Jump to content

2nd NightWalk 2019

Το δεύτερο nightwalk του 2019!
Περισσότερα

Χορηγοί

Περισσότερα

PMS -Patra Motor Show- 2019

Δείτε τις εντυπώσεις & φωτογραφίες από την εκδήλωση.
Εντυπώσεις

Συνάντηση Audi A4 S4 RS4 - Ark

Δείτε τις εντυπώσεις φωτογραφίες και σχόλια απο την εκδήλωση
Περισσότερα

3o NightWalk 24/7/2019

Περισσότερα
Kanteo28

γνώμες για παραλαβή του οχήματος

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους... έφτασε η στιγμή να ξανάζωντανεψει το θέμα...

Το αυτοκίνητο είναι στην φάση του εκτελωνισμου...

Η ερώτηση μου αφορά το ότι η αντιπροσωπεια ζητά την εξόφληση του ποσού πριν καν δω το αυτοκίνητο... Εγώ προσωπικά θεωρώ πως όλες οι διαβεβαίωσεις τους αναφορικά με το ότι το αυτοκίνητο δεν θα έχει π.χ. κάποια γρατζουνια ή 50 χλμτρα στο κοντέρ του, δεν με πείθουν...

Υπάρχει κάποιος που να είχε κάτι αντίστοιχο;να έδωσε όλο το ποσό και μετά να είδε το αυτοκίνητο; τους ζητάω κάτι παράλογο;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

κανονικά δεν πρέπει να έχει πάνω από 10km με 15km. Κι αυτό γιατί ουσιαστικά από το εργοστάσιο φεύγει με μηδέν. Απλά ανέβα-κατέβα, πήγαινε το από κει, φέρτο από δω, ανέβασέ το στη νταλίκα την άλλη, πάρκαρέ το εκεί μέχρι να έρθει η επόμενη να το πάρει κτλ, ε....γράφει κάποια km αναπόφευκτα.

60km είναι απαράδεκτα πολλά Βαγγέλη. Στο έχω ξαναπει. Δεν δικαιολογούνται με τίποτα..........................................

έχουν κάποιο κόλπο με το οποίο ο μετρητής χιλιομέτρων μηδενίζει  πριν περάσουν τα 15-20 χιλιόμετρα.

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αυτό που συμφωνηθηκε είναι να εξοφληθει το ποσό εκτος από 2 χιλιαδες τα οποία θα εξοφληθουν αφού το δω ότι είναι οκ το αυτοκίνητο...

Τώρα για τα χλμτρα θα δείξει η αυτοψια ...!

έχουν κάποιο κόλπο με το οποίο ο μετρητής χιλιομέτρων μηδενίζει  πριν περάσουν τα 15-20 χιλιόμετρα.

έχω ακούσει κι εγώ κάτι τέτοιο, με την προυπόθεση να μην έχει βγει ποτέ από transportation mode το αμάξι και να μην ξεπεράσει τα 10km, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να το διασταυρώσω έστω και μέσω γνωστών και ανεπίσημων πηγών....

• Like 1

Μέχρι 40 ήταν στην seat.

Δεν είναι παράλογο να γίνει εξόφληση πρώτα, όλες οι εταιρείες έτσι δουλεύουν, εξάλλου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα φτιαχτεί στο PDI πριν το δεις...

Με το καλό να παραλάβεις!

Edited by Marc A3
  • Like 4

Εγώ το πλήρωσα πριν έρθει. Είχε 9 χλμ αν θυμάμαι καλά.. Τους την είπα λίγο αλλά μου είπαν για καράβια κτλ κ το παρέλαβα έτσι.

• Like 1

Και εγω το πληρωσα πριν ερθει. Δεν θυμαμαι ποσα χλμ ειχε αλλα ηταν κατω απο 10 σιγουρα.

Βεβαια ημουν με ταχυκαρδια μεχρι να παραλαβω κ να δω οτι ολα ηταν οκ μιας κ το λιλι ειχε πεσει κ μετα αντε βρες ακρη αλλα ευτυχως ολα καλα.

• Like 1

Τα 9 και 10 που έγραφαν είναι μετά το μηδενισμο

Στο PDI συνήθως τα μηδενιζαμε

Edited by Marc A3

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγχώνεσαι , παραδίδουν αυτοκίνητα τόσα χρόνια καθημερινά σίγουρα ξέρουν τι να ελέγξουν και τι να προσέξουν , όσον αφορά βλάβες σε ένα καινούριο αυτοκίνητο εάν δεν χρησιμοποιηθεί σίγουρα δεν εμφανίζονται από μόνες τους

• Like 1

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγχώνεσαι , παραδίδουν αυτοκίνητα τόσα χρόνια καθημερινά σίγουρα ξέρουν τι να ελέγξουν και τι να προσέξουν , όσον αφορά βλάβες σε ένα καινούριο αυτοκίνητο εάν δεν χρησιμοποιηθεί σίγουρα δεν εμφανίζονται από μόνες τους

Αγχώνομαι γιατί έχει εξοφληθει το ποσό και πλέον δεν είμαι σε θέση να μπω σε διαδικασίες δικαστικές κλπ σε περίπτωση που ο έμπορος φανεί αφερεγγυος...

Δεν φοβάμαι την μαμά audi αλλά τους εδώ αντιπροσωπους...!

κράτα μικρό καλάθι. Άλλωστε γι' αυτούς είναι ένα ακόμα προϊόν που είτε πάει καλά είτε όχι, το έχουν πουλήσει.

Αντίθετα εσύ αγόρασες το συγκεκριμένο μοναδικό προϊόν και δεν είναι ένα απλό νούμερο για σένα.

Και επειδή έχω δει πολλά κουλά, έχω επίσης ακούσει πολλά ακόμα, δυστυχώς οι επαγγελματίες δύσκολα κερδίζουν την τυφλή μου εμπιστοσύνη (και έτσι θα έπρεπε να είναι σε όλους, αλλά τελοσπάντων). Ειδικά όταν προ-εξοφλείς ΟΛΟ το ποσό, πριν ΚΑΝ ΔΕΙΣ το αμάξι-προϊόν που αγόρασες.

Μόνο στο αμάξι υπάρχει αυτό το κουλό παράδοξο. Ακόμα και σπίτι να χτίσεις, πληρώνεις με βάση την πρόοδο και το τελικό ποσό πληρώνεται με την παράδοση του "κλειδιού".

• Like 1

άλλο αυτοκίνητο άλλο σπίτι , είναι ένα τυποποιημένο προϊόν, το εργοστάσιο πληρώνεται άμεσα με την παράδοση του αυτοκινήτου οπότε είναι θέμα εργοστασίου και όχι του εδώ αντιπρόσωπου ο αντιπρόσωπος κάνει προσφορές δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει την αγορά και μετά να ψάχνει να πάρει τα λεφτά , σίγουρα κάτι ξέρουν

Από όσα γνωρίζω, η εξόφληση ζητείται από την εισαγωγική εταιρεία και όχι από το εργοστάσιο. Ο λόγος είναι ο εκτελωνισμός.

εάν εκτελωνίσουν ένα αυτοκίνητο και ο πελάτης υπαναχωρήσει, η εταιρεία έχει δεσμεύσει ένα δικό της χρηματικό ποσό μέχρινα πουλήσει εκ νέου το όχημα (δασμοί, τέλη ταξινόμησης, ΦΠΑ κλπ που δεν ενδιαφέρουν το εργοστάσιο).

Έτσι ζήταν από τον πελάτη την εξόφληση προ του εκτελωνισμού, οπότε δεν έχουν πρόβλημα εάν υπαναχωρήσει ο πελάτης, αφού θα δεσμεύσουν τα χρήματα του πελάτη μέχρι να "διώξουν" το αυτοκίνητο.

Κ δεν είναι τυχαίο ότι η πρακτική αυτή ξεκίνησε μετά την οικονομική κρίση...

Αυτό από πωλητές σε αντιπροσωπείες, διαφόρων εταιρειών, όταν ψαχνομουν και εγώ για την αγορά μου...

Edited by audi_a4_b8

Το οτι μας εχουν πιέσει να αποδεχτούμε αυτη την πρακτική οι πωλήτριες εταιρίες και να εκμηδενίσουν το δικο τους χρηματοπιστωτικό κίνδυνο, δε σημαίνει οτι ειναι και το σωστό.

ΥΓ· η πρακτική αυτη εφαρμοζόταν αρκετα πριν. Τουλαχιστον απο το 2001. Απλα τωρα που τα λεφτα βγαίνουν πιο δύσκολα και αλλάζουμε αμαξια πιο δύσκολα, "μας" κακοφαίνεται περισσότερο (πιστευω).

Ειναι Σα να προπληρώνεις το κινητο τηλεφωνο πριν καν ερθει στα ράφια του καταστήματος.

Απλα με το αμαξι λόγω πολλών πραγμάτων (που πρεπει να γράφω για μέρες), ο καταναλωτής εχει (κακώς) δεχτεί αυτο το deal σιωπηλά.

Edited by Kavouras
  • Like 2

Πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα, δεν με ειχαν καν προβληματισει για αγορα καινουργιου αυτοκινητου..

Εγω το πληρωσα πριν ερθει και το παρελαβα με 12 χλμ.

Ενα χρονο που το εχω δεν εχω δει κατι παραδοξο στο αυτοκινητο.

• Like 1

Το ότι οι εταιρείες έχουν παγιώσει αυτήν την τακτική, δεν τις κάνει αυτομάτως αφερρέγγυες (ως προς την ποιότητα του αυτοκινήτου που παραδίδουν) αλλά ούτε και άγιες...

Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος έχει παραλάβει όχημα το οποίο είχε προηγουμένως υποστεί φθορές ή είχε υπερβολικά χλμ, νομίζω ότι είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

• Like 2

Παλιά από τα 10 που περναγαν από το PDI τα 5 είχαν διαφορά κουσούρια τώρα έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα δύσκολα θα βγει αυτοκίνητο με πρόβλημα πχ βάψιμο κάποιο κομμάτι κλπ κλπ

Το οτι μας εχουν πιέσει να αποδεχτούμε αυτη την πρακτική οι πωλήτριες εταιρίες και να εκμηδενίσουν το δικο τους χρηματοπιστωτικό κίνδυνο, δε σημαίνει οτι ειναι και το σωστό.

ΥΓ· η πρακτική αυτη εφαρμοζόταν αρκετα πριν. Τουλαχιστον απο το 2001. Απλα τωρα που τα λεφτα βγαίνουν πιο δύσκολα και αλλάζουμε αμαξια πιο ευκολα, "μας" κακοφαίνεται περισσότερο (πιστευω).

Ειναι Σα να προπληρώνεις το κινητο τηλεφωνο πριν καν ερθει στα ράφια του καταστήματος.

Απλα με το αμαξι λόγω πολλών πραγμάτων (που πρεπει να γράφω για μέρες), ο καταναλωτής εχει (κακώς) δεχτεί αυτο το deal σιωπηλά.

Τι εννοείς ρε καπετανιε;

• Like 1

Τι εννοείς ρε καπετανιε;

Αλλα σκέφτεται ο νους, αλλα γράφει το χερι. Χαχαχαχαχαχαχα

Προφανώς "πιο δύσκολα" ηθελα να γράψω.

• Like 2

Αλλα σκέφτεται ο νους, αλλα γράφει το χερι. Χαχαχαχαχαχαχα

Προφανώς "πιο δύσκολα" ηθελα να γράψω.

Εκτος και αν λεγοντας αλλαζουμε εννοεις τις μοντες...

Επειδη δεν μπορουμε αν τα αλλαξουμε τα <<αλλαζουμε>>(τα φωτα)........

................... :sHa_wink3: ....................

• Like 2

Πρωτη φορα τα ακουω ολα αυτα, δεν με ειχαν καν προβληματισει για αγορα καινουργιου αυτοκινητου..

Εγω το πληρωσα πριν ερθει και το παρελαβα με 12 χλμ.

Ενα χρονο που το εχω δεν εχω δει κατι παραδοξο στο αυτοκινητο.

Αν δεν εχεις παρει το αμαξι με ειδική παραγγελία που δεν υπάρχει αλλο ετοιμοπαράδοτο, λογικο ειναι Γιατι για τις εταιρίες συμφέρει και προωθούν το "περάστε σκουπίστε τελειώσατε". Εύκολο και άμεσο χρήμα. Μπαμ μπαμ.

Ουτε σκοτούρες το ποιος παρήγγειλε τι, Ουτε πελάτες να ειναι σχολαστικοι να τους πρήξουν τα @@ ποτέ ήρθε το αμαξι κτλ Ουτε τιποτα.

ΥΓ: βεβαια ετσι (ως ευκολόπιστοι) αντιδρούμε ως αγοραστές και σημερα. Οχι μονο στο αμαξι.

Edited by Kavouras

Μπορεί οι τοπικοί αντιπρόσωποι να ζητούν εξόφληση προ εκτελωνισμού για να μην βρεθούν εκτεθειμένοι απλα η κρίση έβγαλε και περιπτώσεις όπως πχ του Μόσχου (Alfa Romeo) και Σιδηκα (fiat Mazda και κανα δυο ακόμη που δεν θυμάμαι) που βάρεσαν κανόνι ενω είχαν προπληρωθεί αυτοκίνητα και οι τυχεροί έτρεχαν να βγάλουν άκρη...

• Like 2

Καλημερα σε ολους χθες το αυτοκίνητο έφτασε στην αντιπροσωπεια και πήγα να το δω...

Ήταν με τις ζελατίνες στα καθίσματα και σχεδόν δεν λειτουργούσε τπτ από τα ηλεκτρικά του (ραδιόφωνο,ηλιοροφη κλπ).

Το χαρτί παραλαβής του δεν έγραφε καμία ζημιά και όντως έτσι ήταν.. Η ένδειξη του χιλιομετρητη ήταν 8,2...

Το εξόφλησα ως ήταν η συμφωνία (26000 με τα κλειδιά στο χέρι).. βέβαια το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το ότι με χρεωσε και με ένα επιπλεον ποσό της τάξης των 50 ευρώ για προετοιμασία του οχήματος και μου είπε ότι το χρεωσε η κοσμοκαρ..

• Like 1

Καλημερα σε ολους χθες το αυτοκίνητο έφτασε στην αντιπροσωπεια και πήγα να το δω...

Ήταν με τις ζελατίνες στα καθίσματα και σχεδόν δεν λειτουργούσε τπτ από τα ηλεκτρικά του (ραδιόφωνο,ηλιοροφη κλπ).

Το χαρτί παραλαβής του δεν έγραφε καμία ζημιά και όντως έτσι ήταν.. Η ένδειξη του χιλιομετρητη ήταν 8,2...

Το εξόφλησα ως ήταν η συμφωνία (26000 με τα κλειδιά στο χέρι).. βέβαια το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το ότι με χρεωσε και με ένα επιπλεον ποσό της τάξης των 50 ευρώ για προετοιμασία του οχήματος και μου είπε ότι το χρεωσε η κοσμοκαρ..

το συμφωνητικό που υπογράψατε τι συμπεριλάμβανε στα 26.000€?

Αν δεν συμπεριλάμβανε την προετοιμασία οχήματος, λογικό είναι να τη χρεωθείς. Αν ναι, κακώς την πλήρωσες.

το συμφωνητικό που υπογράψατε τι συμπεριλάμβανε στα 26.000€?

Αν δεν συμπεριλάμβανε την προετοιμασία οχήματος, λογικό είναι να τη χρεωθείς. Αν ναι, κακώς την πλήρωσες.

Σας ζαλισα αλλά το ιστορικό έχει ως εξής..το συμφωνητικό γραφει για το πόσο 26000 με πινακίδες και τέλη κυκλοφοριας ... στο προφορικο ειχα ρωτησει υπαρχει καποια αλλη χρεωση και μου ειπαν ρητα 26000 με τα κλειδιά στο χέρι..... τώρα επειδή εγώ μετά από καμία εβδομάδα αποφασισα να βγάλω πινακίδες αχαϊκες τους είπα να μου αφαιρέσουν ότι πάραβολα χρειαζονται καθώς και τα τέλη κυκλοφορίας από το συνολικό ποσο.... μου αφαίρεσαν 130 ευρώ και μου είπαν αυτά είναι όλα...

Εγώ έψαξα και βρήκα πως τα τέλη κυκλοφορίας είναι 104,86 και το παράβολο 75 ευρώ σύνολο δηλαδή 180..

Τους πήρα τηλ πριν εξοφλησω και τους το είπα και τότε μου ανέφερε ότι τα 50 ευρώ είναι για την προετοιμασία..

Δεν ήθελα να διαπληκτιστω για αυτό το θέμα γιατί πρώτον μέχρι ώρας έχουν φερθει άψογα και δεύτερον δεν θέλω να κόψουν κανένα 50 αρικο από αλλού π.χ . Από τους αισθητήρες ή τον συναγερμό που μου κάνουν δώρο...

Μόλις παραλάβω βέβαια θα τους τα πω...