Jump to content

ΒΑΖΩ ΟΠΙΣΘΕΝ


tasos28

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,


 


ελπιζω να σας βρισκω ολους καλα.


 


Συγγνωμη για την "ηληθιοτητα" της ερωτησης αλλα θα την κανω και ευελπιστω στις απαντησεις σας.


 


Διαδικασια τοποθετησης οπισθεν:


 


πιεζω τον λεβιε τερμα κατω - τερμα αριστερα και τελος στη φορα που ειναι τερμα πανω.


 


 


Στην αντιστροφη πορεια για να βγει  μονο μια διαδρομη εχει για να παει στη νεκρα (οπως μας παει το χερι).


 


Σο βγαλσιμο της σε μενα τουλαχιστον ειναι σκληρη (σαν να μαγκωνει) αλλα νομιζω ειναι φυσιολογικο αυτο.


 


Λεω - κανω κατι λαθος;;;


 


Το Α3 - 1,6 TDI εχω


 


Ειχα συζητηση για το θεμα αυτο και ακουσα ενα αλλο τροπο να μπαινει η οπισθεν, γι' αυτο κ σας ρωταω.


Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ειχα συζητηση για το θεμα αυτο και ακουσα ενα αλλο τροπο να μπαινει η οπισθεν, γι' αυτο κ σας ρωταω.

 

Τι ακριβως ακουσες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

ελπιζω να σας βρισκω ολους καλα.

Συγγνωμη για την "ηληθιοτητα" της ερωτησης αλλα θα την κανω και ευελπιστω στις απαντησεις σας.

Διαδικασια τοποθετησης οπισθεν:

πιεζω τον λεβιε τερμα κατω - τερμα αριστερα και τελος στη φορα που ειναι τερμα πανω.

 

Στην αντιστροφη πορεια για να βγει μονο μια διαδρομη εχει για να παει στη νεκρα (οπως μας παει το χερι).

Σο βγαλσιμο της σε μενα τουλαχιστον ειναι σκληρη (σαν να μαγκωνει) αλλα νομιζω ειναι φυσιολογικο αυτο.

Λεω - κανω κατι λαθος;;;

Το Α3 - 1,6 TDI εχω

Ειχα συζητηση για το θεμα αυτο και ακουσα ενα αλλο τροπο να μπαινει η οπισθεν, γι' αυτο κ σας ρωταω.

Την θεωρω φυσιολογικη την λιιιιγο πιο. Σκληρη αποσυμπλεξη της οπισθεν σε σχεση με αλλη ταχυτητα...

Αληθεια ποιος ειναι ο αλλος τροπος για να βαλεις οπισθεν?

Link to comment
Share on other sites

Oτι και καλα, πρωτα αριστερα, μετα τερμα πατημα κατω και μετα πανω. Το δοκιμασα και οντως μπαινει κ εστι αλλα δεν νομιζω αν ειναι σωστος τροπος.

 

Εμενα να σας πω την αληθεια δεν με προβληματισε αυτο, οσο περισσοτερο ηθελα να ακουσω αν και σε εσας το "βγαλσιμο" της οπισθεν ειναι ελαφρως πιο εντονο συγκριτικα με τις αλλες ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Oτι και καλα, πρωτα αριστερα, μετα τερμα πατημα κατω και μετα πανω. Το δοκιμασα και οντως μπαινει κ εστι αλλα δεν νομιζω αν ειναι σωστος τροπος.

 

Εμενα να σας πω την αληθεια δεν με προβληματισε αυτο, οσο περισσοτερο ηθελα να ακουσω αν και σε εσας το "βγαλσιμο" της οπισθεν ειναι ελαφρως πιο εντονο συγκριτικα με τις αλλες ταχυτητες.

Μια χαρά σωστός τρόπος ειναι και ετσι, εαν δεν ηταν δεν θα σε άφηνε να το κανεις. Μην ανησυχείς, σε λιγο καιρο θα το ξεπεράσεις κ θα γινεται μηχανικά η διαδικασία της όπισθεν απο πλευράς χεριού σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oτι και καλα, πρωτα αριστερα, μετα τερμα πατημα κατω και μετα πανω. Το δοκιμασα και οντως μπαινει κ εστι αλλα δεν νομιζω αν ειναι σωστος τροπος.

 

Εμενα να σας πω την αληθεια δεν με προβληματισε αυτο, οσο περισσοτερο ηθελα να ακουσω αν και σε εσας το "βγαλσιμο" της οπισθεν ειναι ελαφρως πιο εντονο συγκριτικα με τις αλλες ταχυτητες.

το σασμάν είναι φτιαγμένο ώστε όταν πατάς συμπλέκτη, να τραβάς με τα ακροδάχτυλα το λεβιέ και αυτός να επιστρέφει στη θέση "νεκρά" ή με την μικρή πίεση των ακροδακτύλων να μπορείς να κατευθύνεις το λεβιέ προς οποιαδήποτε ταχύτητα.

 

Αναφέρω τα "ακροδάχτυλα" για να εξηγήσω περισσότερο ότι δεν χρειάζεται ιδιαίτερη δύναμη για να χειριστείς το λεβιέ.

Κράτα αυτό ως γενικότερη λογική-οδηγία για το πως πρέπει να χειρίζεσαι το σασμάν (όσο αναφορά τη δύναμη και την κίνηση).

 

Στο θέμα μας που αφορά την όπισθεν κατά την αποσύμπλεξη, να σου πω ότι το σωστό είναι αυτό που κάνεις. Τραβάς το λεβιέ και μόνος σου σε οδηγεί στη θέση "Ν".

Τα υπόλοιπα είναι για υπερβολικούς ψείρες και όχι για χειριστές-οδηγούς.

Μη φοβάσαι, δε θα χαλάσει ο μηχανισμός μέσα στο σασμάν γιατί δεν "κρατάς" ο λεβιέ να μην πάρει την ένταση του μηχανισμού.

 

Όπως προ-ειπώθηκε, αν έπρεπε όντως να κάνεις αυτό που σου περιγράφουν, απλά δε θα έβγαινε με τον "άλλο" τρόπο ή θα άκουγες τα γρανάζια να γρατζουνάνε (επειδή πχ πέτυχες το "κενό" που θα μπορούσε να μπει η ταχύτητα ή να βγει - βλέπε περιπτώσεις που δεν έχεις προλάβει να πατήσεις τέρμα το συμπλέκτη και με το χέρι σου ήδη τραβάς για να βγάλεις την ταχύτητα και να πας να βάλεις νεκρά ή την επόμενη)

Edited by Kavouras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Παιδιά καλησπέρα και από μένα

μιας και αναφέρθηκε το θέμα της όπισθεν

πριν περίπου μια βδομάδα πήρα και εγώ ένα α3 μοντέλο 2005 παρατήρησα δε, ότι όταν βάζω όπισθεν δεν ανάβουν τα φώτα της όπισθεν έλεγξα τις λάμπες αλλά ήταν οκ μήπως ξέρει κάποιος που είναι η βαλβίδα; Είναι κάπου πάνω στο σασμάν; είναι κάπου κοντά στο λεβιέ;

Σας ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vagelis gr said:

Παιδιά καλησπέρα και από μένα

μιας και αναφέρθηκε το θέμα της όπισθεν

πριν περίπου μια βδομάδα πήρα και εγώ ένα α3 μοντέλο 2005 παρατήρησα δε, ότι όταν βάζω όπισθεν δεν ανάβουν τα φώτα της όπισθεν έλεγξα τις λάμπες αλλά ήταν οκ μήπως ξέρει κάποιος που είναι η βαλβίδα; Είναι κάπου πάνω στο σασμάν; είναι κάπου κοντά στο λεβιέ;

Σας ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης 

 

Είναι στάνταρ θέμα των πρώτων Α3.

 

Στο σασμάν είναι, ψάξε κάπου εδώ.

 

 

IMG_20210823_032409.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι πάντα καλά .Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν ήξερα που να ψάξω .Με έβγαλες από περιττά έξοδα και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, vagelis gr said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να είσαι πάντα καλά .Πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν ήξερα που να ψάξω .Με έβγαλες από περιττά έξοδα και πάλι ευχαριστώ πολύ

 

Το άλλαξες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.