφτιαξα αυτό....
Το να ανοίξω την πόρτα δεν έιναι δύσκολο ούτε και να  βγάλω την κλειδαριά και να την αντικαταστήσω.
Το δύσκολο είναι να είμαι σίγουρος ότι είναι εκεί το πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ για τις γνώμες, περιμένω και άλλες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά και εγώ  είχά το ίδιο πρόβλημα και αντη να αλλάξω της κλειδαριές που κοστίζουν 250 η  μια από την αντιπροσωπεία χωρισ Τα εργατικά  έφτιαξα και της δυο με 18 εύρο το κόστος υλικών.το μόνο που έκανα αγόρασα και Αλαξα τα μοτέρ τον κλειδαριων και τώρα δουλεύουν άψογα. Και του οδηγού και του συνοδηγού . Οποίος θέλει Μπορώ να του εξηγήσω πως το έκανα 

Edited by xaros1
Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2018 at 11:44 PM, Dimpas said:

Πριν από 2 χρόνια είχα το εξής Θέμα...
Ξεκλείδωνα με το τηλεχειριστήριο και από την μεριά του συνοδηγού δεν μπορούσε να ξεκλειδώσεις απέξω. Μόνο απο μέσα.
Κατά το ξεκλείδωμα ή το κλείδωμα δεν ακουγόταν ο χαρακτηριστικός ήχος στην πόρτα του συνοδηγού.
Έβαζα το χέρι μου απέξω για να νιώσω την κίνηση του κλειδώματος ή ξεκλειδώματος αλλά πάλι δεν γινόταν κάτι.
Τότε είχα ρίξει μπόλικο σπρέι WD40 και επανήλθε.
Εδώ και 2 εβδομάδες πάλι το ίδιο. Δεν ξεκλειδώνει από έξω.
Επειδή κατά καιρούς είχα κάτι θέματα με τον δεξί ηλεκτρικό καθρέπτη πρέπει πρώτα να αποκλείσω την περίπτωση η πλεξούδα της πόρτας να έχει πρόβλημα.
Γιατί το λέω αυτό? Γιατί όταν δεν δούλευε ο ηλεκτρικός καθρέπτης, άνοιγα έκλεινα από μέσα στην πόρτα του συνοδηγού και μετά λειτουργούσε, άνοιγε κανονικά.

Σας έχει βγάλει πρόβλημα η κλειδαριά του συνοδηγού ???
Το κόλπο με την τρυπούλα λειτουργεί σε Α3 ???
Με το OBD check Torcque μπορώ να δω σφάλματα ??
Ενοείται ότι δεν πάω αντιπροσωπεία  για κάτι τέτοιο και καλύτερα να βρώ μια μτχ ή καινούργια και να την βάλω πάνω μόνος ....
Περιμένω βέβαια τις συμβουλές σας...

τις εφτιαξα μονος μου με 9 ευρω η μια αν θες σε βοηθαω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και εγώ  είχά το ίδιο πρόβλημα και αντη να αλλάξω της κλειδαριές που κοστίζουν 250 η  μια από την αντιπροσωπεία χωρισ Τα εργατικά  έφτιαξα και της δυο με 18 εύρο το κόστος υλικών.το μόνο που έκανα αγόρασα και Αλαξα τα μοτέρ τον κλειδαριων και τώρα δουλεύουν άψογα. Και του οδηγού και του συνοδηγού . Οποίος θέλει Μπορώ να του εξηγήσω πως το έκανα 
Καλημέρα, πες μου που το βρίσκεις το μοτέρ από τις κλειδαριές;

Στάλθηκε από το Mi MIX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μονο αυτα αλαξα
s-l1600.thumb.jpg.edef0628284f8f7b483189adb912d34a.jpg
Ωραία, να το έχουμε στα υπόψιν, είχε ανοίξει ο ηλεκτρολόγος μια κλειδαριά και μου είχε πει ότι αφού έχει καεί το μοτερακι, δε γίνεται τίποτα.

Με λίγα λόγια, αυτό είναι μέσα στην κλειδαριά και βγαίνει, μπαίνει;

Στάλθηκε από το Mi MIX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτα τα δυο ειναι για την μια κλειδαρια 9 ευρω κανουν απο το ebay αν θες Οδηγίες για την επισκευη μπορω να σε βοηθήσω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2019 at 10:25 AM, kostas_7 said:

Καλημέρα, πες μου που το βρίσκεις το μοτέρ από τις κλειδαριές;

Στάλθηκε από το Mi MIX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ebay https://www.ebay.com/itm/Pair-Door-Actuator-Lock-Motor-for-Audi-A3-A4-TT-TTS-Roadster-VW-Touareg-CC/152760937470?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Xaros1 said:

απο εδω τα πηρα.ειναι βαβουρα για αυτο σου ειπε οτι δεν φτιαχνει αυτος τη θα βγαλει? κανεις δεν θα σου πει οτι φτιαχνουν ολη θα σου πουν καινουρια

Edited by Xaros1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι αυτα τα δυο ειναι για την μια κλειδαρια 9 ευρω κανουν απο το ebay αν θες Οδηγίες για την επισκευη μπορω να σε βοηθήσω
Προς το παρόν, όλα καλά, μάλλον έφταιγε η παρτίδα που είχε μπει από το εργοστάσιο.

3 κλειδαριές είπαν αντίο.

Στάλθηκε από το Mi MIX 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/13/2019 at 6:35 PM, Xaros1 said:

Καλησπέρα παιδιά και εγώ  είχά το ίδιο πρόβλημα και αντη να αλλάξω της κλειδαριές που κοστίζουν 250 η  μια από την αντιπροσωπεία χωρισ Τα εργατικά  έφτιαξα και της δυο με 18 εύρο το κόστος υλικών.το μόνο που έκανα αγόρασα και Αλαξα τα μοτέρ τον κλειδαριων και τώρα δουλεύουν άψογα. Και του οδηγού και του συνοδηγού . Οποίος θέλει Μπορώ να του εξηγήσω πως το έκανα 

 

Αν δεν σου είναι κόπος, θα μπορούσες να μας εξηγήσεις; Έχω πάθει το ίδιο με την πόρτα του οδηγου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βγάζεις το πλαστικό της πόρτας μετά ξεβιδωνεις της 3 βίδες τορξ για να βγει το πάνελ μια τέρμα κάτω στην μέση της πόρτας  2 στον βραχίονα. Μετά ξεκουμπονεις το πάνελ και το σηκώνεις προς τα πάνω για να βγει ξεκουμπονεις την φυσά για τα παράθυρα και το χερούλι ανοίγματος της πόρτας . Βγάζεις το μαύρο καπάκι της κλειδαριάς και λογικά τώρα θα βλέπεις την κλειδαριά . Σε όλη την διαδικασία πρέπει να έχεις το παράθυρο πάνω . Βάζεις το χέρι μέσα στην πόρτα πίσω από το χερούλι της πόρτας έχει μια βέργα που συνδέει το χερούλι με την κλειδαριά . Έχει ένα κίτρινο κούμπωμα με ένα μικρό αυτάκι να προεξέχει αν θυμάμαι καλά το πιέζεις  και ξεκουμπωνει και απελευθερώνεις την βέργα από τον μηχανισμό . Τώρα ξεβιδωνεις τον μηχανισμό από την πόρτα βγάζοντας τις 2 βίδες που τον συγκρατεί . Δυστιχος η βίδες είναι 10 γωνες και η θα πας από πριν σε ένα συνεργείο να τις ξεσφίξεις εγω αυτό έκανα . Τώρα τραβάς όπως τα κάτω την κλειδαρεια και βγαίνει στου οδηγού βάζεις λίγη δύναμη γιατί υπάρχει ένα συρματοσκυνο που μπαίνει από τον ομφαλό της κλειδαριάς στην κλειδαριά πρόσχη αν δεν μπει όταν τελειώσεις την επισκευή δεν θα ανοίγει η πόρτα με το κλειδί . Τώρα ξεκουμπονεις την Φυσά και βγάζεις την κλειδαριά από την πόρτα  τελείως . Ξεβειδωνεις της βίδες που κρατούν το πλαστικό μέρος από το μεταλλικό όταν το κανείς στο μεταλλικό μέρος υπάρχει ένα καπάκι γκρ το βγάζεις και βλέπεις τον μηχανισμό της κλειδαριάς αν πας να τα τραβήξεις. Θα δεις ότι δεν χωρίζετε η κλειδαριά για να χωριστή το μεταλλικό μέρος από το πλαστικό υπάρχουν 2 πειρακια. Κόυμποτα βάζεις ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι και το σπρώχνεις τον πλαστικό που είναι στον πείρο προς τα κάτω θα το δεις μετά θα κανείς το αντιστρόφω για να κουμπώσει . Το κατσαβίδι κάτι από το πλαστικό σπρώχνεις να κουμπώσει στον πυρο όταν το απελευθέρωσεις απλώς τραβάς το μεταλλικό μέρος από το πλαστικό χωρίζοντας το. Ως εδώ καλά τώρα θα πρέπει να ξειδωσεις όλες τις βίδες από το πλαστικό μέρος για να βρεις τα μοτέρ .οταν το ξεβιδωσεις βάζεις ένα κατσαβίδακι και τον χωρίζεις στην μέση . Εκεί θα δεις τα μοτεράκια προσοχή έχει ένα μετάλακι και 2 γρανάζια μην τα χάσεις τα μοτεράκια. Είναι κουμποτα βγάλτα βάλε τα καινούργια  και κάνε το αντίστροφη διαδικασία για να το κλείσεις όταν κλείσεις την κλειδαριά λάδωσε τον μεταλλικό μιχανισμο με wd και βάλε το λιπαντικό στον μηχανισμό και τέλος βάλε το γκρι καπάκι εκεί από μέσα Μπαίνει το wd και το λιπαντικό . Προσοχει στο δέσιμο σε δυο πράγματα στην κλειδαριά να κουμπώσει τα πυρακια με τα πλαστικά για να δουλέψει η κλειδαριά και στο συματοσκινο να μπει στην κλειδαριά για να ανοίγει με το κλειδί η πόρτα . Συγνώμη που δεν έχω φοτο να δεις και αν μου διέφευγε κάτι . Αν θες κάτι στείλε 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 6/16/2019 at 11:56 AM, Xaros1 said:

Συγνώμη αν καθηστερισα να απαντήσω ειμουν εκτός Ίντερνετ 

καλησπέρα φίλε

 

επιβεβαίωσε μου οτι μιλάς για αυτό που βλέπω στο video, εχω το ιδιο θέμα και θέλω να το φτιάξω

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/4/2019 at 8:01 PM, alexan said:

καλησπέρα φίλε

 

επιβεβαίωσε μου οτι μιλάς για αυτό που βλέπω στο video, εχω το ιδιο θέμα και θέλω να το φτιάξω

 

 

Nαι ακριβος αυτος ειναι ο μηχανισμος

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ξήλωσα την πίσω αριστερή κλειδαριά για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι με το γνωστό προβλημα.δεν κατάφερα να κάνω κάτι μάλλον χειρότερα τα έκανα αλλά παρατήρησα το εξής:η κατασκευή είναι απλά απαράδεκτη μια κακής ποιότητας πλαστικούρα που με έκανε να απορήσω πως άντεξε και τόσα χρόνια!συνθετος μηχανισμός που θυμίζει τους μηχανισμούς των όπλων με όλα αυτά τα ελατήρια και τα μοχλικά.ειλικρινα θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένο μιας και είναι μια βλάβη που την καταλαβαίνει όλος ο κόσμος και κάνει τεράστιο κακό κατά την άποψη μου στο πρεστίζ της Audi.μια μηχανική βλάβη την «κρύβεις» πιο εύκολα,το να μην ανοίγουν οι πόρτες όμως είναι να γελάει ο κόσμος ακόμα και αυτοί που δεν έχουν ιδέα από αυτοκίνητα . Τέλος πάντων αυτά είναι δικοί μου φιλοσοφικοι προβληματισμοί που όμως με κάνουν να το σκεφτώ πολύ καλά αν θα ξαναπάρω Audi.

εν κατακλείδι από αύριο ξεκινά αναζήτηση μεταχειρισμένων κλειδαριων γιατί έχω 2 χαλασμένες αυτή τη στιγμή.

Υ.Γ: πραγματικά ντρέπομαι να πω ότι έχουν χαλάσει οι κλειδαριές και δεν ανοίγουν οι πόρτες θα γελάνε και τα τσιμέντα 

Υ.Γ2: στο παλιό μου α3 είχα αλλάξει τουρμπίνα ψυγείο κρεμαγιέρα κ αλλά διαφορά που είχε βγάλει αλλά τόσο πολύ δεν με είχε πειράξει

ελπιζω να μην σας κούρασα  καλό υπόλοιπο καλοκαιριού 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.