Jump to content

Κλήρωση Δώρων 2020

Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/06/2020 17.30

Περισσότερα

Καλοκαιρινή ένδυση 2020

Περισσότερα

NightWalk 26/2 20:30

Περισσότερα
Dagkas

Καταναλωση λαδιου

Recommended Posts

Παιδια γεια σας,

Μπορείτε να μου πειτε μερικές γνώμες για την κατανάλωση λαδιού στο αυτοκινητό σας?

Σε 13.000 χλμ (από τα 87.000 μέχρι τα 100.000) οπότε και έκανα το επόμενο σέρβις συμπλήρωσα περίπου 3+ λίτρα!!!

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο αλλά είναι μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής τα οποία είναι 300 ml στα 1.000 χλμ!!

Αν και έχει πολυσυζητηθεί το θέμα, πριν τα 87000 το είχες στην κατοχή σου; Αν ναι, από κατανάλωση πως ήσουν;

Αν ήσουν ΟΚ, πρέπει να απευθυνθείς εκεί που σου έκαναν το τελευταίο σέρβις.

• Like 1

Παιδια γεια σας,

Μπορείτε να μου πειτε μερικές γνώμες για την κατανάλωση λαδιού στο αυτοκινητό σας?

Σε 13.000 χλμ (από τα 87.000 μέχρι τα 100.000) οπότε και έκανα το επόμενο σέρβις συμπλήρωσα περίπου 3+ λίτρα!!!

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο αλλά είναι μέσα στα όρια που δίνει ο κατασκευαστής τα οποία είναι 300 ml στα 1.000 χλμ!!

Αν πάρουμε σαν κριτήριο ότι η πλειοψηφία των B8 στο forum έχει κατανάλωση από 0 ως  500 ml στα 10,000 χλμ, έχεις πρόβλημα  και η κατανάλωση σου είναι αρκετά ψηλά, βέβαια υπάρχουν και πολύ χειρότερα, σύνηθες πρόβλημα τα κακά ελατήρια που έβαλε η audi στα μοντέλα 2008-10.

Αν δεν σε ενοχλεί μην τρελαίνεσαι.

Το πήρες μεταχειρισμένο με 87,000;

Αν και έχει πολυσυζητηθεί το θέμα, πριν τα 87000 το είχες στην κατοχή σου; Αν ναι, από κατανάλωση πως ήσουν;

Αν ήσουν ΟΚ, πρέπει να απευθυνθείς εκεί που σου έκαναν το τελευταίο σέρβις.

Καινουργιο το αγορασα το 2010. Από την αρχή έκαιγε λίγο αλλά τώρα καίει λίγο παραπάνω

Ποιο είναι, το 120 ή το 160 hp ? 

Το 120 με προγραμμα στα 160

Το 120 με προγραμμα στα 160

Ερωτηση - Γιατι δεν εβαλες προγραμμα για 200 αλογα;

Μάλλον κακώς μας προβληματίζει ( και εγώ μέσα ) η κατανάλωση λαδιού. Δείτε όσα γράφει επίσημα η Audi εδώ : Audi oil

Edited by Theodore Saba

καινουργιο το αγορασα το 2010. Το εκανα στον Φιλιππαιο από 120 αλογα 160. Δεν ηθελα παραπανω γιατι δε μου χρειαζεται περισσοτερη ιπποδυναμη.

Τελικα φαινεται πως πρεπει να εχουμε μαζι μας και μερικα μπουκαλακια με λαδακι συνεχως!!!

καινουργιο το αγορασα το 2010. Το εκανα στον Φιλιππαιο από 120 αλογα 160. Δεν ηθελα παραπανω γιατι δε μου χρειαζεται περισσοτερη ιπποδυναμη.

Τελικα φαινεται πως πρεπει να εχουμε μαζι μας και μερικα μπουκαλακια με λαδακι συνεχως!!!

Για να καταλαβω, ο Φιλιππαιος παιρναει το λογισμικο που εχει το 160αρη;

Edited by George_7

Για να καταλαβω, ο Φιλιππαιος παιρναει το λογισμικο που εχει το 160αρη;

Προσωπικά πιθανολογώ (για να μην γράψω ότι είμαι σιγουρος) ότι του έβαλε κάποιο super light setup από έναν βελτιωτή που συνεργάζεται και το "βάφτισε" όπως βόλευε (ή ήθελε να πιστεύει) ο πελάτης.

Όχι ότι δε γίνεται να περάσεις το πρόγραμμα του 160 στον 120, όλα γίνονται (για να είμαι ξεκάθαρος), αλλά μία τέτοια ενέργεια απαιτεί ειδικό εξοπλισμό προγραμματιστή (όχι να είναι απλά dealer-πωλητή προγράμματος), το οποιό αποκλείεται να έχει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος εκτός κι αν φτιάχνει (όχι πουλάει) προγράμματα.

• Like 3

Προσωπικά πιθανολογώ (για να μην γράψω ότι είμαι σιγουρος) ότι του έβαλε κάποιο super light setup από έναν βελτιωτή που συνεργάζεται και το "βάφτισε" όπως βόλευε (ή ήθελε να πιστεύει) ο πελάτης.

Όχι ότι δε γίνεται να περάσεις το πρόγραμμα του 160 στον 120, όλα γίνονται (για να είμαι ξεκάθαρος), αλλά μία τέτοια ενέργεια απαιτεί ειδικό εξοπλισμό προγραμματιστή (όχι να είναι απλά dealer-πωλητή προγράμματος), το οποιό αποκλείεται να έχει ο εκάστοτε αντιπρόσωπος εκτός κι αν φτιάχνει (όχι πουλάει) προγράμματα.

παίζει και να του έβαλε κάποιο κανονικό προγραμμα stage 1 και του είπε ...160 είναι τώρα και όλα καλά !!!!

• Like 6

Αν και δεν είναι αυτό το θέμα στο εν λόγω τοπικ, αποκλείεται να πέρασε κάποιο update εγκεφάλου από άλλο Β8 160αρι? Ίδιο εγκέφαλο δεν φοράνε?

Στο θέμα μας τώρα, δυστυχώς η δική μου καθημερινή τριβή με τους 1.8tsi από 0 έως περί τις 200000χλμ, μου έχει δείξει ότι σχεδόν όλοι καίνε λάδι... Πολύ λάδι... Ενα στις 3500 χλμ στον χιλιομετρητη, ήθελε συμπλήρωμα 1 λίτρο και άλλο στα 2700 χλμ άναψε λαμπάκι λαδιού. Και αντε αυτά είναι της δουλειάς και τα καβαλανε πολλοί. Το ίδιο θέμα είχε σε leon 1.8tsi του 10' ένας φίλος και με το ζόρι του το πέρασαν εγγύηση και του άλλαξαν μοτέρ... Με 14000χλμ... Γνώμη μου είναι να ζητήσεις αν είσαι ακόμα στην εγγύηση να γίνει μέτρηση και αν είναι δυνατόν αντικατάσταση κινητήρα ή τμημάτων αυτου...

• Like 1

Άσχημα τα μαντατα. Μετά από μετρήσεις και αποστολή πρωτοκόλλων, από την αντιπροσωπεία μου βγαίνει κατανάλωση 0,63 ml /1000κμ!!!Το σύστημα λέει πως είναι εκτός επιτρεπτών ορίων κατανάλωσης, οπότε πάμε για επισκευή δυστυχώς!Περιμένω να δω τουλάχιστον πόσο θα μου πουν (κάτι μου ξεφούρνισε κάποιος από μέσα ότι μπορεί και 4.000 ευρώ!!!).

Πάρε μετά αυτοκίνητο με 32.000 + ευρώ!!!

Άσχημα τα μαντατα. Μετά από μετρήσεις και αποστολή πρωτοκόλλων, από την αντιπροσωπεία μου βγαίνει κατανάλωση 0,63 ml /1000κμ!!!Το σύστημα λέει πως είναι εκτός επιτρεπτών ορίων κατανάλωσης, οπότε πάμε για επισκευή δυστυχώς!Περιμένω να δω τουλάχιστον πόσο θα μου πουν (κάτι μου ξεφούρνισε κάποιος από μέσα ότι μπορεί και 4.000 ευρώ!!!).

το πήγες σε αντιπροσωπεία υποθέτω (ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα).

Υπάρχει "εγγύηση καλής θέλησης" όπου μπορεί να σου κάνουν αρκετά μεγάλη έκπτωση.

Περιμένε να σου πουν τιμή και μετά αποφασίζεις.

Πάντως ενημερωτικά με 4000€ κάνεις καινούριο όλο το μοτέρ (οπότε δεν ξέρω ο άλλος που στο "ξεφούρνισε" τι συμπεριέλαβε με αυτό το κόστος)

Ναι σε αντιπροσωπεια το πηγα.Μου είπαν ήδη πως θα με ενημερωσουν για να δουν πως θα το κανουμε (προφανώς εγγύηση καλής θέλησης) . Όσο για το κοστος εννοειται πως θα περιμενω. Σιγα μη δωσω 4.000 για επισκευη μονο. Καλύτερα να βάζω 6-7 lt λάδια κάθε 15.000 km τότε, πιο οικονομικά θα μου βγει.

• Like 1

Ναι σε αντιπροσωπεια το πηγα.Μου είπαν ήδη πως θα με ενημερωσουν για να δουν πως θα το κανουμε (προφανώς εγγύηση καλής θέλησης) . Όσο για το κοστος εννοειται πως θα περιμενω. Σιγα μη δωσω 4.000 για επισκευη μονο. Καλύτερα να βάζω 6-7 lt λάδια κάθε 15.000 km τότε, πιο οικονομικά θα μου βγει.

αν το δεις στεγνά οικονομικά, μεσοπρόθεσμα θα ήταν οκ, αλλά το πέρασμα του λαδιού από το θάλαμο καύσης δεν είναι καλό πράμα, όχι μόνο γιατί μειώνει την απόδοση του κινητήρα (πες ούτε αυτό σε νοιάζει), αλλά στο τέλος θα μειώσει το χρόνο ζωής και του κινητήρα και του τούρμπο και της εξάτμισης και γενικά σε ό,τι έρχεται με επαφή το καυσαέριο (το οποίο θα περιέχει και λάδι).

Τέλος, η κατανάλωση λαδιού έχει το κακό ότι όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει. 

• Like 1

Κρίμα πραγματικά. Μεγάλη δυσφήμηση για μια τέτοια μάρκα.

Περίμενε να δεις τι κουστούμι θα σου "ράψουν"   και ρώτησε σε κάποιο εξειδικευμένο της περιοχής σου (αν υπάρχει) , πόσο κοστίζει εκτός αντιπροσωπίας αυτή η επέμβαση. Πολλά μέλη εδώ είχαν παρόμοια προβλήματα και το έλυσαν εκτός αντιπροσωπίας με πολύ μικρότερο κόστος.

Καλά εννοείται πως θα περιμένω και θα σας ενημέρωσω σχετικά. 

Αν θέλεις βοήθεια πάντως συμβουλευτική εδώ είμαστε.

Δημήτρης

• Like 2

Θα περιμενω να μου πουν τα καθεκαστα και θα σας ενημερωσω.Ευχαριστω....

Η κατραπακια των Χριστουγεννων μολις μου ηρθε.

Το κόστος για την επισκευή είναι 4.065 ευρώ!!! Χρειάζεται, όπως μου είπαν, αλλαγή εμβόλων, μπίλιες κλπ Και όλα αυτά σε αυτοκίνητο με αγορά 2ος 2010 καινούργιο, με 102.000 χλμ μόνο και με οδήγηση συντηρητική χωρίς καμία μαλακία όλα αυτά τα χρόνια.

Τό μόνο που έγινε από την αρχή ήταν η αναβάθμιση από 120 σε 160 από τον Φιλιππαίο το οποίο και ήταν δώρο γι αυτό και την έκανα

Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μου δίνουν έκπτωση 1500 ευρώ, οπότε κόστος 2.500 ευρώ!!!Συν δυο χρόνια εγγύηση για τις εργασίες.

Καλή είναι η έκπτωση αλλά τα 2.500 είναι μεγάλος πόνος!!!

Όπως καταλαβαινετε θα μιλησω και με την ίδια την Kosmocar και εμαιλ στην Γερμανια

Κάθε ιδεά πρόταση δεκτή....

Πίεσε τους να κατεβούν λίγο ακόμα, ειδικά αν έκανες όλα τα service αντιπροσωπεία πιστεύω θα πετύχεις κάτι καλύτερο, αν και το 2,500 δεν είναι κακή τιμή για να σου κάνουν το μοτέρ καινούργιο.

Για να το κάνεις έξω θες γύρω στα 1500, αλλά δεν θα είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα ούτε θα έχεις εγγύηση, εγώ το έκανα έξω με εγγύηση μάντρας, η κατανάλωση μου κατέβηκε από το 1 λίτρο στα 1000 στο 1 λίτρο στις 10,000, αν μου το έκανε αντιπροσωπεία μπορεί να μην έκαιγα καθόλου.

Όσο και αν ακούγεται τραγικό, το ποσο των 2.500 ευρώ με εργασία, ειναι σχετικά καλή τιμή, αν συνυπολογίσεις, οτι ακολουθεί και η εγγύηση για τον κινητήρα σου, σαν να ειναι ΟΕΜ. Απο την άλλη, σε ένα αλλο συνεργείο εκτός αντιπροσωπείας, θα υπολογίζεις κάπου στα μισά χρήματα.

Δημήτρης

• Like 3

Παρακολουθω το νημα γιατι μαλλον και εγω εχω προβλημα και μετα τις γιορτες θα παω και για το σερβις στα 90κ κλμ. 

Απο ~82κ κλμ εως τα ~89κ κλμ. που ειμαι τωρα εχω συμπληρωσει δυο φορες απο 1 λιτρο και κατι λαδι... 

Θα ενημερωσω εδω για τα καθεσταστα... 2500€ δεν ειναι λιγα, αλλα, ουτε και πολλα για πληρη ανακατασκευη μοτερ

συν τα 2 χρονια εργασιας. Το θεμα λυνεται ομως σιγουρα ή μετα τα 3-4 χρονια θα υπαρχει παλι θεμα;