Jump to content

Χορηγοί

Περισσότερα

Συνάντηση Audi Α3/S3/RS3 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες απο την συνάντηση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Terra Petra

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

Συνάντηση Κλασικών Γερμανικών Αυτοκινήτων

Το AUDI SPORT CLUB στην 2η Συνάντηση Γερμανικών Κλασικών Οχημάτων.
Περισσότερα

Συνάντηση Αudi Sport Club - Escape Park

Η φθινοπωρινή συνάντηση του Audi Sport Club διοργανώθηκε με επιτυχία, παρά τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν! Σας ευχαριστούμε όλους για την τιμή και την διάθεσή σας!
Εντυπώσεις
Πολιτική προστασίας απορρήτου Read more... ×
KeM

5ο Dyno Day Audi Sport Club

Recommended Posts

Χαλαρά ρε συ....σπινιαριστη η τρίτη απ ότι βλέπω ή πατιναρε;Πρέπει να εχεις τριμπαρο τελικά γιατί βλέπω έγραψε 2600 δηλ 1.6 bar και μετά σπινιαρε ψηλά κράτησες 1.2

λ μια χαρά και γραμμάρια maf επίσης νορμαλ.

Κοιτά μην κανείς λογκ και μαζέψεις χλμ κοιτώντας οθόνη........θέλει προσοχη.

Edited by Dikonou
  • Like 2

Πάντως καμια σχέση η απόδοση του αυτοκινήτου, όπως φαίνεται στο log, σε σχεςη με το δυναμομετρο. Χαρακτηριστικά τα γραμμάρια του, δείχνουν κοντά στους 367 ίππους και μάλιστα άνετα!

Δημήτρης

• Like 1

Χαλαρά ρε συ....σπινιαριστη η τρίτη απ ότι βλέπω ή πατιναρε;Πρέπει να εχεις τριμπαρο τελικά γιατί βλέπω έγραψε 2600 δηλ 1.6 bar και μετά σπινιαρε ψηλά κράτησες 1.2

λ μια χαρά και γραμμάρια maf επίσης νορμαλ.

Κοιτά μην κανείς λογκ και μαζέψεις χλμ κοιτώντας οθόνη........θέλει προσοχη.

Εκανε ενα σπινιαρισμα γτ ανοιξα σε εναν ψιλοακυρο δρομο...

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με τα αλογα που εβγαλε και οτι ειναι οντως αυτα που λεει η APR.

Bασικα παταω να λογκαρει, ανοιγω και μετα καθομαι δεξια και το σταματαω.

• Like 2

Πάντως καμια σχέση η απόδοση του αυτοκινήτου, όπως φαίνεται στο log, σε σχεςη με το δυναμομετρο. Χαρακτηριστικά τα γραμμάρια του, δείχνουν κοντά στους 367 ίππους και μάλιστα άνετα!

Δημήτρης

Δημητρη ναι, αν διαιρεσεις τα γραμμαρια με το 0,8 βλεπεις τα αλογα χοντρικα (ειμαι με μαμα παπα)... Αν φορας καμια αφτερμαρκετ εισαγωγη μπορει να μην ισχυει η διαιρεση με το 0,8..

Στο δρομο πιστευω οτι ειναι λογικο να δειξει λιγο παραπανω γιατι το φυσαει και πιο πολυς αερας σε σχεση με το dyno... βαλε οτι ειχε και 14,5 βαθμους ambient σημερα το βραδυ σε σχεση με τους 22 της Κυριακης.

• Like 2

Απλά η διαφορά ειναι υπαρκτή, εχει να κάνει με την σοβαρή διαφορά της απόδοσης στο δρόμο.Παντως μου κάνει εντύπωση (καλή φυσικά) που χωρίς εισαγωγή και με τριτη, έχεις τόσο καλά log.

Δημήτρης

• Like 2

Απλά η διαφορά ειναι υπαρκτή, εχει να κάνει με την σοβαρή διαφορά της απόδοσης στο δρόμο.Παντως μου κάνει εντύπωση (καλή φυσικά) που χωρίς εισαγωγή και με τριτη, έχεις τόσο καλά log.

Δημήτρης

Ο καθαρισμος των επικαθισεων και τα μπεκ που αλλαξα πριν απο 3-4 μηνες πιστευω βοηθανε. 

Ειδικα μετα τον καθαρισμο των επικαθισεων ειδα μεγαλη διαφορα, ειδικα στα ψηλα... Μust για ΟΛΑ τα tsi/tfsi.

Δημητρη ναι, αν διαιρεσεις τα γραμμαρια με το 0,8 βλεπεις τα αλογα χοντρικα (ειμαι με μαμα παπα)... Αν φορας καμια αφτερμαρκετ εισαγωγη μπορει να μην ισχυει η διαιρεση με το 0,8..

Στο δρομο πιστευω οτι ειναι λογικο να δειξει λιγο παραπανω γιατι το φυσαει και πιο πολυς αερας σε σχεση με το dyno... βαλε οτι ειχε και 14,5 βαθμους ambient σημερα το βραδυ σε σχεση με τους 22 της Κυριακης.

Τουμπανο μαν...

Οπως ειπε κ ο Δημητρης καμμια επαφη οι συνθηκες στο δυναμομετρο με τον δρομο...

Θυμαμαι κ εγω με Αpr προγραμμα ειχα δει 295 γραμμαρια στον μαφ αλλα με εισαγωγη...

• Like 2

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη. Όλα τα παραπάνω με κάνουν να πάω να ψάξω που έχω βάλει το ρημάδι το performance box....

• Like 4

Μια ερωτηση γενικου περιεχομενου για τις δυναμομετρησεις. Αν γινει dyno σε ενα αμαξι με και δειξει 200 HP και 30ροπη αν μετα στα καπακια του κανουμε αλλη μια δυναμομετρηση ΑΛΛΑ με θα δειξει τα ιδια νουμερα?Αν οχι...γιατι?

Υ.Σ.: Τα νουμερα ειναι τυχαια αλλα στρογγυλα σε περιπτωση που καποιος θελει να υπολογισει κατι...

Με τεταρτη και πεμπτη το αμάξι θα ανεβάσει πιο πολλή πίεση και θα δείξει περισσότερα. Η σωστή σχέση για να μετρήσεις είναι αυτή που έχει σχέση μετάδοσης κοντά στο 1:1. Στα δικά μας κοντά είναι η πέμπτη.

Edited by PanA4
  • Like 3

Μια ερωτηση γενικου περιεχομενου για τις δυναμομετρησεις. Αν γινει dyno σε ενα αμαξι με και δειξει 200 HP και 30ροπη αν μετα στα καπακια του κανουμε αλλη μια δυναμομετρηση ΑΛΛΑ με θα δειξει τα ιδια νουμερα?Αν οχι...γιατι?

Υ.Σ.: Τα νουμερα ειναι τυχαια αλλα στρογγυλα σε περιπτωση που καποιος θελει να υπολογισει κατι...

δε θα δείξει τόση ροπή αν μετρήσεις με "μικρή" σχέση, γιατί δε θα προλάβει να χτίσει τη μέγιστη δυνατή πίεση που θα μπορούσε (δυναμικά) να "χτίσει" το τούρμπο.

Στις υψηλές στροφές για τούρμπο μεγέθους κ04-64 (turbo S3 8p), δεν έχει και τόσο σημασία.

Προφανώς υπερβολές δεν είναι καλές. Ούτε να μετρήσεις με 6η ούτε με 2α.

Γενικά η 4η ταχύτητα είναι μία "δίκαιη" σχέση προσομοίωσης του δρόμου αλλά και πάλι........είναι προσομοίωση.

Προσωπικά μόνο σαν συσχέτιση τα βλέπω τα νούμερα στις δυναμομετρήσεις και τις καμπύλες. Πραγματική realtime απόδοση δνε μπορείς να έχεις. Απλά αν μετρηθείς εσύ 300 άλογα και 300 και ένα άλλο μέλος με παρόμοιες καμπύλες, βλέπεις ότι με αυτό το αμάξι (αν έχετε το ίδιο βάρος πάντα :P ) πας πάνω-κάτω το ίδιο.

Οι δυναμομετρήσεις δεν είναι τίποτε περισσότερο από από μία παράμετρος συσχέτισης των setup's.

Κι αυτό γιατί δεν λαμβάνει υπόψη του πραγματική ροή αέρα, βάρος αυτοκινήτου, κλιμάκωση κιβωτίου κτλ, πράγματα που πολλές φορές είναι πιο σημαντικά και από την ίδια την απόδοση και την καμπύλη του μοτέρ που φοράει το αμάξι.

• Like 5

Βλέπω 2 πράγματα από τα γραφηματα:

1) όλες οι καμπύλες είναι αρκετά καμπανοειδεις. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί οι πιέσεις κάνουν ένα γρήγορο οβερ και μετά πέφτουν ραγδαία ή κλασσικα τα ραουλα δίνουν τόση αντίσταση που πνίγουν το αμάξι και συνεπώς δεν μετράνε τις πραγματικές συνθήκες. Ωστόσο επειδή προσθέτουν απώλειες κλπ σας βγάζουν περίπου σωστά νούμερα.

2) τι εννοείτε οι περισσότεροι με 300+ άλογα όταν λετε:

Έχω 2.0 bar over , 1.8 σταθερή και 1.6 στον κόφτη?

Πρέπει να ξεκαθαρισετε μέχρι ποιες στροφές κρατάτε 'σταθερη'

Η ko4 δεν είναι και καμιά τεράστια τουρμπίνα και αναλόγως του μαντεμιου πιθανών η απόδοση να πέφτει σχετικά χαμηλά και γρήγορα.

Επίσης είδα ότι οι περισσότεροι έχετε το μέγιστο της ροπής μετά το 4000στρ. Με ποια ταχύτητα μετρηθηκατε?

Απο οτι ειδα......κραταγε στις 4000στρ και μετα παταγε τερμα.

Επισης θεωρω οτι σε 1.800 κυβ επρεπε να παταγε μεχρι ψηλα 7000-7200.Ομως το εκοβε....

Το έκοβε γιατί όλες οι καμπύλες ροπής έπεφταν μετά τις 5500 στροφές σε όλους. Αυτό στην πράξη όταν έχεις σταθερή πίεση δεν θα έπρεπε να συμβαίνει εφόσον το πρόγραμμα έχει το κατάλληλο advance και τις κατάλληλες συνθήκες. Τόσο ραγδαία πτώση στη ροπή δεν δίνει δύναμη και συνεπώς δεν έχει νόημα να κρατάς τέρμα γκάζι.

Ωστόσο έτσι όπως τα βλέπω εγώ είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες σε ένα δυναμομετρο που γιαυτό δεν αξίζει κιόλας εκτός από το να το χρησιμοποιείς για να φτιάξεις πρόγραμμα.

Οι δικές μου καμπυλες (πέρα απο την κοιλιά λόγω lager προσφατα) με σταθερή πίεση μέχρι 6000στρ είναι εντελώς διαφορετικές από αυτές παραπάνω, και δεν έχω καμία γαϊδούρι τουρμπίνα.

Αρκεί να πω ότι όταν πατάω σε ανηφόρα βλέπω παρόμοια αποτελέσματα με τα παραπάνω, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι για άλλη μια φορά τα φορτία ήταν λίγο οτιναναι

• Like 1

Απο οτι ειδα......κραταγε στις 4000στρ και μετα παταγε τερμα.

Επισης θεωρω οτι σε 1.800 κυβ επρεπε να παταγε μεχρι ψηλα 7000-7200.Ομως το εκοβε....

Το ειδα και εγω αυτο που αναφερεις αλλα απο την αλλη σε εμενα πχ πως εβγαλε ροπη στις 3.800 και κοφτη στις 6.800?

Τα φορτια σιγουρα ηταν οτι να ναι (αν και σε εμενα σηκωσε σωστο over το ειδα μετα στο bc) απο εκει και πηρα δεν εχω ιδεα τι σηκωσε

πολυ γκρινια συμπεθερες με το dyno

Ειναι δυστυχώς κοινός τόπος Νάσο. Συμφωνώ με τον κάβουρα όπως αρχικά προανέφερα, ειναι μόνο για μια ένδειξη και τίποτα παραπάνω. Μόλις έβγαλε τα log του ο csaris, φάνηκε η χαωδης διαφορά. Και όχι μόνο στην απόδοση αλλα και στο ποσο ακούραστα έβγαζε τη δύναμη του. Εξάλλου απο μόνο του το δυναομετρο ειναι μια "σχετική" προσομοίωση συνθηκών δρόμου.

Δημήτρης

• Like 1

Δεν είναι γκρίνια μωρέ ( όπως το βλέπω απο την μεριά μου ), αλλά αφού τα ανεβάζουμε και βλέπουμε αρχικά καμπύλες να μην δούμε και τί μπορεί να πάει καλά ή άσχημα; Δηλ παμε δυναμόμετρο όχι για τα νούμερα αλλά για το πώς δουλεύει το μοτερ.....

Ε! εάν δείς κάτι δε θα το ψάξεις; Και δεν το λέω προς Θεού ούτε για πείραγμα ούτε για κοροιδία. Εδω μέσα μια παρέα είμαστε και προσωπικά εάν δώ κάτι που δεν μου κάθεται καλά στο μάτι θα το αναφέρω.

Εάν ήταν να λέμε ω τί καλά και τί ωραία και χίλια μπράβο ευχαριστώ πολύ!

Στο κλάμπ εδώ ήρθα και ΕΜΕΙΝΑ γιατί πιστεύω πώς τέτοιες νοοτροπίες δεν υπάρχουν. Θεωρώ όλα τα παιδιά και ας μην τους ξέρω προσωπικά ως φίλους! Το λάθος πρώτα απ όλα το δικό μου ΘΕΛΩ να μου το λένε ( γίνομαι καλύτερος χαχαχαχαχαχαχα ) και έτσι θέλω να το λέω όπου νομίζω πως υπάρχει κι εγώ.

Εδώ είμιαστε κυρίως γι αυτο αλληλοβοήθεια και για να αποφύγουμε κακοτοπιές.

Τουλάχιστον με αυτή τη λογική προσπαθώ να γράφω εδω μέσα κάθε φορά!

Υ.Γ. Ακούς κάβουρα; ΒΑΛΕ ΤΕΛΙΚΟ!!!!! γμτ μου!!!

Edited by Dikonou
  • Like 5

Ας βαλει και κατι ο επόμενος!!! Ετοιμο εργαλειο παιρνει....να βαλει κι αυτος κατι να λεει πως εκανε κι αυτος μια "βελτιωση" στο αμαξι... :sHa_hehe:

• Like 3

Δεν είναι γκρίνια μωρέ ( όπως το βλέπω απο την μεριά μου ), αλλά αφού τα ανεβάζουμε και βλέπουμε αρχικά καμπύλες να μην δούμε και τί μπορεί να πάει καλά ή άσχημα; Δηλ παμε δυναμόμετρο όχι για τα νούμερα αλλά για το πώς δουλεύει το μοτερ.....

Ε! εάν δείς κάτι δε θα το ψάξεις; Και δεν το λέω προς Θεού ούτε για πείραγμα ούτε για κοροιδία. Εδω μέσα μια παρέα είμαστε και προσωπικά εάν δώ κάτι που δεν μου κάθεται καλά στο μάτι θα το αναφέρω.

Εάν ήταν να λέμε ω τί καλά και τί ωραία και χίλια μπράβο ευχαριστώ πολύ!

Στο κλάμπ εδώ ήρθα και ΕΜΕΙΝΑ γιατί πιστεύω πώς τέτοιες νοοτροπίες δεν υπάρχουν. Θεωρώ όλα τα παιδιά και ας μην τους ξέρω προσωπικά ως φίλους! Το λάθος πρώτα απ όλα το δικό μου ΘΕΛΩ να μου το λένε ( γίνομαι καλύτερος χαχαχαχαχαχαχα ) και έτσι θέλω να το λέω όπου νομίζω πως υπάρχει κι εγώ.

Εδώ είμιαστε κυρίως γι αυτο αλληλοβοήθεια και για να αποφύγουμε κακοτοπιές.

Τουλάχιστον με αυτή τη λογική προσπαθώ να γράφω εδω μέσα κάθε φορά!

Παν τος Δημήτρη θεωρώ πως έχεις περιθώριο να γίνεις καλύτερος......θα σου βρω ένα vag-com αδιάβροχο να το παίρνεις και στην μπανιέρα.

Παν τος Δημήτρη θεωρώ πως έχεις περιθώριο να γίνεις καλύτερος......θα σου βρω ένα vag-com αδιάβροχο να το παίρνεις και στην μπανιέρα.

Νταξ οκ χαχαχαχα

• Like 1

Eνα φρεσκο που εκανα σημερα με 4η ταχυτητα απο χαμηλα στη Συγγρου. :P

image.jpg

EDIT

Θυμαμαι περυσι μια μερα στον περιφερειακο του Υμηττου με 4-5 βαθμους κελσιου θερμοκρασια ειχα δει 306g/s στον μαφ με την RAMAIR εισαγωγη που ειχα τοτε!

Edited by csaris
  • Like 1

Από αυτό το log βλέπεις ότι δεν υπάρχει σταθερή πίεση μετά το over boost. Από 4100 μέχρι 4800 έχεις 1.68bar και πάνω και ,μετά η πίεση σταθερά πέφτει. Άρα δεν μιλάμε για σταθερή πίεση πλέον.

Για μένα σταθερή σημαίνει πχ 1.5bar για 2000σττ. Από 4000 μέχρι 6000πχ

Sent from my SM-P550 using Tapatalk

Από αυτό το log βλέπεις ότι δεν υπάρχει σταθερή πίεση μετά το over boost. Από 4100 μέχρι 4800 έχεις 1.68bar και πάνω και ,μετά η πίεση σταθερά πέφτει. Άρα δεν μιλάμε για σταθερή πίεση πλέον.

Για μένα σταθερή σημαίνει πχ 1.5bar για 2000σττ. Από 4000 μέχρι 6000πχ

Sent from my SM-P550 using Tapatalk

Κι εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι Βασίλη. Ct πίεση = κρατάει πίεση για ~2000rpm.

Βέβαια το πρόβλημα με τις τουρμπίνες που είναι φτιαγμένες για "over" (αντί για μία Garret GTX3071 ή αντίστοιχη που κρατάει σταθερή πίεση σε όλο το φάσμα λειτουργίας) είναι πως όταν το πρόγραμμα πρεσάρει πολύ την τουρμπίνα για να βγάλει απόδοση, η πίεση της έχει σχήμα "βουνού", δηλαδή....χτίζει ένα peak πίεσης και μετά επειδή δεν μπορεί να κρατήσει αυτή την πίεση, πέφτει σταθερά όσο ανεβαίνουν οι στροφές.

Σε κάποιες περιπτώσεις, μπορεί να πετύχεις κάτι λίγο καλύτερο αλλά και πάλι το over σε σχέση με την "υποτιθέμενη" σταθερή και την πίεση στον κόφτη να έχουν μεγάλες διαφορές ή ακόμα χειρότερα: άντε να το περιγράψεις αυτό που συμβαίνει.

Εξηγούμαι και φέρνω παράδειγμα το δικό μου αμάξι-setup που έχει IHI με wastegate forge και η πίεση ελέγχεται από boost controler της greddy.

κάνει ένα πολύ μεγάλο φούσκωμα 2000 με 4200-4300 (περίπου) στα 2,05bar (κόβει την πίεση το boost controler), μετά πέφτει σταδιακά η πίεση στο 1,7bar μέχρι τις 5500rpm (αναλόγως ταχύτητας στο κιβώτιο) και μετά ως τις 6500rpm (αλλαγή ταχύτητας) η πίεση πέφτει στο 1,25-1,3bar (αναλόγως ταχύτητας στο κιβώτιο).

Άντε αυτό να το περιγράψεις αυτό με τους όρους της "κοντράδικης πιάτσας" (για να μην γράψω κάγκουρα) που ξέρει μόνο over-ct-πίεση κόφτη (χωρίς απαραίτητα να ξέρει τι σημαίνουν αυτά, χωρίς να ρωτάει advance στις πιέσεις αυτές, έχει "πατσατσουλίσει" κάποιους όρους για να αντιλαμβάνεται-?- τι του γίνεται κτλ).

Αυτό έχουν μάθει όλοι, αυτό έχει εδραιωθεί να ρωτάμε-ρωτάνε, αυτό έχουμε μάθει να απαντάμε (καλώς ή κακώς όλο αυτό)....

• Like 3

Πόσο κοστίζει μια κ04 ?

Αν η τιμή είναι συγκριτικά με μια μικρή Garrett, Τότε θα επρεπε να μπαίνει μια τουρμπίνα που θα κρατήσει σταθερή πίεση 2bar για 2000στρ, μετα 1.8 για αλλες 2000 και μετα άμεση πτώση για ασφάλεια στις 6500 ή 7000

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Πόσο κοστίζει μια κ04 ?

Αν η τιμή είναι συγκριτικά με μια μικρή Garrett, Τότε θα επρεπε να μπαίνει μια τουρμπίνα που θα κρατήσει σταθερή πίεση 2bar για 2000στρ, μετα 1.8 για αλλες 2000 και μετα άμεση πτώση για ασφάλεια στις 6500 ή 7000

Sent from my SM-N9200 using Tapatalk

Ξεφεύγει η συζήτηση, αλλά μία κ04-064 καινούρια από αντιπροσωπεία έχει περίπου 1300€ (τόσο την έπαιρνα παλιά με την έκπτωση, δεν έχω ρωτήσει τελευταία) και μπορείς να βρεις και με 950-1000€ αν πάρεις ανακατασκευής (τιμές 2014 αν θυμάμαι καλά).

Δεν έχει σχέση με την garrett σε κόστος, γιατί η κ04-064 έρχεται έτοιμη, με πολλαπλή εξαγωγής, με "κώλο". Την παίρνεις, την κουμπώνεις, περνάς πρόγραμμα και έφυγες.

Δεν έχει ούτε external ούτε τίποτα

Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις χωρίς boost controler, αφήνοντας τη Ν75, έχοντας το look "μαμά" στο εσωτερικό χωρίς κανένα "περιττό" όργανο (κατά τις γυναίκες :P ).

Τέλος, τα S3-sciroccoR-GolfR-CupraR, φορούσαν από το εργοστάσιο την κ04, οποτε δεν τίθεται θέμα κόστους... :)

ΥΓ: αν τη βρεις μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση (όσο αυτό ευσταθεί φυσικά ή μπορείς να ελένξεις) τη βρίσκεις και με 400€ (με το εργοστασιακό wg).

edit: με καλό(?) πρόγραμμα, wastegate αρκετά σκληρό, η κ04 μπορεί να κρατήσει σχεδόν σε όλο το φάσμα (2000rpm-5500rpm) την πίεση στα 1,8bar και 1,5bar στον κόφτη. Αλλά όταν μπορείς να το κάνεις "2bar" ή και 2,2bar (εξαρτάται τι μοτέρ έχεις -σφυρίλατο ή όχι-) over 2000rpm με 4000rpm, να κρατάει 1,8bar μετά μέχρι τις 5500rpm και 1,5bar κόφτη, γιατί να μην το κάνεις και το αμάξι στο δρόμο να είναι πιο γρήγορο? Ναι...ψήνεις το τούρμπο, αλλά καταλήγει να είναι και αρκετά πιο ευχάριστο στο δρόμο και να το νιώθεις (και να είναι) πιο δυνατό. 

Edited by Kavouras
  • Like 2

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.