Jump to content

cruise control


Recommended Posts

Παιδια καλημερα σας.Ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να βαλω cruise control στο Α2 μου αλλα και κατι φιλοι μου σε Α3,Α4.Ξερετε μηπως τι χρειαζεται για την εγκατασταση αυτη?Χειριστηριο και εργατικα?Η καλωδιωση παρεχεται απο τον κατασκευαστη?Ειναι δηλαδη επανω στο αυτοκινητο και περιμενει το χειρηστιριο ή χρειαζεται και καλωδιο???Φανταζομαι δεν χρειαζεται παραλληλο εγκεφαλο για τις εντολες!!!!Οτι αναφερω ειναι για ολα τα αυτοκινητα που ανεφερα πιο πανω

 

Φιλικα Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδια καλημερα σας.Ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να βαλω cruise control στο Α2 μου αλλα και κατι φιλοι μου σε Α3,Α4.Ξερετε μηπως τι χρειαζεται για την εγκατασταση αυτη?Χειριστηριο και εργατικα?Η καλωδιωση παρεχεται απο τον κατασκευαστη?Ειναι δηλαδη επανω στο αυτοκινητο και περιμενει το χειρηστιριο ή χρειαζεται και καλωδιο???Φανταζομαι δεν χρειαζεται παραλληλο εγκεφαλο για τις εντολες!!!!Οτι αναφερω ειναι για ολα τα αυτοκινητα που ανεφερα πιο πανω

 

Φιλικα Αγγελος

 

άγγελε για το Α3 8Ρ και με προεγκατεστημένο το FIS ξέρω ότι κοστίζει κάπου στα 150-200 ευρώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

άγγελε για το Α3 8Ρ και με προεγκατεστημένο το FIS ξέρω ότι κοστίζει κάπου στα 150-200 ευρώ. ;)

 

Ακριβως αυτο εχω ακουσει και εγω...ενα καλωδιο χρειαζεται για να παιξει , ολα τα αλλα ειναι προεγκατεστημενα.Το κοστος δεν ξεπερναει τα 150-200 ευρω οπως ειπε ο Πανος.

Δεν ρωτας και σε καποια αντιπροσωπεια να δουμε τι θα σου πουν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σας.Ηθελα να ρωτησω τι χρειαζεται για να βαλω cruise control στο Α2 μου αλλα και κατι φιλοι μου σε Α3,Α4.Ξερετε μηπως τι χρειαζεται για την εγκατασταση αυτη?Χειριστηριο και εργατικα?Η καλωδιωση παρεχεται απο τον κατασκευαστη?Ειναι δηλαδη επανω στο αυτοκινητο και περιμενει το χειρηστιριο ή χρειαζεται και καλωδιο???Φανταζομαι δεν χρειαζεται παραλληλο εγκεφαλο για τις εντολες!!!!Οτι αναφερω ειναι για ολα τα αυτοκινητα που ανεφερα πιο πανω

 

Φιλικα Αγγελος

 

 

καλωσηρθες φιλαρακι!! τι λεει ο βολος?? στις 31 του μηνος βαζω στο δικο μου,μεχρι στιγμης παρηγγειλα εναν διακοπτη(κοστος 40 ευρω) και το πλαστικο κατω απο το τιμονι για να κουμπωσει πανω ο διακοπτης(κοστος 38ευρω) , μου ειπαν οτι θα τα τοποθετησουν πανω (κοστος 30ευρω) και οτι θα το προγραμματισουν μεσω του ιδιου εγκεφαλου να λειτουργησει, αν δεν γινει αυτο τοτε θα πρεπει να παραγγειλω εναν εγκεφαλο που ειναι κατω απο το τιμονι(κοστος 170ευρω), θα σε παρω και τηλ να σου πω :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο TSN διάβασα ότι μπάινει -και το έκαναν- αλλά με πολλή μανούρα!

 

"Steering wheel off, cowling off, steering angle sensor off, steering wheel control module out + replace, fit stalk, replace with different cowling, connect a pin to Pin 1 of the blue plug that goes into the instrument cluster to ground.

And a lot of freacking patience!"

 

Όπως ακούγεται, είναι μπελάς!

 

Μήπως ήθελε να γλυτώσει τον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. καλά έκανα και το παρήγγειλα από την αρχή δηλαδή. Οχι ότι θα έχετε ευκαιρία να τον χρησιμοποιείτε συχνά. Η μόνη φορά που το ευχαριστήθηκα ήταν Κυριακή του Πάσχα με άδεια εθνική, Καρδίτσα-Αθήνα με μόνιμα ενεργοποιημένο cruise control.

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα πηγα και εβαλα τον διακοπτη και το πλαστικο κατω απο το τιμονι αλλα οταν πηγαν να το προγραμματισουν δεν δουλεψε γιατι δεν ηταν συμβατο το εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι!! δυστυχως χρειαστηκε να παραγγειλουμε και το εγκεφαλακι(κοστος 165 ευρω) :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
εγω τελικα πηγα και εβαλα τον διακοπτη και το πλαστικο κατω απο το τιμονι αλλα οταν πηγαν να το προγραμματισουν δεν δουλεψε γιατι δεν ηταν συμβατο το εγκεφαλακι κατω απο το τιμονι!! δυστυχως χρειαστηκε να παραγγειλουμε και το εγκεφαλακι(κοστος 165 ευρω) :cry:

 

Δηλαδή Άγγελε σου κόστισε:

Διακόπτης: 40€

Πλαστικο: 38€

Τοποθέτηση: 30€

Εγκεφαλάκι: 170€

Σύνολο: 278€

 

Δουλεύει κανονικά ή κάνει τίποτε κόλπα? Το διακόπτη και το πλαστικό απο που τα πήρες?

Εγώ κάνω κάθε βδομάδα ταξίδια στην Εγνατία και θα αποδειχθεί χρήσιμο αν μπει χωρίς κόπο και προβλήματα.

Edited by ChrisD
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Άγγελε σου κόστισε:

Διακόπτης: 40€

Πλαστικο: 38€

Τοποθέτηση: 30€

Εγκεφαλάκι: 170€

Σύνολο: 278€

 

Δουλεύει κανονικά ή κάνει τίποτε κόλπα? Το διακόπτη και το πλαστικό απο που τα πήρες?

Εγώ κάνω κάθε βδομάδα ταξίδια στην Εγνατία και θα αποδειχθεί χρήσιμο αν μπει χωρίς κόπο και προβλήματα.

 

 

τοσο περιπου αν θυμαμαι μου κοστισε,δουλευει μια χαρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα, ολα τα πραγματα τα πηρα απο την αντιπροσωπεια και εκει τα τοποθετησα.

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρθες φιλαρακι!! τι λεει ο βολος?? στις 31 του μηνος βαζω στο δικο μου,μεχρι στιγμης παρηγγειλα εναν διακοπτη(κοστος 40 ευρω) και το πλαστικο κατω απο το τιμονι για να κουμπωσει πανω ο διακοπτης(κοστος 38ευρω) , μου ειπαν οτι θα τα τοποθετησουν πανω (κοστος 30ευρω) και οτι θα το προγραμματισουν μεσω του ιδιου εγκεφαλου να λειτουργησει, αν δεν γινει αυτο τοτε θα πρεπει να παραγγειλω εναν εγκεφαλο που ειναι κατω απο το τιμονι(κοστος 170ευρω), θα σε παρω και τηλ να σου πω :D:D:D

Βάλαμε ένα cruse control στο golf 4 TDI ενός φίλου.

Είναι εύκολη δουλειά και αρκετά διασκεδαστική εάν πιάνουν τα χέρια σας και έχετε ένα φιλαράκι για βοήθα....

Βασικά χρειάζεσαι το κολονάκι(διακόπτη) του cruse ,ένα set από συρματάκι που ενώνεται στο ταμπλό.

Το πρώτο δύσκολο πράγμα είναι ότι πρέπει να αφαιρέσεις το τιμόνι ΜΑΖΙ με το AIRBAG….Πήγε η ψυχή μου στην κουλούρι μέχρι να το βγάλουμε........

Μετά το άλλο δύσκολο είναι ότι πρέπει τα συρματάκια που ενώνονται στο πίσω μέρος του ταμπλό πρέπει να εφαρμοστούν στην εργοστασιάκι φίσα του ταμλο(την δεξιά εάν θυμάμαι κάλα). Επίσης κάποια άλλα σύρματα ενώνονται κάπου στην ασφαλιοθήκη άλλα δεν μπορώ να θυμηθώ που ..

Ο προγραμματισμός είναι πολύ απλός και χεριάζετε μόνο VAG-COM….

Εμάς δουλέψαν όλα τέλια από την πρώτη προσπάθεια....Εάν ενδιαφέρεστε για cruse control καλύτερα παραγγείλετε κιτ από το γερμανικό eBay καθώς έρχονται με όλα τα συρματάκια και κάλες οδηγίες εγκατάστασης......

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε ένα cruse control στο golf 4 TDI ενός φίλου.

Είναι εύκολη δουλειά και αρκετά διασκεδαστική εάν πιάνουν τα χέρια σας και έχετε ένα φιλαράκι για βοήθα....

Βασικά χρειάζεσαι το κολονάκι(διακόπτη) του cruse ,ένα set από συρματάκι που ενώνεται στο ταμπλό.

Το πρώτο δύσκολο πράγμα είναι ότι πρέπει να αφαιρέσεις το τιμόνι ΜΑΖΙ με το AIRBAG….Πήγε η ψυχή μου στην κουλούρι μέχρι να το βγάλουμε........

Μετά το άλλο δύσκολο είναι ότι πρέπει τα συρματάκια που ενώνονται στο πίσω μέρος του ταμπλό πρέπει να εφαρμοστούν στην εργοστασιάκι φίσα του ταμλο(την δεξιά εάν θυμάμαι κάλα). Επίσης κάποια άλλα σύρματα ενώνονται κάπου στην ασφαλιοθήκη άλλα δεν μπορώ να θυμηθώ που ..

Ο προγραμματισμός είναι πολύ απλός και χεριάζετε μόνο VAG-COM….

Εμάς δουλέψαν όλα τέλια από την πρώτη προσπάθεια....Εάν ενδιαφέρεστε για cruse control καλύτερα παραγγείλετε κιτ από το γερμανικό eBay καθώς έρχονται με όλα τα συρματάκια και κάλες οδηγίες εγκατάστασης......

Έπρεπε να φτιάξετε ένα DIY δεν χάνονται τέτοιες ευκαιρίες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω και τον Παζαροπουλο και θα σας πω.Στον Ρωρρη ειχα αρνητικη απαντηση.Ειναι μεγαλος μπελας μικρο το κερδος και δεν εχουν ορεξη να ασχοληθουν με τετοια μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη εδώ: http://homepage.ntlworld.com/dgace/cruise_control.htm αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί και στα audi. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου και για audi αλλά δεν θυμάμαι που..

 

 

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις μιλησα με Παζαροπουλο Φιλοθεης και μου ειπαν οτι γινεται και το κοστος με τον εγκεφαλο ειναι περιπου 700 ευρω,χωρις αυτον γυρω στα 450.Θα παω και απο εκει να δουν το αμαξι και να μου πουν τιμη 100% σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κιτ από γερμανικό ebay (σήμερα)….Την άλλη εβδομάδα μάλλον θα το έχω οπόταν και θα το εγκαταστήσω κάνοντας παράλληλα και ένα Know-How….

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κιτ από γερμανικό ebay (σήμερα)….Την άλλη εβδομάδα μάλλον θα το έχω οπόταν και θα το εγκαταστήσω κάνοντας παράλληλα και ένα Know-How….

DIY(Do It Yourself) θες να πεις :thumbsup: για να δούμε ενδιαφέρει και εμένα αυτό !!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εκανα παραγγελεια στον Παζαροπουλο cruise control + εγκεφαλος 500 με 530 ευρω τελικη τιμη.Εχω 10% λογω της Παζαροκαρτας και αυτο σε 6 ατοκες.

Ασχετο : I POD ADAPTER για το CONCERT 170 ευρω.

Edited by incisiv
Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει εδω και ενα μηνα και ειναι το κατι αλλο.

κοστος 80euro λεβιες+καλωδιωση+οδηγιες και τα περαστικα παιζουν απο 70 εως 100.

Μπορω να πω οτι μπορουσα να το κανω αλλα επειδη ειδικα με τα ηλεκρτικα κατι παθαινω δεν το ξεκινησα και ετσι πηγα στα σιγουρα.

Το καλο ειναι οτι πολλοι εγκεφαλοι εχουν ετοιμα τα pins και η δουλεια γινεται πιο γρηγορα.

Εχει πολυ γουστο και η καταναλωση ειναι εξωπραγματικα χαμηλη αφου με το ποδι δεν μπορεις ποτε να κανεις την μικρορυθμιση που κανει το cruise.

Εχει γελιο που ανεβοκατεβαζεις ταχυτητα χωρις να πατας γκαζι (με 2 πατηματα προσπεραση νταλικα :speak_cool: )

 

http://www.audis3.gr/forum/showthread.php?...age=1&pp=10

Edited by tasosS3
Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει εδω και ενα μηνα και ειναι το κατι αλλο.

κοστος 80euro λεβιες+καλωδιωση+οδηγιες και τα περαστικα παιζουν απο 70 εως 100.

Μπορω να πω οτι μπορουσα να το κανω αλλα επειδη ειδικα με τα ηλεκρτικα κατι παθαινω δεν το ξεκινησα και ετσι πηγα στα σιγουρα.

Το καλο ειναι οτι πολλοι εγκεφαλοι εχουν ετοιμα τα pins και η δουλεια γινεται πιο γρηγορα.

Εχει πολυ γουστο και η καταναλωση ειναι εξωπραγματικα χαμηλη αφου με το ποδι δεν μπορεις ποτε να κανεις την μικρορυθμιση που κανει το cruise.

Εχει γελιο που ανεβοκατεβαζεις ταχυτητα χωρις να πατας γκαζι (με 2 πατηματα προσπεραση νταλικα :speak_cool: )

 

http://www.audis3.gr/forum/showthread.php?...age=1&pp=10

 

 

Τάσο ..ηλεκτρογκαζο εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.