Jump to content

Φωτιζόμενη ποτηροθήκη.


Recommended Posts

Χθες προσεξα σε φωτογραφιες του net, οτι η ποτηροθηκη μας φωτίζεται στο σημειο που φαίνεται το ποτήρι. Λιγο που το εψαξα, δεν βρηκα ξεχωριστό κωδικό για φωτιζομενη και μη φωτιζομενη ποτηροθήκη.

Στο ΕΤΚΑ προσεξα οτι εχει ενα αντικειμενο που το ονομαζει οπτική ίνα, και καπως μπαινει στην ποτηροθηκη ωστε να φωτιζεται το σημα της. (8E0857355)

 

A4_4075_1026.jpg

 

Ξερει κανεις κατι περισσοτερο;

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι φωτιζομενα...το μονο που προσεξα διαφορετικο, οταν την ειχα βγαλει μαζι με την καρτοθηκη, ηταν μια φυσα που κουμπωνε σε ενα λεντακι στο πισω μερος τους. Απο εκει με ενα σαν πλεξιγκλασ εφερνε το φως εμπρος και φωτιζονταν το εικονιδιο.

Θυμαμαι κουμπωνε συρταρωτα το λεντακι, οποτε υποθετω η ποτηροθηκη ειναι ιδια και αλλαζει μονο η υπαρξη ή οχι της φυσας με το λεντ.

 

http://www.buckeyestangs.com/drew/tech/audi/CC/A4-CCSwap-CupHolder-2.jpg

Edited by S3-Nick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι φωτιζομενα...το μονο που προσεξα διαφορετικο, οταν την ειχα βγαλει μαζι με την καρτοθηκη, ηταν μια φυσα που κουμπωνε σε ενα λεντακι στο πισω μερος τους. Απο εκει με ενα σαν πλεξιγκλασ εφερνε το φως εμπρος και φωτιζονταν το εικονιδιο.

Θυμαμαι κουμπωνε συρταρωτα το λεντακι, οποτε υποθετω η ποτηροθηκη ειναι ιδια και αλλαζει μονο η υπαρξη ή οχι της φυσας με το λεντ.

 

http://www.buckeyestangs.com/drew/tech/audi/CC/A4-CCSwap-CupHolder-2.jpg

 

Ναι, απο οτι φαίνεται, αυτο το plexi glass, μεταδιδει το φως. Αρα χρειαζεται αυτο και η πηγη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας βρηκα οτι :

το δικο μου ειναι

8E1862534H   το οποιο δεν ειναι φωτιζομενο

Υπάρχει και το 8E1862534J το οποιο ειναι φωτιζομενο.

Η διαφορά τους: 8E0857355   ένα plexi glass που μεταδιδει το φως.

Μαλιστα η AUDI εχει σταματησει να βγαζει τον πανω κωδικο, και δινει μονο το νέο αυτο με το φωτισμο.

Οι λυσεις 2.

Βρισκω ενα τετοιο plexi glass

Η φτιαχνω μια δική μου  πατεντα για φωτισμο.

 

Αληθεια μηπως υπάρχει καποιος που αλλαξε το την ποτηροθηκη του επειδη χαλασε και του εμεινε αυτο το plexiglass;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δει οταν το εβγαλα...δεν ειναι τιποτα σοβαρο. Απλα το λεντακι φωτιζει στο πισω μερος απο την ποτηροθηκη στην ακρη του "πλεξιγκλας" και το φως παει μπροστα. Ισως με κατασκευη ενος κομματιου πλεξιγκλας να γινει και το δικο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δει οταν το εβγαλα...δεν ειναι τιποτα σοβαρο. Απλα το λεντακι φωτιζει στο πισω μερος απο την ποτηροθηκη στην ακρη του "πλεξιγκλας" και το φως παει μπροστα. Ισως με κατασκευη ενος κομματιου πλεξιγκλας να γινει και το δικο σου

 

αυτο εννοω πατεντα.

Απλως πρεπει  να βρω τις διαστασεις του. Αλλιως ισως ενα ledακι μπροστα (εκει που τερματιζει το plexi glass) κανει την ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ενδιαφερονται για το πως εγινε:

 

Σκεφτηκα να βαλω ενα led μπροστα, εκει που καταλήγει το αυθεντικο Plexi glass και να ρυθμισω την ένταση με αντίσταση καταλληλη.

 

Ανοιξα την ποτηροθηκη και παρατήρησα οτι υπάρχει μια διαμόρφωση οπού κανονικά ειναι για να περάσει το plexi glass αλλά σε εμενα λείπει. Οποτε πέρασα απο εκει το καλώδιο και στερέωσα το led στην άκρη με κόλλα στιγμής (loctite). Κολλάει πολύ καλά δεν υπάρχει προβλημα να ξεκολλησει.

Επίσης η προσοψη απο την πισω πλευρα εχει ενα ανοιγμα που οταν ειναι κλειστή μπαίνει μέσα το plexi glass και διαχέει το φως. Το led λοιπον επρεπε να χωραει μεσα της, βρηκα ενα στενόμακρο κόκκινο και να είμαι σίγουρος το λιμάρισα και λιγο.

 

1d29149a99.jpg

 

 

1d2d0a908f.jpg

 

 

1d2efe99a5.jpg

 

1d3338afb3.jpg

 

1d35052668.jpg

 

 

1d381caae7.jpg

Edited by Giannis20vt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το φως όμως δεν ηταν αρκετο τελικά. Το πλακε λαμπακι δεν βγαζει αρκετο φως, ακομα και με μικροτερη αντισταση

 

Αποφασισα να το αλλαξω, ετσι σκεφτηκα να βαλω κλασικά led μικρης διατομης (3mm) και μάλιστα 2, αυτα ακτινοβολουν το φως οποτε θεωρητικά θα είχα καλυτερο αποτελεσμα. Μαλιστα και αυτα τα λιμαρα αρκετά ωστε να μπουν μεσα στο καλυμμα απο την πισω πλευρα.

 

 

1d4f5aaa8f.jpg
1d4f6b0362.jpg

 

 

Ξανα η ιδια διαδικασια και το αποτελεσμα αυτο:

 

 

1d4f747d36.jpg

 

1d795d35e8.jpg

Edited by Giannis20vt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο πισω μερος λιγή θερμοκολλα σιλικονης και ετοιμο.

 

1d592bcaa7.jpg

 

Εγιναν δοκιμες, το φως εβγαινε πολύ δυνατο. Τα δύο led συνδέθηκαν σε σειρα και επισης σε σειρα εφτιαξα μια αντισταση περιπου 1,6ΚΩ

Ντυσιμο των καλωδιων με υφασμάτινη ταινια και ετοιμο

 

1d64bbef81.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μένει μονο να το βάλω πανω στο αμαξι στην θεση του και να δωσω κανονικά ρευμα. Οι δοκιμες γιναν με μπαταρια αμαξιου, και για συγκριση ειχα εναν διακοπτη παραθυρου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραια το εφτιαξες. οκ η ποτηροθηκη αλλα ρευμα εχει ετοιμη αναμονη με βυσμα στο ταμπλο η θα κλεψεις ρευμα απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

ωραια το εφτιαξες. οκ η ποτηροθηκη αλλα ρευμα εχει ετοιμη αναμονη με βυσμα στο ταμπλο η θα κλεψεις ρευμα απο καπου?

Θα κλεψω απο τους διπλανους διακοπτες (πχ του ESP).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κλεψω απο τους διπλανους διακοπτες (πχ του ESP).

 

Γιάννη καλύτερα από τη λεντάκι του φωτός στο σταχτοδοχείο - γνώμη μου. Μην κάνεις μακαρόνια στους διακόπτες.

 

 

Δημήτρης

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλύτερα από τη λεντάκι του φωτός στο σταχτοδοχείο - γνώμη μου. Μην κάνεις μακαρόνια στους διακόπτες.

 

 

Δημήτρης

 

Εχεις δικαιο Δημητρη, απο εκει θα παρω. Ακομα και στο elsawin απο εκει δειχνει οτι δινει σε ολα αυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Παιδιά μπορεί καποιος να με διαφωτήσει για το πώς να παρω ρεύμα απο τον αναπτήρα? εχθες τοποθετησα κι εγω την ποτηροθηκη, αλλα δεν ξερω πως να παρω ρευμα ωστε να της φωτισω το λαμπακι.. εχω Α3 8Ρ prefacelift 

 

Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, panpap175 said:

Παιδιά μπορεί καποιος να με διαφωτήσει για το πώς να παρω ρεύμα απο τον αναπτήρα? εχθες τοποθετησα κι εγω την ποτηροθηκη, αλλα δεν ξερω πως να παρω ρευμα ωστε να της φωτισω το λαμπακι.. εχω Α3 8Ρ prefacelift 

 

Ρεύμα πρέπει να παρεις μονο απο αναπτήρα; Αμα κλέψεις απο διπλανά λαμπάκια;Υπαρχει μηπως και καποια καλωδίωση οεμ με καποιο part number ?Λογικα πρπει να βρεις πρόσβαση στο απο κατω μέρος του αναπτήρα και με καποιο κλέφτη να τραβήξεις καλωδιακι εκει που θες.επισης μπορεις να κλέψεις ρεύμα απο το ράδιο αμα βρεις το αντίστοιχο καλωδιο που φωτίζει τα λαμπάκια του οταν ανάβεις τα φώτα 

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλωδίωση oem για τον σκοπό αυτόν το δικό μου μοντέλο δεν έχει για να φώτιζε την oem καρτοθηκη την οποία είχε....Από την άλλη, το να πάρω ρεύμα από το esp για παράδειγμα, δεν το θέλω καθότι είναι ευαίσθητα αυτά τα συστήματα στον εγκέφαλο και η παραμικρή πτώση τάσης ενδεχομένως να δώσει κάποιο σφάλμα ( που δεν το πιστεύω αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω)

Οπότε πιθανότατα όπως το σκέφτομαι, να τραβήξω καλωδιακι απο καποια Ασφάλεια της ασφαλειοθηκης και να το περάσω ομορφα και ωραία μέσα από τα πλαστικά μέχρι την ποτηροθηκη.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, panpap175 said:

Όχι καλωδίωση oem για τον σκοπό αυτόν το δικό μου μοντέλο δεν έχει για να φώτιζε την oem καρτοθηκη την οποία είχε....Από την άλλη, το να πάρω ρεύμα από το esp για παράδειγμα, δεν το θέλω καθότι είναι ευαίσθητα αυτά τα συστήματα στον εγκέφαλο και η παραμικρή πτώση τάσης ενδεχομένως να δώσει κάποιο σφάλμα ( που δεν το πιστεύω αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω)

Οπότε πιθανότατα όπως το σκέφτομαι, να τραβήξω καλωδιακι απο καποια Ασφάλεια της ασφαλειοθηκης και να το περάσω ομορφα και ωραία μέσα από τα πλαστικά μέχρι την ποτηροθηκη.

Ναι αυτο θα εκανα και γω απλως βρες κατι που να ανοίγει με τα φώτα !Για μενα το πιο ευκολο γιατι Δν θα τράβαγες και καλωδια ειναι απο το ράδιο !Εχει συγκεκριμενο καλωδιο που ειναι για να φωτίζει τα κουμπιά του και δεν επηρεάζει καν την λειτουργεία του μπορεις μεχρι και ασφάλεια να βαλεις αμα θες να το προστατεψεισ !Με ενα κατσαβίδι δοκιμαστικό το βρισκεις ευκολα και βάζεις εναν κλέφτη και τελειωνεις ουτε καν θα κόψεις τιποτα !Στα αφτερμακετ ράδιο ειναι παντα το πορτοκαλί ilumanate το λένε !θα κοιταξω μηπως βρω σχεδιάγραμμα να σε βοηθησω !Για εσπ ουτε εγω θα πείραζα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.